Ольга Юліанівна Кобилянська
(1863-1942)
Біографія
Ольга Юліанівна Кобилянська народилася 27 листопада 1863 року у містечку Гура-Гумора в Південній Буковині у багатодітній сім’ї службовця.
У 1873 -1877 рр. вчилася в початковій чотирикласній німецькій школі. Не маючи можливості вчитися далі, подальшу освіту вона здобувала самотужки.
З 1889 до 1891 жила в с. Димка. Пізніше вона разом з родиною переїхала на постійне життя до Чернівців, брала активну участь у жіночому русі.
У 1894 році письменниця стала однією з фундаторок «Товариства руських жінок на Буковині».
Важливою подією в житті О. Кобилянської було знайомство із Софією Окуневською, однією з найосвіченіших жінок тодішньої Галичини. Саме вона переконала письменницю писати українською мовою і познайомила її з українською письменницею Наталею Кобринською, яка пропагувала жіночий рух у Галичині. Саме, Софія Окуневська та Наталя Кобринська залучили Кобилянську до феміністичного руху. Захопившись феміністичними ідеями, О.Кобилянська вперше в українській літературі порушує тему емансипації жінки.
Формувалася естетична концепція людини і світу О. Кобилянської під впливом ідей німецького філософа Фрідріха Ніцше, який мав значний вплив на модерністів Європи.
1899 року О. Кобилянська побувала на Наддніпрянській Україні, відвідавши родину Косачів на Волині, Лисенків і Старицьких у Києві, могилу Шевченка у Каневі. Після Першої світової війни та румунської окупації Північної Буковини письменниці довелося жити в тяжких умовах зазнаючи переслідувань з боку румунської влади.
З 1927 року в Україні було розпочато видання дев’ятитомного зібрання творів Кобилянської. Того ж року на відзначення 40-річчя літературної діяльності їй була призначена урядом пенсія, що дала письменниці можливість поліпшити матеріальний стан та придбати власний будинок, в якому письменниця прожила останні роки свого життя.
Померла О. Кобилянська 21 березня 1942 р. в Чернівцях.
2
Цікаві факти
-
Ольга Кобилянська закінчила 4 класи школи, а свій високий рівень знань досягла самостійно.
-
Цікаво, що Ольга Кобилянська підписувалася “Кобиляньска”, бо саме таке написання започаткував її батько.
-
Хотіла навіть стати професійною актрисою, але віддала перевагу літературі.
-
Із Лесею Українкою Ольга Кобилянська вперше поспілкувалася саме на Полтавщині.
-
Видатна українська письменниця прожила в Чернівцях понад 50 років.
-
Прості люди її дуже поважали і мали за щастя, коли вона виглядала із віконця і кланялася їм за пісні перед вікнами.
-
Ольга Кобилянська мала прийомну дитину (позашлюбну доньку одного із братів) і на старості, коли мала сили, то розповідала чудові казки своїм онукам. Письменниця мала добру пам’ять і могла декламувати твори із “Кобзаря” кілька годин.
-
Ольга Кобилянська дуже кохала Йосипа Маковея, але той не відповів їй тим же почуттям. За давньою легендою, дівчина, яка знайде едельвейси, буде дуже щасливою і матиме міцну та велику родину. Ольга маленькою дівчиною на крутих схилах назбирала ці квіти, але повір’я так і не справдилося. Але цей гербарій був завжди з нею.
5
“Valse melancolique”
(Меланхолійний вальс)
6
Аудіокнига
7
Аналіз новели
8
Практичні завдання
-
Завдання для дівчат: «Жінка очима жінки» — «Вживання в образ».
Від імені Ганнусі, Софії чи Марти схарактеризувати героїнь новели.
-
Завдання для юнаків. «Жінка очима чоловіка».
Хто з героїнь вам найбільше імпонує і чим?
-
Написати есе «Чим збагатило мене знайомство з творчістю О.Кобилянської?» або «У чому неповторність творчості О.Кобилянської»?
9
Published: Oct 21, 2023
Latest Revision: Oct 21, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1507596
Copyright © 2023