by Tatyana Bosheva
Copyright © 2023
Музикалният инструмент е устройство, специално създадено или пригодено да произвежда музикални тонове, необходими за възпроизвеждането на музика. Принципно всеки предмет, който произвежда някакъв звук, може да бъде пригоден и използван като музикален инструмент. Това се случва и на практика, особено при т.нар. „конкретна музика“.
Музикалните инструменти са едни от първите „устройства“, създадени от човека. Те са съпътствали религиозните ритуали и светските веселия, а майсторското изпълнение на тях се е ценяло високо.
Струнни инструменти
Струнният инструмент е музикален инструмент, който използва опънати струни за извличане на звук.
При по-голямата част от тях, струните са опънати по гриф. Те са изпънати с различна сила, за постигане на звук с различна честота и тоналност. С притискане на струната на различна дължина по грифа, на практика се получава различна дължина на самата струна и така се получават различни тонове. Праговете на грифа са разпределени на определено разстояние един от друг, за да се постигне правилно скалиране на тоновете (за да звучи вярно). Струнните инструменти се делят на:
- Лъкови струнни: цигулка, виола, виолончело, контрабас. В народната инструментална музика – гъдулка, както и старинния инструмент гусла.
- Дърпащи струнни:
- Ударни струнни:
Разделянето на струнните инструменти се основава на близостта в конструкцията им и начина на звукоизвличане – чрез трептене на струната. То може да бъде предизвикано чрез триене на лък, чрез дърпане с пръсти, чрез пластинка (плектрон) или чрез удар.
Духови инструменти
При духовите инструменти е необходим въздух, който създава вибрация, в резултат на което се получава звук. Ето малко повече информация за видовете духови инструменти, както и за някои конкретни инструменти.
Духовите инструменти се делят на два основни вида – Дървени и Медни. Всяка група се използва за различна цел и се отличава по механична функция. Класификацията на инструментите се определя от начина, по който се създава звукът. И двете групи духови инструменти използват въздух, но материалите, от които са изработени, създават специфични за всяка група вибрации.
Дървените духови инструменти са изработени от дърво или създават звука с помощта на дървена пластинка (платък). Платъкът вибрира, когато въздухът премине през инструмента. Флейтата и Пиколото се класифицират като дървени духови инструменти, защото обикновено са изработени от дърво. Саксофонът също спада към тази група заради дървения платък, въпреки че в по-голямата си част инструментът е изработен от месинг. Обоят, Фаготът, Кларинетът и Бас Кларинетът също са дървени духови инструменти.
Кларинетът е един от най-популярните дървени духови инструменти на Балканския полуостров, защото се използва за традиционната фолклорна музика на региона. Кларинетите се делят по своя строй – Бе кларинет (Bb), Сол кларинет (G), Ес Кларинет (Es), А кларинет и др. Имат разлики и в системата за свирене – Стара система, Бьом система и др.
При медните духови инструменти звукът се създава през изработен от метал мундщук. За този тип инструменти обикновено се използват месингови материали с различни покрития, които оказват влияние върху звука. Тук попадат Тромпетът, Корнетът, Тромбонът, Баритонът и Тубата.
Ударни инструменти
Когато заговорим за ударни инструменти повечето от вас биха обвързали този термин с барабаните и техните еквиваленти, но е важно да знаете, че това не отговаря на истината.
- Според височината и преноса на звука съвременни ударни инструменти се разделят в следните класове:
Ударни инструменти, които имат неопределена височина на звука. С други думи, те не позволяват да се настройват към определени видове звуци. От ударни инструменти с неопределена честота на звука можем да отличим триъгълниците, дайретата, там-тама, чинелите и кастанети както и много други подобни.
Ударни инструменти, които имат определена височина на звука. Съответно, тези средства могат да бъдат настроени за определени ноти, както и звукова последователност. Инструментите от такъв тип са барабаните, ксилофоните, звънците, тимпаните и вибрафоните.
Народни инструменти
Българските народни музикални инструменти са музикални инструменти, използвани при изпълнението на българска народна музика, като някои от тях са характерни за почти цялата територия на България, а други са съсредоточени в определена фолклорна област.
В българската народна музика се използват 6 основни народни инструмента – кавал, гайда, гъдулка, тамбура, тъпан, барабан, както и характерни за отделни фолклорни области, като тарамбука, дудук, овчарска свирка, двоянка, окарина, баян, цафара, бръмбазък, чанове, зурна.
Published: Oct 4, 2023
Latest Revision: Oct 4, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1501547
Copyright © 2023