Вступ
Сьогоднішній день не схожий на вчорашній, а яким буде завтрашній день ніхто не знає. В нашому сучасному, бурхливому світі кожна людина стикається з такими ситуаціями, які провокують страх, стрес, беззахисність, іноді психічні розлади. А особливо в той час, коли людина живе в стані війни і кожен на собі відчуває наслідки військової агресії.
І якщо доросла людина може частково з цим справитися, маючи життєвий досвід та знаючи інструменти самореабілітації, то дитині в такій ситуації обов’язково потрібна допомога дорослих, психологів,психотерапевтів, вчителів. Емоційний стан дитини має важливе значення для розвитку. Емоція страху, особливо, якщо вона тривала довго,може призвести до зупинки розвитку соціальної сфери або навіть регресу вже сформованих навичок.
Є багато технік, які можуть допомогти дитині вийти зі стану , що характеризується зміною в психіці коли одні діти стають замкнутими,весь час мовчать, інші навпаки – агресивними і цей стан заважає дитині повноцінно жити. На допомогу приходить арттерапія.
Арттерапія — це терапія мистецтвом, що допомагає проявити та висловити свої емоції. Це досить популярний метод психотерапії, який дозволяє за допомогою творчості пережити внутрішні конфлікти, тривогу, страхи, що турбують людину. Допомагає будь-яка творча діяльність, чи то малювання, ліплення, робота з піском, виявлення свого стану в танці, казкотерапія під час якої дитина проявляє та висловлює свої емоції.
Часто дітям важко розказати словами про свій біль, страх про всі ті емоції, які вона відчуває. Саме творча діяльність,яку дитина обирає самостійно, дозволяє поділитися своїми страхами і тим, що дитина відчуває зараз, допомагає знайти їй душевну гармонію і отримати впевненість в своїх силах.
Ізотерапія — це терапія творчістю, в першу чергу малюванням, корисний інструмент для роботи з дітьми під час війни. Ізотерапія є різновидом арт-терапії, яка застосовується при роботі з людьми, які мають різні психологічні труднощі: депресії, фобії, різного роду залежності, внутрішні конфлікти, підвищену тривожність, страх, стрес. Ізотерапія підходить не тільки для дітей, вона ефективно застосовується при роботі з підлітками і людьми похилого віку, які не можуть чітко пояснити свої страхи, психологічний дискомфорт, який відчувать зараз, не можуть зрозуміти з цим пов’язаний їхній стан.
Ізотерепію можна використовувати і абсолютно здоровим людям, як хороший спосіб розслабитися, отримати психологічну розгрузку,прислухатися до себе, позбавитися від негативних емоцій, побачити що людина може, підвищити свою самооцінку.
Майже всі діти полюбляють малювати. На уроці малювання вчитель чекає від учня результат роботи ставить за нього оцінку. В ізотерапії оцінки за малюнки не ставляться. Діти можуть не боятися того,що вони не вміють малювати, або в них щось не вийде. Зцілює процес, а не результат. Потрібно навчити дітей отримувати задоволення від самого процесу власної творчості. Немає правильного чи не правильного результату. І якщо дитині раптом щось не сподобається у процесі, вона завжди може відкласти аркуш та почати все спочатку. З допомогою гри та творчості дитина проявляє те, що турбує її всередині і це вчитель може побачити спостерігаючи які кольори використовує дитина, що саме вона малює і таким чином отримує підказку, що саме турбує дитину, чого вона боїться. Ізотерапія допомагає дитині самостійно зцілитися, адже вона малює ту історію, яку їй треба прожити. І тому дорослим важливо не втручатися у цей процес, адже так ми можемо порушити баланс. А невтручання, підтримка допомагають дитині прожити якусь конфліктну внутрішню ситуацію.
Дитина яка втратила свій дім, часто малює будинок і це на символічному рівні дає їй радість, заспокоєння, зцілення від того, що неможливо змінити. Така внутрішня робота для діток є дуже терапевтичною і ефективною.
Заняття з ізотерапії можна проводити індивідуально, з однією дитиною, а можна в невеликих групах до 10 діток. До кожної дитини слід знайти індивідуальний підхід. Якщо дитині краще працювати наодинці, слід залишити дитину,але бути поряд. Якщо під час групової роботи, коли всі учні демонструють свої малюнки і розповідають, що вони там зобразили, одна дитина не хоче говорити,не потрібно її примушувати говорити зараз, їй потрібно дати час, можливо на другому, третьому занятті дитина не буде боятися і обов’язково заговорить. Вчитель повинен підбадьорити таку дитину, спонукаючи її поділитися тим, що вона зобразила, але ні в якому разі не тиснути, даючи зрозуміти дитині, що коли вона буде готова, тоді зможе показати свій малюнок.
Коли діти виконали роботи, намалювали малюнки, бажано посадити їх в коло і кожен презентує своє роботу. Вчитель в доброзичливій формі допомагає учням розповісти про свою роботу, допомагає дитині розкритися. Процес обговорення робіт вчить дітей висловлювати своє бачення світу, особливо тих, хто мовчав і був замкнутий, додає впевненості в собі. В такому колі дитина відчуває, що вона не одна. Відчуває колективне тепло і підтримку. В даному посібнику подані техніки ізотерапії та нестандартних технік малювання, які допоможуть дитині побороти страх, відновитися , заспокоїтися і повернутися в звичайний ритм життя.
Проведення таких технік рекомендовано проводити в позаурочний час з дітьми, які пережили страхіття війни, перебувають в стресі, мають кризовий стан чи з дітьми, які мали життєві труднощі в сім’ї.
Страх —це нормальна емоція будь-якої людини, викликана потребою збереження життя і допомагає нам уникнути помилок або навіть небезпеки.
Хоча страх і є нормою, але дитині обов’язково потрібно допомогти з ним впоратися. В основному страхи дітей бувають від побаченого або від тієї інформації, яку діти отримують від дорослих. Не завжди розуміючи про що йдеться в розмові дорослих, діти фантазують і самі створюють собі страхи.
В основному страхи можна поділити на 3 групи:
1.Ситуаційні, на основі власного досвіду. Такі страхи цілком логічні, так як виникли на основі того,що відбулося реально з дитиною, чи свідком якої страшної події вона стала. Тому не дивно, що дитина буде боятися потрапити знову в таку ситуацію.
2.Особистісно-обумовлені, фантазійні. Це коли дитина
надивилася мультфільмів з монстрами, прослухала страшні
казки, дофантазувала сама, і почала боятися тих страшних
героїв, бабаїв які можуть бути біля неї.
3.Навіяні. Це коли дорослі самі своїми заборонами лякають
дитину. Своєю підвищеною тривожністю сприяють тому, що
дитина починає боятися ходити сама по вулиці, страх що її
вкрадуть, або що вона потрапить в небезпеку, а поряд
нікого не буде.
Тому завдання дорослих, розповісти дитині як вона повинна діяти в тій чи іншій ситуації і допомогти дитині побороти страхи.
І. Робота з картинками для діагностування страху в дитини
Для роботи потрібно мати 4 картинки на яких зображено: страх страшний, страх в коробці, страх вибрався з коробки, страх добрий і веселий.
Приготуйте альбом, олівці, фломастери (які можуть і не використовуватися).
Дитині показуємо першу картинку на які зображений страх у вигляді колючого їжачка, можна намалювати свій малюнок. Але це повинна бути не конкретна тваринка, а щось, чого немає в природі тому, що потім в дитини будуть асоціації цієї тваринки зі страхом. Тому малюємо щось фантастичне, колюче, бо страх с зазвичай колючий.
Показуємо першу картинку на якій зображений страх, який має печальний вигляд. Навколо нього зображений холодний, темний,гнітючий фон, небо темне з блискавкою і йде злива.
Запитуємо в дитини:
1.Що з ним трапилось?
2.Чому він такий , чому він так виглядає?
3.Що його хвилює?
4.Хто це зробив?
5.Чи можна йому допомогти?
Дитина говорить за зображуваного персонажа, умовно назвемо його « їжачок», але по суті розповідає свою історію, переказує свої страхи і дає підказку дорослому, як їй допомогти.
Якщо на запитання : «Чи можна йому допомогти?», дитина відповідає: «Йому не можна допомогти», далі не йдемо.
Малюємо страх який він сильний, впевнений, добрий і веселий. Пропонуємо дитині подружитися з ним, лише потім ідемо до другого малюнка.
Картинка 2. Страх в коробці.
На малюнку зображений страх, який сидить в коробці, і тільки очі виглядають. Фон малюнка вже не такий темний, гроза і дощ скінчилися, але ще сонечка не видно.
Страх – це контейнер, який частково контролює. Страх заскочив у коробку і там сидів та дивився на те, що відбувається навколо нього.
Задаємо запитання дитині:
1.Як він почуває себе в коробці?
2.Чи жалко тобі його?
3.Чи комфортно йому сидіти в коробці і як довго він там буде сидіти?
4.Чи цікаво йому подивитися, що відбувається за межами коробки?
5.Чи зможе він вийти з коробки ? Якщо так, то яким чином? Якщо – ні, то як йому допомогти вийти з неї? Щоб ти порадив?
Картинка 3. Страх виходить з коробки.
На малюнку зображений страх, який скинув кришку коробки і вже майже весь виглянув з неї. Фон малюнка став веселим, голубе небо, білі хмаринки на небі, гарний сонячний, літній день, літають метелики і ніякої загрози немає.
Посидівши в коробці страх вирішив вибратися з коробки, адже навколо скільки всього цікавого.
Задаємо запитання дитині:
1.Як йому вдалося вибратися з коробки?
2.Що йому допомогло вийти з коробки?
3.Як він справився зі своєю проблемою?
4.Як він себе зараз почуває?
Картинка 4. Страх уже нічого не боїться.
На малюнку зображений страх – « їжачок», який весело сміється. Він стоїть на галявині з квітами, грається з метеликами. Фон на малюнку радісний, по голубому небу пливуть білі хмаринки і веселка, яка з’явилася на небі говорить, по те що гроза минула, дощу вже не буде, настав чудовий теплий ясний день.
Запитання до дитини:
1.Що допомогло йому вийти з коробки?
2.Як він себе зараз почуває? Йому стало добре, чи йому стало погано, коли вийшов з коробки? (від цієї відповіді залежить стратегія корекції, яку треба буде скласти).
3.Що допомогло змінити його стан?
4.Як довго це тривало?
5.Що змінилося в житті?
6.Як довго це буде тривати?
По завершенні розмови з дитиною складається план корекційної роботи, підбираються методики, враховуючи відповіді дитини.
ІІ. Як допомогти дитині побороти страх за допомогою малюнка
1.Техніка « Малюємо свій страх»
Робота індивідуальна,з однією диною. Так як ми будемо працювати з підсвідомістю дитини, для цього дитина повинна бути максимально сконцентрована на малюнку і на тому, що вона робить. Якщо поряд будуть інші діти, буде посторонній шум, дитина не зможе розкритися. Наша мета – допомогти дитині емоційно пережити страх і зуміти перемогти його.
Покладіть перед дитиною аркуш паперу олівці та фломастери.
1.Попросіть дитину намалювати свій страх. Можна малювати все, що спало на думку дитині, це буде фантастична тварина, неіснуючий птах, щось, предметне, яке не має визначеної форми. Це її страх. Дозвольте вибирати олівці тих кольорів, які вона захоче, не пропонуйте свій варіант.
2.Якщо дитина почала під час малювання хвилюватися, плакати не зупиняйте роботу. В цей момент відбувається терапія, дитина вивільняється від тих емоцій, які вона ховала в собі, переживає знову цей страх, який сидів у ній, очищується, але вона не так боїться, бо ви поруч, вона не сама.
Якщо дитина підсунулась до вас ближче, можете її обняти, потримати за руку, зробити перерву, накривши іншим аркушем паперу малюнок, щоб заховати страх. Коли дитина заспокоїлась – продовжіть.
3.Попросіть дитину дати ім’я зображуваному на малюнку. Коли страх отримує ім’я, якусь конкретну назву, дитині легше охопити й усвідомити свої почуття. Це вже не якісь незрозумілі процеси, а конкретний об’єкт з іменем.
4.Далі виясніть, як би вона хотіла знешкодити страх? Його можна розірвати на шматочки, потоптати ногами, замалювати, заховати в шухляду столу і закрити на ключ. Не давайте дитині свої поради щодо знищення страху допоки вона сама придумує спосіб побороти страх. Якщо дитина не знає що з ним робити, тоді запропонуйте свої варіанти і нехай дитина вибере той, який найближчий до її емоційного стану.
5.Як варіант можна запропонувати дитині подружитися зі страхом. Для цього слід запропонувати домалювати страху веселу посмішку, навколо нього зобразити квіти, метелики, повітряні кульки.
6. Тепер, коли зі страхом розібралися і дитина заспокоїлась, поговоріть з нею. Запитайте чи було їй страшно коли вона малювала страх?
Чи лишився страх після того як вона його знешкодила?
Не завжди можна отримати позитивний результат за один раз, проте після таких сеансів дитина спокійніше буде сприймати свої емоції.
Якщо в дитини глибока травма то інколи трапляється, що дитина перестала чогось боятися , але з часом цей страх повернувся, тоді слід повторити сеанс, але вибрати інший спосіб знешкодження страху.
2.Техніка «Мій страх у вигляді плями»
Заняття індивідуальне. Для роботи потрібні аркуш паперу, фарби, пензлі, склянка для води, серветки, паперовий стаканчик.
1.Попросіть дитину намалювати свій страх у вигляді плями. Форма, колір – любі.
2.Запитайте чи страшно дитині коли вона дивиться на свій страх? Ми його не боїмося, бо ми його зробили предметним. Він тепер немає контролю над нами.
3.Попросіть дитину добавити в страх сміхоти, щоб він був веселим, смішним, добрим. Тепер добавте щось, щоб він був не страшним.
4.Тепер якщо він не страшний, то він добрий , милий.
– Тобі страшно?
Ми на нього одягли свої якості. Ми страхи замінили на позитивне сприймання.
5.Тепер беремо паперовий стаканчик в нього вставляємо скручений малюнок зі страхом. Беремо страх в свої руки. Страх – це перехідний об’єкт.
Тепер цей страх не страшний , бо він веселий, позитивний, смішний і добрий. Можна його залишити на столі, або за бажанням дитини покласти в шухляду столу і закрити.
3.Техніка « Намалюй свій страх з великим оком»
Всі ми чогось боїмося. Страх – це нормально, боятися природньо, але кожен по своїмо виходить з цього стану, та є техніки які допоможуть пережити страх набагато легше. Ефективною технікою, що допоможе у вирішенні проблем є артерапія, результатом якої є полегшення, задоволення своїм емоційним станом, адже мистецтво здатне лікувати.
Отже, попробуємо намалювати свій страх. Всім відомо, що в страху очі великі, тому по середині аркуша малюємо велике око. Малюємо його в центрі листка. Ще наш страх колючий, тому намалюємо навколо ока колючки. Далі малюємо сам страх. Намалюємо йому гострі зуби, довгий язик, адже страх нас доволі дуже сковує. Ось у нас вийшов доволі страшний страх з великим оком. Він дивиться на нас і проникає ніби всередину. Але чи насправді страх такий страшний як його малюють? Спробуємо його змінити і розмалювати яскравими кольорами і можливо ми будемо його менше боятися. Додамо яскраві фарби, візерунки, душу. Потроху наш страх змінюється. Тепер він уже не страшний, а красивий, яскравий , веселий. Творіть у найскладних ситуаціях,адже мистецтво лікує.
4. Техніка «Чарівна парасолька»
Це техніка для гармонізації внутрішнього стану. В часи переживання та стресу, коли потік емоцій накриває нас, але немає сили поговорити про це, на допомогу приходить техніка «Чарівна парасолька», яку використовують для гармонізації внутрішнього стану.
Для проведення цієї техніки потрібно : аркуш паперу, олівці, фломастери чи фарби.
Попросіть дитину намалювати вгорі аркуша паперу парасольку, яка змогла б захистити від будь яких негараздів. Нехай дитина розфарбує її на свій смак. Далі попросіть, щоб вона намалювала хлопчика чи дівчинку під парасолькою, щоб фігурка відчувала себе максимально захищеною від зовнішнього світу. Далі попросіть, щоб дитина намалювала кордони, де захищає парасолька, той простір, яким парасолька буде захищати від всіх негараздів.
Далі скажіть, що ця парасолька чарівна, бо намальована на чарівному папері. Коли парасолька відкривається з неї висипаються різні радості і задоволення, які роблять людину під парасолею радісною та щасливішою. Нехай дитина в захисному просторі промалює всі радості, які спадають їй на думку.
По завершенні роботи слід з дитиною поговорити, пояснивши, що ось ці радості, які вона зобразила під парасолькою і є тими маленькими рятівними речами, які безпосередньо допомагають їй позбутися від суму, страху,поганого настрою. Коли дитина відчуває переживання, страх, в такі моменти їй слід підійти до своєї парасольки,і скористатися однією з зазначених нею підказок.
Нехай під вашою парасолькою буде завжди мир та затишок.
5.Метод « Кольорових плям і каракуль»
Цей метод використовують при роботі з дітьми, які мають психологічні проблеми, перебувають в стані стресу, страху від пережитих подій.
Для роботи потрібно: аркуші паперу, фарби, пензлі, склянка для води з водою, серветки.
Попросіть дитину зігнути аркуш паперу навпіл, розгорнути його і фарбами поставити кольорові плями – калюжки на одній половинці аркуша. Складіть аркуш вдвоє, розгладьте рукою. Розкрийте, подивіться на що схожий малюнок. Можете домалювати пензлем якісь деталі, домалювати довільні каракулі.
Посадіть дітей в коло і дозвольте кожному презентувати свою роботу. Розказати, що там вийшло. Попросіть інших дітей сказати на що ще схоже це зображення. Якщо дитина не хоче говорити, пропускаємо її, але спонукаємо розповісти про свою роботу, коли дитина буде готова це зробити.
Такий метод дозволяє дітям розслабитися, повеселитися, отримати масу позитивних емоцій,додає впевненості в свої сили, адже у всіх малюнки виходять смішні. А також дитина відчуває себе в колі друзів, відчуває, що вона не самотня.
ІІІ. Нетрадиційні техніки малювання для учнів початкової школи
1.Кляксографія за допомогою трубочки
Вам потрібно альбомні аркуші паперу, трубочки для коктейлю, піпетки або шприц без голки та рідкі гуашеві фарби. За допомогою піпетки або шприца без голки наносимо фарбу на аркуш : набираємо у піпетку і виливаємо, щоб утворилася маленька калюжка. Калюжку роздмухуємо за допомогою трубочки для коктейлю так, щоб перетворити її на щось цікаве : метелика, квіточку, тваринку, жука, людину, парасольку, яблуко. Також можна експериментувати, наприклад, поставивши дві чи три такі плями- калюжки по різні боки листа і за допомогою трубочки, намагатися їх з’єднати. Пензлем можна домалювати те, чого на думку дитини, не вистачає на малюнку. Це не тільки цікаве нетрадиційне малювання для дітей, а й можливість весело провести час з дитиною.
Можна використати кляксографію за допомогою відбитка
Для цього альбомний аркуш паперу перегинаємо навпіл. Потім розгортаємо аркуш. Наносимо калюжки різних кольорів лише на одній половинці аркуша . Потім накриваємо ці калюжки другою половинкою аркуша паперу, розгладжуємо рукою, розкриваємо і дивимось на симетричні малюнки, на що вони схожі? Домальовуємо пензликом, щоб було чітко видно, що це таке: квіточка, метелик, тваринка, будинок. Залишаємо малюнок сохнути.
2.Малювання за допомогою листя
Вам потрібно:
- Листочки з різних форм дерев
- Фарби
- Пензлі
- Склянка для води
- Вода
- Альбомні аркуші паперу
Акварельними чи гуашевими фарбами зафарбовуємо зворотню сторону листочка з дерева. На чистий аркуш паперу прикладаємо листок тією стороною, де зафарбовано, розгладжуємо рукою. Повторюємо з іншими листочками. Під час фарбування листочка беремо фарбу різних кольорів, використовуємо змішування кольорів.
3.Малювання мильними бульбашками
Вам потрібно:
- склянки для фарб різних кольорів або одноразові стаканчики
- трубочки для напоїв
- миючий засіб для посуду
- гуашеві фарби
- вода
- альбомні аркуші паперу
- пензлики
- чайна і столова ложки
В кожну склянку влити по 1 столовій ложці води. Добавити у воду по пів чайної ложки гуашевої фарби та пів чайної ложки миючого засобу для посуду. Розмішати. Отримаємо в кожній склянці різний колір. Далі слід вмочити трубочку для напоїв в одну склянку і над аркушем паперу видути бульбашку. Опустити бульбашку на папір, щоб вона доторкнулася до паперу і лопнула. Зробити бульбашку іншого кольору і так малюємо скільки потрібно. Далі пензликом домальовуємо чи це будуть квіти, чи повітряні кульки чи щось інше.
4.Малювання на камінцях
Малювання на каменях розвиває фантазію, дрібну моторику рук і тактильні відчуття. Для роботи спочатку зберіть красиві і гладкі камені. Дуже важливо підготувати камінь перед тим, як дитина буде на ньому малювати. Добре помийте камені і дайте їм можливість повністю висохнути. Загрунтуйте, щоб зображення було чітким. Потім дайте дитині, нехай вона малює візерунки, метеликів, квіточки або те, що підказує її фантазія.
Для малювання на камені ідеально підходить гуаш, акрилові фарби, але можна брати і акварельні фарби. Розписують камені за допомогою тонкого пензлика. Допоможіть дитині уявити, що з простого каменя вони можуть зробити метелика, сову, квіточку чи прапор. Коли фарба висохне можна покрити лаком. Такий камінчик можна зберігати як самостійну прикрасу, а може використовуватися для виготовлення брелків, кулонів, магнітів або інших сувенірів.
5.Малювання на молоці
Вам знадобиться:
- молоко
- кілька ємностей із розведеною фарбою. Можна брати звичайну гуаш розведену водою або харчовий барвник.
- трохи рідкого мила або рідини для миття посуду
- шприц без голки або піпетка
- ватні палички
- зубочистка
Наливаємо молоко в широку тарілку. Набираємо в шприц без голки або беремо піпеткою розведену фарбу, капаємо в молоко різними фарбами і спостерігаємо, як фарба розтікається, можна трохи помішувати кольори ватною паличкою і малювати узори зубочисткою. Можна посипати порошок харчового барвника на молоко.
На завершення процесу капаємо рідкого мила, або вмочуємо ватну паличку в рідину для миття посуду і опускаємо в тарілку.
І спостерігаємо за дивними узорами, які утворюються.
Беремо аркуш паперу прикладаємо на малюнок, що утворився на молоці. Обережно знімаємо аркуш, на якому з’явився відбиток малюнка. Можна паличкою чи пензликом домалювати по мокрому малюнку якість деталі. Можна доповнити малюнок вирізаними з паперу деталями. Таким чином отримаємо малюнок з елементами аплікації. Даємо просохнути. Малюнок готовий.
6.Малювання на склі
Вам потрібно:
- Оргскло або скло
- Фарби для скла, вітражні на водній чи органічній основі
- Аркуш паперу
- Олівець
- Дерев’яна паличка для малювання
На аркуші паперу малюємо малюнок простим олівцем. Зверху на малюнок кладемо оргскло, або скло, в якого краї обклеєні скетчем або ізострічкою, щоб не поранитись. Малюємо контури малюнка тюбиком фарби чорного кольору. Чекаємо, поки контур підсохне, потім замальовуємо площини малюнка. Допомагаємо малювати дерев’яною паличкою.
Фарби для вітража при висиханні малюнка залишаються прозорими,зберігаючи колір, а гуашеві фарби не прозорі, хоча і їх можна використовувати для малювання. Малюнок можна оформити рамочкою.
7.Малювання трубочками та відтиском
Вам потрібно:
- Трубочки для напоїв
- Фарби
- Пензлі
- Альбомний аркуш паперу
- Склянка для води
- Вода
- Листочки квітів чи з дерев
- Рідке мило
- Пластикова одноразова тарілка
- Серветка
Один край трубочки для напоїв розрізаємо квіточкою на 5 пелюсточок. Вмочаємо у розведену фарбу і ставимо на папері відтиски з легким прокручуванням. Фарба повинна бути густою і щоб краще трималася добавляємо декілька капель рідкого мила. Зверху можна наносити відтиски іншого кольору.
Для того, щоб зобразити листочки , потрібно покласти листочок з дерева у мисочку і за допомогою фарби пензликом нанести відповідний колір. Викласти і притиснути серветкою листочок на малюнок. Далі домальовуємо потрібні деталі пензликом.
8.Малюнок по яєчній шкаралупі
Вам потрібно:
- Картон або аркуш паперу
- Яєчна шкаралупа
- Клей ПВА
- Пензлі
- Гуашева фарба
- Склянка для води
- Вода
- Простий олівець
Малюємо олівцем малюнок. Заповнюємо його клеєм ПВА і викладаємо по всьому малюнку яєчну шкарлупу. Зверху розфарбовуємо малюнок кольоровими фарбами. Робимо контур чорним кольором. Чекаємо поки робота висохне. Малюнок готовий.
Декупаж на яєчній шкаралупі
Вам потрібно:.
- Фанера або картон
- Яєчна шкаралупа
- Клей ПВА
- Лак
- Губка
- Гуашева або акрилова фарба
Візьміть яєчну шкаралупу і обережно розбийте її на невеликі шматочки. Бажано брати шкаралупу білого кольору, але якщо у вас тільки коричневі яйця, не засмучуйтесь, можна буде шкаралупу зафарбувати білою акриловою фарбою.
На фанеру чи картон нанесіть клей ПВА і почніть викладати шматочки яєчної шкаралупи. Шматочки можна придавити пензликом або пальцями. Вам потрібно повністю заповнити фанеру шкаралупою. Намагайтеся, щоб не було великих пустот. Цей процес хоч і трудомісткий, але все одно не він не займає дуже багато часу. Якщо у вас шкаралупа коричнева, то візьміть губку, змочіть її в акриловій фарбі і в декілька шарів покрийте поверхню.
Після цього зніміть з декоративної серветки нижній шар і приклейте її на фанеру зі шкаралупою. Поверхня можете попередньо змочити ПВА.
Щоб картині додати ефект старовини, візьміть бітум і покрийте по периметру краю панно. Зістарити поверхню можна і за допомогою акрилової фарби. Для цього змішайте чорну і коричневу фарби і за допомогою губки покрийте панно. Якщо у вас виникли складнощі з пошуком акрилових фарб, спробуйте домогтися такого ж ефекту за допомогою гуаші.Коли серветка і фарби висохнуть, розкрийте поверхню лаком. Ззаду на фанеру прибийте гачок і панно готово.
9.Солоне малювання
Вам потрібно:
- Кольоровий картон або кольоровий папір
- Клей ПВА з носиком
- Фарби
- Пензлики
- Склянка для води
- Серветки, щоб витирати руки
Запропонуйте дитині вибрати один аркуш кольорового картону чи кольорового паперу на її розсуд. Простим олівцем малюємо малюнок. Далі клеєм малюємо по контурах олівця. Зверху посипаємо клей сіллю. Притискаємо долонею і даємо декілька хвилин засохнути. Перевертаємо малюнок і струшуємо зайву сіль. Далі беремо фарби і пензликом розфарбовуємо поверх солі. Домальовуємо потрібні деталі. Даємо час ,щоб малюнок висох.
10. Цікаві аплікації та малювання пластиліном
Цікавою формою роботи є малювання пластиліном. Для цього слід намалювати контури малюнка, потім з пластиліну зробити маленькі кульки притискувати їх на малюнок і протягувати, таким чином заповнювати всю площину малюнка. Такий метод розтяжок можна використовувати і при заповненні фону малюнка. Для роботи можна використовувати аплікації з висушених листочків,шкірки мандарина, шкарлупи горішків, рвану аплікацію, коли потрібну деталь не вирізаєш, а відриваєш руками.
11.Шипуче малювання
Вам потрібно:
- Широка миска
- Сода
- Оцет
- Акварельні фарби
- Пензлик
- Шприц без голки
У миску висипаємо шар соди. Розводимо фарби водою і пензликом малюємо великі крапочки по соді. Потім набираємо в шприц оцет і заливаємо крапочки на соді. Малюнок оживає, шумить кольори перемішуються. Дитина отримує позитивні емоції від шипучого малювання.
ІV. Нетрадиційні техніки малювання для учнів середньої ланки
1.Малювання губкою,виделкою, ватними паличками
Наносимо акрилові фарби горизонтальними лініями на аркуш паперу або полотно. Розтушовуємо фарби великим пензликом або щіточкою, робимо фон. Поролоновою губкою надаємо текстуру швидкими рухами ніби промокаючи всю фарбу на аркуші. За допомогою зубчиків виделки, промальовуємо стебла майбутніх квітів.
Використовуємо трубочку для напоїв для штампування квітів. Для цього кінець трубочки розрізаємо на пелюсточки, розгинаємо в сторони, щоб утворилася квіточка і використовуємо як штамп для квітів. Вмочуємо розрізаний край трубочки у фарбу і ставимо відтиски на малюнку.
Ватні палички зв’язуємо пучечком і вмочуючи у фарбу використовуємо як відтиск для квітів.
2. Малювання картини за допомогою пластикової пляшки
На полотно, що натягнуте на рамку і попередньо профарбоване і висушене чорною акриловою фарбою, посередині ставимо відрізану навпіл пластикову пляшку дном вверх. На дно пляшки, яка має форму квіточки по черзі вливаємо фарбу різних кольорів. Коли всю фарбу вилили, забираємо пляшку. В той час, коли фарба розтікається великою кольоровою плямою, по краях картини добавляємо з тюбика чорної акрилової фарби. Пальцями в рукавичках протягуємо фарбу в центр малюнка, заповнюючи пустоту, де стояла пляшка.
Накриваємо малюнок шматочком марлі, залишаємо на 5 секунд, потім знімаємо марлю, збираючи в руки спочатку краї марлі, потім підбираємо по боках, як тільки марля залишилася тільки на середині малюнка – піднімаємо її вгору і відкладаємо в сторону. Беремо в руки полотно з малюнком і прокручуємо його, щоб фарба розтеклася по бортиках картини. Отримуємо чудові узори у вигляді квітки. Даємо час, щоб картина висохла і можна прикрашати інтер’єр кімнати.
3. Малювання на склі, розпис баночки
Навіть звичайну скляну баночку чи чашку можна зробити неповторними, якщо творчо вдосконалити, тобто розмалювати. Зробити це під силу всім охочим.
Вам потрібно: фарба для кераміки на водній основі, тюбики чорної фарби конкур по склу та кераміці,пензлики, скляна баночка.
Беремо помиту мильним розчином і висушену баночку, можна її обезжирити змочивши кульку з вати в спирті, адже будь які жирні відбитки пальців можуть перешкоджати гарному щепленню фарби зі склом. Намагайтеся більше не торкатися пальцями того місця, де буде малюнок. Візьміть контур для скла та трохи видавіть його на аркуш паперу. Це слід робити для того, що коли починаєте малювати з тюбика контуром то перше видавлювання має вигляд неохайної каплі. Щоб такого не сталося на склі, краще видавити на папір. Робимо спочатку контур малюнка, чекаємо поки він висохне. Чекати прийдеться до наступного дня, хоча є контури, які сохнуть 6-8 годин. Треба читати інструкцію. Можна використовувати шаблони малюнка, які поміщають в середину баночки, притиснувши шаблон до скла і закріпивши скотчем. Потім тоненьким пензликом беремо фарби різних кольорів і заповнюємо площини кольором, гарно заливши, щоб не було просвітів і малювати слід обережно, щоб не виходити на контур. Для забезпечення більшої міцності барвистого покриття бажано потім запекти оздоблену баночку в електричній чи газовій духовці при температурі від +60 до +70 °С протягом 30 хвилин. Але коли час вийшов з духовки не треба відразу виймати виріб, а залишити його, щоб він в духовці охолов, інакше може тріснути, коли його вийняти. До фарб є інструкція де вказано як це робити. Можна не запікати, а залишити на три доби сохнути.
Такий подарунок завжди приємно отримувати, адже він зробленими своїми руками.
4.Малювання нитками
На полотно, що натягнуте на рамку виливаємо чорну акрилову фарбу, розрівнюємо шпателем, робимо основу малюнка. Зайву фарбу зганяємо на краї полотна , щоб вона стекла по боках картини на підготовлену плівку, що лежить на столі.
На плівку поряд з полотном видавлюємо смужку червоного або іншого кольору, обмочуємо в цій фарбі нитку з усіх сторін. Вкладаємо в цю смужку фарби шерстяну товсту нитку, залишивши краї нитки не профарбованими, щоб зручно було тримати в руках. Якщо фарби мало, то можна зверху на нитку ще видавити фарби. Викладаємо ниткою на полотні напівколом і тягнемо нитку з двох сторін до низу, роблячи пелюстку квітки. Поряд так само робимо іншу пелюстку, напрям пелюстки можна змінювати , але тоді тягти нитку треба на центр полотна. Фантазуємо, експериментуємо і створюємо свій малюнок. Даємо час, щоб робота висохла і прикрашаємо нею свою оселю або даруємо картину друзям чи рідним.
5.Найпростіше малювання ватними паличками
На біле полотно, що натягнуте на рамку або ватман наливаємо акрілові фарби двох кольорів білий та голубий і розрівнюємо їх шпателем. Розтушовуємо фарбу, роблячи горизонтальні рухи великим пензлем. Промальовуємо фон, добавивши інші кольори. Беремо ватні палички, зв’язуємо їх в пучок, вмочаємо у рожеву фарбу і ставимо відбитки на малюнку. Підбираємо кольори темніші і світліші. Таким чином ми отримуємо гілки квітучого дерева. Тоненьким пензликом промальовуємо деталі. Такими пучками ватних паличок добре малювати галявину з квітами. Ватними паличками можна малювати на аркуші паперу гуашевими фарбами. Таке малювання цікаве і захоплююче.
6. Малювання пластиліном
Беремо невеликий аркуш картону. Розминаємо пластилін двох кольорів, з’єднуємо їх і розминаємо разом. М’яким пластиліном, методом притискання та розтягування, заповнюємо весь листок картону, це буде фон. Робимо плоске зображення малюнка з пластиліну та викладаємо його на фон. Підправляємо стеками.
Другий варіант. Малюємо простим олівцем ескіз малюнка на листку картону. Потім робимо маленькі кульки з пластиліну, притискаємо пальцем до малюнка і протягуємо, поряд кладемо ще одну кульку, притискаємо пальцем і протягуємо. Таким чином заповнюємо всю площину відповідно до ескізу малюнка. Слідкуємо за напрямком розтяжок , щоб вони імітували розфарбовування олівцями предметів. Дотримуємось законів перспективи, предмети на передньому плані будуть більшими ніж ті, що ми бачимо вдалині. Проявляйте фантазію, малюйте те, що вам до душі.
7. Малювання пластиліновими джгутиками
Вам потрібно : пластилін звичайний, стеки, стаканчик, гаряча вода, звичайний шприц, альбомний аркуш паперу, простий олівець, малярний скотч.
На закріпленому малярним скотчем аркуші паперу простим олівцем малюємо ескіз малюнка. Нарізаємо пластилін маленькими шматочками та вкладаємо його у шприц, підпихаємо, щоб він був щільним і ставимо шприц в стаканчик з гарячою водою. Виймаємо шприц з води і можна відразу видавлювати пластилін з шприца прямо на роботу, обводячи контури малюнка. Є другий спосіб, коли пластилін можна видавлювати на дощечку, зробити заготовки, а потім ними малювати. Готові джгутики викладаємо по контуру малюнка, трішки притискаючи, заповнюючи всю площину. Спочатку заповнюємо джгутиками фон, а потім накладаємо частково на фон основний малюнок. Джгутики можна скручувати, згинати. Як декоративні матеріали можна використовувати ґудзики, бусинки, бісер. Не бійтеся експериментувати, у вас все вийде.
V. Нетрадиційні техніки малювання для учнів старшої школи
1.Акрилові заливки
Готуємо полотно натягнуте на рамку. Готуємо акрилові фарби різних кольорів, розливши в одноразові стаканчики. По бажанню можна включити спокійну музику. Великою щіточкою наносимо основу – шар білого кольору. Виливаємо частину фарби різних кольорів на полотно, змішуємо кольори шляхом нахилу картини в різні сторони. Даємо фарбі заповнити всю площині, залишки фарби стікають на стіл, який покритий підготовленою плівкою. Зверху на картину можна прикласти ще одне полотно і отримаємо такий же відбиток. Таким чином ми отримаємо дві картини.
Сам процес змішування фарб і утворення картини є чарівним і захоплюючим. Людина отримує задоволення від того, що вона створила. Прекрасним є сам процес створення картини і чудовий кінцевий результат. Даємо час, щоб картина висохла і прикрашаємо нею інтер’єр кімнати.
2.Арилові заливки за допомогою палички
Готуємо полотно, натягнуте на рамку. Ставимо його на металеві підставку, яка стоїть на столі, застеленому плівкою. У великий пластмасовий стаканчик заливаємо пошарово фарбу різних кольорів. Кладемо по центру паличку чи великий пензлик і повільно виливаємо на паличку по центру всю фарбу, контролюючи інтенсивність виливання нахилом стаканчика. Домальовуємо краї картини з тюбика фарбою. Повертаючи картину в різні сторони, робимо малюнок шляхом перетікання і змішування фарби. Залишаємо сохнути.
Таким способом можна малювати на двох полотнах одночасно, поклавши їх один біля одного впритул, і на місці їх з’єднання, кладемо паличку і на неї виливаємо змішані фарби. Відокремлюємо полотна одне від іншого і формуємо малюнки на картинах. Даємо стекти зайвій фарбі , чекаємо поки фарба висохне. Готовими картинами прикрашаємо інтер’єр будинку.
3. Малювання за допомогою гумової рукавички або повітряної кульки
Беремо полотно, натягуємо на рамку. Виливаємо на полотно білу акрилову фарбу і робимо основу за допомогою металевого шпателя. Залишки фарби зганяємо на край полотна, щоб вона стікала на підготовлену плівку, що лежить на столі.
Беремо фарбу на дерев’яну плоску паличку, можна взяти дерев’яну паличку з морозива і виливаємо на полотно, роблячи невеличке коло. Фарби розлиті по кольорам в різні стаканчики. Беремо стаканчик з іншою фарбою. Тримаючи над картиною, набираємо фарбу і робимо коло навколо нашого першого кола і так по всьому полотну, де були перші кола. Потім навколо другого кола наносимо трете коло іншого кольору.
Надуваємо медичну гумову рукавичку, закручуємо. Тримаємо двома руками за пальці рукавички і за другий закручений край. Серединою надутої рукавички притискаємо по центру першого кола, утвориться чудова квітка. Рукавичку повертаємо чистою стороною і притискаємо наступне коло. Так робимо зі всіма колами. Замість рукавички можна взяти невелику надуту повітряну кульку.
Далі проявляємо фантазію і створюємо свою картину. Можна брати маленькі розміри і круглі форми картини, де буде тільки одна квітка, можна брати дві картини разом і малюнок зображати як одне ціле , потім роз’єднавши їх ми отримуємо дві картини, але вони гармонічно виглядають, так як намальовані в одному стилі і перша є продовженням другої. Можна взяти три вузьких полотна, покласти їх щільно одне біля одного і малювати по всій площині. Потім розділивши їх на три картини, ми отримаємо триптих.
Даємо час, щоб картина висохла і прикрашаємо нею інтер’єр кімнати.
4.Малювання кольоровим ланцюжком
На полотно, що натягнуте на рамку виливаємо білу акрилову фарбу, розрівнюємо шпателем, робимо основу малюнка. Зайву фарбу зганяємо на краї полотна, щоб вона стекла по боках картини на підготовлену плівку, що лежить на столі.
Поряд на плівку видавлюємо «змійку» з акрилових фарб різного кольору, причому кольори ідуть один за одним через кожні 5 см. Зверзу на цю смужку фарби ставимо крапки фарби іншого кольору по всій довжині смужки. Потім вкладаємо в цю «змійку» з фарби ланцюжок, залишаючи краї не профарбовані, щоб зручно було тримати руками. Беремо обережно з двох країв ланцюжок з фарбою і починаючи з одного кінця викладаємо його хвилястою лінією на всю довжину ланцюжка, один край ланцюжка тримаючи в руці. Тягнемо край ланцюжка до низу малюнка і повністю стягуємо його з малюнка. Отримуємо фантастичні квіти. Далі процес повторюємо. Вкладаємо ланцюжок у фарбу , викладаємо на полотно малюємо ще інші квіти. Даємо картині просохнути і прикрашаємо оселю чудовою картиною.
5.Малювання ланцюжком
На полотно, що натягнуте на рамку виливаємо білу акрилову фарбу , добавляємо за бажанням фарбу іншого кольору, розрівнюємо шпателем, робимо основу малюнка . Зайву фарбу зганяємо на краї полотна, щоб вона стекла по боках картини на підготовлену плівку, що лежить на столі. Тюбиком чорної фарби наносимо конкури малюнка, наприклад метелика. Тюбиками фарби іншого кольору малюємо всередині крилець метелика ще один внутрішній контур, можна не суцільний, а переривчастий. Тюбиком іншої фарби всередині зображення метелика робимо крапочки, рисочки. Викладаємо по контуру одного крила ланцюжок і тримаючи за один край протягуємо ланцюжок до центру малюнка. Так робимо з усіма чотирма крильцями. По середині утвориться багато стягнутої фарби , її також розтягуємо ланцюжком, утворюючи туловище метелика. Далі шпателем домальовуємо вусика. Даємо картині висохнуть. І можна прикрашати свою кімнату чудовою картиною.
Малювання за допомогою лійки
На полотно, що натягнуте на рамку виливаємо чорну акрилову фарбу, роблячи невелику пляму. По центру цієї плями ставимо лійку і по черзі вливаємо фарбу різних кольорів, при цьому щільно притискуючи горличко лійки до полотна, щоб фарба не виливалась завчасно. Потім піднімаємо і опускаємо лійку з фарбою, постукуючи горличком лійки по центру малюнка під час опускання. Коли вся фарба вилилась, забираємо лійку прикривши отвір лійки рукою, щоб зайві краплини на капнули на малюнок. В той час, коли фарба розтікається великою кольоровою плямою, по краях картини добавляємо з тюбика чорної акрилової фарби. Тепер прокручуємо картину в руках, даючи кольорам розтектися, заповнюючи всю площину і стікаючи по бортиках полотна на підготовлену плівку, що лежить на столі. Можна фарбу « розганяти» феном в той напрямок, який вам потрібно. Даємо час, щоб картина висохла і можна прикрашати інтер’єр кімнати.
6. Малювання металевою губкою та ватними паличками
На прогрунтованому білому полотні робимо фон, наносячи кольорові крапки акриловими фарбами,розтягуючи їх шпателем. Великою щіточкою розтягуємо фарбу по всій площині горизонтальними рухами, вирівнюючи фарбу і промальовуючи фон. Чорною фарбою малюємо стовбур дерева з гілками, даємо час, щоб зображення підсохло. Вмочаємо металеву губку в фарбу і притискаємо до малюнка, утворюючи листя на дереві. По малюнку ставимо кольорові крапки і металевою губкою, притискаючи її до кольорових плямок, ніби вдаряючи по малюнку , малюємо листя на дереві. Даємо час малюнку підсохнути. Ставимо зверху на малюнку нові великі кольорові крапки і за допомогою металевої губки їх розтушовуємо.
Потім ватні палички зв’язуємо в невеличкий пучок, вмочаємо в потрібну фарбу і ставимо ними відбитки по малюнку. Далі беремо одну ватну паличку і коректуємо малюнок. Пензликом промальовуємо дрібні деталі. Даємо просохнути картині і прикрашаємо нею інтер’єр кімнати.
7. Ебру або мармуровий папір
Ебру це особлива техніка малювання, коли замість звичайного паперу використовується вода.
Малювати на воді буде цікаво всім, незалежно від віку.
Вам потрібно підготувати: папір акварельний або звичайний; глибокі лотки або тарілки; заварений крохмаль; гуашеві фарби (густі, як сметана)або олійні фарби і розчинник; зубочистки, ковпачки з фломастерів, піпетки, використані фломастери, стержні кулькових ручок; паперові серветки; аудіозаписи спокійних мелодій.
Зазвичай для малювання у техніці ебру використовують спеціальні фарби які мають у складі натуральний пігмент, воду і жовч. Вона досить рідка, можна сказати, що кольорова вода, а тому вона добре розтікається по поверхні. Придбати її можна в спеціальному магазині, а можна використати олійні фарби і розчинник, чи густі гуашеві фарби.
Вода також не проста, в неї добавляють розчин екстракту гірської рослини гевен, такий густий, що фарби тримаються на поверхні рідини, розпливаючись у дивовижні візерунки. Але можна приготувати подібну основу з доступніших матеріалів: у двох літрах води заваріть 6 столових ложок картопляного крохмалю і дайте настоятися протягом 8‑10 годин, можна за основу брати молоко і малювати по ньому гуашевими фарбами, також можна зробити з борошна клейстер і це буде основа для малюнка.
Коли розчин приготовлений, виливаємо його у ємність : глибокий лоток чи миску. Розливаємо фарби у різні стаканчики по кольорах. Для кожного забарвлення використовується свій пензлик, щоб фарби не перемішувалися. Під час роботи пензлем поверхні торкатися не треба, інакше фарба потоне. З неї фарба розбризкується і створюються абстракції. Коли краплі доторкаються до води, то вони розтікаються і створюють цікаві візерунки.
Створюємо фон, він утримає всі фарби, які будуть наноситися зверху. Наберіть фарби на пензель і розбризкайте по верху. Перші краплі розчинятися – це нормальна реакція. Після цього фарба залишатиметься на поверхні.
Ви можете зробити фон в одному тоні або скористатися кількома кольорами. Фарба не перемішується і візерунки виходять унікальними.
Коли фон розбризканий, набираємо на зубочистку фарбу і підносимо до води, не торкаючисть поверхні капаємо на воду і отримуємо коло. Якщо ви хочете , щоб окружність стала більшою, точно так капніть ще фарби в це коло. Далі робимо ще кола, але вже іншого кольору.
Кінчик іншої зубочистки розмістіть біля краю кола всередині і почніть виводити з нього пелюстки, візерунки.
Коли малюнок на воді готовий, його можна віддрукувати на папері. Для цього кладемо аркуш паперу на поверхню води з малюнком, залишаємо на 10 секунд, проводимо зверху рукою по аркушу, щоб відбиток краще доторкався до аркуша папері.
Потім виймаємо аркуш з малюнком протягуючи його через бортик ємності, щоб зайва вода стекла.
Даємо час, щоб малюнок висох, поміщаємо його в рамку і прикрашаємо інтер’єр кімнати.
8.Маятник
Встановлюємо маятник. Для цього слід взяти гачок, до нього прикріпити довгу мотузку до мотузки прив’язати важіль, може згодитися невеличка гантелька. Всю цю конструкцію слід закріпити на стелі або на горизонтальній рейці.
Готуємо ємність для фарби. Підійде пластиковий стаканчик або пластикова пляшка в якої відрізане дно, щоб можна було заливати фарбу. У кришці пляшки просвердлюємо отвір потрібного діаметру. Прикріплюємо пляшку до важеля.
Підлогу застеляємо плівкою. Беремо полотно натягнуте на рамку,на якому попередньо вже була нанесена і висохла акрилова фарба як фон, викладаємо його на плівку, можна відразу брати два чи навіть чотири полотна, поклавши їх щільно одне біля одного.
Заливаємо акрилову фарбу в ємність закривши пальцем отвір на кришці. Фарбу можна брати одного кольору, а можна залити декілька шарів різних кольорів. Відводимо маятник в сторону і запускаємо його по колу, спочатку роблячи велике коло. Що виходить за рамки полотна. По мірі руху маятника буде малюватися картина з ліній.
Можна одночасно використовувати два маятника на одній картині. Коли фарба закінчилася, можна запустити ще раз маятник по цій картині з іншим кольором фарби і в іншому напрямку наприклад не по колу, а по овалу. Сам процес створення картини магічний та чарівний, а результат просто вражаючий. Даємо картині просохнути і прикрашаємо нею інтер’єр кімнати.
Висновок
Сьогодні арт – терапія і зокрема ізотерапія –
популярна психотерапевтична методика, яка
дозволяє за допомогою мистецтва досліджувати
емоційну сферу людини,виявить причини стресу, а
також полегшити симптоми тривожності, дає
можливість людині підняти свою самооцінку,
повірити в свої сили.
Ізотерапія успішно застосовується в роботі з дітьми, допомагає проаналізувати їх проблеми в поведінці, порушенні в розвитку, емоційні переживання.
Арт – терапія незамінний помічник в процесі когнітивного, емоційного, фізичного і творчого розвитку дитини, особливо, якщо дитина зазнала психологічних травм.
Саме заняття нетрадиційними техніками малюванням, які з задоволенням сприймаються, допомагають дітям з різними психічними розладами і поведінковими розладами досягти прогресу в розвитку, навчитися проявляти свою індивідуальність через мистецтво і знайти в собі сильні сторони.
Зміст
№п/п | Назва розділу | Сторінки |
Вступ | 1 | |
І | Робота з картинками для діагностування страху в дитини | 7 |
ІІ | Як допомогти дитині побороти страх за допомогою малюнка | 16 |
ІІІ | Нетрадиційні техніки малювання для учнів початкової школи | 26 |
ІV | Нетрадиційні техніки малювання для учнів середньої ланки | 48 |
V | Нетрадиційні техніки малювання для учнів старшої школи | 62 |
Висновок | 77 |
Використані посилання:
https://www.youtube.com/watch?v=GuCmtMcu8r8 https://www.youtube.com/watch?v=_06t4Smlk48&t=13s https://www.youtube.com/watch?v=ChzovTAt5tY https://www.youtube.com/watch?v=g8s03DgWswU https://www.youtube.com/watch?v=CNdMFXAZK_A http://youtube.com/watch?v=gxU8PCZF5Y http://youtube.com/watch?v=S3fatZVZjM0 http://youtube.com/watch?v=ngCg3rrckdc http://youtube.com/watch?v=AqDnZaqct8s http://youtube.com/watch?v=eO3uuNxf4Ds http://youtube.com/watch?v=MJmDuQOQSfU http://youtube.com/watch?v=GSPQ-dojNk0 http://youtube.com/watch?v=bpi0uPbH2rQ http://youtube.com/watch?v=UsKFJuBJnWM http://youtube.com/watch?v=D96GE0w4vbc http://youtube.com/watch?v=Kz3t0V9FONo http://youtube.com/watch?v=Q-o3ZL15d8s http://youtube.com/watch?v=E394qbKlM18 http://youtube.com/watch?v=kCU2kzByIXc http://youtube.com/watch?v=y3Pi9cNR8qU http://youtube.com/watch?v=n9sZzOuIsFc http://youtube.com/watch?v=a084bWp6f0A https://www.youtube.com/watch?v=7yk4dVcbf8Y&t=13s http://youtube.com/watch?v=A2Wjw2NkQWk http://youtube.com/watch?v=K9PFSSZc2x0 http://youtube.com/watch?v=YdNPgacagQM http://youtube.com/watch?v=udMPhJWPJVU http://youtube.com/watch?v=vtXa_OBurSk https://www.youtube.com/watch?v=JMUINHfTk-Q&ab_channel
Published: Jan 22, 2023
Latest Revision: Jan 28, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1408595
Copyright © 2023