Їжа – джерело енергії. Ми їмо, щоб ходити, працювати, думати. У разі емоційного переїдання їжа стає пігулкою для швидкого емоційного розвантаження. Вона пригнічує смуток, тугу, самотність та інші болісні почуття.
Емоційна залежність від їжі, в народі іменується заїданням стресу – це звичка їсти, щоб відчути себе комфортно, знизити рівень стресу або винагородити. Як бачите, слово «голод» тут не пробігало, і це погано, тому що в першу чергу людина повинна їсти, щоб вгамувати фізіологічну, а не психологічну потребу в їжі. Як виникає звичка Людина, що страждає від звички заїдати стрес, компенсує емоційні, а не енергетичні витрати, і це викликає ряд проблем: від зайвої ваги до депресивних станів. Якщо ви вже наїлися, але все одно замовляєте десерт або накидаєтеся на морозиво, коли емоційно пригнічені, заїдання стресу – це про вас. Іноді порадувати себе вкусняшки за досягнення можна, і в цьому немає нічого страшного. Але коли подібні «нагороди» входять в звичку і думка про їжу з’являється першою під час депресивних станів – саме час бити на сполох. «Заїдання стресу» – замкнуте коло, і чим швидше ви його розірвете, тим краще. Заїдаючи стрес, ви не вирішите складнощів, які відправили вас до гастрономічного заспокоєнню, а тільки погіршить їх. Чому люди заїдають проблеми Їжа може принести почуття задоволення, але на дуже короткий час. Емоції, які змусили є, повернуться. І ви будете почувати себе ще гірше, тому що до поганого настрою додалася ще купа калорій. І без того поганий емоційний стан погіршиться почуттям провини і усвідомленням відсутності сили волі.
Як позбутися від звички «заїдати» проблеми?
Коли ви зрозумієте, що саме стало причиною переїдання, настане час для другого кроку: потрібно «погодувати» свої емоції чимось іншим. Якщо ви не навчитеся отримувати задоволення від інших занять, впоратися з емоційним переїданням ви не зможете. Знайдіть інші способи радувати себе, якусь альтернативу, здатну викликати почуття задоволеності і радості, без заїдання стрес. Якщо ви відчуваєте почуття самотності, зателефонуйте комусь близькому, хто допоможе тобі відчувати себе краще, пограйте з кішкою або собакою, подивіться старі фотографії, пов’язані з приємними спогадами. Якщо ви відчуваєте сильний стрес, направте енергію тривоги в інше русло. Танцюйте під улюблену пісню перед дзеркалом. Одягніть улюблену сукню і шпильки. Влаштуйте шоу для кота. Це весело і корисно. Якщо ви втомилися, побалуйте себе елітним чаєм, який коштує стільки ж, скільки повна кошик їжі в супермаркеті. Ви можете собі це. І не забудьте взяти ванну з «смачною» пінкою. Якщо вам нудно, займіть себе гарною книгою, подивіться серіал, досліджуйте нові простори міста, в якому живете (сперечаємося, ви ще не бачили всіх цікавих місць?), Навчитеся грати на гітарі, в кінці кінців. Інакше кажучи, займіть себе чимось, що зробить вас ще цікавіше і розумніші, а заодно займе вільний час.
Звільняємось від емоційного голоду
Перше правило – не звинувачуйте себе за зайвий шматок торта перед сном або жирний стейк після обіду. Потоваришуйте з собою, будьте до себе добрі. Коли відчуваєте емоційний голод, запитайте себе: “Що зараз відбувається?” Називайте емоцію вголос, промовляйте свої почуття.
Друге правило – ведіть щоденник харчування. Записуйте в закладках, що ви з’їли протягом дня, і як себе відчували. Це допоможе зрозуміти, якими продуктами ви найчастіше грішите, як часто перекушуєте.
Третє правило – поступово обмежуйте кількість втішної їжі. Якщо дуже хочеться, з’їжте шматочок торта, але не весь. Навчіться говорити собі “стоп” без обмежень та жорстких заборон.
Четверте правило – коли відчуваєте, що вас накриває, помедитуйте, займіться йогою, вийдіть погуляти надвір, глибоко подихайте 2-3 хвилини. Відверніть себе від думок про їжу.
П’яте правило – не заохочуйте себе їжею за успіхи чи терпіння. Їжа – це приз і не втішний приз.
Чим корисні розмальовки антистрес?
Згідно західним психологічним дослідженням, розмальовування малюнків помітно знижує рівень стресу та депресії, наповнюючи людину позитивними емоціями. Причина в тому, що процес розфарбовування позитивно заспокійливо впливає на мигдалики – частини мозку, пов’язані з реакції страху та стресу.
Published: May 17, 2023
Latest Revision: May 17, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1454715
Copyright © 2023