תיאור הילדה
שמה של הילדה הוא אופיר, בת 5 וחצי מחולון. אופיר בגן חובה בחינוך רגיל. ילדה חכמה, סקרנית וחברותית. באמצע המחצית הראשונה של השנה הוריה התגרשו, לילדה נוצר קושי ריגשי היא נתמכה רוב היום במבוגר בגן. יש לה תפיסה חזותית מפותחת בייחוד באותיות, אך בכל הנוגע למספרים, אופיר מתקשה מדי פעם יש לה בלבול בספירה, במקום לספור לפי רצף היא פעם מדלגת על המספר 6 ופעם על המספר 7.
2
נושא ומטרות התכנית
מושג ללמידה: בחרתי במושג המספר-ספירה ומנייה מתוך תכנית לימודים מתמטיקה לחינוך הקדם יסודי.
נושאי התוכנית
התוכנית מתמקדת בשלושה נושאים מתמטיים:
1 מושג המספר.
2 תחושה מרחבית וגיאומטריה.
3 מושגים כמותיים בחיי היום יום.
המטרות:
–לטפח בוגר גן בעל ידע והבנה לגבי מושג המספר.
–לצייד את הילדים בכלים מתמטיים שיעזרו להם לפתור בעיות בחיי היום–יום.
קישור לתכנית-
https://meyda.education.gov.il/files/Tochniyot_Limudim/KdamYesodi/Math1.pdf
מיומנויות קדם הנדרשות לביצוע התנהגות:
המיומנות הנדרשת מהילדה היא לזהות את המספרים מ1-30.
4
מערך שיעור
מטרות-
–הילד ידע לספור ולמנות עצמים מ1-10.
–הילד יתאים כמות למספר.
פתיחה: אתחיל בכך שאגיד לילדה שהיום נשחק משחק עם מספרים. אציג לה את הכרטיסיות עם המספרים ואשאל אותה איזה מספרים היא מזהה? (אחזור יחד איתה כמה פעמיים על רצף המספרים).
גוף: אניח על השולחן כרטיסייה, על כל כרטיסייה תהיה תמונה של נרות כאשר בכל כרטיסייה יש מספר נרות שונה. על הילדה לספור לפי הסדר כמה נרות יש על גבי הכרטיסייה, לזהות את המספר המתאים המוצג בצידו של הלוח ולסמנו בעזרת אטב.
סיום: לסיום אעבור עם הילדה על המספרים שיצאו לה על גבי הכרטיסיות. במידה ותתקשה אבקש ממנה לספור ברצף בקול ושתעקוב בעזרת האצבע.
5
פעילות ללימוד המושג הנלמד
אניח על הרצפה כרטיסיות עם מספרים מ1-10 לא לפי רצף המספרים. אבקש מהילדה בכל פעם להביא כרטיסייה עם מספר אחר, לאחר מכן אבקש ממנה לסדר לפי רצף המספרים מ1-10 ולחזור בעל פה על רצף המספרים.
הצגה סימולטנית– אפזר על הרצפה משחק מגנטים וכרטיסיות עם מספרים בכל פעם הילדה תיקח כרטיסייה ותצטרך להביא מגנטים בהתאם למספר שיצא לה על הכרטיסייה.
6
תמיכה בגירוי
הדגשה- הצגת הגירוי המבחין באופן בולט. אניח על שולחן כרטיסיות של מספרים מ1-10 שבהם המספרים 6 ו-7 מודגשים.
8
תמיכה בתגובה
על ידי הדרכה מילולית רמזים, תזכורות, שאלות מנחות, ובאמצעות מתן הוראות והנחיות אסביר לילדה את הוראות דף העבודה, במידה ויהיו שאלות במהלך הפעילות או שלא תבין אתן לה רמזים ותזכורות.
10
מתי אשתמש בתמיכה בגירוי?
בהדגשה כאשר הילדה לא תצליח לזהות את המספרים שהיא מתקשה בהם, אדגיש את המספרים.
דהייה של תמיכה בגירוי- אם בהתחלה השתמשתי בהדגשה של המספר, בהדרגה אוריד את הבלטת המספר ואת גודל הגופן.
מתי אשתמש בתמיכה בתגובה?
הדרכה מילולית אם הילדה לא תזכור מה עליה לעשות בדף העבודה אתזכר אותה שוב. בנוסף, אתן לילדה רמזים שתביט בדף העבודה ותראה איזה מספר מודגש וכך זה יסייע לה.
דהייה של תמיכה בתגובה- אוריד בהדרגה בהוראות ובתזכורות.
12
הכללת גירוי
אימון חופשי – כאשר הילדה תהיה בבית בליווי הוריה ואחיה התרגול יהיה בנוכחותם על ידי ספירת החפצים אותם היא מחזירה למקום. במסגרת הגן הילדה תתרגל זיהוי ספרות על ידי זיהוי מספרים הכתובים על כיסאות ואמירתם בעל פה. בנוסף, בבית עם ההורים היא תרשום באופן עצמאי את המספרים בסדר עוקב על דף עבודה, החל מהספרה הראשונית. כמו כן, אחר הצהריים בעת שהייה בגן השעשועים עם חברים, היא תשתתף במשחק מחבואים המשלב ספירה.
13
הכללת תגובה
יצירתיות–אביא קופסה עם נרות חנוכה ולצידה אניח על השולחן ערכת קלפים עם מספרים. כדי להפוך את זה ליותר מאתגר, אבקש מהילדה להפוך כרטיס בתורות. לאחר חשיפת הקלף, היא צריכה להוציא מהקופסה את המספר המדויק של הנרות המצוין על הכרטיס. כשהיא מוציאה את הנרות בזה אחר זה, היא צריכה לספור אותם בקול רם.
14
שימור
תחילה הילדה תלמד את רצף המספרים, שאראה שהילדה אכן יודעת היטב את רצף המספרים ללא תמיכה שלי אוריד את החיזוקים על מנת שהחיזוק יהפוך לחיזוק טבעי כלומר הילדה תחוזק מעצם ביצוע ההתנהגות.
כמו כן, כדי לשמר את ההתנהגות אלמד את הילדה לימוד ניהול עצמי על ידי הצבת יעדים ומטרות, לפני הפעילות אכין לוח לילדה עם סקוצ’ים ובכל פעם שהיא מצליחה היא תצטרך להניח על גבי הלוח כרטיסייה תואמת למספר החפצים למשל : אתן לילדה להביא 6 ו-7 חפצים מקטגוריות שונות בגן וכך היא יכולה לתרגל לספור ולזהות מספרים בצורה נכונה. רק בעת שהילדה תתפקד באופן עצמאי ללא תמיכה של הורים, צוות חינוכי או אנשים שונים בסביבתה יתבצע השימור.
הכללה בין אנשים
במפגש בוקר בגן, אבקש מאחד מילדי הגן לספור את מספר הילדים הנוכחים. כאשר הילד סופר בהצלחה את המספר הנכון של הילדים, אחזק אותו חיזוק חיובי כדי להכיר בהישגיו. על ידי מתן חיזוק זה, זה לא רק מתגמל את הילד על המאמץ אלא גם את הילדה ושאר הילדים בגן שרואים חיזוק זה ומקבלים מוטיבציה להשתתף בפעילויות דומות. כאשר רואים את התגובה החיובית שקיבל הילד שספר נכון, גם הם מפתחים עניין לספור את מספר הילדים בגן ביום אחר. וכך זה גורם לילדה מוטיבציה להשתתף ולספור בימים אחרים את ילדי הגן.
15
Published: Aug 17, 2023
Latest Revision: Aug 17, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1486465
Copyright © 2023