Loading Book...
Sprawozdanie z pierwszego spotkania roboczego projektu Comenius
w Dasaki Achnas na Cyprze w dniach 6 – 10 listopada 2013 r.
Pierwsza wizyta studyjna w ramach realizacji Projektu Programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” „A UNITED ECO JOURNEY THROUGH EUROPE TO THE FUTURE” odbywała się w miejscowości Dasaki Achnas.
Szóstego listopada o godzinie 255 wylądowaliśmy na głównym lotnisku Cypru w Larnace. Dalszą podróż odbyliśmy busem, który dowiózł nas do hotelu Achilleos.
W środę rano udaliśmy się na spacer po Larnace. Jest to miasto położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru, trzecie co do wielkości po stolicy Nikozji i Limassol. Liczy 46 700 mieszkańców. W starożytności nazywało się Kition, z niego właśnie pochodził jeden z najsłynniejszych filozofów greckich, twórca stoicyzmu – Zenon z Kition. Pogoda była przepiękna około 30 stopni, więc można było wykąpać się w morzu, co oczywiście zrobiliśmy. Tego samego dnia wraz z zespołem tureckim poznaliśmy dyrektora szkoły Dasaki Achnas Georgiusa i nauczycielkę tamtejszej szkoły Kristinę, którzy zabrali nas na krótką wycieczkę. Mieliśmy możliwość zwiedzenia meczetu Hala Sultan Tekle, najważniejszej islamskiej świątyni na Cyprze. Hala Sultan lub Umm Haram (po arabsku) była według legendy ciotką Proroka Mahometa. Dzisiejszy meczet wraz z przylegającym klasztorem i pomieszczeniami dla pielgrzymów został wybudowany w 1816 r. Otoczony jest sporym zielonym ogrodem, to tam po raz pierwszy zachwycaliśmy się drzewem figowym i drzewem pomarańczy. Dla wyznawców islamu meczet ten jest trzecim pod względem ważności celem pielgrzymek po Mekce i Medynie. W bezpośrednim sąsiedztwie meczetu leży Słone Jezioro, które zimą napełnia się zimną wodą i jest odwiedzane wtedy przez stada flamingów. Latem, z powodu braku deszczu wysycha. Na jego powierzchni zbierają się kryształki,
które mieliśmy okazję trzymać w dłoniach. Wieczorem udaliśmy się na powitalną kolację do pobliskiej restauracji, podczas której dyrektor cypryjskiej szkoły przedstawił nam swoich nauczycieli, większość z nich to kobiety. Kolacja przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Na stole było mnóstwo miejscowych potraw – my smakowaliśmy każdej. Najsmaczniejsza była moussaka – grecka zapiekanka z mielonym mięsem, bakłażanem i sosem pomidorowym, a także liście selera smażonych w mące – niczym chipsy. Po kolacji wróciliśmy do hotelu.
Czwartek był dniem roboczym, o godzinie 820 wszyscy uczestnicy projektu( Anglia, Portugalia, Włochy, Turcja, Polska) udali się z hotelu busem do szkoły w Dasaki Achnas, w której nastąpiło oficjalne powitanie partnerów. Przy wejściu do szkoły czekali na nas uczniowie, część z nich ubrana w stroje greckie, powitała nas tradycyjnymi napojami i muzyką.
W holu szkoły, który był bardzo duży, znajdowały się ciekawe wystawy, tematycznie związane z projektem. Dla nas miłym akcentem na wejściu była ekspozycja, na której widniał napis w języku polskim „Dzień dobry”.
Na początku poznaliśmy cypryjski system edukacji, po czym nastąpiła dyskusja i porównanie go z systemem edukacji
w krajach partnerskich. W dalszej części nastąpiło oficjalne powitanie uczestników projektu przez dyrektora szkoły
i okoliczne władze. Zaraz potem głos zabrała Sara z Anglii, która jest głównym koordynatorem projektu.
Zespoły z poszczególnych krajów wysłuchały hymnu Cypru. Później nastąpiła wymiana prezentów, po czym obejrzeliśmy spektakl taneczny „Ekopodróż”. Opowiadał on o tym, jak powstawał świat i jak człowiek zaczął ten świat niszczyć. Przygotowany program zrobił na nas ogromne wrażenie. Był naprawdę rewelacyjny. Zobaczyliśmy też tradycyjne cypryjskie tańce, oczywiście w wykonaniu uczniów.
Po części oficjalnej mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych cypryjskich przekąsek i smakołyków przygotowanych przez nauczycieli. Następnie wszyscy partnerzy udali się na zewnątrz, gdzie zasadzono drzewa Comeniusa.
Około godziny 1200 rozpoczęliśmy w dwóch grupach zwiedzanie szkoły, do której uczęszcza 170 uczniów. Zobaczyliśmy duże i dość liczne w uczniów sale lekcyjne. Obserwowaliśmy pracę uczniów podczas różnych zajęć, w niektórych nawet sami braliśmy udział. Dzieci w klasach otrzymywały od nas przygotowane upominki (bransoletki, breloczki, wisiorki) i cukierki.
Po obiedzie rozpoczęła się kolejna część robocza na rzecz projektu. Na samym początku otrzymaliśmy z rąk dyrektora szkoły – Georgiusa certyfikaty. Na spotkaniu ustalono daty kolejnych wizyt w Portugalii i Anglii. Określono też formy
i wkład każdego zespołu na rzecz projektu, między innymi dotyczące kalendarza, słownika, ekofarmy, witaminowej tęczy. Przedyskutowano również pomysły na pierwszą broszurę dotyczącą recyklingu. Wspólnie wybrano logo projektu – najwięcej głosów otrzymała praca z Cypru. Co do ekobohatera, najciekawsza okazała się praca z Portugalii. Około 1700 wróciliśmy do Larnaki.
Piątek był dniem, w który, ponownie cały zespół Comeniusa zebrał się w szkole. Podczas spotkania Georgius zaprezentował blog projektu i wyjaśnił, w jaki sposób może być on wykorzystany. Następnie obejrzeliśmy prezentację na temat eTwinningu, którego zadaniem jest pomoc w realizacji projektów szkolnych i europejskich.
Po przerwie pożegnaliśmy się z uczniami i wyruszyliśmy na wycieczkę. Najpierw zobaczyliśmy „Zieloną linię”, faktyczną linię podziału Cypru. W 1974 roku wybuchła wojna, która podzieliła Cypr na grecką i turecką część, przekraczanie jej stało się praktycznie niemożliwe. Linia obecnie ma postać strefy zdemilitaryzowanej. Strefa pozostaje pod zarządem ONZ i jest strzeżona przez żołnierzy. Nikozja, stolica Cypru jest więc ostatnią na świecie stolicą, podzieloną granicą. Podobnie, zabytkowa część Famagusty leży w Tureckiej Republice Cypru Północnego, natomiast jej turystyczna dzielnica Varosha, w zamkniętej strefie. Varosha została opuszczona przez mieszkańców w ciągu kilku godzin, w której w domach bez okien do dziś na stołach leżą talerze, na półkach stoją książki, w garażach samochody, w luksusowych sklepach równie luksusowe towary. Widok drutu kolczastego, za którym rozciągała się panorama pustych wieżowców Famagusty trochę nami wstrząsnął.
Kolejnym miejscem zwiedzania była Zatoka Konnos i Przylądek Greco, gdzie podziwialiśmy wspaniałe widoki na morze
i robiliśmy najpiękniejsze zdjęcia.
W dalszej części zwiedziliśmy czarujący, średniowieczny klasztor Agia Napa, poświęcony „Pani lasów”. Stoi ona po środku miasteczka Agia Napa i otoczony jest wysokim murem. Klasztor został częściowo zbudowany pod ziemią i wykuty
w skale. Naprzeciwko południowej bramy rośnie starożytna sykomora, uważa się, że ma ponad 600 lat. W 1978 r. klasztor stał się Ekumenicznym Centrum Konferencyjnym obsługującym kościoły na Cyprze i na Środkowym Wschodzie. W 1994 r. na południowy zachód od klasztoru wybudowano nowy kościół poświęcony NMP.
Około godziny 1400 udaliśmy się na lunch do Fish Tawerny. Podczas posiłku towarzyszyły nam przepiękne widoki na port. Mieliśmy okazję degustować owoce morza – kalmary, krewetki, ryby, ostrygi.
Po obiedzie rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum „Talassa Museum”, w którym zgromadzono zbiory dotyczące cypryjskiego życia morskiego.
Ostatnim punktem wycieczki była sławna plaża Nissi Beach, która rozciąga się na 500 metrów, a woda jest tak czysta,
że została odznaczona niebieską flagą. Wszyscy uczestnicy projektu wykonali tu pamiątkowe zdjęcia.
W sobotę rano pojechaliśmy autobusem na wycieczkę zaoferowaną przez władze samorządowe miasta do tradycyjnych wsi cypryjskich. Podczas drogi towarzyszył nam przewodnik. Zanim jednak wyjechaliśmy z miasta, zwiedziliśmy cerkiew św. Łazarza w Larnace. Jest to świątynia wzniesiona w IX wieku, odnowiona w XVII wieku, Według tradycji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego budynek wznosi się na miejscu grobu Łazarza, człowieka wskrzeszonego przez Chrystusa. Świątynia jest przepiękna. Znajduje się w niej pochodzący z epoki baroku rzeźbiony w drewnie ikonostas. W XVIII i XIX wieku przy cerkwi mógł istnieć monaster.
Pierwszą miejscowością, do której przybyliśmy była Lefkara. Malownicza Lefkara to wieś, która słynie z przepięknych koronek. Charakterystycznym widokiem tego miejsca są kobiety, które siedzą w wąskich uliczkach wsi, pracując nad drobnym haftem. Wieś słynie również z wykwalifikowanych złotników, którzy produkują wyśmienite filigranowe prace.
W mieście znajduje się też Muzeum Folkloru, w którym można zobaczyć, jak wyglądało życie na Cyprze sto lat temu. Według legendy, w 1481 r. wieś odwiedził Leonardo da Vinci, zakupione tam koronki umieścił w głównym ołtarzu katedry w Mediolanie. W centrum stoi Kościół Świętego Krzyża, jego początki sięgają XIV wieku. Charakterystyczne dla kościoła jest rzeźbione sanktuarium, w nim znajduje się duży srebrny krzyż, w którym umieszczony jest kawałek Świętego Drzewa.
Kolejnym punktem sobotniego programu była wieś Skarinou. Na samym początku uczestniczyliśmy w warsztatach pieczenia tradycyjnych potraw wyspy. Skosztowaliśmy też ciepłego ciasta oliwkowego. Potem zwiedzaliśmy znajdujące się tam muzeum, w którym można było zobaczyć przedmioty codziennego użytku i zakupić pamiątki. Przerwę na kawę spędziliśmy w sadzie pomarańczy, mandarynek i cytryn. Mieliśmy również okazję zrobić sobie zdjęcie z prawdziwym osłem. Około 1700 wróciliśmy do Larnaki.
Przed 2000 wszyscy partnerzy projektu udali się na uroczystą pożegnalną kolację przygotowaną przez władze Dasaki Achnas i rodziców szkoły. Wieczór uświetniły tradycyjne tańce cypryjskie w wykonaniu ludowego zespołu. Mieliśmy też okazję przyjrzeć się kilku niesamowitym sztuczkom, momentami zapierało dech w piersiach . Przez cały czas słuchaliśmy cypryjskiej muzyki i zajadaliśmy miejscowe potrawy, które były przepyszne. Później włączyliśmy się do wspólnej zabawy. Do hotelu wróciliśmy po północy.
W niedzielę rozpoczęliśmy przygotowania do powrotu do Polski. Larnakę pożegnaliśmy o 335.
Sprawozdanie z wizyty studyjnej w Portugalii 31.01 – 06.02.2014 r.
Druga wizyta studyjna w ramach realizacji Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół Programu Comenius LLP „Wspólna eko-podróż przez Europę ku przyszłości” odbyła się w Lizbonie.
Lizbona jest stolicą i największym miastem w Portugalii. Położona jest w zachodniej części kraju nad Oceanem Atlantyckim u ujścia rzeki Tag. Zamieszkuje ją około 600 tys. mieszkańców. Jest politycznym centrum Portugalii ponieważ ma tu swoją siedzibę rząd i głowa państwa.
Na lotnisku w Lizbonie wylądowaliśmy o godzinie 18.15 gdzie czekały na nas nauczycielki z partnerskiej szkoły.
Z lotniska udaliśmy się do hotelu Roma .Jeszcze tego dnia odbyła się powitalna kolacja w restauracji „Brasiliana”, podczas której mogliśmy skosztować tradycyjnych portugalskich potraw i posłuchać tamtejszej muzyki.
Pierwsze dwa dni poznawaliśmy ciekawe miejsca w Lizbonie i jej okolicach. W sobotę najpierw udaliśmy się do Klasztoru Hieronimitów w Belem, który powstał jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy. Jest uważany
za perłę stylu manuelińskiego będącego połączeniem gotyku i renesansu. Znajdują się tam groby królów i ich żon, nagrobki Vasco da Gamy i pisarza Luisa de Camoes. Budowla jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W 2007 r. na terenie klasztoru podpisano Traktat Reformujący Unię Europejską tzw. Traktat Lizboński. Następnym miejscem, które mogliśmy zobaczyć było Torre de Belem. Jest to militarna budowla u ujścia Tagu do oceanu. Postawiona została w epoce wielkich odkryć geograficznych. Była symbolem morskiej potęgi Portugalii. W późniejszym czasie pełniła funkcję więzienia .W 1833 r. był tam więziony generał Józef Bem.
Po południu spacerowaliśmy ulicami w zabytkowej dzielnicy Lizbony .Przy jednej z ulic znajdowało się Muzeum Millennium. W latach 90- tych XX wieku pod budynkiem Banku Millenium zostały odkryte fenickie i rzymskie ruiny archeologiczne. Podczas fascynującej wycieczki zeszliśmy 4 metry poniżej poziomu ulicy, aby dowiedzieć się jak wyglądało tam życie mieszkańców na przestrzeni wieków. Zobaczyliśmy wiele ciekawych artefaktów z epoki żelaza, okresu rzymskiego i Maurów, w tym sklepy, domy, grobowce, szkielety i mozaiki. W tym dniu byliśmy również w Kościele Swiętego Antoniego. Kościół stoi w miejscu jego urodzenia. Swięty Antoni jest patronem Lizbony, rzeczy zagubionych i nowożeńców. Kult jego jest tak niezwykły, że ludzie dotykają obrazu Swiętego Antoniego na szczęście. W 1982 roku w krypcie przy jego grobie modlił się papież Jan Paweł II.
W niedzielne przedpołudnie celem naszego zwiedzania była Sintra, gdzie znajduje się niepowtarzalny mauretański zamek. Teren zamku otacza wspaniały park. Zaprojektował go mąż portugalskiej królowej Marii II Ferdynand von Sachses – Coburg, zaś twórcą był niemiecki baron Wilhelm von Eschweg. Oprócz roślinności znajduje się tam mnóstwo różnych altan, grot, oczek wodnych, stawów i bajecznie wijących się ścieżek. Teren ten okazał się dla nas wyzwaniem, ale było warto. Po południu pojechaliśmy na przylądek Cabo da Roca, który położony jest w obrębie Parku Narodowego Sintra – Cascais na zachód od Lizbony. Jest to najdalej wysunięty na zachód punkt lądu stałego Europy. Brzeg na przylądku jest skalisty i wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się tam latarnia morska.
Na szczycie urwiska jest obelisk, na którym umieszczona jest tablica z cytatem poety Luisa de Camoes „Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna’. Do Lizbony wracaliśmy szosą biegnącą wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Był to dla nas niezapomniany widok.
Trzeci dzień naszej wizyty rozpoczęliśmy spotkaniem w szkole COLEGIO EUROPEU ASTPRIA. Uczniowie tej szkoły mają możliwość wyboru: podjęcia pracy po szkole zawodowej albo zdania egzaminu państwowego i pójścia na studia.
Na powitanie uczniowie przedstawili scenkę „Jesteśmy tolerancyjni”, w której ukazali problemy młodzieży i ich środowiska we współczesnej Europie. Następnym celem naszej wizyty było spotkanie z najmłodszymi uczniami,
czyli przedszkolakami .Dzieci powitały nas serdecznie trzymając w dłoniach symbole flag państw ze sobą współpracujących. Podczas pobytu w tej placówce mieliśmy możliwość obserwacji fragmentów zajęć w poszczególnych grupach wiekowych.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy była szkoła – odpowiednik naszej szkoły podstawowej. Zwiedzając budynek szkoły mieliśmy możliwość zaobserwowania w jaki sposób rozmieszczone i wyposażone są poszczególne sale lekcyjne. Zwróciliśmy uwagę na to, iż każde z pomieszczeń ma swoje przeznaczenie zgodnie z rodzajem zajęć. Osobno była sala plastyczna, muzyczna, zajęć praktycznych itp. W szkole zjedliśmy obiad, który składał się z tradycyjnych potraw przygotowanych przez rodziców. Po południu. wszyscy uczestnicy projektu zostali zapoznani z systemem edukacyjnym
w Portugalii.
Tradycją spotkań partnerskich jest sadzenie „Drzewa Comeniusa” na terenie szkoły. Nasza Pani Dyrektor posadziła drzewko owocowe. W dalszej części pracowaliśmy nad uzupełnieniem elektronicznej książki zawierającej informacje
z pobytu na Cyprze. W ramach ćwiczeń praktycznych i dalszej integracji wspólnie z pozostałymi uczestnikami projektu wykonaliśmy „Recyklingowe drzewko Comeniusa”.
Kolejny dzień naszego pobytu był typowo warsztatowy. Gospodarze wizyty przedstawili nam prezentację dotyczącą właściwego i planowego zużycia energii, po której to wywiązała się dyskusja. W dalszej części spotkania praca toczyła się w dwóch grupach.
Koordynatorzy zespołów pracowali nad projektem. Podczas swojego spotkania podsumowali dotychczas zrealizowane zadania projektowe, omawiali te, które należy wykonać do wizyty w Anglii, oraz ustalili termin tej wizyty. Koordynator angielskiego zespołu przedstawiła szczegółowo program wizyty w swoim kraju. Omówiono także zasady umieszczania wypracowanych materiałów projektowych na Platformie eTwinning. Przydzielono wykonanie przewodnika dla rodziców
i dzieci zespołowi z Portugalii. Poruszono również temat dotyczący broszury i komiksu.
Polski zespół zaprezentował rozwiązania odnośnie zmniejszenia zużycia opakowań papierowych i foliowych. Ponadto przekazaliśmy pozostałym zespołom prezentację dotyczącą „zużycia drzewa”, filmy w ramach działań projektowych,
gry dydaktyczne z działu „Zdrowe odżywianie”. Na koniec szczegółowo omówiono grę planszową, która będzie wspólnym produktem projektu. Natomiast pozostali uczestnicy projektu brali udział w warsztatach artystycznych. W miłej i wesołej atmosferze tworzyliśmy instrumenty muzyczne z recyklingu.
Popołudnie tego dnia spędziliśmy w największym Centrum Handlowym Portugalii – Vasco da Gama, zaś wieczorem wszyscy spotkaliśmy się na uroczystej kolacji. Pobyt tam uświetnił nam występ zespołu muzycznego.
W środę i czwartek w godzinach przedpołudniowych w ramach dobrych praktyk uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych w przedszkolu i szkole COLEGIO EUROPEU ASTPRIA. Obserwowaliśmy zajęcia kulinarne, z literatury, techniki. Mieliśmy możliwość wspólnie z dziećmi wykonywać prace: kwiaty goździki i ludki z recyklingu. Dowiedzieliśmy się, iż w każdy dzień dzieci realizują inny rodzaj aktywności. Zauważyliśmy również, że w salach przedszkola dzieci nie mają zabawek.
Środowe popołudnie dzięki uprzejmości poznanej nauczycielki Marii da Luz spędziliśmy w Fatimie, która leży w środkowej Portugalii. Znajdujące się tam Sanktuarium fatimskie jest ośrodkiem kultu maryjnego i celem wielu pielgrzymek katolickich. Zostało wybudowane w miejscu objawień Matki Bożej trojgu pasterzom w 1917 roku. Podczas objawień Matka Boża przekazała dzieciom trzy tajemnice fatimskie. Obecnie Sanktuarium tworzą: Kaplica Objawień, Bazylika Matki Boskiej Różańcowej, Kościół Trójcy Przenajświętszej, domy rekolekcyjne.
Natomiast w czwartek w godzinach popołudniowych pojechaliśmy do zaprzyjaźnionej szkoły oddalonej 15 km od Lizbony, w której pracuje Maria da Luz. Jest to publiczna szkoła wiodąca prym w realizacji projektów na platformie eTwinning. Wewnątrz budynku na korytarzach wisiały kolorowe gazetki wykonane przez dzieci. Gościliśmy w grupie przedszkolnej dzieci 5 letnich, którą prowadzi Maria. Dzieci powitały nas portugalską piosenką. My zaś w dowód wdzięczności wręczyliśmy im drobne upominki .Były to postaci z polskich bajek :Bolek i Lolek, Pszczółka Maja, Miś Uszatek i Koziołek Matołek. Potem mieliśmy możliwość zwiedzenia szkoły i wymiany spostrzeżeń z nauczycielami.
Wieczorem wybraliśmy się na kolację do restauracji, w której głównym daniem były owoce morza.
W piątek rano wyruszyliśmy na lotnisko i pełni wrażeń pożegnaliśmy Portugalię.
Sprawozdanie z trzeciego spotkania roboczego projektu Comenius w Anglii
w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2014 r.
W dniach 29 kwietnia – 3 maja 2014 r. w Anglii w miejscowości Walsall, odbywała się trzecia wizyta studyjna w ramach realizacji Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół Programu Comenius LLP „Wspólna ekopodróż przez Europę ku przyszłości.” W wizycie uczestniczyli nauczyciele z Turcji, Cypru, a także Portugalii, Włoch i Polski wraz z uczniami. Nasz zespół reprezentowali: p. Maria Pirecka – dyrektor szkoły i jednocześnie koordynator projektu, p. Anna Mróz-Juchacz, p. Iwona Więcław i p. Lucyna Grochowska oraz uczniowie: Weronika Dubilewicz, Julia Iciek, Aleksandra Roczyńska, Zuzanna Tyma, Katarzyna Sobieszczyk i Jakub Grochowski.
Podczas pobytu w Anglii nasza grupa odwiedziła szkołę partnerską Landywood Primary School. Oficjalne otwarcie naszej wizyty rozpoczęło się 30 kwietnia 2014 r. ceremonią powitalną w szkole. Tam mieliśmy okazję poznać angielski system edukacji – metody i formy pracy, kadrę pedagogiczną i uczniów szkoły. Nasi uczniowie brali udział we wspólnych zajęciach z tamtejszymi dziećmi, podczas których wykonywały koktajl i różnego rodzaju dekoracje z makulatury.
W trakcie lekcji uczyły swoich rówieśników i ich nauczycieli języka polskiego. Cały czas nawiązywały kontakty
z rówieśnikami, wykorzystując znajomość języka angielskiego. Oprócz zwiedzania szkoły, zobaczyliśmy znajdujące się w sąsiedztwie przedszkole. Naszą uwagę zwróciła wielość przeróżnych kącików tematycznych, gdzie dzieci poprzez zabawę uczą się. Taka forma pracy jest najbardziej wskazana na tym etapie rozwoju dziecka.
Tego samego dnia odbyło się spotkanie koordynatorów projektu, gdzie omówiono już wykonane zadania oraz określono terminy kolejnych wizyt. Pozostali nauczyciele brali udział w zajęciach, podczas których wykonywali wietrzne dzwonki
z odpadów. Podczas pobytu w szkole skosztowaliśmy angielskiej herbaty, ciasta z rabarbarem, scones z dżemem, zjedliśmy też przepyszny lunch. Tam też nastąpiło wręczenie upominków wszystkim partnerom projektu.
Po mile spędzonych chwilach w murach Landywood Primary School wróciliśmy do hotelu, by przygotować się na kolację powitalną, która miała się odbyć w hinduskiej restauracji. Na przygotowanie mieliśmy niewiele czasu. Jak na indyjski klimat przystało w restauracji dominowały kolory czerwieni, żółci i pomarańczy. Nauczyciele siedzieli przy jednym wspólnym stole, natomiast uczniowie z Polski, Portugalii i Włoch przy drugim stole obok. Na początku dzieci otrzymały prezenciki – były w nich piłeczki kauczukowe, świecące w ciemności druciki i maski zwierząt. W maskach mieliśmy wszyscy zabawną sesję zdjęciową. Podczas kolacji poznaliśmy specjały kuchni hinduskiej – były one słodkie, albo bardzo ostre. Tego wieczora oprócz różnorodności potraw, które skosztowaliśmy, nasi uczniowie musieli stawić czoła jeszcze jednemu wyzwaniu – nauczyć tamtejszego kelnera kilku podstawowych słów w języku polskim. Oczywiści zadanie wykonano celująco. Kolacja skończyła się o godzinie dwudziestej trzeciej czasu lokalnego. W Polsce był już wtedy nowy dzień.
W czwartek rano pojechaliśmy ponownie do angielskiej szkoły. Niestety pogoda nie dopisywała. Padał deszcz. Mimo tego wszyscy mieli uśmiechnięte buzie i dużo siły do pracy. Wybraliśmy się więc wraz z angielskimi uczniami do mieszczącego się obok szkoły lasku. Zasadziliśmy tam drzewko Comeniusa i zasialiśmy kwiaty. Angielska pogoda nie dawała jednak
za wygraną. Nie obyło się zatem bez płaszczy przeciwdeszczowych, ale to właśnie w nich wykonaliśmy najzabawniejsze zdjęcia. Tego samego dnia po południu wybraliśmy się do fabryki czekolady Cadbury Word w Birmingham, by poznać historię malowniczego miasteczka Bourrnville oraz dowiedzieć się, jaką drogę musiało przebyć ziarno kakaowca, by mogło znaleźć się na sklepowej półce w postaci czekolady. Ale to nie wszystko. Niesamowita była przejażdżka samochodzikiem. W trakcie podróży podziwialiśmy uroki rozkwitającej wiosny, słonecznego lata, deszczowej jesieni oraz mroźnej zimy. Tam też robiono nam zdjęcia, nikt jednak nie wiedział, w którym momencie to nastąpi. Kiedy dotarliśmy na miejsce, czekała na nas słodka niespodzianka – gorąca czekolada, przyrządzana jeszcze według receptury z VII wieku. Receptura została przyjęta przez kucharzy Montezumy i składała się z kakao, cynamonu, gałki muszkatołowej, miodu, wanilii i chili. Dodawano do tego wywaru jeszcze wyciąg z płatków kwiatowych, przez co zyskiwał on niepowtarzalny zapach. Z pobytu w fabryce pozostały nam pamiątkowe zdjęcia i smak czekolady. W pobliskiej restauracji zjedliśmy obiad i przepyszny deser. Zrobiliśmy też zakupy w sklepie firmowym Cadbury Word.
W piątek rano udaliśmy się ponownie do szkoły, gdzie odbyła się oficjalna ceremonia pożegnania partnerów projektu.
Na początku obejrzeliśmy film wykonany przez uczniów, usłyszeliśmy z ust dyrektora szkoły historię dwóch przyjaciół, potwierdzającą przysłowie, że „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Następnie uczestniczyliśmy w cotygodniowym apelu sukcesów, podczas którego wyróżniani są uczniowie za swoje osiągnięcia, poczynione postępy
w nauce. Miłą niespodzianką była pochwała otrzymana przez naszych uczniów, u których podkreślano ogromne zaangażowanie w zajęcia i wykonanie poszczególnych zadań.
Ze szkoły udaliśmy się do Muzeum RAF (Royal Air Force), gdzie poznaliśmy historią brytyjskiego lotnictwa. Dowiedzieliśmy się również, do czego wykorzystywać można nowoczesne technologie informacyjno – komunikacyjne. Przy wielu stanowiskach interaktywnych mogliśmy przekonać się, jak zbudowany jest samolot, sprawdzić jak działa jego oprzyrządowanie oraz spróbować go pilotować. Mieliśmy również okazję odbyć lot wojskowym samolotem w miejscowym kinie 4D. Odwiedziliśmy również malownicze miasteczko Birdgnorth Shropshire. Z dolnej części miasta do górnej przemieściliśmy się kolejką. Na miejscu dużo spacerowaliśmy, podziwiając piękną zabytkową architekturę. Tutaj kupiliśmy drobne pamiątki i zjedliśmy obiad – pierś z kurczaka w sosie grzybowym z frytkami i sałatką.
Wieczorem w pubie, odbyła się ceremonia pożegnalna, podczas której koordynator naszego projektu p. Maria Pirecka odebrała certyfikaty dla całego naszego zespołu.
W sobotę rano, a był to ostatni dzień naszego pobytu w Anglii, pojechaliśmy do rezerwatu przyrody Cannock Chase,
by poznać atrakcje przyrodnicze regionu oraz zobaczyć, jak powinien wyglądać aktywny wypoczynek. Rezerwat charakteryzował się ciekawym drzewostanem. W rezerwacie miało się też odbyć polowanie na wróżki. Byliśmy ciekawi, jak to będzie wyglądało. Ku naszemu zdziwieniu, odnaleźliśmy drzewo, w którym znajdowało się pełno małych mieszkanek. Był to „blok wróżek”. Zostawiliśmy w ich mieszkaniach upominki. Niestety niektóre drzwi były zamknięte,
a szkoda. Około trzynastej udaliśmy się do hotelu, a stamtąd już bezpośrednio na lotnisko w Birmingham. W Bydgoszczy wylądowaliśmy punktualnie o dwudziestej pierwszej piętnaście.
Dla uczniów wyjazd do Anglii był niesamowitą przygodą, która na zawsze pozostanie głęboko w pamięci.
English version
Report on the first Comenius meeting in Dasaki Achnas, Cyprus 6th – 10th of November, 2013
The first study visit under the Comenius Lifelong Learning Programme “A UNITED ECO JOURNEY THROUGH EUROPE TO THE FUTURE” took place in the village of Dasaki Achnas. On the sixth of November at 2:55 a.m. we landed at the main airport in Larnaca, Cyprus. Then we continue our journey by bus which carried us to the hotel “Achilleos” in Larnaca.
On Wednesday morning we went for a walk through Larnaca. The city is situated on the south-eastern coast
of Cyprus. It is the third largest city in Cyprus after the capital Nicosia and Limassol. It has the population of about 46 700 people. In ancient times it was called Kition (in Latin: Citium). One of the most famous Greek philosophers, the founder of stoicism – Zeno of Citium came from it. The weather was beautiful. It was about 30 degrees, so we could bathe in the sea, that of course we did.
On the same day, together with the Turkish team we met the head teacher of the school in Dasaki Achnas Georgius Konstantinou and a teacher of the local school Cristie, who took us on a short trip. We had the opportunity to visit the mosque of Hala Sultan Tekle, the most important Islamic temple in Cyprus. According to legend, Hala Sultan or Umm Haram (in Arabic) was an aunt of the Prophet Muhammad. The contemporary mosque along with the adjoining monastery and rooms for pilgrims was built in 1816. They are surrounded by a big green garden. There for the first time we had the chance to admire fig trees and orange trees. For the followers of Islam that mosque is the third most important place of pilgrimage after Mecca and Medina.
In the direct neighborhood of the mosque there is Salt Lake, which in winter is filled with cold water and is visited by the flocks of flamingoes. Because of the lack of rain in summer it dries up. On its surface the salt crystals gather, which we had the opportunity to hold in our hands.
In the evening we went to a welcome dinner at a nearby restaurant, where the head teacher of the Cypriot school introduced us to the teachers. Most of them are women. Dinner was held in a very nice atmosphere. There was a lot of local food on the tables and we tasted each. The most delicious dishes were “moussaka” – a Greek casserole of minced meat, aubergine and tomato sauce, and fried celery leaves – similar to crisps. After dinner we returned to the hotel.
Thursday was a workday, at 8:20 a.m. all the project participants (from England, Portugal, Italy, Turkey and Poland) went from the hotel to school in Dasaki Achnas by bus. At school the official welcome of partners took place. At the entrance to the school the guests were awaited by the students. Some students wearing Greek costumes welcomed us with traditional drinks and music. In the huge hall of the school there were some interesting exhibitions, thematically related to the project. For us, a nice touch was a display at the entrance on which it was “Dzień dobry” (Good morning) written in Polish.
At the beginning, the Cypriot educational system was presented. It was followed by a discussion and comparison with the systems of education in partner countries. Afterwards, the school and local authorities welcomed the participants of the project officially. Soon after that, Sara Jayne Parton who is the main coordinator of the project gave her speech. Then, the teams from different countries listened to the national anthem of Cyprus. The partners exchanged gifts, and then we could watch a dance performance “An Eco journey”. It showed a story about how the world was created and how human began to destroy it. The play made a huge impression on us. It was very impressive.
We also saw the traditional Cypriot dances, performed by the students of course.
After the official part, we had the opportunity to taste traditional Cypriot snacks and delights prepared mostly by the teachers of the school. Then all the partners went outside, where the Comenius trees were planted. At about 12:00 we started visiting the school in two groups. The school is attended by 170 students. We saw large classrooms and we observed the work of students during different activities, in some of them we even took part ourselves. In the classrooms children received prepared gifts (bracelets, key rings, pendants) and candies from us.
After lunch we started working on the project. At the very beginning we have received thecertificates from the hands of the head teacher of the school Georgius Konstantinou. At the meeting the dates for subsequent visits to Portugal and England were set. We also determined the form and the contribution of each partner country for the project products, among other things a calendar, a dictionary, eco farms, a vitamin rainbow. The ideas for the first brochure on recycling were also discussed. We managed to choose our common logo of the project –the work from Cyprus received majority of votes. According to Eco hero competition, the most interesting turned out to be the work from Portugal. We returned to Larnaca at about 17:00 p.
Friday was the day when the whole Comenius team gathered at school again. During the meeting, Georgius Konstantinou presented the blog of the project and explained how it can be used. Then we were shown a presentation about eTwinning, which task is to assist the implementation of school and European projects.
After the break, we said goodbye to the students and set off on a trip. First, we saw the “Green Line “, the actual dividing line of the Cyprus. In 1974 the war broke out, which divided Cyprus into the Greek and Turkish parts and crossing the line became impossible. The line currently has the form of the demilitarized zone. The Zone remains under UN administration and it is guarded by soldiers. Nicosia, the capital of Cyprus, is the last divided capital in the world. Similarly, the historic part of Famagusta is in the Turkish Republic of Northern Cyprus, and its tourist district Varosha is in the exclusion zone. Varossha was abandoned by the inhabitants in a few hours and in the houses without windows there are still plates on the tables, the books are on the shelves, there are cars in the garages, in luxury stores there are luxury goods. We were shocked by the view of a barbed wire, behind which the panorama of empty skyscrapers of Famagusta extends.
Next places to visit were Konnos Bay and Cape Greco, where we admired the magnificent views of the sea and we took the most beautiful pictures. After that, we visited the charming medieval monastery of Agia Napa, dedicated to “The Lady of forests “. It is situated in the middle of the village of Agia Napa and it is surrounded by a high wall. The monastery was built partially underground and carved in the rock. Opposite the south gate the ancient sycamore grows and it is believed that it is over 600 years. In 1978, the monastery became an Ecumenical Conference Centre serving churches in Cyprus and in the Middle East. In 1994, in the south-west of the monastery a new church dedicated to the Virgin Mary was built. At about 2 p.m. we went for lunch at “Fish Tavern”. During the meal we could admire
a spectacular view of the harbor. We had the opportunity to taste a lot of seafood – squids, shrimps, fish and oysters. After lunch we started visiting “The Talassa Museum” where the collections on the Cyprus sea life were gathered.
The last point of our trip was the famous Nissi Beach which stretches for 500 meters and the water is so pure that it has been awarded a blue flag. All participants of the Comenius meeting took commemorative photos ther.
On Saturday morning we went by bus on a guided tourto traditional Cypriot villages. It was offered complimentary from Larnaca Municipality. Before we left town, we had visited the Church of St. Lazarus in Larnaca. It is a temple built in the ninth century and renovated in the seventeenth century. According to the tradition of the Cyprus Orthodox Church, the building is situated on the Lazarus (a man resurrected by Christ) tomb.
The temple is very beautiful. Inside the church there is carved in wood iconostasis from baroque. In the eighteenth
and nineteenth centuries in the church there could have been a monastery. The first village which we visited was Lefkara. It is a picturesque, famous for beautiful handmade lace settlement. A characteristic view of this place is women who sit in the narrow streets of the village and work on fine embroidery. The village is also famous for skilled silversmiths who produce fine filigree works. There is also a folklore museum, where you can see what life in Cyprus looked like a hundred years ago. According to legends, in 1481 the village was visited by Leonardo da Vinci, who bought lace there and placed it on the main altar of the cathedral in Milan. In the center of Lefkara there is the Church of the Holy Cross. Its origins are dated back to the fourteenth century. In the church you can see a carved shrine, where
a large silver cross with a piece of the Holy Tree is placed.
The next point of Saturday schedule was visiting the village Skarinou. First, we participated in cooking workshops and we were learning how to make traditional dishes of the island. We had a taste of warm olive cake too. Then we visited the museum where you could see old everyday items and buy souvenirs. We spent the coffee break
in the orchard of oranges, mandarins and lemons. We also had the opportunity to have a photo with a real donkey.
At about 5 p.m. we returned to Larnaca.
Before 8 p.m. all project partners went to a ceremonial farewell dinner prepared by parents and Dasaki Achnas authorities. The evening was graced by traditional Cypriot dances performed by a folk band. We also had the opportunity to see some amazing tricks which were breathtaking. We were listening to Cypriot music and we were eating delicious local dishes. Then we joined in common dances. We returned to the hotel after midnight. On Sunday, we began preparations to return to Poland. About 3:35 a.m. we left Larnaca.
Report on a visit to Portugal 31.01 – 06.02,2014
The second study visitwithin the framework of the COMENIUS Multilateral Schools Partnership LLP‘A United Eco Journey Through Europe to the Future’ was held in Lisbon.
Lisbon is the capital and the largest city of Portugal. It is situated in the western part of the country on the Atlantic Ocean at the Tagus Estuary. It has the population of approximately 600 thousand. It is the political centre of Portugal as it houses the government and the head of the country.
We landed at the airport in Lisbon at 18.15 where the teachers from the partner schools were awaiting us. From the airport we went to the Hotel Roma. Later that day there was a welcome dinner held in the restaurant ‘Brasiliana’ where we could enjoy traditional Portuguese dishes and listen to the local music.
The first two days we were visiting interesting places in Lisbon and its neighborhood.On Saturday we went to the Monastery of the Hieronymites in Belem which was built as a token of thanksgiving for a successful journey of Vasco da Gama. It is considered to be the pearl of the Manueline style which is a combination of Gothic and Renaissance. There are tombs of kings and their wives, the tombs of Vasco da Gama and a writer Luis de Camoes. This building is also a UNESCO World Heritage Site. In 2007 in the area of monastery the European Union Reform Treaty (The Treaty of Lisbon) was signed. The next place we could see was the Belem Tower. It is a military building at the Tagus estuary to the ocean. It was built during the era of great geographical discoveries. It was a symbol of a maritime power of Portugal. At a later time, it served as a prison. In 1833 General Joseph Bem was imprisoned there.
In the afternoon we were strolling about the streets in the historic district of Lisbon. On one of those streets we found the Museum of the Millennium.In the early 1990‘s Phoenician and Roman archaeological ruins were discovered under the Millennium Bank building in the downtown Baixa district. During a fascinating tour we went 4-meters below street level to learn how the inhabitants lived there over the centuries. A lot of interesting artifacts from the Iron Age, Roman and Moorish periods, including shops, homes, tombs, skeletons and mosaics were presented.
That day we also visited Santo Antonio Church which was built on the place where Saint Anthony was born. Saint Anthony is the patron saint of Lisbon, lost things and honeymooners. The veneration of him is so unusual that people touch the image of Saint Anthony to bring them luck. In 1982 Pope John Paul II prayed in the crypt by his grave.
On Sunday morning our destination was Sintra where a unique Castle of the Moors is. The area is surrounded
by a magnificent park. It was designed by Ferdinand von Sachses – Coburg, the husband of the Portuguese Queen Mary II and built by a German Baron Wilhelm von Eschwege. Besides the flora, there are a lot of various arbours, caves, ponds and fabulously winding paths. This area was a little challenging for us, but it was worth it.
In the afternoon we went to Cabo da Roca which is situated within the National Park Sintra – Cascais in the west
of Lisbon. It is the furthest west point of mainland in Europe. The headland is rocky and it rises 144 metres above the Atlantic Ocean. There is a lighthouse there. At the top of the cliff there is also an obelisk. You can see a plaque with
a poet Luis de Camoes’s quotation: ‘Where the land ends and the sea begins’ on it. We came back to Lisbon driving the road along the coast of the Atlantic Ocean. It was an unforgettable view for us.
We started the third day of our visit with a meeting at the school COLEGIO EUROPEU ASTORIA. The students of it have
a choice to start working after vocational school or to pass a state exam and go to university. The students presented the play ‘We are tolerant’ to welcome their guests. They showed the problems of young people in Europe and their environment. Another purpose of our visit was to meet the youngest pupils, the preschoolers. Children greeted us warmly holding the symbols of flags of partner countries in their hands. During our visit in this facility we had the opportunity to observe fragments of classes in various age groups.
Another place we visited was a school similar to a Polish primary school. Walking through the building of the school we had a chance to learn how the classrooms were arranged and equipped. We noticed that each room was intended to different type of activity. There were separate rooms for arts and crafts, music, practical classes etc. At school we had lunch which consisted of traditional dishes prepared by the parents. In the afternoon all participants of the project were acquainted with the educational system in Portugal. Planting trees on school grounds is the tradition of partnership meetings. Our head teacher planted a fruit tree. After that, we were working on complementing an electronic book containing information from a visit in Cyprus. As part of the practical exercises and further integration, together with other participants of the project we made ‘A Comenius Recycling tree’.
Another day of our visit was a typical workshop. First we were shown a presentation on the proper and planned energy consumption and then we discussed it. Afterwards, during the meeting coordinators of the teams summarized already completed project activities, discussed those which are to be accomplished by the visit to England and set the date of the next visit. The coordinator of the English team presented in detail the program of the visit in her country. The rules of publishing project materials on the eTwinning portal were discussed as well. The team from Portugal was assigned to create a guide for parents and children. The topic of brochures and comics was also raised.
Polish team presented the solutions regarding the reduction of packaging that we use. In addition, we provided other teams with presentation on ‘trees consumption’, films on project activities, some educational games on ‘Healthy Living’. At the end, a board game which is to be a joint product of the project was discussed in detail.
The other participants took part in art workshops. In a relaxed and cheerful atmosphere we made musical instruments from recycling materials.
We spent that afternoon in the largest shopping centre in Portugal – Vasco da Gama. In the evening we all met at the gala dinner. A musical band graced it with a performance.
On Wednesday and Thursday mornings within as part of good practices we participated in the activities organized in the nursery and primary school. We watched culinary, literature, and art classes. We had the opportunity to work together with the children and we made carnations and manikins from recycled materials. We also learned that every day children perform a different kind of activity. We noticed that preschoolers do not have toys in their classrooms.
By courtesy of met teacher Maria da Luz we spent Wednesday afternoon in Fatima, which is situated in central Portugal. There is a Sanctuary of Our Lady of Fatima, which is a center of Marian devotion and the destination of many Catholic pilgrimages. It was built in the place of the apparitions of Our Lady to the three shepherds in 1917. During the apparitions Our Lady gave the children three secrets of Fatima. Currently, the sanctuary consists of the Chapel of the Apparitions, the Cathedral Basilica Shrine of Our Lady of the Rosary, the Church of the Most Holy Trinity and some retreat houses.
On Thursday we went to school which was 15 km away from Lisbon, where Maria da Luz worked. It was a public school which was leading in the implementation of projects on the eTwinning portal. Inside the building there were some colorful classroom newsletters made by children on the walls . We were hosted by a 5-year-old group of preschool children led by Maria. They greeted us with a Portuguese song. To show our gratitude we handed them small gifts.
They were given some characters of Polish cartoons: Benny and Lenny, Maya the Bee, Teddy Floppy-ear and Matołek the Billy-Goat.
Then we had the opportunity to visit schools and share with teachers our observations. In the evening we went to dinner at a restaurant, where the main course was the seafood. On Friday morning we went to the airport and full
of new impressions said goodbye to Portugal.
The report on the third meeting of the Comenius project in England 29th April – 3rd May 2014
The third study visitwithin the framework of the COMENIUS Multilateral Schools Partnership LLP‘A United Eco Journey Through Europe to the Future’was held from the 29th April to the 3rd May 2014 in the town of Walsall, England.
Teachers from Turkey and Cyprus as well as teachers from Portugal, Italy and Poland along with the students participated in the visit. Our team was represented by Mrs. Maria Pirecka – the headteacher of the school and at the same time the project coordinator, Mrs. Anna Mróz-Juchacz, Mrs. Iwona Więcław and Mrs. Lucyna Grochowska and the students: Weronika Dubilewicz, Julia Iciek, Aleksandra Roczyńska, Zuzanna Tyma, Katarzyna Sobieszczyk and Jakub Grochowski.
During the stay in England our group visited the partner school ‘Landywood Primary Schoo’l. The official opening of our visit began on 30th April 2014 with a welcome ceremony at the school. There we had the opportunity to learn about English education system – methods and forms of work, meet teaching staff and students of the school. Our students participated in joint activities with local children. They made fruit smoothies and various decorations from recycled paper. During the lessons they taught their peers and the teachers Polish. All the time they were establishing contacts with peers using English. Besides the primary school we visited the kindergarten situated in the neighbourhood. Our attention was drawn by the multitude of various thematic corners where children learnt through playing. This form of work is the most appropriate at this stage of child development. On the same day a meeting of coordinators of the project was held where the performed activities were discussed and the dates of subsequent visits were determined. The other teachers took part in classes where they made wind chimes from waste. During our stay at the school we tasted traditional English tea, rhubarb cakes, scones with jam and ate delicious lunch. We also handed in some gifts to all partners of the project.
After some pleasant moments spent within the confines of the ‘Landywood Primary School’, we returned to the hotel to get ready for the welcome dinner, which was to be held at the Indian restaurant.
As the Indian climate befits the restaurant was dominated by red, yellow and orange colours. Teachers were sitting at a communal table, while students from Poland, Portugal and Italy were sitting at the other table next to it. At the beginning, the children received some gifts – rubber balls, glowing in the dark sticks and animal masks. We took a lot of funny pictures wearing masks. During the dinner we tasted Indian delicacies – they were sweet and very spicy. That evening, besides the variety of tasted dishes, our students had to face one more challenge – teach the local waiter a few basic words in Polish. Of course, the task was performed with flying colours. Dinner ended at eleven o’clock local time. In Poland it was already a new day. On Thursday morning we went again to the English school. Unfortunately, the weather was bad. It was raining. Despite this, we all had smiling faces and a lot of strength to work. We went along with English students to the forest near the school. There the Comenius trees were planted and some flowers were sowed. English weather, however, did not give up. There were raincoats, but wearing them we took the funniest pictures. On the same day in the afternoon we went to the chocolate factory ‘Cadbury World’ in Birmingham to learn the history of the picturesque town of Bourrnville and find out what way the cocoa beans had to undergo before they could be found on the shelves in the form of chocolate. But that’s not all. The bumper car ride was incredible. Then we admired the charms of blossoming spring, summer sunshine, rain fall and cold winter. There we had a photo taken for us, but nobody knew, when it had happened. When we finished our ride, a sweet surprise was waiting for us – hot chocolate, prepared according to the recipe from the seventh century. The recipe had been adopted by the chefs of Montezuma and consisted of cocoa, cinnamon, nutmeg, honey, vanilla and chilli. Even an extract from flower petals was added to the decoction. Thanks to that the chocolate gained a unique smell. From the stay in the factory we still have commemorative photos and the memory of the taste of chocolate. At a nearby restaurant we ate dinner and delicious dessert. We also did the shopping at the company’s ‘Cadbury World’ store. On Friday morning we went back to school where the official farewell ceremony of the project partners was held. At the beginning we watched a video made by the students, we heard from the headmaster a story of two friends, confirming the proverb that ‘the friend in need is a friend indeed’. Then we participated in a weekly Success Assembly where the students were awarded for their achievements or the progress made in learning. The commendation received by our students for showing a huge involvement in the activities and performance of individual tasks was a nice surprise for us. From school we went to the RAF Museum (Royal Air Force), where we learned the history of British aviation. We found out how modern Information and Communication Technologies can be used. At many interactive stations we could see how an airplane is built, check its instrumentation or try to fly it. We also had the opportunity to fly in a military plane in the 4D cinema. We also visited the picturesque town Bridgnorth in Shropshire. From the lower part of the town we went to the top using a railway. There we were walking a lot and admiring the beautiful historic architecture. We bought souvenirs and ate lunch – chicken breast in mushroom sauce with fries and salad. In the evening in the pub a farewell ceremony was held, where our project coordinator Mrs. Maria Pirecka received certificates for our whole team. On Saturday morning, the last day of our stay in England, we went to the nature reserve Cannock Chase to see the natural attractions of the region and learn how an active rest should look like. The reserve was characterized by interesting trees. There a hunting for fairies was to be held. We were very curious to see how it would look like. To our surprise, we found a tree with a plenty of small residents. It was a “block of fairies’ flats”. We left some souvenirs in their homes. Unfortunately, some of the doors were locked. What a pity! At about one p.m. we went to the hotel and then we went directly to the airport in Birmingham. In Bydgoszcz we landed punctually at 21.15. For students the trip to England was an amazing adventure that will always remain deeply in their memory.
Thank you to our Comenius Partners for the hard work with our wonderful project.
Polish Comenius Team, 2014