Обласна педстудія
для вчителів зарубіжної літератури, мистецтва і математики
з теми «Візуалізація навчального матеріалу – шлях формування компетентнісного потенціалу учнів»
Керівники
- Шпильова Людмила Петрівна, учитель математики Требухівського ліцею Броварської міської ради Броварського району Київської області, учитель-методист
- Шевченко Оксана Василівна, учитель зарубіжної літератури і мистецтва Требухівського ліцею Броварської міської ради Броварського району Київської області, старший учитель
Координатор Химера Наталія Володимирівна, викладач кафедри суспільно-гуманітарної освіти, методист відділу української мови і літератури та зарубіжної літератури КНЗ КОР «КОІПОПК»
Візуалізація навчальної інформації дозволяє вирішити цілий ряд педагогічних завдань:
-
забезпечення інтенсифікації навчання;
-
активізації навчальної та пізнавальної діяльності;
-
формування і розвиток критичного і візуального мислення; зорового сприйняття;
-
образного представлення знань і навчальних дій;
-
передачі знань та розпізнавання образів;
-
підвищення візуальної грамотності та візуальної культури тощо.
Учасники педагогічної студії 2022-2023:
Шпильова Людмила Петрівна |
Шевченко Оксана Василівна |
Бабич Галина Владиславівна |
Середа Алла Володимирівна |
Сторожук Вікторія Вікторівна |
Фарина Світлана Степанівна |
Бабій Оксана Михайлівна |
Андрієнко Людмила Олексіївна |
Благомислова Тетяна Миколаївна |
Тягнирядно Вікторія Вікторівна |
Ляшко Катерина Володимирівна |
Білобродська Ольга Вікторівна |
Карпенко Аліна Олександрівна |
Глізнуца Тетяна Валентинівна |
Петрущенко Галина Степанівна |
Джемесюк Вікторія Анатоліївна |
Гуглсайт педстудії: все, що треба знати
Алла Середа, вчитель зарубіжної літератури Бориспільського ліцею “Лідер”
- За статистикою у світі є досить відсоток візуалів. Візуали – це люди, у яких основним каналом сприйняття інформації є зір. Такі люди найкраще запам’ятовують те, що побачили. Тому тема педстудії є актуальною. Для багатьох дітей прийоми візуалізації – це шлях до успішного навчання, тому їх варто активно впроваджувати в свою роботу.
- Візуалізація допомагає краще запам’ятати інформацію, бо ми засвоюємо 50 % того, що бачимо і чуємо. Дає можливість «стиснути» об’єм навчального матеріалу, систематизувати (таблиці, схеми); виділити ключові слова теми (хмара слів). Сприяє творчим процесам, дає поштовх до образного мислення, уяви, фантазії. Дає можливість перевірити знання (тести, інтелектуальні ігри).
- Презентації, короткі відео, на мій погляд, оптимальні для ознайомлення з новим матеріалом; карти пам’яті, схеми, таблиці для опрацювання теоретичного матеріалу, порівняльних характеристик, характеристик персонажів ( можна використовувати для індивідуальної, групової, спільної роботи в класі і як домашнє завдання); тестові завдання, інтелектуальні ігри зручно застосовувати для перевірки засвоєного матеріалу.
Світлана Фарина, вчитель зарубіжної літератури Бориспільського ліцею “Лідер”
Значення візуалізації навчального матеріалу
Візуалізація — унаочнення. Це створення та представлення графічного образу текстової інформації, що робить її наочною, зручнішою для аналізу та осмислення. Це набір графічних елементів і зв’язків між ними, який використовується вчителем для передачі знань до учня, що розкриває причини і цілі цих зв’язків в контексті переданого знання.
Тема візуалізації дуже вдало вибрана організаторами педстудії. Для мене, як учителя-словесника, візуалізація є одним із способів залучення дітей до читання із задоволенням.
Активне використання вчителем різноманітних форм, методів, технологій дають можливість дітям краще сприймати запропонований матеріал. Сучасні діти краще сприймають образи ніж слова. Візуальна інформація швидше систематизується, а кольорові образи завдяки включенню емоційної складової краще сприймаються. Це може бути інформація в малюнках, схемах, відеороликах, інфографіці… Школярі здатні швидко переключати увагу та обробляти графічну інформацію, яка замінює великі книжкові тексти. Засоби візуалізації є універсальними, тому їх можна використовувати на всіх етапах навчання: при вивченні нової теми, закріпленні та узагальненні матеріалу, самостійній чи домашній роботі.
Існує чимало прийомів і засобів візуалізації навчального матеріалу: опорні схеми, кластери, кроссенси, лекбуки, хмари слів, буктрейлери, інформаційні плакати, колажі, карти пам’яті, постери, меми, інфографіка та багато інших. Всі ці форми можна використовувати у друкованому та електронному вигляді. Це економить час учителя на уроці, робить сам процес навчання наочним та сучасним. Візуалізація розвиває уяву школяра, асоціативне мислення, емоційне сприйняття.
Оксана Бабій, вчитель зарубіжної літератури Гірського ліцею Бориспільського району
Розкажи – і я забуду, покажи – і я пізнаю,
дай зробити самому – і я зрозумію.
Китайське прислів’я
Використання прийомів візуалізації в освітньому процесі — це вимога часу. Необхідність візуалізації навчальної інформації обумовлена особливостями мислення сучасного учня, адже найбільший обсяг інформації він сприймає саме через зоровий аналізатор і практичні навички. Тому дуже важливим і необхідним є процес візуалізації навчання.
Візуальне оформлення допомагає вчителю логічно структурувати будь-яку інформацію, що сприяє швидкому та ефективному засвоєнню навчального матеріалу. Застосування різноманітних сучасних методичних прийомів та способів візуалізації дає можливість урізноманітнити навчання, поєднати на одному уроці багато цікавих завдань, залучаючи до активної роботи все більше учнів та зробити урок ефективними і незабутніми.
Сучасних форм візуалізації навчального матеріалу, яким надаю перевагу і практично користуюся багато. Подобаються віртуальні дошки Padlet, Jamboard.
Padlet – це універсальна онлайн – дошка (онлайн – стіна), яка може бути використана для проектної роботи, групової взаємодії, індивідуальних завдань чи як інструмент збору інформації від всіх учасників навчального процесу в одному місці.
Google Jamboard дає можливість швидкої і наочної фіксації всього, що може стати в нагоді, під час навчання учнів, а використання інтерактивної дошки на уроках дозволяє урізноманітнити форми роботи, створює обстановку реального спілкування, сприяє розвитку творчої активності здобувачів освіти.
Бабич Галина, вчитель математики Бориспільського ліцею “Лідер”
Об’єкт математики настільки серйозний,
що слід не пропускати нагоди
зробити його трохи цікавішим.
Блез Паскаль
Математична візуалізація – це напрямок в математиці, який дозволяє зрозуміти та дослідити математичні явища за допомогою їх унаочнення.
Уміле використання візуалізації у процесі навчання сприяє розвитку самостійності, активності, творчої пізнавальної діяльності учнів.
Візуалізація допомагає інтегрувати нові знання, аналізувати вивчене, пов’язати в цілісну картину з навколишнім світом.
«У величезному саду геометрії кожен може підібрати собі букет за смаком.» Давид Гілбегт. Геометрія дуже важлива в нашому повсякденному житті. Адже навколо нас так багато цікавого, пов’язаного з геометрією: і в побуті, і в архітектурі, і в природі.
Презентація, малюнок, інтелект-карта, ментальна мапа, інтерактивна дошка, анімація та екскурсія на природі допоможуть нам розкрити поєднання геометрії з довкіллям.
Використовуючи хмаринки слів, блок-схеми, пазли, тести ми в змозі інтегрувати нові знання, аналізувати вивчене.
Холодні числа, сухі формули… Ні, це не так! Вище згадані унаочнення зроблять уроки алгебри цікавими.
«Зацікавити розум дитини – ось що є одним з основних положень нашої доктрини, і ми нічим не нехтуємо, щоб прищепити учневі смак, ми сказали, б навіть пристрасть до навчання». Михайло Остроградський
Словом, креативність + посмішка + візуалізація = цікавий урок.
Людмила Андрієнко, вчитель зарубіжної літератури, української мови та літератури Богуславського ліцею 2
Тема педстудії надзвиайно актуальна, адже ми навчаємо покоління, для якого характерними ознаками є кліпове мислення, сприймання інформації через її зображення, тобто будь-яка інформація в схемах, малюнках, у формі відеороликів, інфографіки засвоюється набагато ефективніше. Отже, оволодіння принципами і прийомами організації інформації через візуальні засоби дає змогу ефективно сприймати, засвоювати, зберігати в пам’яті й відтворювати знання. Якісна візуалізація освітнього контенту наразі є ключовим елементом для створення шляху якомога швидшого та максимально результативного досягнення цілей освітнього процесу. Також розширення педагогічної автономії вчителя передбачає його активне залучення до створення індивідуальних навчально-методичних матеріалів, які мають бути зрозумілими та доступними для здобувачів освіти.
Педагогічні завдання, які вирішує візуалізація навчальної інформації: активізується навчальна і пізнавальна діяльність, забезпечується інтенсифікація навчання, забезпечується образне уявлення знань і навчальних дій, передаються знання і розпізнавання образів, підвищується візуальна грамотність та візуальна культура, формується і розвивається критичне і візуальне мислення.
На мою думку, оптимальними сучасними прийомами і формами візуалізації навчального матеріалу є буктрейлери, кроссенси, ментальні карти, інтерактивні стрічки часу, інтернет-меми, скрайб-презентації, хмари тегів.
Ольга Білобродська, вчитель зарубіжної літератури Володарського ліцею Білоцерківського району
Те, що я чую, я забуваю,
Те, що я бачу і чую, я трохи пам’ятаю,
Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти… Конфуцій
Візуалізація з давніх часів використовується для наочної передачі інформації, спрощуючи сприйняття складного матеріалу. Візуальні образи усвідомлюються набагато краще, аніж текстові. Тому важливою її рисою є переконливість, яка дозволяє швидко і ефективно донести до глядача думки та ідеї.
Візуалізація має вагоме значення для ефективного засвоєння навчального матеріалу в освітньому процесі сучасної школи. Її використання дає можливість учню швидше сприймати, аналізувати, осмислювати та запам’ятовувати інформацію, структурувати знання.
Оптимальними прийомами та формами візуалізації є електронні підручники, відео-уроки, презентації, фотоколажі, схеми, кроссенси, лекбуки, карти пам’яті, хмари слів та багато інших.
Візуалізація вирішує важливі педагогічні завдання :
- активізація навчальної та пізнавальної діяльності;
- формування та розвиток критичного мислення;
- формування зорового сприйняття знань;
- формування візуальної грамотності та культури.
На мій погляд, вчителям необхідно знаходити можливості для більшого використання унаочнення навчального матеріалу, що забезпечить розвиток мислення та уяву школяра, інтенсивність навчально-виховного процесу. За останні роки в результаті змішаного типу навчання практика візуального підходу стала невід’ємною на уроках.
Коли я чую, бачу й обговорюю і роблю, я набуваю знань і навичок… (китайський педагог Конфуцій).
Тетяна Глізнуца, вчитель зарубіжної літератури Кожухівської гімназії Фастівського району
Потреби сучасного життя зумовлюють пошуки нових форм організації навчально-виховного процесу, зокрема – занять із зарубіжної літератури. Використання комп’ютерних технологій та Інтернету є одним із інноваційних засобів вивчення літератури, який дозволяє стимулювати інтерес учнів до художніх творів і вивільнити чимало часу для творчої співпраці вчителя та учня
Jamboard – інтерактивна віртуальна дошка, яка дозволяє вчителю демонструвати ключову інформацію під час уроку в Zoom чи Google Meet, а також одночасно взаємодіяти з усім класом чи окремою групою школярів у режимі реального часу.
Цей інструмент має зручний функціонал і створює ряд можливостей для організації ефективного навчального процесу у віртуальному просторі. Наприклад:
- фіксувати ідеї вчителя та учнів класу за допомогою різнокольорових стікерів;
- створювати записи та малювати за допомогою цілого набору функцій, у тому числі з допомогою розпізнання рукописного тексту і перетворення його у друкований;
- здійснювати опитування з використанням спеціальних шаблонів;
- завантажувати зображення та текст із Google Диску;
- приєднуватись як за допомогою комп`ютера так і зі звичайного смартфону, завантаживши додатки Android чи iOS;
- привертати увагу учнів до окремих частин робочої поверхні за допомогою інструменту «лазерна вказівка»;
- змінювати фон робочої поверхні, у тому числі завантажувати окремі шаблони для роботи;
- зберігати усі напрацювання на Google Диску кожного учасника;
За допомогою інтерактивної дошки можна не лише пояснювати навчальний матеріал, а й активізувати увагу школярів та запропонувати їм виконати індивідуальні чи завдання у групах з використанням готових шаблонів.
Вікторія Тягнирядно, вчитель мистецтва Богуславського навчально-виховного об’єднання “Ліцей №3 – мала академія наук”
Через надлишок інформації сучасним дітям дуже складно сконцентруватися та зосередити увагу на головних моментах. Візуалізація дозволяє переводити навчальну інформацію у навчальну форму, що підвищує швидкість обробки та засвоєння матеріалу. Таким чином, візуалізації навчального матеріалу:
- полегшує сприйняття навчальної інформації;
- сприяє формуванню правильний уявлень учнів про об’єкт вивчення;
- дає можливість сконцентрувати увагу на головний змістовних елементах;
- активізує різні види мислення та пам’яті учнів;
- дає можливість створити позитивний емоційний фон на уроці.
Візуалізація – потужний чинник актуалізації різних видів мислення та пам’яті .
Оптимальні прийоми та форми візуалізації:
- Хмари слів;
- Віртуальні екскурсії;
- Комп’ютерні презентації;
- Мем, або інтернет- мем;
- Кроссенс тощо.
Петрущенко Галина Степанівна, вчитель зарубіжної літератури Великодмитровицького ліцею Обухівського району
- Підвищує інтенсивність навчання (за той самий проміжок часу збільшує обсяг інформації).
- Розвиває навчальні та пізнавальні компетентності.
- Розвиває наочно-образне мислення.
- Тренує візуальні здібності сприйняття інформації.
- Формує здатність робити висновки та узагальнення.
- Тренує пам’ять та спостережливість.
- Розвиває здатність аналізувати та порівнювати
Тетяна Благомислова, вчитель зарубіжної літератури опорного закладу освіти Богуславського навчально-виховного об’єднання “Ліцей №3 – мала академія наук” Обухівського району
Одним з ефективних способів активізації навчальної діяльності є візуалізація навчального матеріалу, активне використання якого у процесі навчання дозволяє зробити крок від пасивного сприйняття навчання до активного оволодіння знаннями, а також підвищити пізнавальну активність учнів. Крім того, структурування і представлення навчального матеріалу засобами візуалізації дають змогу в згорнутому вигляді передавати великі обсяги інформації, в якій образ і текст гармонійно поєднуються, підсилюють і доповнюють один одного.
Оптимальні форми візуалізації навчального матеріалу:
- електронні підручники;
- інтернет – ресурси;
- відео-уроки;
- презентації;
- ментальні карти;
- кластери;
- метаплани;
- скрайбінги;
- фішбоуни.
Сучасні прийоми візуалізації здатні не тільки передавати інформацію, але й емоційно впливати на учнів, спонукати в них позитивні емоції та інтерес до досліджуваного предмета.
Катерина Ляшко, керівник гуртка «Умілі руки» Бучанського центру позашкільної роботи
«Те, що ви хочете досягти ,якщо воно не існує у вашому розуму,
не існуватиме і у вашому житті»
Візуалізація – це процес моделювання у свідомості
людини образів, на основі слухових, смакових, візуальних, тактильних відчуттів, та їх поєднань
Необхідність візуалізації обумовлена особливостями мислення сучасної дитини, а саме здатність до швидкого переключення уваги та до швидкої обробки інформації. Переважно краще сприймається графічна інформація ніж лінійна та однорідна(книжкова).
Одним із сучасних формою візуалізації є інтернет-меми – будь-яка дотепна коротка інформація (фраза, зображення, звукоряд, відео) іронічного характеру, яка відтворює певне ставлення до певних подій чи обставин та поширюється в інтернеті. Є ефективним засобом зацікавленості дітей навчальним матеріалом і методом підтримання уваги.
Ще одною формою візуалізації є навчальна мультимедійна презентація. Це цифрове представлення навчального матеріалу, в якому зміст навчальної інформації подається у вигляді слайдів в інтерактивній мультимедіа-формі, які об’єднані певною темою й єдиним дизайном; темпом демонстрації який керує викладач, супроводжуючи слайди коментарями, поясненнями тощо. Навчальний матеріал в мультимедіа-презентації подається в формі мультимедіа-представлення, яке розраховане на інтелектуальне й емоційне сприйняття.
Карпенко Аліна Олександрівна, вчитель зарубіжної літератури Кагарлицького ліцею №3
«Саме те, як ви збираєте, організовуєте та використовуєте інформацію, визначає, переможете ви або програєте.»
Білл Гейтс
Тема педстудії, на мою думку, надзвичайно актуальна в наш час. Щоб навчати підлітків ХХІ століття, учитель має бути «в тренді». Тому потрібно замислитися над тим, як зробити урок цікавим і змістовним. І це вдається завдяки ВІЗУАЛІЗАЦІЇ.
Використання технологій візуалізації сприяє розв’язанню однієї з головних проблем сучасної освіти, а саме стимулювання інтересу до навчання.
Оптимальними для мене є такі засоби візуалізації: скрайбінг, інтелект-карти, створення сторінки літературного героя у соцмережах, лепбук, хмари слів, віртуальна дошка Padlet, Learningapps.
Візуалізація допомагає учням бути більш успішними , дозволяє актуалізувати образне, асоціативне та інші види мислення
Джемесюк Вікторія, вчитель мистецтва Горошківської філії Денихівського ліцею.
Мистецтво і візуалізація в школі є важливими аспектами розвитку дітей. Вони допомагають у розвитку творчого мислення, сприяють розвитку у складовій навчання, оскільки забезпечують розвиток творчих здібностей учнів, їх естетичного смаку та допомагають розвивати візуально-просторове мислення.
Уроки мистецтва можуть включати різноманітні види робіт, такі як малювання, скульптура, графіка, декоративно-ужиткове мистецтво та інші. Крім того, вчителі мистецтва можуть використовувати сучасні технології та програми для створення цифрових мистецьких робіт.
Уроки візуальної культури набувають все більшої популярності в школах. Основна мета візуальної культури – навчити учнів розуміти і аналізувати різні форми візуального мистецтва, такі як картини, фотографії, кінофільми, рекламні матеріали та інші. Викладання візуальної культури допомагає учням бути критичнішими до того, що вони бачать, та розвивати в них креативність та творчість.
Отже, мистецтво і візуалізація важливі для розвитку учнів і повинні бути частинами навчального процесу у школі. Вони стимулюють фантазію, розвивають творчість, допомагають розуміти культуру та
Published: Mar 11, 2023
Latest Revision: Mar 11, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1427828
Copyright © 2023
За статистикою
За статистикою чого і що?
Без візуалізації сприймання інформації неможливо. Сприймаю, оцінюючи, підсумкову, при потребі поширюю.
Про яку статистику деться мова?
Доброго дня.
На уроках мистецтва я використовую методи:як ” Піксель”, ” Синестезія”