Найпростіша форма просторової орієнтації – таксис
( спрямований рух організму стосовно чинника). Таксис може бути позитивним ( рух до чинника) і негативним ( рух від нього). Наприклад, у евглени зеленої відмічено позитивний фототаксис – рух у напрямку до світла.
2
Під час орієнтування у просторі тварини використовують різноманітні подразники: зорові, слухові, нюхові тощо. Найдосконаліша “навігаційна” система у тварин – ехолокація ( тварина видає високочастотні звукові сигнали та виявляє предмети за відлунням, що відбивається від них).
Прості форми ехолокації ( для орієнтації у просторі) використовують метелики-совки, птахи гуахаро, деякі салангани. Досконаліші форми ехолокації властиві кажанам та зубатим китам ( орієнтація та полювання).
4
Хомінг- інстинкт повернення додому. Це здатність тварин за певних умов повертатися зі значної відстані на свою ділянку проживання.
Найяскравіше інстинкт повернення додому проявляється у голубів. Людство тривалий час використовувало голубів для листування.
6
Птахи використовують для визначення напрямку руху наземні орієнтири ( особливості ландшафту, поодинокі дерева тощо).
Під час далеких міграцій ( коли птахи долають тисячі кілометрів) – орієнтуються за положенням Сонця, зірок на нічному небі, деякі здатні визначати положення магнітних полюсів.
8
Міграції тварин – періодичне переміщення, можуть бути сезонними та добовими. Для здійснення міграції тварині необхідне біологічне відчуття часу та напрямку.Найбільш відомими мігруючими тваринами є птахи та риби. За запахами при міграції оієнтуються лососеві риби( кета, горбуша, сьомга). Їхні мальки розвиваються у проточній воді річок, а через 1-2 роки більшість видів лососевих відпливає в море. На нерест риби повертаються в ту річку, де вони були мальками.
10
Є мігруючі види і серед метеликів. Данаїда монарх – найвідоміший мігруючий метелик. Протягом міграції данаїда пролітає понад 4 тисячі кілометрів ( уздовж Американського континету).
12
Регулярно мігрує на тисячі кілометрів зелена морська черепаха.
14
Міграції властиві багатьом видам ссавців. Так, на сотні й навіть тисячі кілометрів мігрують північні олені. Ці кочівлі здійснюються щороку за певними міграційними шляхами.
16
18
19
Published: Mar 13, 2023
Latest Revision: Mar 13, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1428928
Copyright © 2023