תיאור הילדה-
אלה, בת 5.5.
מתקשה בשליפה ושיום של צורות גיאומטריות.
התוכנית:
תוכנית לימודים במתמטיקה לחינוך הקדם יסודי-
https://meyda.education.gov.il/files/Tochniyot_Limudim/KdamYesodi/Math1.pdf
מטרות:
הילד ידע לזהות, לשיים, למיין ולצייר צורות דו ממדיות.
מיומנות קדם הנדרשות לביצוע ההתנהגות-
עבודה על מוטוריקה עדינה, החזקת עיפרון בצורה נכונה.
להבין שלשילוב מסוים של קווים יש משמעות מסוימת, הגדרה ושם ספיצפי.
מערך שיעור-
פתיחה:
אקריא לילד את הסיפור “העיגול שחיפש חבר”
.בסיפור יש הצגה תכונות הצורות בדרך ברורה שמתאימה לשכבת הגיל של הילדים בסיום קריאת הסיפור אסביר שוב לילדים על תכונות הצורות, מה זה צלעות, פינות וכו.
גוף: אצור קובייה עם הצורות שהיו בסיפור- ריבוע, מלבן, משולש, אליפסה, עיגול ומעוין.
אבקש כל פעם מילד אחר שיזרוק את הקובייה.
לאחר מכן הילד יתבקש לשיים את הצורה שיצאה לו לציירה על דף.
נזכיר לו תוך כדי את תכונות הצורה כדי שידייק בציור.
סיום:
נעבור על הציורים של הילדים ונקרא שוב בשמות כל הצורות.
הצגה סימולטנית והצגה לסירוגין-
אפזר כרטיסיות עם צורות גיאומטריות על השולחן.
תחילה אשתמש בהצגה סימולטנית-
אבקש מהילד כל פעם שיקח צורה אחרת על פי התיאור שאתן לו.
לאחר מכן אבקש ממנו לשיים את הצורה.
אשתמש בהצגה לסירוגין-
אציג בפני הילד את הצורות אחת אחרי השנייה ואבקש ממנו לעצור אותי כאשר אני מגיעה לצורה מסוימת.
תמיכה בגירוי-
הפניית תשומת לב:
הפניית תשומת לב של הילד לגירוי המבחין-
אשתמש בהצבעה על הצורה הנכונה אותה הילד יצטרך למצוא מבין הצורות האחרות.
תמיכה בתגובה:
הדרכה מילולית-
אשתמש בהדרכה מילולית אסביר לילד בשפה ברורה את הוראות המשימה ואתן לו שאלות מנחות או רמזים במקרה הצורך.
מתי אשתמש בתמיכה בגירוי?
אשתמש בתמיכה זו כאשר אראה שהילד מתבלבל בין הצורות ולא מצליח לקחת את הצורה הנכונה.
הדהייה-
בהתחלה ממש אצביע על הצורה הנכונה, לאחר מכן אצביע מרחוק על האזור הכללי, אסמן עם המבט, עד שלא אצטרך לתת שום סימן.
מתי אשתמש בתמיכה בתגובה?
בתחילת הפעילות אנסה להסביר בצורה כמה שיותר ברורה את ההוראות.
לאחר מכן במידה והילד יתקשה אכוון אותו ע”י שאלות מנחות, רמזים או תזכורות.
לדוגמא במקרה עם אלה שאלתי אותה- את זוכרת כמה צלעות יש לריבוע? או למשל הזכרתי לה “למשולש יש שלוש פינות בלבד”.
הדהייה-
לאט לאט אפחית את מתן הרמזים והתזכורות עד שהילד לא יזדקק אליהם.
הכללת גירוי:
אימון חופשי-
הילד יוכל בפינת הקוביות בגן לתרגל בנייה של מיצגים מצורות שונות ולדעת לשיים אותם.
בנוסף הוא יוכל להכין עוגיות בצורות שונות בבית יחד עם בני משפחתו.
גם ברחוב הילד יוכל להיחשף לחפצים ומבנים ולדעת את צורתם.
הכללת תגובה:
יצירתיות-
אערוך משחק עם הילדים .
אצור קובייה, על דפנות הקובייה יהיו צורות גיאומטריות.
הילדים יצטרכו בכל פעם לזרוק את הקובייה ולשיים את הצורה שיצאה להם.
לאחר מכן הם יצטרכו להוציא בהתאם לצורה חפץ מתוך קופסא שמתאים.
כך הם יכלילו בצורה יצירתית ויבינו שהם מוקפים בצורות.
שימור-
בהתחלה כל פעם שהילד יצייר צורה גיאומטרית בצורה תקנית, אחזק אותו.
לאחר מכן אמעיט בחיזוקים עד שאפסיק לגמרי כדי שהילד יתחיל להשתמש בצורות בצורה טבעית.
הכללה בין אנשים-
ילד שיצייר צורה כמו שצריך לפי התכונות, הגננת תתלה את יצירותיו בגן, כך גם ילדים אחרים יחוזקו ויתאמנו על שרטוט צורות.
בנוסף הגננת תוכל להשתתף במשחק עם הילדים בבניית מגדל מקוביות או ארמון מלגו ולבקש מהם לשיים כל פעם את הצורה בה הם משתמשים, כאשר יצליחו היא תחזק אותם ודרך כל יחול חיזוק על שאר הילדים שיהיו בסיטואציה.
:)תודה רבה
Published: Aug 18, 2023
Latest Revision: Aug 20, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1487051
Copyright © 2023