Методичні рекомендації з вивчення досвіду роботи творчої групи заступників директора з навчально-методичної роботи, методистів by Irina NMC PTO - Illustrated by НМЦ ПТО у Сумській області - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Методичні рекомендації з вивчення досвіду роботи творчої групи заступників директора з навчально-методичної роботи, методистів

by

Artwork: НМЦ ПТО у Сумській області

  • Joined Dec 2022
  • Published Books 1
Схвалено навчально-методичною радою при Навчально-методичному центрі професійно-технічної освіти у Сумській області   (протокол № 4 від  26.12.2022)
Укладач:
Валентина
ЛАБУДЬКО
методист Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Сумській області
 
Керівники творчої групи:
Валентина
ЛАБУДЬКО
Ольга
СМОЛЕНКО
методисти Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Сумській області
 
Члени творчої групи:
Ольга
ГЛУХОДІД
заступник директора з навчальної роботи ДНЗ «Білопільське  вище професійне училище»
Ірина
МАЛИК
заступник директора з навчальної роботи ДНЗ «Білопільське  вище професійне училище»
Тетяна
ГРЕЧАНІЧЕНКО
заступник директора з навчальної роботи ДНЗ «Сумське вище професійне училище будівництва та автотранспорту»
Ніна
ІВАНОВА
методист ДПТНЗ «Недригайлівське вище професійне училище»
Любов
МАТЯШ
методист ДНЗ «Сумський хіміко-технологічний  центр професійно-технічної освіти»
 
Технічний редактор:
Ірина
СМИРНОВА
методист Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Сумській області
 
Організаційні аспекти підготовки до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання через колективні та індивідуальні форми методичної роботи. Методичні рекомендації / укладач : Валентина  ЛАБУДЬКО.  Суми,  2022.   с.
Методичні рекомендації  розроблено з досвіду роботи творчої групи  заступників директора  з навчально-методичної роботи, методистів щодо роботи з нормативними документами.
Для використання в роботі керівниками закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
2

ЗМІСТ

Методичні поради щодо підготовки учнів-випускників закладів професійної (професійно-технічної) освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Ольга СМОЛЕНКО, методист Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Сумській області. . . . . . . . . . . . . . .
4
Складові діяльності заступника директора з навчальної роботи (методиста) щодо якісної організації та підготовки учасників освітнього процесу до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Ірина МАЛИК, заступник директора з навчальної роботи ДНЗ «Білопільське  вище професійне училище». . . . . .
Організація та основні вимоги до здійснення контролю за станом викладання навчальних предметів.
Любов МАТЯШ, методист ДНЗ «Сумський  хіміко-технологічний центр професійно-технічної освіти». . ..
Організаційно-методичний супровід роботи факультативів.
Ніна ІВАНОВА, методист ДПТНЗ «Недригайлівське вище професійне училище» . . . . . . . . .
Психологічний супровід підготовки учнів до зовнішнього незалежного оцінювання та підготовка тестових завдань.
Тетяна ГРЕЧАНІЧЕНКО, заступник директора з навчальної роботи ДНЗ «Сумське вище професійне училище будівництва та автотранспорту». . . . . . . . . . . . . . . .
3

МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ

ЩОДО ПІДГОТОВКИ УЧНІВ-ВИПУСКНИКІВ ЗАКЛАДІВ ПРОФЕСІЙНОЇ (ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ) ОСВІТИ ДО ДЕРЖАВНОЇ ПІДСУМКОВОЇ АТЕСТАЦІЇ У ФОРМІ ЗОВНІШНЬОГО НЕЗАЛЕЖНОГО ОЦІНЮВАННЯ

 

Ольга СМОЛЕНКО, методист Навчально-методичного
центру професійно-технічної освіти у Сумській області
 
Зовнішнє незалежне оцінювання упродовж останніх років стало невід’ємною складовою освітньої системи, дієвим інструментом педагогічних вимірювань, джерелом важливої інформації, необхідної для організації та модернізації різних освітніх процесів в Україні.
У закладах професійної (професійно-технічної) освіти є поступове упровадження зовнішнього  незалежного оцінювання  як форми проходження державної підсумкової атестації.
Державна підсумкова атестація – форма контролю відповідності освітнього рівня випускників закладів професійної (професійно-технічної) освіти, що надають повну загальну середню освіту, державним вимогам.
ДПА у формі ЗНО проводиться наприкінці навчального року з навчальних предметів, перелік яких щороку визначається і затверджується Міністерством освіти і науки України з урахуванням термінів проведення зовнішнього незалежного оцінювання.
Процес підготовки до ДПА у формі ЗНО випускників закладів  професійної (професійно-технічної) освіти області потребує створення, перш за все, системи роботи закладу освіти, якою мають бути охоплені викладачі  предметів загальноосвітньої підготовки, класні керівники, психологи, соціальні педагоги. Завдання створення такої системи та її впровадження, координації взаємодії різних суб’єктів освітнього процесу, відстеження результативності підготовки учнів до ЗНО покладається на адміністрацію закладів професійної (професійно-технічної) освіти (на директорів та заступників з НМР (методистів). 
4
Допомогти педагогам підготувати здобувачів освіти до проходження ДПА у формі ЗНО, а також сприяти розвитку компетентності викладача у використанні тестових технологій, підвищенню якості освіти – одне з основних завдань закладу П(ПТ)О з організації взаємодії між учасниками освітнього процесу.
Підготовку учнів до виконання тестових завдань слід здійснювати, за моделями, запропонованими Українським центром оцінювання якості освіти. Ці моделі розроблено відповідно до вимог Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, вони охоплюють усі головні напрями освіти здобувачів освіти та репрезентують усі розділи чинних навчальних програм, передбачають виконання звичних для них різнотипних завдань.
Одним із основних завдань закладів освіти є створення умов випускникам для системного повторення навчального матеріалу  з предметів, які виносяться на ДПА у формі ЗНО. Для вирішення цього завдання пропонуємо розробити навчально-тематичні плани, з урахуванням повторення учнями-випускниками навчального матеріалу з відповідних предметів, які реалізовуватимуться в позанавчальний час.
Необхідно спрямовувати освітній процес на навчання, застосування знань, а не на їх накопичення. Опора на практичне використання знань не виключає якісної теоретичної підготовки, навпаки, – без достатньої теоретичної підготовки проблема використання знань так і залишиться нерозв’язаною.
Слід обговорювати завдання ДПА у формі ЗНО на засіданнях методичних комісій; робити наголос не на запам’ятовуванні навчального матеріалу, а на його елементарному розумінні учнями. Під час підготовки учнів до проходження ДПА у формі ЗНО потрібно формувати в них навички роботи із тестами, техніку їх виконання (самоконтроль часу, умовне визначення меж результатів тощо). Пропонуємо також проводити тренувальне тестування за програмою ЗНО, використовувати систему елективних курсів, факультативів, індивідуально-групових  занять для задоволення пізнавальних потреб учнів.
5
З метою якісної  підготовки до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання в закладах професійної (професійно-технічної) освіти рекомендовано:
Директорам закладів  професійної (професійно-технічної) освіти:
  1. На педагогічних радах розглядати підсумки проведення ДПА у формі ЗНО та аналізувати результативність складання учнями-випускниками закладів професійної (професійно-технічної).
  2. Сприяти інформуванню педагогічних працівників, випускників та їх батьків про стан підготовки до ДПА у формі ЗНО. Створити на базі методичного кабінету консультаційний пункт для учнів-випускників щодо якісної підготовки до ДПА у формі ЗНО.
  3. Посилити внутрішньоучилищний контроль за роботою викладачів, які викладають у випускних групах (відвідування уроків, перевірка календарного та поурочного планів, співбесіди з викладачами).
  4. Забезпечити участь педагогічних працівників, які викладають предмети, винесені на ДПА у формі ЗНО у нарадах, навчально-методичних семінарах-практикумах, тренінгах із питань підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання, організованих НМЦ ПТО у Сумській області, Харківським регіональним центром оцінювання якості освіти, Сумським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти.
  5. Сприяти розміщенню у навчальному закладі, бібліотеці, навчальних кабінетах куточків ЗНО.
6
Заступникам директора з НМР (методистам) закладів  професійної (професійно-технічної) освіти:
  1. Розробити план заходів щодо організації та підготовки учасників освітнього процесу до якісного проходження ДПА у формі зовнішнього незалежного оцінювання .
  2. Опрацювати та проаналізувати нормативні документи щодо організації та проведення ДПА у формі ЗНО (http://testportal.gov.ua/normdok/)
  3. Розглядати на нарадах при директору, інструктивно-методичних нарадах виконання плану заходів з підготовки до ДПА у формі ЗНО та специфіки його проведення.
  4. Проводити комплексний аналіз відповідності середнього балу в свідоцтвах про базову загальну середню освіту, підсумкові бали за результатами зрізів знань та семестрового оцінювання учнів випускних груп.
  5. Здійснити аналіз результатів ДПА у формі ЗНО попереднього року та з’ясувати причини низької результативності участі учнів у тестуванні.
  6. Посилити контроль за підготовкою випускників до участі у ДПА у формі ЗНО.
  7. Здійснювати дієву консультативну допомогу з питань підготовки та проведення ДПА у формі ЗНО серед випускників та їх батьків, ініціювати проведення тематичних нарад. Організувати постійно діючі семінари для викладачів, які готують учнів до тестування.
  8. Посилити внутрішньоучилищний контроль за роботою викладачів випускних курсів (відвідування уроків, перевірка календарного та поурочного планів, співбесіди з викладачами, у яких є учні з низькими результатами зовнішнього оцінювання).
  9. Ураховувати результативність ДПА у формі ЗНО під час атестації педагогічних кадрів.
  10. Систематично опрацьовувати інформацію на сайтах: Український центр оцінювання якості освіти http://testportal.gov.ua/, Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти http://zno-kharkiv.org.ua, Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти http://www.soippo.edu.ua,  НМЦ ПТО у Сумській області http://nmcpto.sumy.ua/?page_id=13662 та вчасно доводити її до відома викладачів, випускників та їх батьків.
  11. Вчасно надавати інформацію про стан підготовки та проведення ДПА у формі ЗНО, звертатися за консультативною допомогою до НМЦ ПТО у Сумській області, навчально-методичного відділу моніторингу якості освіти та зовнішнього незалежного оцінювання КЗ Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.
7
Викладачам загальноосвітньої підготовки закладів професійної (професійно-технічної) освіти:
  1. Оформити куточки ЗНО у кожному предметному кабінеті.
  2. Використовувати тестові технології на уроках: під час вивчення нового матеріалу, під час перевірки знань (тестові завдання різної форми для поетапного контролю, тематичні та підсумкові тестові завдання), для закріплення нового матеріалу (індивідуальні й групові тестові вправи), як домашнє завдання (тестові завдання для самоконтролю).
  3. Використовувати матеріали зовнішнього незалежного оцінювання минулих років під час тестових контрольних та самостійних робіт з проведенням детального аналізу, корекції помилок, задля створення методичних рекомендацій щодо роботи над помилками.
  4. Ознайомлювати учнів із структурою тестів, творчими роботами, методикою та критеріями оцінювання сертифікаційних робіт, пробним ЗНО на групових та індивідуальних заняттях.
  5. Систематично самовдосконалюватися з питань тестових технологій, систем та за напрямом специфіки завдань ЗНО з навчальних предметів.
  6. Для підготовки до ДПА у формі ЗНО варто використовувати позаурочний час (групові та індивідуальні консультації, факультативи).
  7. Ініціювати проведення тематичних класних годин, батьківських зборів з метою ознайомлення відповідних суб’єктів педагогічної діяльності з особливостями ЗНО.
  8. Виховну роботу спрямовувати на підвищення мотивації учнів-випускників до складання ними ЗНО, проводити профорієнтаційну роботу; залучати до виховних заходів психологів, працівників закладів вищої освіти тощо.
8
Практичним психологам:
  1. Розробити методичні рекомендації для педагогічних працівників, учнів та їх батьків щодо підвищення рівня психологічної готовності до складання ЗНО.
  2. Проводити у закладах освіти психологічні тренінги, спрямовані на зняття психологічної напруги у випускників перед участю у ЗНО.
  3. Регулярно проводити співбесіди з учнями, що мають високий рівень тривожності; учнями з проблемних родин; випускниками з низьким рівнем мотивації.
Учням-випускникам щодо якісної підготовки до ДПА у формі ЗНО:
  1. Визначитися із навчальними предметами, які складатимете на ЗНО. Якомога раніше обрати ті факультети та спеціальності, які Вам цікаві для вступу, і визначитися, які сертифікати ЗНО необхідні для вступу на них.
  2. Опрацювати минулорічні тести ЗНО з обраних предметів (https://testportal.gov.ua/testy-mynulyh-rokiv/ ) та проранжувати навчальні предмети, які будете складати. комунальної установи
  3. Скласти графік підготовки до ЗНО. Узяти перелік тем, які входять до програми ЗНО та визначити терміни опанування навчального матеріалу.
  4. Визначитися із способом підготовки до тестів ЗНО.
  5. Звернути увагу на вибір посібників для підготовки до ЗНО. На сайті УЦОЯО є необхідні матеріали для підготовки до тестування з окремих предметів. Їх можна знайти в розділі «Підготовка до ЗНО».
  6. Узяти участь у пробному тестуванні (https://testportal.gov.ua/probzno/ ) . Пробне тестування допоможе відчути атмосферу реального ЗНО, побачити структуру та зміст тестового зошита.
Тільки правильно спланований та організований комплексний процес підготовки, стане фактором, що вплине на якість освіти випускників, сприятиме підвищенню результативності складання ними державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання, створюватиме атмосферу продуктивного співробітництва між усіма суб’єктами педагогічної діяльності.
9
СКЛАДОВІ  ДІЯЛЬНОСТІ  ЗАСТУПНИКА  ДИРЕКТОРА З НАВЧАЛЬНОЇ РОБОТИ (МЕТОДИСТА) ЩОДО ЯКІСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПІДГОТОВКИ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ ДО ДЕРЖАВНОЇ ПІДСУМКОВОЇ АТЕСТАЦІЇ У ФОРМІ ЗОВНІШНЬОГО НЕЗАЛЕЖНОГО ОЦІНЮВАННЯ
 
Ірина МАЛИК, заступник директора з навчальної роботи
ДНЗ «Білопільське вище професійне училище»
Якість освіти – якість життя людини і суспільства
І. Моделювання організації та підготовки учасників освітнього процесу як одну з умов результативності роботи закладу
Правильне моделювання організації та підготовки учасників освітнього процесу  до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання – одна з умов результативності роботи закладу освіти.  Підготовка освітнього закладу до нового навчального року розпочинається з розробки річного плану роботи закладу освіти та  плану методичної роботи.
Річний план роботи закладу ДНЗ «Білопільське ВПУ» складається заздалегідь. Для підготовки проєкту в освітньому закладі створюємо робочу групу, проводимо діагностику, підбиваємо підсумки діяльності, визначаємо пріорітетні завдання та тематику засідань педагогічної ради.
Річний план роботи закладу складається згідно з Положенням про організацію навчально-виробничого процесу в професійно-технічних навчальних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 30.05.2006 № 419, та включає 13 розділів. Відповідно до задекларованої Законом України «Про освіту» автономії закладів загальної середньої освіти підвищується рівень відповідальності педколективу за результати власної праці, а тому актуальною є розбудова внутрішньої системи забезпечення якості освіти.
У рекомендаціях до побудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладі загальної середньої освіти (абеткою директора), які розроблені для допомоги у розбудові внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти,  є вимоги до оцінювання річного планування та відстеження його результативності.
10
Зовнішнє незалежне оцінювання діє задля реалізації одного із важливих завдань у галузі освіти, а саме – оцінювання навчальних досягнень випускників освіти. І основна мета річного плану кожного із наших закладів – якісно підготувати учнів для проходження ЗНО, результати якого будуть зараховані як результати ДПА за освітній рівень повної загальної середньої освіти.

1-malik

У річному плані роботи закладена певна система, тобто повинна бути:
по-перше, узгодженість в роботі всіх структур освітнього процесу,
по-друге інтегрування роботи всіх служб – виховної, психологічної, роботи бібліотеки, класних керівників та майстрів виробничого навчання, спрямованої на кінцевий результат, а саме – якісну підготовку здобувачів освіти до ЗНО, що є актуальним для здобувачів освіти, педагогів, батьків.
Усі організаційні аспекти підготовки учасників освітнього процесу до ДПА у формі ЗНО розпочинаємо з річного плану роботи закладу. Питання, які включені до заходів щодо підвищення якості навчання та підготовки учнів до ДПА у формі ЗНО, висвітлені в річному плані не тільки у розділах «Теоретичне навчання», «Методична робота», а й включені до розділу «Виховна робота» (а саме перелік колективних форм роботи психологічної служби з учасниками освітнього процесу стосовно підготовки до ДПА у формі ЗНО з педагогами, учнями, батьками, включення питань, пов‘язаних з підготовкою до ДПА у формі ЗНО до порядку денного батьківських зборів, включення питань бібліотеки), до розділу «Організаційна робота» (перелік наказів стосовно підготовки учасників освітнього процесу до ДПА у формі ЗНО), до розділів «Контроль за освітнім процесом»,   «Вступ».
З метою забезпечення системного підходу в підготовці учасників освітнього процесу до ДПА у формі ЗНО аналізуємо виконання заходів щодо підвищення якості навчання та підготовки учнів до ДПА у формі ЗНО.
11
Для виконання вищезазначених заходів значну увагу приділяємо моделюванню розділу річного плану роботи «Контроль за освітнім процесом». Адже без інформації про перебіг і проміжні результати, без постійного зворотнього зв‘язку процес управлінням підготовки учасників освітнього процесу до ДПА у формі ЗНО є неможливим.  До цього розділу річного плану роботи включаємо:
  • виконання вимог нормативної документації;
  • реалізацію освітніх програм;
  • ведення плануючої документації;
  • рівень навчальних досягнень учнів (зрізи знань, моніторинги);
  • дотримання поточного, тематичного, підсумкового контролю, об‘єктивність оцінювання;
  • вивчення стану викладання предметів.
        У розділі річного плану «Контроль за освітнім процесом» розміщено накази, що мають безпосереднє відношення до організації та підготовки учасників освітнього процесу до ДПА у формі ЗНО:
«Про організацію навчально-виховного процесу у 2021/2022 н.р.»  (https://drive.google.com/file/d/1xlMlf8zv-58e0o3AcOPyNDhXCMSutEsy/view?usp=share_link)
«Про призначення відповідальних за оформлення документів про освіту випускників»  (https://drive.google.com/file/d/1xCeOL7kl4ZtU50l5akTtVbk4fUjuLRqX/view?usp=share_link)
«Про організацію і проведення зовнішнього незалежного оцінювання  у 2022  році» (https://drive.google.com/file/d/1tMr-Wezev7GWMY5H1pcfMKPX-SdDtJ8z/view?usp=share_link)
«Про підсумки вивчення стану викладання предмета «Історія» (https://drive.google.com/file/d/1b4_CSDdTYHP18OcltBJGqlBJom_BsF14/view?usp=share_link)
«Про хід виконання заходів щодо підготовки  учнів до ДПА у формі ЗНО» (https://drive.google.com/file/d/1xi4N8Obpp9s96ifbKGmtx9NG2gJvQA5U/view?usp=share_link)
         Таким чином, системний підхід до планування роботи забезпечує належну реалізацію всіх компонентів освітнього процесу та ефективність у підготовці здобувачів освіти до ДПА у формі ЗНО.
         До розділу річного плану роботи «Методична робота» включені питання:
  • семінар-практикум «Формування позитивної мотивації учнів в процесі підготовки до ДПА у формі ЗНО» ( https://youtu.be/8a7USieG2h8)
  • спільне засідання методичних комісій «Тестові технології як спосіб вимірювання навчальних компетентностей учнів»;
  • практичне заняття «Особливості організації та проведення ДПА у формі ЗНО»;
  • тренінг «Самоконтроль та саморегулювання під час ЗНО»;
  • засідання у форматі круглого столу «Формування предметних компетентностей учнів випускних груп з метою якісної підготовки до ДПА у формі ЗНО»;
  • тренінг «Психологічна готовність до ЗНО. У гармонії із собою та оточенням»;
  • тренінг «Методи і прийоми з невстигаючими учнями»;
  • методичний тренінг «Сучасний урок: чинники ефективності».
12
Основні напрямки організації та підготовки
до проведення ДПА у формі ЗНО
 
Кожен навчальний заклад професійної (професійно-технічної) освіти має свою систему роботи.
Організація підготовки учнів до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання – це справа не окремих викладачів, а чітко спланована робота всього педагогічного колективу, яка має певний алгоритм та включає певні напрями, яких існує багато, але сьогодні мова піде про  та напрямок, який забезпечує відслідковування якості підготовки учнів до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання.

2-malik

Організаційно-інформаційний напрямок включає кілька компонентів.

3-malik

Організаційний блок представляє низку заходів щодо підвищення якості навчання та підготовки здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання, які були розглянуті на засіданнях педагогічної ради.
З інформаційно-методичного напрямку роботи в закладі були проведені тематичні класні години та батьківські збори у випускних групах, на засіданнях педагогічної ради та інформаційно-методичних нарадах були опрацьовані нормативно-правова документація з питань організації та проведення ЗНО, а також інформація з сайтів українського центру оцінювання якості освіти Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти, НМЦ ПТО у Сумській області.

4-malik

Жоден педагог не зможе домогтися бажаних результатів, якщо учень не буде знати як організувати самостійну діяльність, адже результат навчання залежить від уміння вчитися, самостійно здобувати знання, самостійно готуватись до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання. А тому в закладі багато уваги приділяємо ознайомленню учнів з методами, прийомами одержання знань, дидактичними засобами з формування навчально-пізнавальних вмінь та навичок. Так викладачі та психологічна служба закладу під час проведення занять практикують опрацювання здобувачами освіти пам’яток «Як готувати домашнє завдання», «Що потрібно для ліпшого засвоєння інформації», «Як організувати свій день», «Поради щодо підготовки та проходження ЗНО», проводять анкетування «Я і навчання», «Чи готовий я складати державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання», тестування «Готовність до самоорганізації своєї діяльності», «Домінуюча система сприйняття». В закладі було проведено  квест «Процедура ЗНО: ключові моменти» із здобувачами освіти. Психологом закладу проводиться комплекс методик діагностичного мінімуму  з метою вивчення труднощів у навчанні з учнями І та ІІ курсів.
Підготовка здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання – це не тільки заучування окремих предметів, тобто навчальна робота, а ще проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо способів підготовки до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання та порядку його проведення. Успішне складання ЗНО залежить від багатьох чинників, ретельний аналіз виконання учнями закладу тестів ЗНО основних та додаткових сесій дозволив зробити висновок, що наші учні мають слабкі базові знання з більшості предметів, при виконанні тестових завдань неуважно читають інструкцію до завдання, не завжди логічно міркують, не привчені до ретельної перевірки  виконаного завдання, іноді відчувають невиправданий страх, невпевненість в собі, а отже педагогам необхідно налаштувати учнів бути самоорганізованими, уважно читати завдання, виділяти головне, стежити за часом, контролювати свої емоції.

5-malik

Анкетування та тестування педагогів та здобувачів освіти це – одна із форм зворотнього зв’язку з учасниками освітнього процесу, за допомогою якої у заступника директора (методиста), є можливість проаналізувати рівень ефективності проведення інформаційно-роз’яснювальної  роботи в закладі щодо підготовки до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання. Рівень якості освітньої діяльності в закладі простежуємо за допомогою моніторингу навчальних досягнень учнів за І та ІІ семестри, контрольних робіт за завданням адміністрації, зрізів знань учнів ІІІ курсу (визначення проблемних зон у знаннях), що дозволяє разом із здійсненням внутріучилищного контролю визначити чи прослідковується динаміка навчальних досягнень здобувачів освіти, системність в оцінюванні учнів та визначити рівень якості засвоєння знань. А це і є одна із складових аналітичної діяльності заступника директора (методиста), яка оптимізує освітній процес та є основою для прийняття управлінських рішень.
Одним із основних напрямків роботи  заступника директора з навчальної роботи, методиста закладів професійної (професійно-технічної) освіти є відслідковування якості підготовки учнів до ДПА у формі ЗНО.
Цей напрям складається з кількох компонентів, але є два основні: діагностичний блок та внутрішній контроль.
Діагностування навчального процесу не тільки визначає результати навчання, а й оптимізує освітній процес.

6-malik

Внутрішній контроль – це механізм управління якістю освіти, за допомогою якого ми маємо інформацію про реальний стан справ з даного питання. Адже саме контроль і аналіз інформації лежать в основі прийняття управлінських рішень. В закладі використовуються різноманітні форми контролю, аналізуються всі аспекти роботи педагогів – це і якість планування, підготовка до занять, індивідуальна робота з учнями, перевірка знань учнів.
При здійсненні внутрішнього контролю основна увага зверталася на формування в учнів навичок роботи з тестами, технікою виконання тестів, адже формулою успішного проходження тестування є систематичні знання + сформовані предметні компетентності + досвід роботи з тестами.
Отже модель організаційної роботи, яка включає організаційно-інформаційний та аналітичний напрямки, охоплює всі важливі етапи  підготовки учнів до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання, наповнюючи  їх важливими знаннями, змістовними видами робіт, цінними порадами та рекомендаціями, така модель формує у здобувачів освіти відчуття допомоги та впевненість в своїх силах.
13
ІІ. Забезпечення інформаційно-аналітичної діяльності – шлях до якісної підготовки учасників освітнього процесу до ДПА у формі ЗНО
У рекомендаціях до побудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладі загальної середньої освіти є перелік вимог до основних напрямів оцінювання якості освітньої діяльності закладу. У критерії 2.2.1 «У закладі освіти здійснюється аналіз результатів навчання здобувачів освіти» зазначено, що основним індикатором вимірювання результатів освітньої діяльності учнів є їхні навчальні досягнення. А отже, головна увага при реалізації заходів щодо підвищення якості навчання та підготовки здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання повинна бути направлена на чітко сплановану роботу не окремих педагогів та підрозділів, а всього педагогічного та учнівського колективу.
Інформаційно-роз’яснювальний супровід педагогів, здобувачів освіти та батьків включає такі складові:
  1. Вивчення нормативно-правової документації щодо порядку проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання, який визначає механізм та форми проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання для осіб, які здобувають загальну середню освіту (наказ Міністерства освіти і науки України від 07.12.2018 №  1369 «Про затвердження порядку проведення державної підсумкової атестації» (зі змінами), наказ Міністерства освіти і науки України від 10.01.2017 № 25 «Деякі питання нормативного забезпечення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти» (із змінами), наказ Міністерства освіти і науки України від 09.07.2019 № 945 «Деякі питання проведення у 2021 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання здобутих на основі повної загальної середньої освіти» (із змінами, внесеними наказом Міністерства освіти і науки України від 19.02.2020 № 246), наказ Міністерства освіти і науки України від 30.09.2020 № 1210 «Про підготовку до проведення у 2021 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти»).
  2. Вивчення матеріалів, наданих Українським центром оцінювання якості освіти, Харківським регіональним центром оцінювання якості освіти, навчально-методичним центром професійно-технічної освіти в Сумській області щодо особливостей проведення державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання. Особливу увагу звертали на предмети, результати яких зараховуються як оцінки за державну підсумкову атестацію (українська мова, математика (рівень стандарту, сертифікаційна робота), історія України або англійська мова і один з предметів зовнішнього незалежного оцінювання за вибором, тобто постійно наголошували що, на державну підсумкову атестацію необхідно скласти – 4 предмети, на зовнішнє незалежне оцінювання – не більше 5 предметів).
  3. Вивчення організаційних аспектів (нюансів), процедури зовнішнього незалежного оцінювання та її складових під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання (особливу увагу звертали на перелік документів, які повинен мати здобувач освіти, на правила поведінки в аудиторії, на вчасне прибуття до пункту реєстрації). Адже процедура проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання має свій чіткий план та складові. Знання і розуміння цього дозволить учню відчувати себе більш впевнено.
  4. Ретельне вивчення програм зовнішнього незалежного оцінювання із предметів загальноосвітньої підготовки, їх порівняння з навчальними програмами, включення додаткового матеріалу із програм зовнішнього незалежного оцінювання до опрацювання під час консультацій, факультативів, повторення матеріалу.
  5. Вивчення характеристик сертифікаційних робіт, критеріїв оцінювання завдань з розгорнутою відповіддю, структури та змісту тестів, завдань зовнішнього незалежного оцінювання основних та додаткових сесій.

7-malik

У закладі реалізуємо шляхи інформаційно-роз’яснювального супроводу за допомогою створення належних інформаційно-методичних умов підтримки педагогів шляхом удосконалення їх професійної майстерності та за допомогою створення організаційно-педагогічних умов підтримки учнів та їх батьків.
14
ІІІ. Науково-методичний супровід педагогів у контексті підготовки
до ДПА у формі ЗНО
Підготовка до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання розпочинається з:
вивчення нормативно-правової документації щодо порядку проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання, що визначає механізм та форми проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання для осіб, які здобувають загальну середню освіту;
вивчення матеріалів, наданих Українським центром оцінювання якості освіти, Харківським регіональним центром оцінювання якості освіти, Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти в Сумській області щодо особливостей проведення державної підсумкової атестації та  зовнішнього незалежного оцінювання;
вивчення організаційних аспектів, процедури зовнішнього незалежного оцінювання та її складових під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання (особлива увага звертається на перелік документів, які повинен мати здобувач освіти, на правила поведінки в аудиторії тощо);
розроблення заходів  щодо підвищення якості навчання та підготовки учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Процедура проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання має свій чіткий план та складові. Знання і розуміння цього дозволить здобувачу освіти відчувати себе більш впевнено.
Одне з головних завдань, яке сьогодні стоїть перед методичною службою освітнього закладу є надання методичної допомоги  педагогічним працівникам в організації освітнього процесу від вибору освітніх технологій, форм, методів і засобів навчання до вибору типів і видів занять, формування їх структури, наповнення методики викладання предмету новітніми досягненнями у сфері використання педагогічних технологій, застосування в роботі електронних підручників і посібників, організація самостійної діяльності здобувачів освіти.
Робота з педагогами включає:
  • створення банку нормативно-правового та інформаційного забезпечення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання в методичному кабінеті;
  • обов’язкове включення педагогами переліку вищезазначених документів та матеріалів в індивідуальний маршрут розвитку педагога (індивідуальний план самоосвіти);
  • визначення рівня володіння педагогічним колективом вищезазначеною документацією, матеріалами Українського центру оцінювання якості освіти, Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти (заповнення чек-листа «Чи знаєш ти особливості ЗНО», виконання тесту «ЗНО-202_», анкетування для самодіагностики «Звільнення від державної підсумкової атестації в закладі освіти: корисна таблиця», тестування «ЗНО і ДПА у 202_  році: основні новації»);
  • використання діагностувальних методик для визначення рівня розвитку професійної компетентності викладачів (опитувальник для педагога «Визначення рівня мотиваційного середовища», «Діагностична картка педагога», «Рівень розвитку професійної компетентності педагога», «Самооцінка творчих характеристик»);
  • колективні та індивідуальні форми методичної роботи, метою яких є підвищення ефективності освітнього процесу та підвищення якості підготовки учнів до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання;

    8-malik

  • інструктивно-методичні наради: «Про підсумки підготовки здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання у 2019/2020 н. р. та порядок проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання у 2021 році» (протокол № 10 від 26.09.2020) (https://drive.google.com/file/d/1yd7910_uPKmZVIuVbAL1E23NV5R28BUe/view?usp=share_link), «Про моделювання організації та підготовки учасників освітнього процесу до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання» (протокол № 11 від 23.11.2020) (https://drive.google.com/file/d/1FYX_k9C63Xwd0W2qs97fqZDXivAciYq-/view?usp=share_link); «Про підсумки підготовки здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання  у 202_/202_ н. р. та порядок проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання у 2022 році». «Про проведення національного мультипредметного  тесту -2022»;
  • засідання педагогічних рад: «Шляхи формування ключових та предметних компетентностей учнів на уроках загальноосвітніх дисциплін», протокол № 28 від 11.11.2020 (https://drive.google.com/file/d/1iMXH8YOyulDl8YqthSJAhSWnkoOr6C_-/view?usp=share_link), «Про ефективні методи та прийоми підготовки здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання», протокол № 3 від 29.01.2021 (https://drive.google.com/file/d/1aT8XomJW_7kuPOmTyVD5YiHVJtw5Nrn6/view?usp=sharing), «Про хід виконання заходів щодо підготовки здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного», «Про ефективні методи та прийоми підготовки здобувачів освіти до національного мультипредметного тесту-2022»;
  • засідання методичних комісій викладачів загальноосвітньої підготовки: «Про організацію та проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання у 2021 році» протокол № 9 від 25.10.2020 (https://drive.google.com/file/d/1xmVVTU8eOYW3UwBq866Vo5ZsNXqj7up8/view?usp=share_link), «Про систему роботи викладачів загальноосвітньої підготовки щодо підготовки здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання» протокол № 10 від 24.12.2020 (https://drive.google.com/file/d/1NBN9XoRzXNuTM-Y43t3mEHPnMlDy_E9H/view?usp=share_link), «Про організацію та проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання у 2022 році», «Про систему роботи викладачів загальноосвітньої підготовки щодо підготовки здобувачів освіти до національного мультипредметного тесту;
  • проведення семінарів

9-malik

Практикуємо проведення методичних практикумів для педагогів «Конструюємо тестові завдання», «Учимося на помилках», «Я крокую до майстерності».

11-malik

У закладі організовано:
  • консультаційний пункт «Звертайся – допоможемо» в методичному кабінеті;
  • оформлено куточки «Готуємось до державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання» як в закладі так і в кабінетах;
  • розміщено уніфіковані матеріали, надані Харківським регіональним центром оцінювання якості освіти (інформаційні буклети та матеріали), корисні посилання на власних блогах викладачів та на сайті закладу (нормативні вимоги, особливості проведення, методичні ресурси, поради від психолога);
  • проведено збори здобувачів освіти у випускних групах.
Викладачам предметів загальноосвітньої підготовки пропонуємо використовувати різноманітні сервіси, сайти, платформи під час підготовки учнів до державної підсумкової атестації (testportal.gov.ua, zno.osvita.ua, studway.com.ua/pidgotuvatisya-do-zno (поради щодо підготовки до ЗНО), сайт «Всі питання ЗНО», naurok.com.ua, Besmart, Learning.ua).
Методична служба намагається охоплювати  всі важливі етапи  підготовки та надання суттєвої методичної допомоги педагогічним працівникам у підготовці до складання державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
15
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content