Обувката е част от облеклото на човек, която се носи на краката, като за разлика от чорапа, обувката е по направена от по-здрав материал, позволяващ самостоятелното ѝ носене. Обувките са много и разнообразни според сезона, случая, традициите – , мокасини, ботуши, маратонки, сандали и други. Основните материали, от които се изработват, са каучук, кожа, дървесина, пластмаса и плат. В Европа римските калиги и калци са белега на цивилизованост докато населението употребява цървули.
Най-старите известни обувки датират от около 8000 до 7000 г. пр.н.е. и са открити в Орегон, САЩ през 1938 г. Тъй като материалите, от които са изработвани обувките, са твърде нетрайни, за археолозите е трудно да определят кога е започнала употребата им.
Ерик Тринкас счита, че носенето на обувки е започнало преди между 40 и 26 хил. години. Като доказателство привежда изследвания, показващи намаляване в дебелината на костите на пръстите на краката (без палеца) през този период спрямо предходните, което според него е станало заради ходенето с обути крака.
Когато човечеството е започнало миграцията си на север от Африка, е започнала и промяната към по-сурови външни условия. Това обуславило изработката на обувки и дрехи. В течение на времето изработката на обувки е станало нещо нормално в бита на хората. Различните цивилизации и народи са изработвали различни обувки с различни украси, по-които се разграничавали. Първите обувки са от животински материали, като при някои цивилизации са използвани и растителни материали.
Съставни части
- Сая – горната част на обувката.
- Ходило, подметка – най-долната част на обувката, с която се стъпва на земята.
- Ток, токче – задната долна част на обувката, намираща се под петата, много често направена от същия материал като подметката. Някои токчета (при официалните дамски обувки например) са тънки и високи, а други са широки и ниски за практични нужди и удобство.
- Връзки остар. вързанки – задължителен елемент при официалните мъжки обувки, където са само в горната част на обувката, докато при ежедневните и спортни обувки връзките покриват почти цялата обувка. Направени са от шнур, който се прокарва през кръгли отверстия (отвори за връзките). Когато са развързани, обувките стават по-широки и по-лесно се обуват. Когато са вързани, прилепват по-плътно по крака. Понякога присъстват с декоративна цел, като разхлабването се постига чрез цип.
- Език – частта от саята под връзките.
- Цип – модерен, по-бърз заместител на връзките, като обикновено се намира в горната вътрешна част на обувката. Присъства често, особено при високите обувки.
- Велкро ленти – друг заместител на връзките, осигуряващ най-бързото (но по-несигурно) пристягане.
- Подплата – дебелият вътрешен слой осигуряваш топлоизолация.
- Стелка – вътрешната равна мека част над ходилото, понякога е прикрепена към него.
- Бомбе – изпъкналата горна предна част, покриваща пръстите на крака.
- Налче – метална пластина и
-
Цинт (цинти) – обущарски гвоздей с голяма глава за намаляване износването на подметката, монтират отдолу а обувката и предпазвазват подметката от изтъркване.
Традиционни обувки в България
- Калцуни – подобна на ботуш висока до коляното обувка от груб плат;
- Кондури, кундури – груби кожени обувки;
- Лапари, лапатари, лопатари, лопки – широки, плитки, големи домашни обувки;
- Лапчини, лапчуни (от лапец, лапци) – вид подплатени зимни обувки от аба или мека кожа;
- Налъми – домашни обувки с подметка от цяло парче дървесина и каишка отгоре;
- Цървули, също връвчанки, калеври, опинки, опинци, опънци – обувки ушити от свинска или телешка кожа с характерен остър връх без подметка, с връзки, които се навиват около подбедрицата.
Традиционни обувки по света
- Албарка (Кантабрия, Испания) – дървена обувка, с две трупчета отпред и едно трупче (ток) отзад;
- Валенки (Русия) – вид висока безшевна вълнена обувка;
- Гета (Япония) – представлява дървена плоскост с две продълговати парчета дървесина отдолу, отгоре две текстилни ленти, които се събират между първия и втория пръст на крака;
- Зори (Япония) – олекотен вариант на гета;
- Клог – английска дума за дървена обувка;
- Падука (Индия) – изцяло дървена обувка, представляват равна плоскост с по едно парче дървесина отпред и отзад, и дървен болт, който се захваща между първия и втория пръст на крака.
Съвременните обувки драстично са развили своето предназначение, като отразяват характера на човека, както и повода, поради който ги носи. Освен като необходимост обувките са показателни за стил и имидж. С промяната на ежедневието на хората, се променят и обувките. Множество дизайнери разработват свои модели, някои от които са единични бройки.
Някои съвременни производители на обувки проектират обувки, имитиращи ходенето бос, чрез поддържане на оптимална гъвкавост на подметката, като същевременно осигуряват и известна степен на защита, например обувката с пет пръста Vibram Five Fingers. Целта на тези минималистични обувки е да позволи на стъпалата да усещат къде стъпват и да не атрофират мускулите на ходилата, което се случва при продължително носене на удобни обувки.
- Обувките трябва да съхнат и да се съхраняват на проветриво място, на стайна температура, далеч от източници на топлина.
- Обувките не трябва да се съхраняват мръсни и мокри.
- Носенето на чорапи намалява спарването. Продължителната повишена влажност в обувките е благотворна среда за развитието на микроорганизми и гъбички.
- Използването на специални дезодоранти, пудри, антибактериални стелки и т.н. намалява неприятните миризми.
- Специализираната боя за обувки (където е възможно използването ѝ) подобрява устойчивостта на кожата.
Размерът на обувката зависи най-общо от дължината на обувката, считано от най-задната точка на стъпалото до най-предната. В световен мащаб се използват различни системи за размери на обувките, като единственото общо е, че е число, нарастващо с размера на обувката. По принцип ширината на обувката се увеличава пропорционално с дължината ѝ, но някои системи отчитат и ширината с една или повече букви (по-рядко с число). В много системи размера на обувката зависи от типа ѝ (мъжки, дамски, детски, спортни или работни обувки). Поради голямото разнообразие на производители и системи за размери е важно обувките да се изпробват преди покупката.
Published: May 15, 2022
Latest Revision: May 15, 2022
Ourboox Unique Identifier: OB-1331868
Copyright © 2022