תיאור הילד:
שמו של הילד הוא ליאור. ליאור בן 4.5
ליאור מתקשה בכתיבת שמו הפרטי.
קשה לו לאחוז את כלי הכתיבה בצורה נכונה והוא גם מתקשה בשליפת אותיות בצורה ובסדר הנכון.
התוכנית:
תשתית לימודים לקראת קריאה וכתיבה-
https://meyda.education.gov.il/files/PreSchool/Tashtit_02.pdf
מטרות:
הילדים יכתבו את שמם הפרטי (לעיתים בשיבוש כיוון או צורה)
הילדים יכתבו מילים באותיות אקראי
מיומנות קדם הנדרשות לביצוע ההתנהגות-
הבנה שאותיות הן מייצגות סימנים גרפיים בעלי משמעות שונה מסימונים אחרים.
מערך שיעור-
פתיחה:
אבקש מכל ילד לומר לי את שמו ואכתוב את שמו של כל ילד בכתב ברור וגדול במרכז של בריסטול.
גוף:
אערבב את כל הבריסטולים ואפזר על השולחן, כל ילד יצטרך למצוא את שמו מכלל השמות.
סיום:
לאחר שכל ילד ימצא את שמו אשים פלסטלינה במרכז השולחן וכל ילד יצטרך לעבור על שמו בפלסטלינה ולאחר מכן גם להעתיק אותו בצד הדף.
הצגה סימולטנית והצגה לסירוגין:
אפזר על השולחן כרטיסיות עם שמות שונים, הילד יצטרך למצוא את שמו בין כל השמות ולאחר מכן אבקש ממנו להעתיק את שמו.
בהתחלה אשתמש בהצגה סימולטנית- אפזר על השולחן את כל הכרטיסיות עם השמות השונים והילד יצטרך למצוא את שמו.
לאחר מכן אשתמש בהצגה לסירוגין- אציג בכל פעם שם אחר והילד יצטרך לעצור אותי כאשר יראה את שמו.
תמיכה בגירוי:
הפניית תשומת לב-
הפניית תשומת הלב של הילד לגירוי המבחין- השם שלו, נעשה זאת באמצעות הצבעה על שמו או באמצעות מילים שימשכו את תשומת ליבו.
תמיכה בתגובה:
הדרכה מילולית-
אשתמש בהדרכה מילולית, אסביר לילד מה הוא צריך לעשות לביצוע המשימה ואעזור לו ע”י רמזים, שאלות מנחות וכו’.
מתי אשתמש בתמיכה בגירוי?
אשתמש בתמיכה זו כאשר אראה שהילד מתקשה במציאת שמו מבין מאגר השמות.
הדהייה-
בהתחלה אצביע ממש על השם, לאחר מכן אצביע מרחוק וכך עד שהילד ידע לזהות לבד.
מתי אשתמש בתמיכה בתגובה?
בתחילת הפעילות אתן לילד הנחיות ברורות ומדויקות על אופן ביצוע המשימה.
כאשר אראה שהילד מתקשה אתן לה רמזים/ שאלות מנחות/ תזכורות שיעזרו לו ויתרמו לתחושת ההצלחה.
למשל- אתה זוכר באיזה אות השם שלך מתחיל? יש לך חמש אותיות בשם וכו’..
הדהייה-
בהדרגה אתן לילד פחות תזכורות ורמזים עד שהוא לא יצטרך בכלל.
הכללת גירוי-
אימון חופשי-
אחרי שהילד תרגל את מציאת שמו וכתיבת שמו הוא יוכל להתחיל להשתמש בזה בעבודת היצירה בגן, למצוא את המגרה שלו ולדעת לסמן את החפצים הפרטיים שלו.
הכללת תגובה-
יצירתיות:
אני רוצה שהילד יבין שהשם משמש לסימון דברים שהם שלו, בין השאר החדר שלו בבית.
לכן אתן לילד שלט מעץ אבקש ממנו לכתוב את שמו ולקשט.
שימור –
תחילה הילד ילמד לכתוב את שמו תוך כדי מתן חיזוקים מצד הגננת או המבוגר.
לאחר מכן שהילד ישלוט בכתיבת שמו באופן תקין, אפסיק לחזק אותו כדי שהתנהגות זאת תהפוך לטבעית והילד יחוזק מכך שהצליח לכתוב את שמו בכוחות עצמו.
הכללה בין אנשים-
הגננת תחזק את הילד שלמד לכתוב את שמו בפני כל הילדים במפגש והדבר יחזק ילדים אחרים ללמוד לכתוב את שמם.
בנוסף בזמני יצירה וסדנא הגננת תיתן רק לילדים שלמדו לכתוב את שמם לכתוב לבד את השם על התוצרים שלהם וזה עוד חיזוק בשביל שאר הילדים שרוצים להיות עצמאים ולכתוב את שמם בכוחות עצמם.
תודה!
Published: Aug 18, 2023
Latest Revision: Aug 18, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1487045
Copyright © 2023