by Yaroslav
Artwork: Ярослав Пустовойтов
Copyright © 2023
Підручник
Будова Комп’ютора
Пустовойтов Ярослав Олександрович
Міністерство освіти і науки України
Комунальний заклад
«Харківська гуманітарно-педагогічна академія»
Харківської обласної ради
Підручник з інформатики 5 клас
Особливості підручника:
- узагальнення і систематизація матеріалу
в кожному параграфі; - різнорівневі запитання і завдання, тренувальні
і практичні вправи.
Вступ
Ви продовжуєте вивчення найсучаснішого шкільного предмета – інформатика.
Інформатика – це наука про інформаційні ресурси та інформаційні процеси, про комп’ютери, комп’ютерну графіку та їх використання.
Уважно читайте матеріал, викладений у підручнику. Звертайте особливу увагу на основні поняття та терміни, які потрібно запам’ятати.
Поняття комп’ютер та склад системного блока
Комп’ютер – це машина, яка виконує логічні і математичні операції над даними і видає результати у формі, зрозумілій людині або машині. Перші комп’ютери використовувалися, в основному, для математичних розрахунків і виконували дії додавання, множення, ділення та ін.
Сучасні комп’ютери застосовуються у вирішенні більш різноманітних завдань. У тому числі для обробки тексту, графіки та переробки величезних масивів інформації.
Постійний запам’ятовуючий пристрій
Постійний запам’ятовуючий пристрій – тип енергонезалежної пам’яті, що використовується в комп’ютерах та інших електронних пристроях.
До материнської плати SSD і HDD зазвичай підключаються через інтерфейс (роз’єм) SATA. Існують більш швидкі варіанти SSD, призначені для підключення до роз’ємів M.2 або PCI-E материнської плати
Оперативна пам’ять
До складу комп’ютера обов’язково входить оперативна пам’ять (оперативний запам’ятовуючий пристрій, скорочено – ОЗП). Це дуже швидкий буфер пам’яті, який використовується процесором.
Відеокарта
Відеокарта (відеоадаптер, графічний адаптер, графічний процесор, GPU) – частина комп’ютера, яка відповідає за обробку відеоінформації та її виведення на монітор.
Материнська плата
До материнської плати приєднуються центральний процесор, оперативна пам’ять, відеокарта, запам’ятовуючі пристрої та ін. На ній же розміщені USB та інші роз’єми для підключення решти обладнання (див. зображення). Головне завдання материнської плати – з’єднати всі ці компоненти і змусити їх працювати як єдине ціле.
Процесор
Процесор (центральний процесор, CPU) – головна мікросхема комп’ютера. Він виконує всі команди користувача і “керує” іншим “залізом”. Від нього безпосередньо залежить швидкодія комп’ютера і його можливості.
Між охолодженням і процесором обов’язково прокладається шар термопасти.
Блок живлення
Для живлення комп’ютера потрібен блок живлення. Від його надійності залежить стабільність роботи комп’ютера. Встановлюється блок живлення в спеціальний відсік системного блоку і підключається до материнської плати, відеокарти та деяких інших внутрішніх пристроїв за допомогою кабелів.
Інші важливі пристрої
У системному блоці будь-якого сучасного комп’ютера також є:
Мережева карта.
Як правило, вона вже вбудована до материнської плати комп’ютера і купувати її не потрібно. Але якщо, наприклад, вбудована карта вийшла з ладу або її можливостей недостатньо, можна придбати окрему мережеву карту. Як правило, встановлюється вона в роз’єм PCI-E материнської плати.
Інші важливі пристрої
У системному блоці будь-якого сучасного комп’ютера також є:
Звукова карта
Тут аналогічна ситуація. Всі сучасні материнські плати оснащуються вбудованою звуковою картою, яка видає цілком пристойний звук. Але якщо якість звучання вмонтованої карти не влаштовує, або ж вона вийшла з ладу, завжди можна придбати окрему звукову карту і встановити її в PCI-E материнської плати.
Published: Nov 1, 2023
Latest Revision: Nov 1, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1511096
Copyright © 2023