Григорій Сковорода
(Поезія)
Автор: Аміна Рудская
Це історія про досить непросту людину,
філософа, що проживав буденну днину,
Про того, хто усе життя своє присвячув
Лише тому, що розум наш освічував.
В маленькому селі Чорнухи,
Де є безкраї гарні луки,
На світ з’явилася дитина,
І враз зраділа вся родина.
Хлопчина швидко виростав,
І з часом більш допитливим ставав.
Він волелюбним був, і ні від кого не хотів залежати,
До людей обізнаних кортілося йому належати.
Із захватом книжки читав,
На музичних інструментах пречудово грав!
Хоч і невибагливою ця була дитина,
Люди розуміли – ним пишатиметься Батьківщина!
А згодом мови він вивчав старанно,
І в хорі церковному співав просто бездоганно!
Науки пізнавав нові,
Щоб передати дітворі.
Юнак цей був неперевершеним оратором,
Його ну точно не назвеш аматором!
Викладачем стає хлопчина здібним,
І найвідомішим філософам тодішнім рівним!
Говорить він завжди все прямо й чітко,
І вислови його цитуються нерідко.
Він не любив брехні і будь-якої фальші,
Поважали його навіть люди старші.
А згодом чоловік по різним селам ходить,
Думки свої серед людей розводить.
До речі, він впроваджує у нашу літературу
Новий жанр, і змінює її структуру.
Байки й казки він створює повчальними,
Слова його стають сакральними!
«Що ж значить щастя?» – думає філософ часто,
Та висновків ніколи не робив завчасно.
Нерідко молодик засуджує нероб.
У цьому теж його підтримує народ.
І дотепер поетові слова,
Немов би правда світова.
Відклалися у тисячах думок,
І ллються з уст в уста, немов струмок.
Ім’я його усі ми знаємо,
Бо істину в словах шукаємо.
Він величав себе Варсавою,
Ми ж називаємо особою яскравою.
Він геній чудових теорій,
І це – Сковорода Григорій!
De libertate [про свободу] сьогодення
(Вільне есе)
Автор: Єлизавета Мацак
Що є свобода? Добро в ній якеє?
Кажуть, неначе воно золотеє?
Ні ж бо, не злотне: зрівнявши все злото,
Проти свободи воно лиш болото.
Яку неймовірну силу мають ці слова! Вони повною мірою показують волелюбний характер автора. А хто ж як не справжній син своєї неньки України може знати, чого варті свобода та воля?! Тільки українець розуміє, як важко бути закутим у кайдани, як принизливо прислужувати чужинцям на своїй землі, і як болісно усвідомлювати, що вже не одне століття твій народ намагаються стерти з лиця землі. Саме тому вся історія нашої Батьківщини оповита кривавими стежками, якими ми все ж таки дійшли до вільної та незалежної України.
Цьогоріч виповнюється 300 років від дня народження видатного філософа Григорія Савича Сковороди, і саме цьогоріч російська ракета влучила в музей поета на Харківщині. Звісно, не випадково… Окупанти намагаються знищити те, що є духовним диханням нашої нації.
Григорій Сковорода cтав для українців не лише чудовим поетом і педагогом, а й проcвітителем-гуманіcтом. Він залишив нам безцінні настанови та поради, як бути мудрою людиною. Філософ жив у часи, коли все (абcолютно вcе!), що було українcьким, намагалися нівелювати чи привласнити. Як вдалося йому не піддатися життєвим спокусам, зберегти свободу особистості та знайти своє призначення в умовах повної ліквідації української державності? Відповіддю можуть бути слова самого Сковороди: «Пізнай себе, свій рід, свій нарід, свою землю – і ти побачиш шлях у життя». Кожен із нас сприйме цю фразу по-своєму, але істина одна – потрібно зрозуміти, де твоє місце, хто ти, де твій дім, і яка твоя нація. Тільки та людина, яка усвідомлює свою національну приналежність, може бути вільною.
І зараз це надзвичайно актуально… Адже до 24 лютого 2022 року словосполучення «бути вільним» сприймалося нами як данність, а «бути українцем» означало належати до певної етнічної спільноти. Ніхто й подумати не міг, що настане час переосмислення цих слів…
У страшних реаліях сьогодення бути українцем – значить давати відсіч другій армії світу; відправити корабель ворога «на дно» чи «силою думки» підірвати «космічний» міст; виходити на протести проти озброєних окупантів; три місяці боронити «Азовсталь»; збити ворожий дрон банкою помідорів; трактором викрасти техніку окупанта; відрізати й продати волосся чи віддати накопичену за шість років пенсію, аби допомогти ЗСУ; за три дні зібрати кошти на чотири «Байрактари», а згодом купити супутник; прихистити біженців чи займатися волонтерством; достроково закривати мегазбори на купівлю військової техніки; виступати на благодійних концертах та гордо підіймати український прапор на світових змаганнях; сподіватися, що «Євробачення-2023» все ж таки пройде у відбудованому Маріуполі, а літо – у звільненому Криму… Бути українцем – значить в епоху розвитку людства та високих технологій виборювати право на існування…
Ми заплатили й продовжуємо платити велику ціну за нашу libertate… Адже для людей, в чиїх жилах тече кров козаків, чия історія написана кров’ю, свобода – найвища цінність, закладена в ДНК. Її втрата рівносильна задусі. І тепер ми це точно знаємо… Українці готові жити без газу, світла та води, в розтрощених будинках спустошених міст і сіл, обробляти спотворені ракетними вирвами землі, без упину донатити на потреби ЗСУ, терпіти скрутне матеріальне становище та ріст інфляції, відмовитися від захоплень, які в мирний час були сенсом життя, аби тільки бути вільними громадянами своєї незалежної країни. Правда єдине, чим усе ж таки ми не готові пожертвувати, – це окупованими територіями. Все повернемо, бо як казав філософ: «Не вчіть яблуню родити яблука, краще відженіть од неї свиней»…
Наш народ переживає зараз складні часи, але попри це він уподібнюється пальмі: «чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори». Тому як би окупанти не намагалися нас зловити, їм нас не спіймати. Ми обов’язково вистоїмо, переможемо та все відбудуємо! І будемо жити (як того хотів Сковорода) в країні «любові, дружби, праці! В ній не мін бути ворогування й рабства… Усе загальне, спільне… Закони – гуманні, мудрі. Велике братерство, спілка співдружності людей, об’єднаних за покликанням і за стремлінням – ось що таке республіка, яка прийде на зміну царству темряви». Будемо жити в країні свободи, миру та розвитку. В Україні!
Обласний фестиваль ораторського мистецтва, присвячений 300-річчю від дня народження
Г.С. Сковороди
Оратор: Мацак Єлизавета
Published: Mar 9, 2023
Latest Revision: Mar 10, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1427292
Copyright © 2023
Пані Аліно, щиро дякую за книгу.Неперевершено.