Місяць – найближчий космічний «сусід» Землі, і природний супутник нашої планети. Це єдине небесне тіло за межами Землі, на яке ступала нога людини. Разом ми вже 4,6 мільярдів років, і хоча на небі люди можуть спостерігати його майже кожен день, ми знаємо про Місяць дуже мало, навіть якщо говорити про вчених.
2
Період обертання Місяця навколо Землі становить 27,32 дня. Обертання навколо своєї осі і оборот навколо Землі збігаються за часом, що пояснює чому супутник нашої планети повернений до неї завжди однією стороною.
Відстань від Землі до Місяця складає 384 400 км, а від Місяця до Сонця – приблизно 149,5 мільйонів кілометрів.
4
Діаметр Місяця в 400 разів менший ніж в Сонця, але на земному небі вони виглядають для людини однаково, тому що Місяць в 400 разів ближче до Землі, ніж Сонце.
6
Як з’явився Місяць? Вчені досі не знають остаточної відповіді. Але найбільш вірогідною є гіпотеза «гігантського удару», згідно з якою, приблизно 4,5 мільярда років тому сталося зіткнення Землі з величезним космічним об’єктом розміром з Марс. З викинутих в космос в результаті удару уламків з часом і утворився наш природний супутник.
8
Оскільки на Місяці немає атмосфери, яка захищала б її від впливу зовнішніх сил, її поверхня відчуває екстремальні температурні перепади. В середньому, температура її поверхні становить –107 градусів Цельсія вдень,
і –153 градуса вночі.
10
Мі́сячне зате́мнення — астрономічне явище, яке відбувається, коли Земля перебуває між Сонцем і Місяцем і Місяць потрапляє в тінь чи напівтінь Землі.
Це єдине космічне тіло за межами Землі, куди ступала нога людини.
12
Місяць є п’ятим за величиною з більше 190 супутників, які обертаються навколо планет Сонячної системи.
14
Місяць віддаляється приблизно на 3,78 см від нашої планети щороку.
На Місяці є вода в стані льоду на полюсах. Докази цього були виявлені одним з орбітальних апаратів НАСА і індійським космічним зондом «Chandrayaan-1».
16
Поверхня цього небесного тіла відзначена ударами тисяч астероїдів протягом мільйонів років. Через відсутність атмосфери, ерозії поверхні практично немає, що дозволяє поверхні залишатися в незмінному вигляді протягом довгого часу. Це справжня знахідка для вчених в плані вивчення історії космосу.
Гравітаційна сила Місяця впливає на океани Землі, викликаючи припливи і відливи вод світового океану.
18
Хоча з тих пір як остання людина ходила по поверхні Місяця пройшло вже майже п’ять десятиліть, через відсутність вітрів і атмосферних опадів, сліди астронавтів, залишені на там, залишаються абсолютно недоторканими.
21
На Місяці побували тільки 12 людей за всю історію цивілізації, і всі вони були американцями. Першою людиною, яка ступила на Місяць в 1969 році, став Ніл Армстронг (місія “Аполлон-11”), а останньою людиною, яка ступила на Місяць в 1972 році, був Джин Сернан (місія “Аполлон-17”). З тих пір його відвідують тільки безпілотні літальні апарати.
23
Хоча в нічному небі він виглядає ідеально круглим, насправді, Місяць ближчий до овалу і за своєю формою нагадує яйце. Це пов’язано з особливостями його формування мільярди років тому, а також, впливом гравітаційних сил Землі.
25
Серед залишених на поверхні нашого супутника астронавтами артефактів – два м’ячі для гольфу, мініатюрний малюнок Енді Уорхола і послання королеви Єлизавети II.
Американський геолог і планетолог Юджин Шумейкер – перша і єдина людина, чиї останки були поховані на Місяці. НАСА відправило його прах на поверхню Місяця за допомогою апарату Lunar Prospector в 1998 році.
27
Тіні на Місяці темніші, ніж на Землі. Це пов’язано з відсутністю атмосфери, яка б розсіювала світло. Тому, на його поверхні все, на що прямо не світить Сонце, стає повністю чорним. І коли астронавти йшли в тінь, вони нічого не могли бачити.
29
Published: Feb 6, 2023
Latest Revision: Feb 7, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1415316
Copyright © 2023