eTwinning projekat “Živimo zeleno 2/ Living greenly 2“
U okviru ovog projekta, u kome je učestvovalo 207 nastavnika iz Hrvatske, Rumunije, Slovenije, Severne Makedonije, Albanije, Turske, Češke, Bosne i Hercegovine, Slovačke i Srbije, učenici uzrasta od 3 do 15 godina mislili su globalno – delovali lokalno. Cilj projekta bio je podsticanje učenike, kroz razne aktivnosti, na istraživanje i promišljanje time i sticanje saznanja o uzrocima i posledicama uticaja na prirodu koje pridonose razvoju svih oblika mišljenja, naročito kreativnog razmišljanja i rešavanja problema. Učenici su razvijali kompetencije potrebne u 21. veku kroz saradničko i istraživačko učenje te stvaralački element učenja kroz rad.
Predstavljanje projektnih partnera
Prve aktivnosti: Označili smo svoju školu na karti i predstavili se partnerima na Padletu.
Mi smo zelena deca, učenici trećeg razreda OŠ “Knez Sima Marković” Barajevo, izdvojenog odeljenja Veliki Borak. Volimo časove u prirodi, u učionici na otvorenom. Naša učiteljica Biljana borac je za očuvanje zdrave planete. Zajedno činimo čuda.
Misli globalno, deluj lokalno – Za čistiji Veliki Borak
Nakon što je naša eko-patrola u okviru časa Projektne nastave obišla naselje, pridružili smo se saradničkom Plogging izazovu. Cilj izazova bio je da podstakne učenike na fizičku aktivnost u prirodi, uočavanje i uklanjanje smeća iz životne sredine. Povodom 18. septembra, Svetskog dana čišćenja/ World Cleanup Day i 4. novembra, Dana učionice na otvorenom/ Outdoor Classroom Day trčali smo i sakupljali otpad.
Nakon realizovanih aktivnosti kreirali smo dva odeljenjska eko-filma sa jasnim porukama upućenim stanovnicima našeg mesta. Upisali smo se na kartu, a na TwinBoard dodali kratak opis i fotografije/ video.
Rezultat: Učenici su bili fizički aktivni, a centar Velikog Borka je očišćen.
Analizirajući ono što su učenici napisali na forumu vidno je da im se izazov veoma dopao, da nisu znali šta je to plogging, da su sada naučili značenje ove reči, da je plogging veoma koristan (za nas i za životnu sredinu), da i deca mogu mnogo učiniti za čistoću svog mesta, da im nije bilo teško da sakupljaju otpad, da nije sramota pokupiti smeće iz prirode, već je sramota baciti ga… Na početku izazova bili su nezadovoljni količinom otpada koju su videli tokom eko-patrole. Svesni su da otpad ruži izgled mesta i zagađuje životnu sredinu. Po realizaciji izazova, kada je otpad “nestao” i završio u kontejneru, osećali su se srećno, zadovoljno i ponosno jer je centar sela zablistao. Dogovorili su se da će i sledeće školske godine raditi ovu aktivnost. Pravi izazov će biti “tog što baca smeće gde stigne” naučiti da to ne radi.
Napisali smo tekst i poslali “Tabli” – internet časopisu za podsticanje dečjeg stvaralaštva, koji ga je objavio. Tako su za plogging saznali učenici i njihovi nastavnici širom Srbije i u dijaspori koji prate nastavu na srpskom jeziku ili nekom od južnoslovenskih jezika.
Obeležili smo Svetsku nedelju bez mesa kao uvod u Životinjski izazov
U periodu od 27. 09. do 03. 10. 2021. godine obeležili smo World Meat Free Week za zdraviju planetu i zdraviji život. Potrudili smo se da tokom ovog perioda naši obroci budu biljnog porekla, u čemu smo i uspeli. Istrajali smo u nameri da pomognemo planeti i sebi. Odrekli smo se jednog mesnog obroka i izračunali uticaj pomoću kalulatora održivosti.
Zaključili smo da promena načina ishrane može da napravi veliku razliku u ličnom uticaju na životnu sredinu. Jedna nedelja bez mesa, jedan dan bez mesa, nisu mnogo, ali znači našoj planeti.
Obeležili smo 4. oktobar – Svetski dan životinja/ World Animal Day
Realizovali smo događaje “Always be gentle with animals” i “26 DAYS FOR ANIMALS” koji su registrovani na web stranici World Animal Day i na eTwinning Live.
Dnevnik dobrih postupaka prema životinjama izrađen je u web-alatu Genially. Učenici su pokazali da brinu o životinjama u svom okruženju i da su odgovorni vlasnici kućnih ljubimaca.
Tokom 26 dana, učenici su na časovima redovne nastave (srpskog jezika, matematike, prirode i društva, muzičke kulture, likovne kulture, projektne nastave) i vannastavnim aktivnostima, kao i časovima odeljenjskog starešine, realizovali po jednu aktivnost koja se odnosila na životinje. Uživali su, zabavili se, bili kreativni i upijali znanje o neverovatnom životinjskom carstvu. Sve aktivnosti unete su u Google dokument 26 DAYS FOR ANIMALS (sadrži hiperlinkove).
Povodom obeležavanja Svetskog dana hrane napravili smo životinje od voća i povrća na tanjiru. Nakon fotografisanja, učenici su pojeli zdravu užinu.
Na času Prirode i društva utvrdili smo proizvodne i neproizvodne delatnosti. Bolje smo upoznali zanimanje veterinar. Izradili smo poster u web-alatu Canva.
Istražili smo i saznali ko je veterinar, koga leči, gde radi, koje osobine i kvalifikacije treba da ima. U moru informacija odlučili smo se za najpouzdanije koje smo pronašli na web sajtu poslovi.infostud.com.
Na časovima Srpskog jezika, u okviru nastavne jedinice Razumem šta čitam, čitali smo tekstove o životinjama. Uz brojne očaravajuće fotografije i ilustracije učenici su otkrili osnovne informacije o staništima, navikama u ishrani i ciklusima života životinja. Saznali su puno toga o sisarima, pticama, ribama, gmizavcima, vodozemcima… Nastavili smo sa otkrivanjem neverovatnih činjenica o životinjama i njihovoj sposobnosti da prežive u najrazličitijim uslovima. Saznali smo koje životinje su najveće, najmanje, najbrže…
Recitovali smo pesme o životinjama “Kad je bio mrak” i “Strašan lav” – Izbor iz poezije Dušana Radovića.
Zagonetali smo i odgonetali. Pronašli smo na internetu zanimljive zagonetke o životinjama. Odlično smo se snašli u odgonetanju.
Na času Odeljenjskog starešine izradili smo mapu uma o izabranoj životinji (veverici). Po prvi put smo koristili digitalni alat Coggle (i učiteljica i đaci). Nije bilo komplikovano. U mapu uma smo uneli veliki broj informacija o veverici koje su učenici brzo, lako i sa razumevanjem usvojili.
Osim što su stekli konkretno znanje o određenoj životinji, deca su kroz mapu uma razvijali i druge veštine (planiranje i organizacija, komunikacijske veštine, veštine analize i sinteze, kreativnost).
Proces izrade mape uma bio je podjednako važan kao i sam rezultat. Dok su unosili pojmove na mapu, razmišljali su o njima, usvajali su i razumevali informacije.
Pošto je mapa izrađena, dovoljan je jedan pogled na nju kako bi se prisetili važnih detalja.
U okviru nastavne jedinice Zbirne imenice izradili smo životinje od jesenjeg lišća. Praviti od lišća životinje veoma je zabavno. Potrebno je samo malo mašte i nekoliko jednostavnih koraka. Od izrađenih radova napravili smo mini izložbu. Ovako izgleda naš pano u holu škole.
Ostvarena saradnja sa projektnim partnerima
U okviru saradničkog Životinjskog izazova osmislili smo i postavili u Google dokumentu Tablica izazova zadatak (Izazov broj 4.) za projektne partnere koji će oni ispunili tokom oktobra i novembra meseca. U istom dokumentu smo se prijavili za izazove koje smo mi želeli ispuniti. Učenici su odabrali čak 15 izazova (izazove broj 1, 2, 3, 4, 9, 12, 14, 15, 17, 24, 26, 29, 34, 37, 38 i 43). Cilj izazova je poboljšanje odnosa prema životinjskim vrstama širom sveta i pružanje podrške pojedincima, grupama i organizacijama koje se brinu o životinjama.
Poveznice i fotografije ostvarenih zadataka postavili smo u Padlet, a e-knjigu izradili u web-alatu Genially. U njoj smo sve detaljno objasnili (na kojim smo časovima ostvarivali izazove, šta smo konkretno radili, šta naučili i sl.).
“Životinjski izazov” deo je projektnih aktivnosti postavljen od autorki projekta koje su želele podstaknuti projektne partnere na saradnju s temom zaštite životinja.
U izazovu su učestvovala 54 projektna partnera iz 3 evropske zemlje.
Ostvarena saradnja sa projektnim partnerima
U okviru EU Code Week učenici su učili osnove programiranja uz ZaplyCode – Coding e PixelArt. Kreirali su životinje, a radove su, u okviru Životinjskog izazova, prikazati drugarima iz drugih škola.
U okviru događaja CodeWeek: Pixel Art – Animals ostvarena je saradnja sa koleginicama Slavicom Pokornić iz OŠ “Matija Gubec” Donji Tavankut i Anitom Mikulandrom iz OŠ “Čazma”. Životinje izrađene u PixelArt-u učenici su postavili na LinoIt tablu.
Pridružili smo se izazovu Code Week 4 All koji učesnike podstiče da povežu svoje aktivnosti sa aktivnostima koje organizuju kolege i pošto smo ispunili jedan od kriterijuma (uključene tri zemlje) dobili smo sertifikat izvrsnosti.
CODE WEEK 4 ALL CODE: cw21-lZbzn
Zašto smo se uključili u izazov? Zbog toga što smo na taj način širili poruku o važnosti kodiranja, uključili smo veliki broj učenika, izgradili smo veze sa školama na međunarodnom nivou.
Ostvarena saradnja sa projektnim partnerima
U okviru obeležavanja 13. novembra – Svetskog dana ljubaznosti, pozvani su svi projektni partneri da nam se pridruže i u periodu od 15. do 21. 11. 2021. godine postave fotografije #nastavniciiljubimci na Linoit ploču. Fotografije treba da pokazuju blisku i nežnu vezu koju delimo sa ljubimcem, zajedničko druženje i akciju (maženje, čitanje, spremanje kuće…) uz poruku: Budimo primer našim učenicima. Dobrota se uči davanjem primera. Učimo decu da budu ljubazna, nežna i saosećajna prema životinjama. Empatija, odgovornost i poštovanje drugih, vrednosti su koje deca mogu usvojiti kroz pravilan odnos sa ljubimcem.
Fotografije su postavile Suzana Jagić iz OŠ “Ivana Kukuljevica Sakcinskog”, Ana Marinić iz Osnovne škole Podmurvice, Marina Arambašić iz OŠ Ladimirevci i Biljana Popović iz OŠ “Knez Sima Marković”.
Učestvovali smo u projektu ENO Art project The Beauty of the Light! i ENO GLOBAL FOOD EXHIBITION
Učenici Mina M., Luka M., Nastija N., Anđela P., Vuk P. i Nina R. sa mentorom, učiteljicom Biljanom Popović učestvovali su 3. decembra 2021. godine u 17.00 časova po lokalnom vremenu u ENOArt projektu Lepota svetlosti! – ENOArt project The Beauty of the Light! zajedno sa učenicima iz 148 škola, 24 države i sa 3 kontinenta u organizaciji Maire Turunen, ENO – Environment Online (Finska) i Darinke Orel, ENOArt (Slovenija). Za aktivan doprinos u podizanju svesti o održivosti kroz kreativnu umetnost učiteljica/mentor i OŠ „Knez Sima Marković“ dobili su sertifikate.
ENO globalna izložba hrane deo je projekta Food for thought/ Hrana za razmišljanje koji finansira Ministarstvo spoljnih poslova Finske i koji zajedno sprovode ENO Schoolnet Association, 4H Tanzanija i Pacha Mama Kenija.
Mi smo pripremili i predstavili podvarak uz objašnjenje šta je na tanjiru, naveli potrebne sastojke i način pripreme, s posebnim osvrtom na to koliko je jelo ekološko i odakle potiču sastojci.
Od prikupljenih slika objavljena je virtuelna izložba hrane GALLERY OF TRADITIONAL DISHES FROM ALL AROUND THE WORLD.
Kreativna reciklaža
Preradom otpadnog materijala čuvamo našu planetu, zato Biljini ekolarci uvek nešto recikliraju.
Povodom 8. marta učenici su na časovima likovne kulture “Reciklažom čuvamo prirodu” i vannastavnim aktivnostima izradili poklone za mame. Poklon – sliku vaze sa cvećem napravili su od plastičnih flaša, plastičnih zatvarača, plastičnih slamčica. To su uradili u nekoliko koraka. Veću plastičnu flašu isekli su na pola, pa su je zalepili na papir iz bloka. Plastične slamčice su premazali sa jedne strane lepkom i zalepili na papir tako da vire iz vaze. Sledi lepljenje plastičnih zatvarača tako da od njih prave cvetove. Od kolaž papira, platna ili starih novina iskrajaju listove i lepe ih na svoju sliku. Vazu ukrašavaju po želji.
Učestvovali smo u kreativnom takmičenju projekta i izradili 3D modele stvarnih ili imaginiranih riba. Na TwinBoard smo dodali tri odabrana primera kreativne reciklaže uz kratak opis i fotografije. Sve ribe su izrađene od starih i iskorišćenih stvari.
Cilj ovakvih časova/edukativnih radionica je da se podigne svest dece o potrebi očuvanja i zaštite životne sredine i odgovornom ponašanju prema upravljanju otpadom. Učenici vole kreativno da iskoriste kućni netoksični otpad za izradu različitih zanimljivih predmeta.
Obeležili smo 22. mart – Svetski dan voda/ World Water Day
Svetski dan voda je svake godine povod da slavimo vodu koja nam daje život i zdravlje, ali i upozorimo u kakvom su stanju i pod kakvim pretnjama naše vode.
CILJ radionice bio je podizanje svesti učenika o važnosti podzemnih voda.
Prvo smo diskutovali, a zatim smo demonstrirali svetske vode.
ZAKLJUČAK: Ova demonstracija nam je pokazala kako je voda i veoma bogat i oskudan resurs. Klimatske promene povećavaju probleme vezane za vodu: jake oluje i drugi ekstremni vremenski događaji, suva područja još više presušuju, planinski glečeri se tope, menjaju tokove vode i porast nivoa mora, što zauzvrat zagađuje podzemne vode i uništava poljoprivredno zemljište.
Podzemne vode su nevidljive, ali je njihov uticaj svuda vidljiv. Van vidokruga, pod našim nogama, podzemne vode su skriveno blago koje obogaćuje naše živote. Kako se klimatske promene pogoršavaju, podzemne vode će postajati sve kritičnije. Zato moramo održivo da upravljamo ovim dragocenim resursom.
Na času Odeljenjskog starešine učenici Nastija N., Nina R. i Luka Dž. izradili su i prezentovali lapbukove posvećene podzemnim vodama.
Učenici pronalaze put kojim će kap kiše putovati između čestica zemlje kako bi stigla do podzemnih voda. Pronalaze reči koje su vezane za vodu.
U okviru časa Prirode i društva učenici su izveli ogled kruženja vode u prirodi prema uputstvu datom u digitalnom udžbeniku. Zapažanja i zaključke podelili su jedni sa drugima. Na ovaj način bolje razumeju ovu prirodnu pojavu.
Za učešće u obeležavanju Svetskog dana voda, kampanji “Groundwater – making the invicible visible” dobili smo sertifikate.
22. marta 2022. godine učestvovali smo u onlajn ENO Environment Online’s World Water Day događaju tokom koga su ENO nastavnici prezentovali učeničke radove na temu Podzemne vode. Mi smo predstavili naše aktivnosti.
Zazelenimo okolinu drvećem
30. 03. 2022. zasadili smo drvo kruške (Pyrus communis) u školskom dvorištu u okviru međunarodne eko akcije Plant And Care For Peace u organizaciji Treebuddy Earth Education. Sve je dokumentovano preko veb aplikacije Trebuddy.Earth.
Sadnicu je donirala učiteljica.
Ličnu kartu zasađenog drveta izradili smo u veb alatu bighugelabs.com (badge maker ID card). To je bila prilika da malo bolje upoznamo krušku. Tokom istraživanja, pronalazili smo zanimljive tekstove i dosta toga novog naučili.
21. 04. 2022. godine zasadili smo drugo drvo, patuljastu mandarinu (Citrus reticulata) povodom 22. aprila – Dana planete Zemlje, a u okviru međunarodne eko akcije Plant And Care For Peace u organizaciji Treebuddy.Earth Education, Environment Online – ENO i Act Now India. Sve je dokumentovano preko veb aplikacije Trebuddy.Earth.
Sadnicu je donirao učenik Luka M.
Izradili smo ličnu kartu i ovog zasađenog drveta.
O patuljastoj mandarini nismo mnogo znali. Morali smo saznati kakvo zemljište voli, koliko ju je potrebno zalivati,da li je treba zaštititi od vetrova i sl.
Nakon realizovanih sadnji označili smo školu na karti, a na TwinBoard dodali fotografije sadnje, video i lične karte posađenih stabala. Pozvali smo sve projektne partnere/drugare da nam se pridruže. Join us. Be a Force for Good! #pacfpeace
Prošla su dva meseca od sadnje kruške i mesec dana od sadnje patuljaste mandarine. Kako napreduje naše drveće? Moramo se pohvaliti da sadnice odlično napreduju… mandarina je procvetala, a kruška izrasla u visinu i olistala. Učenici redovno čupkaju travu/korov oko sadnica, zalivaju ih, prate promene i raduju se svakom novom listiću i cvetiću. Kada ujutru dođu u školu prvo obiđu posađeno drveće, pa tek onda uđu u školsku zgradu.
Nije dovoljno samo posaditi drvo, treba ga i negovati tri do pet godina nakon sadnje.
Obeležili smo 22. april – Dan planete Zemlje/ Earth Day
Učenici su, nakon razmišljanja o tome šta mogu da urade da pomognu našoj planeti, popunili radni list Obećaj planeti Zemlji/Earth Day Promise. Zapisali su obećanje o tome kako će praktikovati ljubaznost prema svetu oko sebe. Napisali su da će isključivati svetlo kadgod izlaze iz prostorije, da će saditi drveće svake godine po jednu sadnicu, da će plastične kese zameniti torbom, da će umesto mesa jesti više voća i povrća, da će sakupljati smeće iz prirode, da će zatvarati slavinu dok peru zube…
Let’s all take care of our planet to preserve it for our future generations!
Učestvovali smo na Empatico Earth Day Challenge-u. Dizajnirali smo sopstvene postere za Dan planete Zemlje koristeći veb alat Canva koji je sadržao slogan, kratku poruku o brizi o svetu i ilustraciju koja prikazuje misli, osećanja i akcije koje učenici žele da inspirišu kod drugih. Tako su vežbali saosećanje za svet oko sebe.
Povodom Dana planete Zemlje realizovali smo eTwinning događaj Plant and care for peace, registrovan na eTwinning Live i istoimeni događaj registrovan na Earth Day zvaničnom sajtu earthday.org.
Planting trees is a concrete deed for the environment. But trees also need care in order for them to survive and grow, like we need to nurture our friendships.
Povodom Dana planete Zemlje, u akciji sadnje drveća, učestvovale su 53 zemlje. Mi smo bili jedini predstavnik iz Srbije.
Obeležili smo Dan učionice na otvorenom/ Outdoor Classroom Day
Pripremajući se za obeležavanje 19. maja – Dana učionice na otvorenom/ Outdoor Classroom Day napravili smo cvetne loptice/bombice kao poklon prirodi. Učenici su uživali u ovoj hortikulturnoj aktivnosti. Kuglice koje su napravili nisu jestive, ali su izrađene sa idejom da se sredina učini malo šarenijom, ulepša cvećem. Ono što je najvažnije, koristili smo izvorne semenke koje se prirodno uzgajaju u našem kraju.
Ovu aktivnost sproveli smo u okviru ENO događaja “LET’S GO OUT FLOWERMOMBING!”, 13. maja 2022. godine kada smo ih “pobacali” po prirodi.
Pozvali smo sve projektne partnere da 19. maja, u okviru globalne akcije Dan učionice na otvorenom/Outdoor Classroom Day dan provedu sa učenicima na otvorenom, u prirodi (školskom dvorištu ili zelenim površinama u blizini škole).
Događaj S prirodom na ti registrovan je na eTwinning Live.
Tog dana organizovali smo različite nastavne aktivnosti o prirodi i za prirodu u trajanju od četiri školska časa.
Prvo smo se udobno smestili u školskom dvorištu iza školske zgrade, u hladovini pokraj borova.
Na času Fizičkog i zdravstvenog vaspitanja igrali smo elementarne igre sa trčanjem (Trka zaprega, Vrabac-vrana, Štafeta).
Na času Srpski jezik i Prirode i društva čitali smo nepoznate tekstove o životinjama (leptirima, mravima, paucima, detliću, krtici, osi) i životnim zajednicama, a zatim krenuli u potragu za biljnim i životinjskim vrstama koje obitavaju u našem školskom dvorištu. Pravi izazov je bio pronaći i fotografisati ih. Učiteljica je donela dvogled i lupu, pa je foto-safari učinila još zanimljivijim.
Na času Matematike učili smo o trouglu i vrstama trouglova na jedan zanimljiv i neobičan način. Prvo su učenici obišli školsko dvorište u potrazi za predmetima od kojih bi mogli napraviti trouglove, a pošto su ih prikupili, uspešno su ih i napravili. Jedna grupa je napravila trouglove od grančica, a druga od šišarki.
Tokom drugog časa imali smo Messenger – video poziv, druženje sa drugarima, učenicima I i IV razreda iz OŠ “Matija Gubec”, Donjeg Tavankuta. Prikazali smo jedni drugima aktivnosti koje smo u tom trenutko realizovali. Uočili smo da i oni vode računa o svom školskom dvorištu, baš kao i mi.
Za vreme velikog odmora imali smo piknik u školskom dvorištu.
PRIRODA JE NAŠ NAJVEĆI UČITELJ.
ZAKLJUČAK: Učenici su proveli nastavni dan u prirodi čime su se povezali sa prirodom, unapredili svoje zdravlje, razvijali kreativnost, aktivnije učestvovali u nastavnom procesu u opuštenoj atmosferi.
Nakon aktivnosti, fotografije smo postavili na Linoit ploču.
Projektnim partnerima (učenicima I i IV razreda OŠ “Matija Gubec” Donji Tavankut – Srbija, učenicima prvog razreda iz OŠ Lipovac – Hrvatska, učenicima 3.b razreda iz OŠ Čazma – Hrvatska, skupini “Smajlići” iz Dječjeg vrtića “Vrapčić” Šenkovec – Hrvatska i predškolskoj grupi Dečjeg vrtića “Zemlja čuda” Novi Sad – Srbija) dodelili smo zahvalnice za učešće u događaju.
Uređujemo školsko dvorište
Kad se male ruke slože, školsko dvorište začas zablista!
U okviru prolećnog uređenja školskog dvorišta učenici trećeg razreda bili su vredni i uredili prostor iza školske zgrade. Počupali su korov, grabuljali, zalivali… Divan ambijent i čarobna priroda koja okružuje školu upotpunjena je ovim đačkim trudom. Učenici su još jednom pokazali da vole svoju školu i brinu o njoj. Ova akcija učinila je da sa osmehom i zadovoljstvom, ali i po kojoj graškom znoja provedemo vreme u druženju i lepoti našeg školskog dvorišta.
Naš doprinos pošumljavanju
Na veb stranici Forma Ideale, klikom mišem na kanticu zalili smo drvo. To su uradili svi Biljini ekolarci i članovi njihovih porodica.
Zašto smo to uradili?
Time smo dali svoj mali doprinos pošumljavanju. Svakim našim klikom Forma Ideale će donirati 10 dinara za nabavku sadnica.
Koji je cilj?
Da svi zajedno, do kraja juna, sakupimo što više novca za sadnice, koje će tokom predstojeće jeseni Forma Ideale posaditi u Beogradu, sa željom da podstakne pošumljavanje i ozelenjavanje.
Ostvarena saradnja sa projektnim partnerima
U okviru saradničkog Ptičjeg izazova osmislili smo i postavili u Google dokumentu Tablica izazova zadatak (Izazov broj 2.) za projektne partnere koji će oni ispunili tokom aprila i maja meseca (tri nedelje). U istom dokumentu smo se prijavili za izazov koji smo mi želeli ispuniti. Učenici su odabrali izazove 5., 7. i 8. Cilj izazova je podizanje svesti o pticama selicama i potrebi međunarodne saradnje u njihovom očuvanju.
Poveznice i fotografije ostvarenih zadataka postavili smo u Padlet.
Izazov broj 8. – Na vannastavnim aktivnostima, u okviru nastavne jedinice Ptice su naši pernati drugari, izradili smo plakate u veb-alatu Canva povodom Međunarodnog dana ptica selica koji se obeležava u subotu, 14. maja 2022. godine pod sloganom Prigušite svetlo za ptice noću!
Izazov broj 7. – Na času srpskog jezika pisali smo haiku poeziju o pticama selicama. Literarni zadatak smo uradili s lakoćom, jer smo imali odličnog pomoćnika. Družili smo se sa Teodorom Popović, koja nam je kroz prezentaciju objasnila šta je haiku i kako se piše.
Zajedno smo napisali haiku o lasti.
Nakon druženja sa Teodorom napisali smo haiku o rodi, kukavici, čaplji, slavuju i kosu. Bilo je baš zanimljivo!
Učenicima se toliko dopala haiku poezija da smo i na narednom času srpskog jezika pisali pesme. Lasta je bila glavni motiv.
Čas fizičkog i zdravstvenog vaspitanja bio je u znaku ove, ali i drugih ptica. Učenici su igrali elementarne igre sa trčanjem “Laste na žici”, “Borba za gnezdo”.
Izazov broj 5. – TANGRAM SLAGALICA: Na časovima likovne kulture u korelaciji sa matematikom smo od delova oblika jajeta (Kolumbovo jaje) sastavljali ptice.
I ovaj zadatak nam se veoma dopao. Prvo smo istražili šta je to Kolumbovo jaje i pročitali anegdotu o ovom moreplovcu i triku sa jajetom. Saznalli smo da je to lako rešiva zagonetka koja na prvi pogled deluje nerešivo. Kolumbovo jaje se naziva specijalni tangram koji ima oblik jajeta. Sastoji se od 9 delova, od kojih su 6 ovalni oblici i 3 pravougla jednakokraka trougla. Kao i kod svakog tangrama cilj je da se razmeštanjem delova složi nova forma bez preklapanja i praznina.
Izazov broj 2. – MEŠOVIT TIMSKI RAD UČENIKA
Izazov smo ispunili zajedno sa učenicima IV-8 OŠ “Knez Sima Marković” Barajevo, Izdvojenog odeljenja Veliki Borak.
Učenici su se prvo dogovorili oko sadržaja e-knjige, raspodelili poslove i prionuli na pronalazak potrebnog materijala, odabrali i istražili ptice selice. Zadatak učenika IV razreda bio je da napišu strane o tome: šta je seoba ptica, zašto se ptice sele, kako se ptice orijentišu tokom seobe i da li se ptice odmaraju tokom seobe. Učenici III razreda su na časovima prirode i društva prionuli na posao i napisali strane o beloj rodi, divljoj patki, slavuju, divljoj guski, lasti, kukavici, ali su odgovorili i na pitanje da li je seoba opasno putovanje i kako pticama selicama pomoći za vreme seobe.
Svoje radove su postavili u Jamboard, a onda preuzeli kao PDF i izradili e-knjigu u veb-alatu Anyflip.
Kako bih učenicima i koleginici olakšala rad u veb-alatu Google Jamboard snimila sam video o načinu rada u ovom alatu. Radom na Google Jamboard-u Ptice selice poboljšaće se saradnja i angažovanje učenika u timu. Učenici će dodavati slajdove u kojima će upotrebiti opcije u levom meniju (lepljiva beleška, dodati sliku, okvir za tekst) i postaviti pozadinu okvira.
e-knjiga Ptice selice se može prelistati na https://anyflip.com/ctwg/bgwj/.
“Ptičji izazov” deo je projektnih aktivnosti postavljen od autorki projekta koje su želele podstaći projektne partnere na saradnju i zajednički izazov. U izazovu je učestvovalo 20 projektnih partnera iz 3 evropske zemlje.
Pridružili smo se diskusiji i ostavili naš komentar na forumu o tome o tome koji je, po našem mišljenju, izazov najbolje ispunio cilj izazova – podizanje svesti o pticama selicama i potreba međunarodne saradnje u njihovom očuvanju.
Pažljivo smo pogledali sve predložene i ostvarene izazazove. Neki od njih su u potpunosti ispunili cilj, neki delimično. Izazovi br. 6 Izrada plakata o jednoj ptici selici, br. 8 Izrada plakata povodom Međunarodnog dana ptica selica i br. 2 Mešovit timski rad učenika su se, po našem mišljenju, više istakli od drugih.
Prilikom izrade plakata povodom Međunarodnog dana ptica selica razgovaralo se o svetlosnom zagađenju, zaštiti ptica selica i potrebi međunarodne saradnje u očuvanju ptica selica.
Kroz mešovit timski rad učenici su odgovorili na pitanja šta je seoba, zašto se ptice sele, kako se ptice orijentišu tokom seoba, da li se odmaraju tokom seobe, da li je seoba opasno putovanje, naznačili kako im možemo pomoći i opisali ptice selice – belu rodu, divlju patku, slavuja, divlju gusku, lastu i kukavicu (kada se sele, gde provode zimu, kolika je dužina puta koju pređu i sl.).
Želimo da pohvalimo sve projektne partneri i njihove učenike za uložen trud i kreativnost. Bravo!
Videokonferencije sa projektnim partnerima
Povodom Međunarodnog dana ptica selica realizovali smo eTwinning događaj World Migratory Bird Day Celebration, registrovan na eTwinning Live i istoimeni događaj registrovan na sajtu World Migratory Bird Day (WMBD).
U petak, 13. 05. 2022. godine organizovali smo onlajn druženje sa učenicima kombinovanog odeljenja I i IV razreda OŠ “Matija Gubec” iz Donjeg Tavankuta i njihovom učiteljicom Slavicom Pokornić, a u subotu 14. 05. 2022. godine sa učenicima IV-8 razreda iz OŠ “Knez Sima Marković” Barajevo, Izdvojenog odeljenja Veliki Borak i njihovom učiteljicom Vesnom Kosanić.
13. 05. 2022. – Učenicima je prikazana prezentacija WMBD-a i teme 2022. “Svetlosno zagađenje” tokom koje su odgledali dva kraća video zapisa (World Migratory Bird Day 2022 – Animated Promo Video i Ptice selice).
Jedni drugima su prikazali radove, modele ptica napravljene od slagalice Kolumbovo jaje tangram.
Učenici trećeg razreda ponosito su pročitali haiku poeziju o pticama selicama koju su sami napisali i na molbu učiteljice Slavice objasnili drugarima kako i oni to da urade (pojasnili im strukturu 5-7-5).
Zatim smo prikazali e-knjigu o pticama selicama, rad učenika III-8 i IV-8 naše škole.
Na kraju druženja, organizovali smo kviz. Učenici iz Donjeg Tavankuta su se odlično snašli i tačno odgovorili na sva naša pitanja.
14. 05. 2022. – Učenicima je prikazana prezentacija WMBD-a i teme 2022. “Svetlosno zagađenje”, nakon koje su im pročitane zanimljivosti o odabranim pticama selicama – kukavici, čaplji i rodi.
Potom smo zavirili u gnezdo bele rode gledajući live stream Sara i Novko (porodicu belih roda iz sela Saranovo u opštini Rača.
Moderne tehnologije, pre svega mobilni telefoni, omogućavaju nam da brzo prepoznamo i zabeležimo većinu ptica Srbije.
Učenicima je prikazana besplatna aplikacija “Ptice na dlanu” za android telefone za prepoznavanje/raspoznavanje ptica po izgledu.
Kako to funkcioniše? Prvo biramo oblik ptice, njeno stanište, pa boje koje vidimo na ptici. Nakon što odaberemo ove osobine, dobijamo listu slika sa imenima vrsta. Izborom jedne od ponuđenih slika dobijamo tekstualni opis vrste, njeno oglašavanje, a za neke vrste i video snimke.
Nakon odigranog kviza, učenici III i IV razreda pokazali su svoje crteže ptica selica i pročitali ono što su pripremili o njima.
Za učešće u obeležavanju Međunarodnog dana ptica selica i pokazanom znanju u kvizu učenici su dobili zahvalnice i diplome.
Obeležili smo 21. maj – Međunarodni dan čaja/ International Tea Day
Međunarodni dan čaja je prilika da se proslavi kulturno nasleđe, zdravstvene prednosti i ekonomski značaj čaja, istovremeno radeći na tome da njegova proizvodnja bude održiva “od polja do šoljice” obezbeđujući benefite za društvo i očuvanu životnu sredinu koji se nastavljaju generacijama.
Posle vode, čaj je piće koje se najviše konzumira na svetu. Ujedinjene Nacije su krajem 2019. godine uvele da se 21. maj obeležava kao Međunarodni dan čaja zbog važnosti ove biljke u borbi protiv gladi i siromaštva.
Lično obožavam da pijem čajeve, ne samo zimi već i leti. Leti pijem iced tea (ledeni čaj), a zimi kao topli napitak. Volim da istražujem i isprobavam nove ukuse, pa sam tako nedavno pila čaj jagoda jogurt i veoma mi se dopao. Najomiljeniji biljni čajevi su mi iz Teekanne porodice čajeva – passion (breskva i marakuja čaj), winter time (idelan čaj za zimski period sa ukusom jabuke, cimeta, pomorandže…), temptation (spoj jabuke i karamele u divnoj, aromatizovanoj infuziji) i fruit love (kombinacila maline i vanile). Obavezno u kuhinji imam više vrsta čajeva, pa ih pijem naizmenično.
I moji učenici rado piju ovaj napitak. Najviše vole čaj od nane (5 učenika), zatim čaj od kamilice (2 učenika) i voćne čajeve (2 učenika). Jedan učenik nema naviku da pije čaj.
Pametno & Bezbedno
Učenici su istražili platformu “Pametno i bezbedno” koja promoviše podizanje digitalne pismenosti, digitalnih kompetencija i digitalne bezbednosne kulture kod svih građana Srbije. Pažljivo su čitali sadržaje namenjene deci uzrasta 9-12 godina (društvene mreže, upozorenje).
Pogledali su brošuru i pročitali savete za kreiranje jake lozinke.
1. Suviše kratke i jednostavne lozinke treba izbegavati.
2. Nikada ne zapisujte svoje lozinke, posebno ne na mestima koja su dostupna drugima.
3. Ne odajte svoje lozinke nikome
4. Koristite različite lozinke za različite naloge
5. Kada menjaš lozinku, promeni je celu
Saveti Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu
Pažljivo pročitali i zapamtili:
Lozinke ne delite ni sa najboljim prijateljima!
Ne zapisujte lozinke na dostupnim mestima!
Ne unosite lozinke kada ste na wi-fi mreži!
Izbegavajte lozinke koje neko već koristi!
STOP Cyberbullyng-u!
Šta smo naučili? Kako stati na put Cyberbullyng-u?
Ne ćutimo. Ne odgovaramo. Čuvamo dokaze. Blokiramo. Štitimo se. Reagujemo.
Šta učiniti ako je naš drug meta cyberbullyng-a?
VAŽNO: Nemoj da ćutiš, reaguj!
Saveti za bezbednost na mreži
Izradili smo postere, odštampali ih i postavili u holu škole kako bi savete za bezbednost na mreži mogli pročitati i drugi učenici, ali i zaposleni.
Aktivnost: Privatnost i lični podaci
Nakon što su odgledali video zapis Act eSafety (počevši od 1:24) gde je Anin brat mogao da vidi njenu lokaciju jer nije isključila „usluge lokacije“ za aplikaciju koju je koristila, učenici razmišljaju o video snimku.
Ko bi još mogao da vidi Aninu lokaciju? Koji su rizici da Ana deli svoju lokaciju?
– Privatnost: Koje su tri stvari koje možete učiniti da zaštitite svoju privatnost i lične informacije na mreži?
– Podešavanja: Koja podešavanja treba da proverite u aplikaciji društvenih medija kako biste bili sigurni da vaši prijatelji vide objave? Postoje li još neka podešavanja koja bi trebalo da proverite kako biste zaštititili svoju privatnost?
– Objavljivanje i deljenje: Opišite tri stvari koje bi bilo u redu za objavljivanje ili deljenje na društvenim mrežama. Zašto su OK? Opišite tri stvari koje ne bi bilo u redu objaviti ili delite. Što da ne?
Ova aktivnost imala je za cilj da učenici nauče kako da zaštitite lične podatke i identitet na mreži.
Obeležili smo Svetski dan lozinki/World Password Day
Kreiran od strane stručnjaka za sajber bezbednost 2013. godine i određen kao prvi četvrtak svakog maja, Svetski dan lozinki ima za cilj da nas podseti o važnosti izbora lozinki koje predstavljaju najosnovniji oblik zaštite u digitalnom svetu, ali i da nas upozori i proširi svest da je briga o našim lozinkama od vitalnog značaja za zaštitu od krađe identiteta.
Bez lozinki, mi smo otvorena knjiga. Kada naše digitalne informacije nisu zaštićene, naša privatnost i mi sami smo na udaru sajber kriminalaca.
Povodom obeležavanja ovog značajnog datuma izradili smo plakate u veb-alatu Canva.
Jaka šifra
Kreiramo jake lozinke. Šta treba da sadrže? Brojeve, kombinacije malih i velikih slova, bele znake, 8 do 10 karaktera. Ne treba da sadrže lične podatke (datume rođenja, ime, prezime ili nadimak, ime kućnog ljubimca i sl.).
Pravimo jake, lako pamtljive lozinke
Bezbednost naših naloga zavisi od dva koraka:
1. Kreiranja „snažne“, „jake“, „kvalitetne“ odnosno jednom rečju, bezbedne lozinke.
2. Čuvanja tajnosti te lozinke.
Učenici objašnjavaju kako napraviti jaku, lako pamtljivu lozinku.
Edukacija roditelja
“Svi moji drugovi već imaju profil na Facebook-u.”
Šta reći detetu koje želi profil na društvenoj mreži?
Ukoliko je dete mlađe od 13 godina ne sme da napravi nalog, niti da lažira svoje podatke.
Obuka “Bezbednost dece na internetu u saradnji sa roditeljima” Pedagoškog društva Srbije
26. 03. 2022. godine pohađala sam obuku čije su teme bile: Internet, podaci na internetu, digitalna komunikacija, društvene mreže; Značaj uvođenja i dosledne primene pravila ponašanja na internetu; Rizici korišćenja društvenih mreža, kreiranje lažnog profila, mere predostrožnosti i tehničke zaštite na društvenim mrežama; Oblici nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe dece putem interneta, percepcija digitalnog nasilja; Posledice digitalnog nasilja po psihofizičko zdravlje deteta; Uloga institucija/Protokol i Uloga učitelja.
Stručni skup “Uloga škole u prevenciji i zaustavljanju digitalnog nasilja” Udruženja profesora informatike Srbije
16. 10. 2021. godine učestvovala sam na vebinaru čije su teme bile: Vrste digitalnog nasilja, specifičnosti vršnjačkog nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja; Predstavljanje materijala za rad školskih timova za prevenciju digitalnog nasilja; Mere sprečavanja digitalnog nasilja, metode rada. Pravilnik o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje. Aktivnosti MPNTR i drugih nadležnih institucija; Prezentacija primera radionica za rad sa učenicima, roditeljima i nastavnicima; Značaj edukacije učenika, nastavnika i roditelja. Načini i metode rada u radionicama sa ciljnim grupama.
Videokonferencije – zajednički sastanci projektnih partnera
Uvodna videokonferencija projekta “Živimo zeleno 2” održana je 9. septembra 2021. godine u okviru koje su autorke projekta predstavile aktivnosti i prezentovale način organizovanja TwinSpace-a unutar projekta.
U okviru drugog sastanka projektnih partnera, 2. maja 2022, godine, autorke projekta proglasile su pobednike takmičenja Kreativna reciklaža i uvele su partnere u aktivnosti Ptičjeg izazova (pojasnile plan aktivnosti).
U okviru održane videokonferencije 12. maja 2022. godine projektni partneri predstavili su izvrsne primere iz prakse ostvarene tokom projekta “Živimo zeleno 2”.
Sastanak je počeo uvodnim predstavljanjem autorki o ostvarenim aktivnostima i predstavljanjem prezentera:
- Biljana Popović, OŠ “Knez Sima Marković” Barajevo, Serbia
- Željka Polić, OŠ “Braća Seljan” Karlovac, Hrvatska
- Dijana Grgičević, OŠ”Mertojak”, Split, Hrvatska
- Ljiljana Marinjak, OŠ Ladmirevci, Hrvatska
- Marina Arambašić, OŠ Ladimirevci, Hrvatska
Neke od izabranih aktivnosti koje su Biljini ekolarci do sada realizovali prikazala sam kroz prezentaciju Zelena dela, zelene dece.
Šta kažu projektni partneri?
U okviru videokonferencije 16. maja 2022. godine 28 projektnih partnera razmenilo je iskustva o tome kako prijavi projekat za oznaku kvaliteta. Autorke projekta kroz prezentaciju pokazale su obrazac i na koji način ga popuniti. Ovakav susret važan je za sve projektne partnere koji su učestvovali, jer smo razmenom iskustava znatno pomogli novim partnerima, ali i naučili nešto novo.
Web 2.0 alati korišćeni u projektu
Tokom rada na projektu koristili smo sledeće web 2.0 alate: alate u okviru TwinSpace-a, Google Maps, Padlet, Canva, Pixiz, Pixabay, PDF, PicPick, Google Document, Genially, YouTube, Linoit, Adobe Connect, Bitmoji, Coggle, Jigsawplanet, ChatterPix Kids, LearningApss, WordArt, Color PixelArt (gamesnacks.com), Zoom, Trebuddy.Earth App, Wakelet, Windows Movie Maker, Bighugelabs.com (badge maker ID card), Google Jamboard, ActivePresenter, Ptice na dlanu App, Anyflip, Microsoft Forms, Google Forms, Google Presentation, AnswerGarden, Ourboox.
Kontakt – komunikacija – saradnja
-
Videokonferencije/sastanci na internetu (pričaonica) i diskusija na forumu
-
Objave na Oglasnoj tabli
-
Šaljemo poruke jedni drugima… TwinMail, Gmail
-
Facebook Messenger Chats
-
Padlet “Ptičji izazov” – komentari
-
Komentari ispod objava na TwinSpace-u
Evaluacioni upitnik za učenike
Online evaluacioni upitnik je popunjen i prosleđen.
1. Koliko ti se svideo eTwinning projekat “Živimo zeleno 2”?
Svi učenici su označili 5 zvezdica, što znači da im se projekat veoma dopao.
2. Postoji li neka EKO tema koju bi ti jako voleo/la istražiti, a da se ove godine nije našla u projektu “Živimo zeleno 2”?
Učenici su naveli da ih zanimaju sledeće teme: nacionalni parkovi (1 učenik), ugrožene vrste (3 učenika), zelena energija (1 učenik), pametnija potrošnja (1 učenik) i ekološka bašta (4 učenika). Ovo pokazuje da decu interesuju razovrsne ekološke teme.
3. One aktivnosti koje sam sprovela sa učenicima tokom realizacije projekta ocenjene su sa maximalnim brojem srca (Ptičji izazov, Životinjski izazov, Obeležavanje Dana planete Zemlje, Plogging izazov, Uređenje školskog dvorišta, Videokonferencija, Obeležavanje dana voda, Kreativna reciklaža). Mi nismo sproveli akciju “Zasadi stablo, ne budi panj!” (ova kampanja sadnje stabala sprovodi se u Republici Hrvatskoj) , ali su učenici ipak dali maximalni broj srca ovoj aktivnosti, jer smo posadili drveće u okviru akcije “Plant And Care For Peace”.
4. Svi učenici su se izjasnili da o EKO temama još puno trebaju učiti. Niko nije rekao da zna dovoljno ili da ne razmišlja o tome, što je odlično.
Na forumu, za sledeću školsku godinu, učenici su predložili i dva izazova – Lekovito bilje i Bezmesni ponedeljak/Meat Free Monday, koja bi voleli da se uvrste u plan rada.
Evaluacioni upitnik za učenike III-8 OŠ “Knez Sima Marković”
Upitnik je popunilo 9 od 10 učenika.
Svi učenici su istovetnog mišljenja, da su im aktivnosti u projektu pomogle da bolje razumeju uzroke i posledice čovekovog uticaja na prirodu.
Od 10 ponuđenih aktivnosti tokom rada na projektu najviše su im se dopale sledeće aktivnosti: Životinjski izazov, Plogging i Uređenje školskog dvorišta (po 4 glasa), Obeležavanje značajnih datuma, Ptičji izazov, Sadnja drveća i Dan učionice na otvorenom dobili su po 3 glasa, Videokonferencije 2 glasa, Kreativna reciklaža 1 glas i aktivnost LET’S GO OUT FLOWERMOMBING! nije dobila ni jedan glas.
Nakon obeležavanja Svetske nedelje bez mesa, 66,7% učenika se ponekad odrekne mesnog obroka, dok je 33, 3% odgovorilo odrično.
Kako bi ovo bilo uspešnije potrebno je edukovati i roditelje o važnosti smanjenja unosa mesa (posebno govedine), jer učenici jedu ono što im mame/bake spreme.
88,9% učenika 3-4 puta u toku nedelje jede meso, 11,1% 5-6 puta u toku nedelje. U narednom periodu (i sledeće školske godine) pratiće se konzumiranje mesa i mesnih prerađevina.
U ishrani učenika dominiraju: 55,6% učenika podjednako jede namirnice biljnog i životinjskog porekla, kod 22,2% učenika dominiraju namirnice biljnog porekla (povrće, voće) i isto toliko namirnice životinjskog porekla.
Tokom “26 dana za životinje” učenicima su se najviše dopale sledeće aktivnosti:
Najviše mi se dopala aktivnost Tragovi životinja. Bilo mi je zanimljivo da pratim tragove. Morao sam dobro da ih proučim da bih otkrio o kojoj je životinji reč.
Otkrivanje tragova životinja mi se najviše dopalo. Bilo je zanimljivo biti detektiv.
Pačji ples mi je bio zabavan i uzbudljiv. Odlično smo se razgibali i proveselili.
Najviše mi se dopalo osmišljavanje tekstualnih zadataka iz matematike o životinjskom svetu i rešavanje istih.
Vežbali smo sabiranje i oduzimanje i razgovarali o životinjama.
Najviše mi se dopala izrada Dnevnika dobrih postupaka prema životinjama, jer ja mnogo volim životinje. Nije mi teško da o njima brinem.
zrada životinja od jesenog lišća mi se najviše dopala. Bilo je veoma zabavno. Ponosan sam na izložbu u holu škole, svi su zastajali pored panoa da vide naše radove.
Pačji ples mi se najviše dopao jer volim da plešem. Naučila sam dosta toga o ovoj ptici.
Izrada Dnevnik dobrih postupaka prema životinjama mi se najviše dopala. Volim da brinem o životinjama u svom domaćinstvu, ne pada mi teško da ih nahranim, sipam vodu. Ja volim životinje.
Izrada igre memorije s temom povezivanja životinja roditelja i mladunčadi mi se najviše dopala. Naučio sam dosta toga o divljim i domaćim životinjama i njihovim mladuncima.
Svih 9 učenika imaju kućnog ljubimca/e. Pokazali su da su odgovorni vlasnici. Sebe su ocenili visokim ocenama (po 7 petica i 2 četvorke). Brinu da ljubimac uvek ima svežu vodu, igraju se s njim. Dva učenika su sebi dala ocenu 3, jer redovno ne hrane kućnog ljubimca. Usmeno su naveli razloge zašto su sebe tako ocenili. Razlog je što ih roditelji hrane kada su u školi.
Svi učenici drže obećanje dato planeti Zemlji, nisu zaboravili šta su obećali. To je dobro, jer učenici rade na unapređenju održivog načina života.
Tokom “Ptičjeg izazova” učenicima su se najviše dopale sledeće aktivnosti:
– 7 učenika navelo je pisanje haiku poezije o pticama selicama, a 2 učenika tangram slagalicu – Kolumbovo jaje.
Pisanje haiku poezije mi se najviše dopalo zato što sam naučio kako se piše haiku.
Haiku poezija jer sam naučio šta je to i kako se piše.
Pisanje haiku poezije mi se najviše dopalo. Naučila sam šta je haiku poezija i kako se piše. Bilo je veoma zabavno.
Haiku poezija je ostavila najjači utisak na mene. Lako se piše, maštovito je.
Haiku poezija mi se najviše dopala. Naučila sam da je pišem.
Pisanje haiku poezije o pticama selicama mi se najviše dopalo. Morala sam dobro da upoznam pojedine ptice da bih o njima mogla napisati haiku. Prvi put sam čula za ovu poeziju. Teodora nam je sve lepo objasnila.
Najviše mi se dopalo pisanje haiku poezije. Naučio sam šta je haiku, a Teodora nam je objasnila i kako se piše (pravilo 5-7-5).
Najviše mi se dopala tangram slagalica jer smo od delova oblika jajeta sastavljali ptice. Učiteljica nam je pročitala anegdotu o Kolumbu i triku sa jajetom. Meni to nikada ne bi palo na pamet.
Kolumbovo jaje – bilo je zanimljivo složiti pticu od delova.
Od 9 učenika, 8 je navelo da je nedostatak hrane glavni razlog leta ptica u toplije krajeve s dolaskom jeseni. Samo je jedan učenik naveo pogrešan razlog – da im je hladno.
Svi učenici su učestvovali u sadnji drveća u školskom dvorištu. Znaju zašto je važno saditi ga. Kao glavne razloge naveli su da: daje nam kiseonik, štiti nas od sunca (pravi nam hladovinu), jedemo njegove plodove, koristimo ga kao ogrev, za građu, lepša je priroda.
Učenici su označavali različite veb-alate. 22,2% Canva, ostali navedeni po 11,1%. Padlet i Bighugelabs.com nisu dobili ni jedan glas.
55,6% učenika je veoma zadovoljno svojim radom na projektu – ocena 5, 33,3% je dalo sebi ocenu 4, a 11,1% ocenu 3.
Od učenika je zatraženo da u dve reči opišu projekat. Za takav vid evaluacija poslužio nam je web-alat AnswerGarden.
Šta su učenici rekli? Projekat “Živimo zeleno 2/Living Greenly 2” bio je: poučan (3 odgovora), zanimljiv, zabavan i odličan (2 odgovora), fenomenalan, eko, super, uspešan, koristan, aktivan, edukativan, uzbudljiv, izvrstan.
Evaluacioni upitnik za nastavnike
Smatram da je projekat bio uspešan i da su svi ciljevi postignuti. Takođe, smatram da sprovedene aktivnosti razvijaju trajne navike održivog razvoja kod učenika.
Veoma sam zadovoljna sprovedenim aktivnostima, učestvovanjem i angažovanjem svojih učenika. Unapred se radujem učešću u eTwinning projektu “Živimo zeleno 3/Living Greenly 3″ sledeće školske godine.
Forum: Predlog tema i aktivnosti za Živimo zeleno 3/Living Greenly 3”
Nacionalni parkovi, pametnija potrošnja i pokloni koji čuvaju planetu su moji predlozi aktivnosti za budući projekat Živimo zeleno 3.
Ciljevi projekta su ostvareni
- Odabrati nekoliko (minimalno 5) dana ekološke tematike i obraditi ih sa učenicima.
U dogovoru sa učenicima obeležili smo od 27. 09. do 03. 10. 2021. godine Svetsku nedelju bez mesa, 4. oktobar – Svetski dan životinja, 16. oktobar – Svetski dana hrane, 13. novembar – Svetski dan ljubaznosti, 22. mart – Svetski dan voda, 22. april – Dan planete Zemlje, 14. maj – Međunarodnog dana ptica selica, 19. maj – Dana učionice na otvorenom i 21. maj – Međunarodni dan čaja.
Raznim aktivnostima učenici su podsticani na istraživanje i promišljanje time i sticanje saznanja o uzrocima i posledicama uticaja na prirodu koje pridonose razvoju svih oblika mišljenja, naročito kreativnog razmišljanja i rešavanja problema.
- Sudjelovati u jednom od 3 postavljena projektna izazova.
Učestvovali smo u sva tri izazova: Plogging izazovu, Životinjskom izazovu i Ptičjem izazovu.
- U radu sa učenicima promicati održivi način života.
Nezavisno od projekta, u radu sa učenicima se od prvog razreda radi na unapređenju održivog načina života.
Smanjujemo količinu upotrebe plastike, plastičnih kesa (primer daje učiteljica koja sa sobom svakodnevno nosi platnenu torbu). Boljem kvalitetu vazduha doprinosimo sadnjom drveća. Trudimo se da koristimo ekološka sredstva za održavanje domaćinstva, kupujemo lokalnu hranu, smanjujemo unos mesa (posebno govedine), štedimo struju, smanjujemo količinu upotrebe vode, recikliramo.
- Poticati učenike na volonterski rad i sudjelovati u ekološkim aktivnostima.
Rado učestvujemo u ekološkim aktivnostima.
Uredili smo školsko dvorište, pokupili otpad iz centra sela. Posadili smo stablo kruške i mandarine… dali doprinos pošumljavanju.
Poboljšali smo stanje okoline škole i šire. Podsticali smo širu javnost na odgovorno i održivo ponašanje.
Učenici su razvijali kompetencije potrebne u 21. veku kroz saradničko i istraživačko učenje te stvaralački element učenja kroz rad. Kritički su razmatrali povezanost sopstvenog načina života i uticaja na životnu sredinu. Prepoznali su važnost očuvanja životne sredine za opšte dobro. Razvijali su samopouzdanje kroz međusobnu saradnju, saradnju sa partnerima i individualni rad.
Diseminacija projekta
Društvene mreže Twitter (Званични профил ОШ “Кнез Сима Марковић” @OsKnez, Интернет часопис за подстицање дечјег стваралаштва___Internet Magazine for Encouraging Children’s Creativity @Tabla_casopis i lični profil @BiljaPopovic) i Facebook (stranica događaja ENO teachers, stranica ENO from Serbia, stranica Časopis Tabla, stranica Treebuddy Earth Education, javna grupa Savez učitelja Republike Srbije – S prirodom na ti i lični profil Biljana Popović), veb stranica časopisa “Tabla” (www.tabla.org.rs), web stranica World Animal Day (“Always be gentle with animals” i “26 DAYS FOR AIMALS”), web stranica Europe Code Week (događaj CodeWeek: Pixel Art – Animals), web stranica World Migratory Bird Day
(događaj/registered event “World Migratory Bird Day Celebration”), web stranica Earth Day (događaj/registered event “PLANT AND CARE FOR PEACE”), Live (događaj Always be gentle with animalsi događaj26 DAYS FOR ANIMALS, događaj CodeWeek: Pixel Art – Animals, događaj Plant and care for peace, događaj S prirodom na ti, događajWorld Migratory Bird Day Celebration), oglasna tabla u holu škole.
Učetvrtak, 26. 05. 2022. godine učiteljica Biljana Popović prezentovala je projekat “Živimo zeleno 2 / Living greenly 2” članovima Tima za projekte OŠ “Knez Sima Marković” Barajevo. Sastanak je održan preko platforme Zoom.
Komentar koordinatora Tima za projekte Ivane Savić nakon prezentacije projekta.
Published: May 27, 2022
Latest Revision: May 27, 2022
Ourboox Unique Identifier: OB-1339672
Copyright © 2022
Knjiga je izuzetno bogata materijalima.Imate toliko raznovrsnih aktivnosti da je steta da ovu knjigu ne vidi dosta ljudi. S obzirom da smo zajedno u projektu,kako ove tako i prethodne godine, aktivnosti se ne poklapaju sto je izuzetno pozitivno jer je to sposobnost ucitelja da pokaze koliko je inovativan. Bravo!