תיאור הילדה
שם הילדה אביב בת 5 מהיישוב אזור, נמצאת בגן רגיל אובחנה עם בעיות קשב וריכוז ומציגה לרוב בעיות התנהגות וקשיים תקשורתיים וחברתיים, לאביב יש קושי בהבנת הייצוג כמות של ספרה לבין התאמתה לצורה הגראפית שהמספר מייצג יחד עם זאת אביב מצליחה לזהות את הספרות על פי צורתם הגראפית ויש לה קליטה מהירה שהיה ניתן לראות בידע שלה על אותיות
נושא נלמד
זיהוי וייצוג של כמויות היכולת לזהות ולייצג את המספרים מ-0 עד 10
התכנית
מתמטיקה תכנית לימודים לגן הילדים בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי
קישור לתכנית הלימודים
https://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/Matematika/TochnitKdamYesodiHeb.pdf
מטרות העל של התכנית
להניח את היסודות להתפתחות החשיבה המתמטית של הילדים לעודד את הסקרנות והרצון של הילדים לעסוק ולהתנסות במתמטיקה על מנת לפתח כישורים של התבוננות, חקירה והסקה
לחבב על הילדים את העיסוק במתמטיקה
ומכאן נגזרות מטרות כלליות של התכנית
לטפח בוגר גן בעל ידע והבנה לגבי מושג המספר
לטפח בוגר גן בעל ידע והבנה לגבי הצורות והגופים הסובבים אותו
לצייד את הילדים בכלים מתמטיים שיעזרו להם לפתור בעיות בחיי היום-יום
נושאי התכנית
התכנית מתמקדת בשלושה נושאים מתמטיים
המושג המספר
תחושה מרחבית וגיאומטריה
מושגים כמותיים בחיי היום יום
מיומנויות קדם הנדרשות לביצוע ההתנהגות ההבנה שלכל ספרה יש ייצוג כמות משלו
הגדרת ההתנהגות אביב תדע להתאים בין ייצוג כמות לספרה כצורה גראפית
מערך שיעור
פתיחה– אשים את השיר “יורם בממלכת המספרים” העוסק במבנה המספר ומתאר את צורתם בצורה חווייתית שתתאים לילדים
גוף– תחילה אפתח בשאלה איזה מספרים את מכירה ? ולאחר מכן אסביר לה את המשחק – יש לנו לוח שעליו מצוירים עיגולים עם מספרים ו3 קוביות משחק – אחת עם צבעים ומספרים השנייה עם נקודות המייצגות מספרים והשלישית איבר הגוף (ידיים ורגליים) אסור להשתמש בברך או במרפק , אני מטילה את הקוביות כל אחת בתורה (פעם אחת עם מספרים ואז איבר הגוף ופעם אחרת עם הנקודות ואיבר הגוף) ועל פי מי שמורה הקובייה עליי לבצע זאת ואתן דוגמה (מספר 5 כחול , יד ימין)
לאחר שהיא תפסה עיגול , אסור לה לזוז, אם תיפול או תניח מרפק או ברך על המשטח – תיפסל
סיום– הילדה תטיל את קוביית המספרים ותאמר מה הספרה שיצאה ותתאים בין כמות הנקודות בקובייה אחת לספרה שמייצגת אותו בקובייה השנייה
פעילות
אפזר על הרצפה פריטים מזדמנים בקבוצות מ1-10 כגון: פקקים, קוביות, כדורים, חיילי משחק ובנוסף אפזר כרטיסיות של מספרים, על הילדה להתאים בין המספר המופיע על הכרטיס לבין הקבוצה עם המספר הפריטים שמייצג אותה
תחילה אשתמש בהצגה לסירוגין, על השולחן\הרצפה יהיו פרטים המייצגים כמות מסוימת על הילדה להביט בכרטיסיות אותם אני מציגה למולה פעם אחר פעם ולקחת את הכרטיס המייצג את הספרה הנכונה התואמת לכמות
ולאחר מכן אשתמש בהצגה סימולטנית, על הרצפה יוצגו קבוצות שונות של פריטים המייצגים כמות מסוימת בתוך חישוקים ובמקביל יהיו גם כרטיסיות של ספרות ועל הילדה יהיה להתאים בין הספרה לכמות ייצוג המתאימה לה
תמיכה בגירוי– התאמת מיקום הגירוי ביחס לילדים, התאמת מיקום הגירוי ביחס לילדים מתייחסת לשינוי המיקום של גירוי או אובייקט בתוך סביבתם כדי לעורר תגובה ספציפית או להשפיע על התנהגותם
תמיכה בתגובה– הדרכה מילולית תזכורות, שאלות מנחות, רמזים, הדרכה מילולית מתייחסת למתן הוראות, הסברים או הנחיות מילוליות כדי לעזור למישהו להבין מושג או לבצע משימה
בחרתי להשתמש בתמיכה בגירוי מכיוון שלאביב היה קושי בהבנה המילולית והייתה הרבה יותר מפוקסת מבחינה חזותית ולכן שינוי המיקום של הגירוי היה הרבה יותר יעיל והוביל להצלחתה
מתי אשתמש בתמיכה בגירוי
כאשר הילדה לא מצליחה למצוא את הספרה המתאימה לייצוג כמות אשים את הכרטיסיה של המספר קרוב לחישוק של הכמות המייצגת אותו ושאר הספרות יהיו ביחד בשורה. למשל: כרטיסיה של הספרה 5 תהיה ממש צמודה לחישוק המייצג 5 פריטים ושאר הספרות יהיו בשורה אחת ואסייע לה להצליח ולמצוא את הספרה ולהתאים אותה לכמות
אבצע הדהייה באמצעות הרחקת הספרה בהדרגה לעל מנת להחזיר את הספרה לשורה של כל הספרות כל פעם במרווח שונה מהחישוק, בהתחלה במרווחים קטנים ולאחר מכן במרווחים קצת יותר גדול (כמו בתמונה למעלה)
מתי אשתמש בתמיכה בתגובה
כאשר הילדה מראה קושי ,ואינה יודעת לזהות את הייצוג ולא לוקחת את הספרה המתאימה לייצוג כמות וכאשר היא מתבלבלת ולוקחת ספרות אחרות או מתאימה ספרה לכמות הלא נכונה אסייע לה על ידי מתן רמז מילולי לדוגמה: ” אביב אנחנו מחפשים את הספרה 5, הנה תראי”
אבצע הדהייה בעזרת המעטת מילים ומתן רמזים ואתן לה להתמודד עם כך לבד בצפייה מהצד
הכללת גירוי
מגוון דוגמאות גירוי – אציג בפנייה ייצוגים שונים של כמות המתאימה לספרה מסוימת כמו פקקים, כדורים, בקבוקים, חרוזים וכו’ ואחשוף בפניה דרכים שונות אשר יכולות להיות לספרה ובכל הזדמנות שיהיו בפניה ייצוגים של כמויות היא תדע באופן אוטומטי איזו ספרה מייצגת את הכמות הזו
הכללת תגובה
יצירתיות – מגוון דרכי תגובה שונות של הילדה לסיטואציה של ייצוג כמות למספר ויכולת הזיהוי בצורה אוטומטית של הספרה המתאימה לייצוג כמות הנכון. בכל מקום שישנו ייצוגי כמות שונים הילדה תדע לומר שזה מייצג את הספרה המסוימת ניקח את הספרה 6 לצורך הדוגמה הילדה הולכת בחנות הצעצועים יחדיו עם הוריה ורוצה לקנות את המשחק באולינג והיא מעוניינת לדעת כמה פינים יש במשחק אז היא מסתכלת ורואה שלפי הייצוג כמות שנמצא בקופסה ישנם 6 פינים
שימור והכללה בין אנשים
שימור– יצירת מלכודת התנהגות, פעילות ספורטיבית, אביב מאוד אוהבת פעילויות ספורט ולכן בשביל ללמד אותה התאמת ייצוג כמות למספר באופן מהנה וחוויתי שיישאר אצלה לאורך כל הזמן יצרתי עבורה פעילות על זמן בו הייצוגי כמות נמצאים בצד אחד והספרות בצד שני והיא צריכה להתאים בניהם בזמן הקצר ביותר ועליה לרוץ מצד אחד כדי לקחת את הכרטיסייה של הספרה לצד השני על מנת להניח אותה ליד הייצוג כמות המתאים לה לאחר שהיא מצליחה להתאים בין הייצוג כמות לספרה הנכונה היא יכולה לעבור הלאה לייצוג כמות הבא בו היא צריכה למצוא את הספרה הנכונה ומחוזקת באופן טבעי מעצם ביצוע הפעולה והעובדה שהצליחה ואביב תאהב לשחק במשחקים של התאמת כמות למספר
הכללה בין אנשים – כאשר הילדה מצליחה לבצע את המשימה ולעמוד בה נחזק אותה באמצעות מדבקה \ משחק לבחירה ונגרום גם לשאר הילדים שמתקשים להתמיד במשימתם ולרצות להצליח ולקבל גם הם מדבקה או משחק
Published: Aug 16, 2023
Latest Revision: Aug 16, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1486210
Copyright © 2023