Привіт, друже!
Сьогодні розпочнеться наша подорож новими для тебе стежками української мови. Ти вже напевно знаєш, що наша мова є дуже багатою. У ній є сила-силенна синонімів, антонімів, омонімів та паронімів. А чи чув/чула ти раніше про існування фразеологізмів?
Якщо ваша відповідь “так”, тоді цей звірник вправ саме для вас!
Він – ваш вірний супутник у світі української мови та виразів. Розроблений спеціально для п’ятикласників, щоб допомогти зрозуміти, використовувати та насолоджуватися барвистими фразеологічними виразами у повсякденному мовленні та літературних творах.
Успіхів!
Завдання 1. Яке з наведених значень фразеологізму давати чосу зайве?
1. Дуже бити кого-небудь.
2. Завдавати нищівного удару, давати належну відсіч.
3. Викликати свербіж.
4. Вичитувати кого-небудь, сварити.
5. Постійно тікати.
Завдання 2.Розкрити значення фразеологізмів, дібрати до них слова-синоніми, еквівалентні звороти.
Зразок: Бите око – нетренований зір; бісики пускати – вигравати очима, залицятися; глек розбити – посваритись.
1. Погріти руки, легкий хліб, горобина ніч, правити теревені, ведмежа послуга, ні пари з уст.
2. Віддавати сторицею, пальцем в небо попадати, лавровий вінок. подавати рушники, опинитися за бортом, поставити крапки над і.
3. Поставити на ноги, крутити голову (кому), варити воду (з кого), лебедина пісня, покласти зуби на полицю, дибки ставати.
4. Пасти задніх, жданики поїсти, ляси точити, заціпити рота, відкоша давати, канути у воду. робити з писка халяву.
5. Ахінеї гонити, Бога за бороду брати, про людське око, збити у планшетку, в корінь дивитися, бити лихом об землю.
6. Грати на нервах, грати мовчанку, грати на коні, грати очима, грати дурня, грати на руку, грати вогнем.
Завдання 3.Визначити, яке поняття виражають необхідні фразеологічні синоніми. Виписати й запам’ятати ті фразеологізми, які вам зустрілися вперше.
Запобігати ласки (у кого), стелитися під ноги (кому), лизати руки (кому), ходити на задніх лапках, гнутися в дугу, гнути спину (перед ким), світити у вічі (кому), ламати шапку (перед ким), лизати тарілки (чиї).
Завдання 4.Визначити, яке поняття виражають наведені фразеологічні синоніми.
Брати в свої руки, тримати в покорі, тримати в торах, тримати в чорному тілі, підтягати гужі, натягати віжки, підкручувати гайку, не давати спуску, не давати поблажки.
Завдання 5.До наведених слів, словосполучень дібрати фразеологічні звороти.
Зразок: Рівна дорога – битий шлях, розвидняється – благословляється на світ.
Не журитися; розбиратися в суті справи; дружити; обіцяти, але не виконувати обіцяне; темна, буряна ніч з дощем; зустріти відсіч; не змовчувати, влучно відповідати; найкраща форма поведінки; нетрудовий спосіб життя; останній твір, останній вияв таланту; найбільша або найкраща частина чого-небудь.
Завдання 6. До наведених слів, словосполучень дібрати фразеологічні звороти.
Довести щось до логічного кінця, не залишити нез’ясованим; залишитися поза колективом, бути відкинутим; людина невизначеного характеру; невигідно, бездумно міняти щось; картати, лаяти когось за щось; бути заодно з ким; бути несамостійним, залежним; викликати занепокоєння, тривогу; неславити когось.
Завдання 7.Прочитай речення. Знайди у них фразеологізми. Визнач їх синтаксичну роль.
1) Богуна ловити — що воду решетом носити (І. Качура). 2) Пішов козак світ за очі. (Т.Шевченко). 3) Мовби магнітом притягує Настя подружок і тримає біля себе як на аркані (М.Тарновський). 4) Григорій майже з презирством дивиться на кожну дівчину. Він уважає себе вільним козаком (М.Стельмах). 5) Воєвода водив за носа обох змовників, доки не зміцнив оборону фортеці (Д.Міщенко).
Завдання 8. За допомогою фразеологічного словника підбери і запиши фразеологізми зі словами голова, мак, світ. Склади з ними речення. Визнач синтаксичну роль фразеологізмів.
Завдання 9.Перепишіть закінчуючи фразеологізми. Поясніть їх значення.
Відкласти в довгий … Товктися, як Марко … Вискочити, як Пилип … Ходити пішки … Покласти зуби … І за вухом … Землі під ногами … Чужими руками … У воді не тонути, і в … Хоч до рани … Шила в мішку … Круг пальця … Вилами по воді … Виводити на чисту …
Завдання 10.Розкрити значення фразеологізмів.
1. Росте як на дріжджах (швидко); вилами по воді писано (невгадно); обценьками слова не витягнеш (не доб’єшся нічого); охрестити мечі (вступити в бій).
Його мати моїй матері двоюрідна Параска (чужа).
2. Вискочив, як Пилип з конопель (зненацька бовкнув); мало каші з’їв (недосвідчений); не наламати дров ( не припускатись помилок); дати волю язику (ляпати даремно); сім п’ятниць на тижні (непостійний).
Завдання 11.Пояснити значення фразеологізмів, скласти з ними кілька речень, визначити, яким членом речення виступає фразеологізм.
1. Палати з цікавості, перетворитися на слух, душа співає, кирпу гнути.
2. Підбитий вітром, заговорила совість, низько слатися, пасти задніх.
Завдання 12.Пояснити значення фразеологізмів, дібрати із довідки до них по кілька синонімічних.
1. Ні риба ні м’ясо, узяти в свої руки, байдики бити.
(Довідка: ні рак, ні риба, за холодну воду не братися, узяти в шори, зробити шовковим, ні пава ні ґава, собак дражнити, ні те ні се, вкрутити хвоста, посиденьки справляти, лежні справляти, ні грач ні помагач).
2. Кинутися на втікача, точити ляси, верзти дурниці.
(Довідка: накипати п’ятами, теревені правити, дати ходу, язик свербить, молоти дурниці, дати тягу, дати ногам знати, чесати язика, наговорити сім мішків гречаної вовни, плести нісенітниці, взяти ноги на плечі).
Завдання 13.До поданих слів дібрати фразеологізми синоніми.
1. Мало – (як кіт наплакав, крапля в морі).
Мовчати – (ні пари з вуст).
Дуже давно – (за царя Гороха, за царя Панька, як земля була тонка).
2. Тісно – (як оселедців у бочці).
Багато – (як зірок на небі, і на воза не вбереш).
Близько – (під самим носом).
Published: Oct 5, 2023
Latest Revision: Oct 5, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1502013
Copyright © 2023