“ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОГО ГОНЧАРСТВА”
Оскільки смакоти української кухні відомі усьому світу, не дивно, що й посуд завжди відігравав важливу роль. Звичайно ж, посуд, який традиційно використовували українські господині, виготовляли вручну і прикрашали різними оберегами та символами.
Ймовірно, що гончарні традиції допомагали створювати справжні кулінарні шедеври.Країнська історія створення керамічного посуду має кілька сторінок свого розвитку:неолітичну, ранньослов’янську, Черняхівську,давньоруську та середньовічну епохи. Найвищого розквіту ця галузь на території України зазнала у XVII-XVIII ст.
У IV тис. до зв. е. винайшли гончарне коло. Спочатку він був ручним і дуже повільним, а вже в Середньовіччі з’явився ножний привід, який справив революцію в галузі гончарного мистецтва.
Найвищий розвиток українського гончарства припав на XVII-XVIII ст. Тоді й сформувалися відомі нам традиції мистецького розпису – рослинні та квіткові орнаменти, фігурні візерунки тощо. на посуді та кахлі.
2
“ТЕХНІКИ ДЕКОРУВАННЯ КЕРАМІЧНИХ ВИРОБІВ”
Декорування гончарних виробів розвивалося та виділилося у кілька художніх технік:
“Ритувуння”
– техніка нанесення поглибленого малюнка гвоздиком або паличкою на глиняну сиру поверхню.
“Глядання”
– техніка, при якій гладким предметом, переважно каменем, згладжують поверхню виробу, поліруючи її.
“Рожкування”
– техніка при якій ємність (ріжок) наповнюється ангобом (глазурю).
“Фляндрування”
– техніка, в якій, після народження, свіжі смуги глазурі поєднуються в чіткі та зигзагоподібні “мармурові” розлучення гострим предметом.
4
“ВИДИ ТА ЗАСОБИ ГІНЧАРНОГО ПРОМИСЛУ”
Існує багато відів кераміки, але ту яку описані в цій книжці були найбільш використані і популярніші.
Одже мова піде про такі види як :
-МОЛОЧНА КЕРАМІКА.
-КОСІВСЬКА КЕРАМІКА.
-ОПОШНЯНСЬКА КЕРАМІКА.
6
“МОЛОЧНА КЕРАМІКА”
-Молочений посуд дуже екологічно чистий та безпечний, він не вступає у хімічну взаємодію з продуктами харчування.Під час виготовлення таких гончарних виробів використовується древній спосіб обробки кераміки – молочний випал. У процесі обробки глиняний виріб занурюється в молоко, просочуючись ним, адже глина – дуже пористий матеріал. Такий метод робить посуд дуже приємного м’якого кольору та позитивно впливає на здатність зберігання продкуктів. Уникальность технологии молочения еще и в том, что мягкий и приятный цвет “хлебной корочки” гончарного изделия зависит от жирности молока, продолжительности “купания” посуды, от того, добавлялся ли сахар в молоко и тому подобное.
“КОСІВСЬКА КЕРАМІКА”
-Виділення гуцульської кераміки в окремий художньо-промисловий напрямок відбулося у XV ст. Найвідоміша кераміка цього регіону одержала назву косовська (від міста Косів Івано-Франківської області). З того часу і досі косовська кераміка зберігає свою автентичність, постійно розвиваючись і вдосконалюючись.Своєю появою гончарство Гуцульщини завдячує дуже багатим природним покладам глини. Тому воно і стало провідним ремеслом у цьому регіоні. Місцеві майстри створили унікальну техніку та стиль, і окрім звичних глеків, горщиків та мисок, наприкінці XVIII століття почали виробляти предмети декоративно-ужиткової кераміки – кахлі та свічники.Сьогодні давні традиції гончарного мистецтва переживають період відродження, малюнки стали дуже різноманітними – це і ікони, і тварини, і рослини, і сюжетні композиції..
“ОПОШНЯНСЬКА КЕРАМІКА”
-Поштанська кераміка – одна з найвідоміших в Україні. Її батьківщина – село Опішня на Полтавщині. Опішнянська кераміка досить молода, її коріння сягає XIX століття. 1893 року в Опішні працювало 288 гончарів, а на початку ХХ століття гончарська громада активно реагувала на суспільно-політичні події епохи і з 1926 до 1941 року в селищі були створені гончарні артілі, які згодом стали заводами.Для опішнянського розпису характерні рослинні орнаменти – квіти, листя, грона ягід, колосків, квітів та вінки. Також цій кераміці властива характерна колористика розписів. Бежевий, коричневий, зелений та блакитний – основні кольори розпису, а відтінки їх найрізноманітніші. Для опішнянського розпису використовують техніку фляндрування, коли лінії малюнка “тягнуть” металевим писачком, створюючи візерунки.
Цікавим є той факт, що опішнянські майстри завжди створювали свої шедеври без попередніх ескізів.
7
Люди мають справу із керамікою щодня. Принаймні на кухні, коли їдять чи готують їжу.Сьогодні Важко уявити людину, яка жодного разу не використовувала той чи інший виріб з кераміки. Люди використовують кераміку в різних напрямках діяльності,щоб працювати з нею, використовувати керамічну посуду як посуд. З допомогою кераміки прикрашають стіни керамічною плиткою і не тільки.
Кераміка та керамічні вироби вже невід’ємна від сучасного побуту.
8
Published: Sep 25, 2022
Latest Revision: Sep 26, 2022
Ourboox Unique Identifier: OB-1373187
Copyright © 2022