Трети закон на Нютон by Eniya - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Трети закон на Нютон

by

  • Joined Mar 2022
  • Published Books 1

Съдържание:

1.Въведение в темата

2.Какво е динамика

3.Кой е Исак Нютон

4.Трети закон на Нютон

5.Заключение

6.Източници

2

 

 

БЕЛИТЕ ХРОНИКИ НА ВИТАНОВ. Хроника №8: Исак Нютон Част I: Нютон и науката

3

Здраей,скъпи читателю!

Сигурно,не за първи път попадаш на електронна книга,но за разлика от другите тази е пълна с интересни факти и обяснения,за да може физиката да ни върви лесно и забавно,а оценките да светят само в зелено разбира се.

 

Днес съм ти подготвила тема,благодарение на която ще си припомним какво е това динамика и най-вече ще наблегнем на господин Нютон,неговата биография и един от неговите интересни закони,защото когато научаваме нещо ново трябва да има от всичко по малко,за да направим ученето много по-приятно и спокойно.

 

След като вече знаеш за какво ще си говорим,предлагам да не губим повече време и да започваме!

4

Какво е динамика?

 

Динамиката е дял от механиката и описва физичните величини път, скорост и ускорение и тяхното изменение под въздействието на сили.

Поставям ти една диаграма,за да видиш как изгежда.

 

PendulumWithMovableSupport.svg

5

Дойде времето да си поговорим и за великия физик и математик Исак Нютон.А именно така е изглеждал той:

bulgariansinlondon.com/images/files/old/Godfrey...

6

„Смятан от мнозина за най-великия и най-влиятелен учен, живял някога“

Нютон е роден на 25 декември 1642 стар стил в Улсторп при Колстъруърт, селце близо до град Грантъм в английското графство Линкълншир.

 

Той изследва много проблеми,като например разлагането и природата на светлината, скоростта на звука, охлаждането, произходът на звездите, хронологията на Библията, природата на Светата Троица.

 

Нютон е силно религиозен, придържа се към неортодоксални християнски възгледи и освен на научна тема пише текстове и в областта на библейската херменевтика и окултизма. Той отказва да стане свещеник и да получи последно причастие, като вероятно отхвърля догмата за Светата Троица.

7

Исак Нютон умира през 1727 година в Лондон на 84-годишна възраст. За съжаление той не се жени и не оставя поколение след себе си,но за смека на това и до ден днешен всички ние помним името тъй като както вече споменх по-горе той е човек на науката,който се е занимавал с доста повече неща освен физика и математика. Не е ли истински гений? 🙂

 

Интересен факт е това,че след смъртта му се установява, че в тялото му има значителни количества живак. Това вероятно се дължи на неговите занимания с алхимия и може би обяснява ексцентричностите в края на живота му.

 

 

8

Това е личното копие на Нютон на неговата „Principia“ с нанесени на ръка корекции за второто издание

9

През 1684 година Исак Нютон публикува „De Motu Corporum“, която съдържа в начална форма Законите за движение

 

Принципите на механиката са доразвити във „Philosophiae Naturalis Principia Mathematica“, публикувана на 5 юли 1687

 

В този труд Нютон формулира трите фундаментални Закона за движение, които са в основата на класическата механика и се използват без промени през следващите два века!

 

Законите общо са 3 на брой,а ние директно се насочваме към третия.

10

Надявам се,че ти скъпи ми читателю си успял да прочетеш и погледнеш другите два закона,а пък ако не си можеш да го направиш, като потърсиш книгите на моите скъпи колеги-приятели,които също те улесняват с интересните си книги, представени по забавен начин, от който можеш да научиш много.

 

Без повече да се бавя нека да започваме с последния 3-ти закон на Нютон и да видим какво е открил и разбира се да го научим.

 

Трети закон на Нютон: Ако обект А упражнява сила върху обект Б, тогава обект Б трябва да упражнява сила със същата големина и противоположна посока върху обект А.

11

Третият закон на Нютон гласи, че всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие. Важното в този закон да се разбере, че се отнася за един и същи вид сила и само между два предмета.

 

Или накратко да обобщим:

Всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие.

Един интересен пример,за да схванеш идеята по-добре са ракетите. Ще ме попиташ , “Хм защо пък ракетите?” и аз веднага ти обяснявам.

12

 

Ракета на SpaceX ще се удари в Луната – Нова Варна

За да може една ракета да се изстреля с такава скорост,че да премине през атмосферното налягане и трябва сила, която да я избута от земята. В този случай са огнените частици,който тя изхвърля,когато излети. Те упражняват силата си надолу към земята и създават триене,което позволява на ракетата да се ускори напред и нагоре.

Ето затова казваме,че всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие.

13

Друг пример,който мога да ти дам за да те улесня максимално,тъй като аз съм тук,за да ти помогна да разбереш материала по-лесно е следния:

 

Плувкиня се изтласква с крака от стената на басейн и се ускорява по посока на дължината на басейна. Стената упражнява равна по големина и противоположна по посока сила обратно върху плувкинята. Може да си мислиш, че две равни по големина и противоположни по посока сили ще се компенсират, но това не се случва, защото са приложени върху различни системи.  Ако разглеждаме плувкинята, както е показано на картинката по-долу, тогава е външна сила върху системата и се отразява върху движението ѝ. Плувкинята се премества в посоката на 

14

Обратно, силата  действа върху стената, а не върху системата, която разглеждаме. Следователно  не влияе директно на движението на системата и не се унищожава с 

Обърни внимание, че плувкинята натиска в противоположна посока на посоката, в която иска да се придвижи. По този начин реакцията от нейното бутане е в желаната посока.

 

F1-стена крака

F2-крака стена

15

Формулите, които изразяват закона са:

|vec{F_1}| = |vec{F_2}|

vec{F_1}=vec{-F_2}

3rdlaw

За сметка на формулите в другите два закона,тук са направо детска игра,не мислиш ли? 😉

16

Това беше краят на нашия урок и последната книга от поредицата “Законите на Нютон”.

 

Много силно се надявам,тя да ти е била полезна скъпи ми читателю и да си успял,да разбереш какво е това Трети закон на Нютон, къде се използва и защо.

 

Ще ми бъде изключително приятно,да се срещнем отново в някоя друга книга,в която да обсъдим материал,на пръв поглед доста сложен и невъзможен за научаване,за да мога отново да те изненадам с едно прияно,ползотворно и спокойно учене.

17

Нека завършим подобаващо с цитат на Нютон,който обаче ще те оставя да помислиш сам.

 

„Обект, който е в покой, ще остане в покой. Обект, който е в движение, ще има тенденция да остане в движение, освен ако не се действа от външна сила. ” – Исак Нютон

 

 

“Геният е търпение.” – Исак Нютон

 

Ами ти читателю,търпелив ли си? 🙂

Легенда ли е историята с ябълката и Нютон? | Impressio.dir.bg

18

Трети закон на Нютон

посл. дс. (18.03.2022)

https://bg.encyclopedia-titanica.com/significado-de-din-mica

посл. дс. (18.03.2022)

http://web.uni-plovdiv.bg/drago/mechanics/ZO/lectures/4%20vupros.pdf

посл. дс. (18.03.2022)

https://bg.khanacademy.org/science/fizika-11-klas/x9ee5a5eeacd2adc4:dinamika/x9ee5a5eeacd2adc4:zakoni-nyuton/v/newton-s-third-law-of-motion?modal=1

посл. дс. (18.03.2022)

 

 

19
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content