План-конспект уроку
Професія: “Кухар”
Кваліфікація: “Кухар 3 розряду”
Дисципліна: «Технологія приготування їжі з основами товарознавства»
Тема програми: «Обробка різних видів риб, продуктів моря та приготування напівфабрикатів з них»
Тема уроку: «Способи кулінарної механічної обробки риби з хрящовим скелетом. Норми виходу обробленої риби. Органолептичні показники якості обробленої риби.»
Мета уроку:
навчальна: вивчення способів кулінарної механічної обробки риби з хрящовим скелетом, норм виходу обробленої риби та органолептичних показників якості обробленої риби.
розвиваюча: активізувати розумову діяльність здобувачів освіти, розвивати пізнавальну, пошукову активність та самостійність; формувати навички роботи з різними джерелами інформації, вміння складати опорні конспекти; підвищувати рівень комунікативних здібностей здобувачів освіти, працювати з різними програмами та платформами
виховна: виховувати інтерес та любов до обраної професії, доброзичливість,вміння слухати, вступати в діалог і відстоювати свою думку, співпрацю в колективі, акуратність, вміння раціонально та економно використовувати сировину та різні ресурси.
Методична мета: впровадження Інтернет- ресурсів на уроках професійно-теоретичної підготовки для формування професійних компетентностей здобувачів освіти
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: бесіда, розповідь, самостійна робота
Види діяльності: фронтальна, індивідуальна.
Метод викладання уроку: пояснювально -ілюстративний, репродуктивний, частково-пошуковий, проблемний
Методичне оснащення: робоча програма,календарно-тематичний план з предмету “Технологія приготування їжі з основами товарознавства”, план уроку
Дидактичне оснащення:
- презентація викладача з теми уроку;
- форма для опитування (створена викладачем);
- інтерактивні вправи для актуалізації та закріплення знань;
- відеоролики.
Міжпредметні зв’язки: Устаткування підприємств харчування. Тема: «Машини та механізми для обробки м’яса та риби»;
Охорона праці. Тема: «Основи безпеки праці в харчовій галузі».
Матеріально-технічне забезпечення уроку: роздатковий матеріал по темі, підручники В.Доцяк «Технологія приготування їжі з основами товарознавства», ноутбук.
Методи проведення: фронтальне опитування, пояснення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв.)
Підготовка здобувачів освіти до уроку. Рапорт чергового про відсутніх на уроці.
- Актуалізація та корекція опорних знань (10 хв).
(Актуалізація мотиваційних резервів учнів шляхом фронтального опитування з пройденого матеріалу з використанням онлайн-сервісів LearningApps та Wordwall, які дозволяє створювати інтерактивні вправи.)
Тепер, перед тим, як перейти до теми нашого уроку давайте пригадаємо пройдений матеріал , тому пропоную Вам виконати вправи за посиланнями:
Вправа 1:
Вправа 2:
III. Повідомлення теми і мети уроку: 1 хв.
Тема нашого уроку «Способи кулінарної механічної обробки риби з хрящовим скелетом. Норми виходу обробленої риби. Органолептичні показники якості обробленої риби.»
Ми повинні вивчити:
- Способи кулінарної механічної обробки риби з хрящовим скелетом.
- Норми виходу обробленої риби.
- Органолептичні показники якості обробленої риби
Учні записують тему в конспекти
- Вивчення нового матеріалу: (20 хв.)
Риба є цінним і унікальним продуктом, використовуваним для приготування страв різних кухонь світу. Серед представників водного середовища заслужено відзначений володар корисного, з відмінними смаковими якостями м’яса — осетер. Білки риби в основному повноцінні: альбуміни і глобуліни (прості білки), нуклеопротеїди, фосфопротеїди і глікопротеїди (складні білки). Всього в м’язовій тканині риби 85% повноцінних білків. Вони майже повністю (97%) засвоюються організмом людини. Тому риба є джерелом білкового харчування. Неповноцінний білок сполучної тканини колаген (15%) під дією теплової обробки легко переходить у глютин, отож м’ясо риби розм’якшується швидше, ніж м’ясо свійських тварин.
Мінеральні речовини входять до складу білків, жирів, ферментів і кісток риби. Найбільше їх у кістках. Це солі кальцію, фосфору, калію, натрію, магнію.
Екстрактивні речовини містяться в невеликій кількості і легко розчиняються у гарячій воді. Вони надають рибі і бульйонам специфічного смаку й аромату, сприяють збудженню апетиту і кращому засвоєнню їжі.Специфічний різкий запах морської риби зумовлений присутністю в ній азотистих речовин — амінів.
Вміст води в рибі залежить від її жирності (чим більше жиру, тим менше води) і коливається від 52 до 83%.
Цікава інформація для здобувачів освіти про одну з осетрових ферм, яка є в Україні:
Механічна кулінарна обробка риб осетрових порід. Визначення відсотку відходів.
Основна мета обробки риби — видалення неїстівних частин і підготовка її до теплової обробки. Первинну обробку риби здійснюють у рибному або м’ясо-рибному цехах залежно від потужності підприємства.
- Осетрову рибу розморожують на повітрі 6 – 10 годин.
- Кладуть на столі або стелажі черевом догори, щоб не витікав сік.
- Лівою рукою відтягнути грудний плавник і ножем різати під ним шкіру й м’якоть до хряща з обох боків, перерубати сполучний хрящ і відокремити голову.
- Зрізати спинні кісткові “жучки” разом із смужкою шкіри у напрямі від хвоста до голови і видалити плавники.
- Видалити визигу за допомогою кухарської голки: із середини риби причіплюють голкою визигу і витягують її рукою.Інколи видаляють після пластування риби: біля хвоста роблять кільцевий надріз м’якоті до визиги і витягують її разом з хвостом.
- Рибу викласти на дошку спинкою вгору і розрізати вздовж посередині на дві половинки-пласти. Велику рибу розрізати на кілька частин у довжину і ширину, щоб маса шматка була не більша 4-5 кг, а довжина 60 см.
- Обшпарити пласти: пласт занурити у гарячу воду (90˚С) на 2-3 хвилини так, щоб м’якоть була над водою.Пласт вийняти, перекласти на стіл шкіркою догори і швидко зачистити ножем кісткові “жучки”.Рибу промити холодною водою, змиваючи згустки білків.
- Маса пластів зменшується на 5-10%.
Обробка осетрової риби:
Підготовка до теплової обробки.
Для припускання, смаження і запікання з пластів спочатку відрізали хрящі, потім обшпарюють, зачищають кісткові “жучки” і промивають.
При такій обробці риби кількість відходів становить 33-36 %.
Оброблені, ошпарені і зачищені від хрящів пласти використовують цілими або нарізають на порційні шматочки. Пласти кладуть на дошку шкірою донизу і, починаючи з хвоста, нарізають на порції 1-1,5 см завтовшки упоперек волокон з шкірою або без неї; ніж тримають під кутом 30°.
Порціонні шматочки перед смаженням обшпарюють протягом 1-2 хв, промивають холодною водою, щоб видалити згустки білків. При обшпарюванні порціонні шматочки зменшуються в об’ємі і ущільнюються, при тепловій обробці вони добре зберігають свою форму, при смаженні на них краще тримається паніровка.
V. Систематизація та узагальнення знань: (виконання тестування Google Forms; за посиланням, 5 хв.)
виконати вправу (5 хв.)
- Підбиття підсумків уроку:
Аналіз роботи учнів на уроці. Виставлення оцінок з коментуванням.
VII. Домашнє завдання: підручник Доцяк В.С.«Українська кухня», Львів, 1998 р., стор. 96 -98.
Published: Feb 2, 2023
Latest Revision: Feb 4, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1413699
Copyright © 2023