Комп’ютер “Київ” by YelenaTur  - Illustrated by Олена Турчина - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Комп’ютер “Київ”

by

Artwork: Олена Турчина

Вчитель інформатики ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 ім. Валерія Доценка Мирноградської міської ради
  • Joined Aug 2022
  • Published Books 119

14.03.1958

 

65 років тому

завершено перевезення та монтаж комп’ютера “Київ” в Обчислювальному Центрі АН України.

2

 

Це відео присвячено особливостям унікального універсального асинхронного комп’ютера «Київ» – першого в світі комп’ютера, який був призначений, на відміну від інших комп’ютерів тих часів не лише для математичних розрахунків, а й для розв’язку логічних задач, задач штучного інтелекту, інформаційних систем, баз даних, для керування технологічними процесами. Цей комп’ютер має займати дуже почесне місце у світовій історії розвитку інформаційних технологій.

3

1. Комп’ютер “Київ” – перший в світі комп’ютер з реалізованими апаратно діями з Pointers, включаючи штрих-операцію (розіменування Pointers) Адресної мови програмування високого рівня.

 

2. Комп’ютер “Київ” – перший в світі комп’ютер. який, на відміну від однолітків, був призначений не лише для математичних розрахунків, а й для розв’язку логічних задач, задач штучного інтелекту, для керування технологічними процесами, для реалізації інформаційних систем.

 

3. Комп’ютер “Київ” являє собою суттєве вдосконалення та розвиток унікальних особливостей комп’ютера МЕСМ (С.О. Лебедєв; Феофанія – передмістя Києва; 1950/51).

5
Комп’ютер “Київ” by YelenaTur  - Illustrated by Олена Турчина - Ourboox.com

4. На комп’ютері “Київ” Адресною мовою програмування, окрім математичних задач, розв’язувались задачі:

 

а) розпізнавання друкованих та рукописних букв і цифр методами машинного навчання;

б) розпізнавання простих геометричних фігур;

в) логічні;

г) інформаційні (таблична База Даних “Автодиректор” реляційного типу);

д) віддаленого керування процесом виплавлення сталі (Кам’янське або Дніпродзержинськ);

е) автоматизованого проектування електричних схем промислових, побутових електронних приладів та комп’ютерів тощо.

 

Примітка: більшість з перелічених задач була реалізована на комп’ютері вперше в світі.

7

5. На комп’ютері “Київ” Адресною мовою програмування розроблено перший в світі емулятор комп’ютера “Дніпро” на якому було реалізовано компілятор Адресної мови для цього комп’ютера.

 

6. Новітні технічні рішення, зокрема динамічна модернізація адрес (засіб Адресної мови), була використана Сергієм Лебедєвим в комп’ютерах М-20, БЕСМ-3, БЕСМ-4 та іншими інженерами в комп’ютерах “Промінь”, “Дніпро”, серії МІР, комп’ютерах серій “Урал” та “Мінськ”.

 

7. Другий примірник комп’ютера “Київ” був встановлений в Міжнародному інституті ядерних досліджень у місті Дубна, де успішно використовувався для розв’язку важливих задач, включаючи задачі моделювання взаємодії елементарних часток.

8
Комп’ютер “Київ” by YelenaTur  - Illustrated by Олена Турчина - Ourboox.com

8. Комп’ютер “Київ” використовувався для проектування комп’ютерів: “Дніпро”, “Промінь” та серії МІР, ідеї апаратної реалізації мови програмування високого рівня в комп’ютерах “Промінь” та МІР походить з ідей високорівневості машинної мови комп’ютера “Київ”.

Примітки:

1. Опис системи команд комп’ютера “Київ” перекладено та видано у США (1963р.), у Франції (1969р.) та ще у п’яти європейських державах.

2. Монографія по комп’ютеру “Київ” перекладено та видано у США в 1966р. При цьому комп’ютер “Київ” у 1965р. був розібраний та перевезений до Кривого Рогу для навчання студентів.

3. Архітектура комп’ютера “Київ” має багато ознак RISC-процесорів, хоча сам термін RISC почали використовувати через декілька десятиріч.

10
Комп’ютер “Київ” by YelenaTur  - Illustrated by Олена Турчина - Ourboox.com

Найбільший внесок у створення комп’ютера «Київ» зробив головний керівник розробки Борис Гнєденко, керівник та відповідальний за інженерну частину Лев Дашевський та керівник Катерина Ющенко, яка відповідала за систему команд та за розробку математичного (програмного) забезпечення. Інженерка Катерина Шкабара займалась реалізацією системи команд, а Соломон Погребинський розроблював арифметичний процесор.

 

Висновок: комп’ютер “Київ” став першим в світі комп’ютером, який за своїм універсальним призначенням подібний сучасним комп’ютерам, його використання та його архітектура суттєво вплинули на розвиток інформаційних технологій та сприяли поширенню сфер застосування комп’ютерів.

12

Українка, що першою у світі створила мову програмування для комп’ютера — Катерина Ющенко. Саме її розробка з назвою “адресна мова програмування” випередить мову Фортран на 2 роки, Кобол на 3 і Алгол на 5.

https://youtu.be/YxNKhKfstcA

 

13

08.12.1919 року народилась Катерина Логвинівна Ющенко, яка винайшла Pointers, вагомість значення яких для людства зрозуміла кожному програмісту.

 

https://youtu.be/ngqgqQGp5uI

 

 

14
Компьютер "Київ". З історії розвитку українських комп
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Skip to content