Одомашнення — це процес зміни стилю життя диких тварин, в ході якого вони тримаються ізольовано від дикої природи і піддаються штучному відбору. Але не всі тварини змогли ужитися з людиною і подолати свої страхи. Варто зазначити, що протягом тривалого часу людині вдалося приручити тільки 25 тварин.
Перехід від збирання плодів древніми людьми до примітивної сільськогосподарської діяльності ознаменувався «прирученням» диких рослин, які існували на той час у природі. Використання місцевого рослинного світу задля отримання продуктів харчування на організованих площах родючого гранту оцінюється вченими по-різному. Проте археологічні знахідки оцінюють їх періодом 7-8 тисяч років до нашої ери. Це відбулося у пониззі Нілу, землі Леванту та Месопотамії, що дістало сучасну назву «Родючий півмісяць». Загалом розвиток окультурення рослин відбувалося на п’яти географічно відокремлених територіях планети.
Селекція – це наука про теоретичні основи створення нових і поліпшення вже існуючих сортів рослин, порід тварин та штамів мікроорганізмів.
У селекції виділяють три основних розділи: селекція рослин, селекція тварин і селекція мікроорганізмів.
Основні завдання селекції:
1)виведення нових, продуктивніших сортів культурних рослин, порід свійських тварин і штамів корисних мікроорганізмів,
2)підвищення продуктивності та стійкості існуючих сортів і порід,
3)переведення їх на промислову основу,
4)створення порід, сортів і штамів, пристосованих до умов сучасного сільського господарства,
5)забезпечення найповнішого виробництва харчових продуктів за найменших витрат
Результат селекції – створення нових сортів рослин, порід тварин і штамів мікроорганізмів.
ГІБРИДИЗА́ЦІЯ – процес отримання гібридів у результаті схрещувань рослин або тварин, які відрізняються між собою одним чи кількома алелями, кількістю або будовою хромосом.
Штучний добір — вибіркове допущення до розмноження організмів з метою виведення нових сортів та порід, які володіють бажаними для людини якостями.
Одомашнення тварин
- Доместикація – це процес одомашнення тварин, який розпочався вже на ранніх етапах розвитку людства. Приручення й одомашнення диких тварин – це складний і тривалий процес, який відбувався протягом переходу діяльності людини від полювання до осілого способу життя. Одомашнення диких тварин зумовлювали й інші причини: виснаження мисливських угідь, об’єднання общин і племен, концентрація великої кількості людей та зростання потреби в продуктах харчування.
Published: Mar 28, 2023
Latest Revision: Mar 28, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1434929
Copyright © 2023