Тварини-компаньйони (англ. companion animals) — термін, який використовується для позначення свійських тварин, яких людина тримає у свої оселі задля спілкування та отримання додатних емоцій.
Такі домашні тварини протиставляються сільськогосподарським тваринам, яких тримає задля отримання м’ясо-молочної продукції, вовни, тощо, а також як робочу худобу.
Традиційними та найбільш поширеними тваринами-компаньйонами є коти і собаки. Рідше серед тварин-компаньйонів трапляються птахи (переважно папуги, канарки та свійські голуби), гризуни, риби тощо.
Ще рідше тваринами компаньйонами виступають мавпи, лисиці (два види — одомашнена чорно-бура лисиця та лисиця фенек), рептилії (сухопутні черепахи, рідше змії, ящірки, крокодили)
До певної міри за тварин-компаньйонів можна також визнати й робочу худобу: коня, віслюка, верблюда, слона (в Індії), а також ламу (у Південній Америці).
У багатьох казках та легендах фігурують коні — нерідко чарівні — наділені інтелектом і здатні спілкуватися з вершником людською мовою, тобто практично є повноцінними компаньйонами для вершників, а не просто живим транспортом.
Коней нині багато хто також заводить саме як тварин-компаньйонів (у сучасному розумінні цього терміну). Традиція ж утримання слонів у цій якості (наприклад, як культових тварин) в Індії достатньо давня.
Найпопулярніші домашні вихованці відрізняються своїм толерантним ставленням до людини та грайливим характером, мають привабливий зовнішній вигляд або гарно співають.
Історія
Тварини-компаньйони стали частиною людської цивілізації досить давно. Зокрема, собаки ще в епоху кам’яної доби стали компаньйонами людей на полюванні. Кішка (за наявними даними) була одомашнена приблизно 9500 років тому. Тоді ж були одомашнені кінь і верблюд.
Однією з найдавніших порід собак, яку розводили як тварин-компаньйонів, є пекінес. Згідно з генетичними дослідженнями, еволюційний вік пекінеса становить близько 2000 років.
Позитивний вплив
Вважається, що утримання у будинку тварин-компаньйонів сприятливо позначається на стані здоров’я їхніх господарів. Перебування в домівці тварини-компаньйона допомагає знизити вплив стресу для людей, які люблять присутність тварин у своєму оточенні.
Так, вигулюючи собаку, її господар фактично займається фізичними вправами та дихає свіжим повітрям, а крім того в умовах міського середовища таким чином забезпечується соціальна взаємодія з іншими любителями собак, які також вигулюють своїх собак у певних відведених для цього місцях.
Домашні улюбленці як члени родини
Останнім часом (починаючи з 2017 року, за даними Американської асоціації продуктів для тварин)[9] набирає популярності тренд олюднення домашніх улюбленців. Власники все частіше називають себе «батьками», а процес взяття тварини з притулку чи з розплідника «всиновленням».
Ця течія підтримується виробниками товарів та послуг для тварин і як відгук на запит клієнтів, і як можливість відкрити для себе новий ринок: послуг, одягу, аксесуарів та смаколиків, які раніше асоціювалися здебільшого з дітьми.
Ця течія також сприяє гуманнішому ставленню до тварин в цілому, в тому числі і до безпритульних. Покоління міленіалів бажає для своїх улюбленців такого самого рівня життя, який мають вони самі.
Таке ж відношення активно прищеплюється (здебільшого у США) і до тварин без господарів, допомога яким показується у контексті, схожому на допомогу людям-безхатченкам.
Критики називають олюднення маркетинговою стратегією, в якій, замість вивчення психології тварин та їхніх відмінних від людських потреб, власники проектують на них власне бачення та власні бажання, занадто і неправильно опікуючі своїх домашніх тварин і не приділяючи уваги проблемам тварин на вулиці.
Тренд олюднення тварин в Україні
Деякі критики пов’язують цю течію з рухом чайлдфрі, вважаючи тварин заміниками дітей, застерігають від застосування зайвих косметичних процедур та перенесення особливостей людського харчування та лікування на фізіологію тварин.
Українські виробники випускають однаковий одяг для улюбленців та власників (в основному, для собак та у спортивному стилі) для прогулянок, а також аксесуари для людей, що пасують для нашийників собак.
Також набирають популярності нашийники з героями коміксів та мультфільмів – темами принтів, які раніше використовували у дитячому одязі. Деякі експерти пов’язують правки до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», прийняті у 2017 році із світовим трендом олюднення тварин та гуманнішого ставлення до них.
Published: Apr 20, 2022
Latest Revision: Apr 20, 2022
Ourboox Unique Identifier: OB-1315427
Copyright © 2022