ПРАВИЛА ДИЗАЙНУ
КОМПОЗИЦІЙНИЙ ЦЕНТР
Використовуйте метод «головний – додатковий»: зосередьте увагу глядача на одній важливій речі, а потім проведіть його погляд щодо інших. Це створює порядок сприйняття.
Важливо: прийом допоможе правильно розставити акцент і уникнути хаосу.
СИМЕТРІЯ І АСИМЕТРІЯ
Симетрія підходить для передачі балансу, рівноваги, статики. Використовується в друкарстві, дизайні інтер’єрів і портретної фотографії.
Асиметрія використовується для посилення динаміки, коли йдеться про щось емоційне: наприклад, в журналах і плакатах.
ВИБІР КОЛЬОРА
Важливо: гаму краще підбирати з двох-трьох кольорів, щоб не перевантажити картинку.
УНІВЕРСАЛЬНІ ПРАВИЛА ДИЗАЙНУ:
- Дизайн починається з ідеї і роботою над ним;
- Дизайн повинен бути простим, а текст – коротким і зрозумілим;
- Не спішити за комп’ютер; краще зробити декілька начерків на листку або на планшеті;
- Тренуйте нагляд: вам допоможе живопис і роботи колег.
КОЛЬОРИ
ПРАВИЛА ПІДБОРУ КОЛЬОРУ
Головний інструмент, який застосовують для комбінування відтінків, – це колірний круг. З його допомогою можна знайти ефектні поєднання, які гармонійно виглядають разом. Але спочатку треба зрозуміти принципи роботи з ним.
Сервіси підбору:
- Htmlcolorcodes
- Color picker
- Chrome Dev Tools
- Eye Dropper
- ColorPick Eyedropper
- Tiny Colorpicker
- Spectrum
- Pick-a-Color
- Eyecon Colorpicker
Гармонійні комбінації народжуються з:
- 3 кольорів, які в колі утворюють трикутник. Класична тріада – коли кожен елемент трійки віддалений від іншого на рівну відстань. Один колір панує, два інших доповнюють його.
- 4 кольорів, що утворюють прямокутник. Складна схема, при якій 1 колір – головний, 2 – додаткових, а ще один – підкреслює акценти. Всі 4 кольори не можна використовувати як основні: з’явиться дисбаланс, дизайн буде, що називається, різати око.
- Контрастів, тобто поєднань 2 кольорів, розташованих в колі протилежно.
Щоб швидше зорієнтуватися в підборі кольору, треба засвоїти ще кілька нескладних правил:
- Гармонійними є тони, які близькі за спектром. Наприклад, поряд з червоним в колі розташовуються рожевий, помаранчевий.
- Комплементарні або додаткові відтінки – пара, розташована в колі навпроти. Це, припустимо, синій з жовтим, зелений з червоний. Їх не можна використовувати на рівних: один – завжди основної, іншої – додатковий. Ступінь контрасту значний, і такі поєднання краще застосовувати, коли якусь інформацію необхідно підкреслити. Наприклад, синій – фон, жовтий – колір акценту.
Шрифти
Найбільш важливим критерієм вибору шрифтів їх його зручність для читання. Шрифт покликаний забезпечувати комунікацію, і, чим він розбірливий, тим чіткіше та швидше здійснюватиметься ця комунікація. Зручність для читання поняття відносне. Те, що зручне для читання для однієї людини в одній ситуації, може не з’являтися таким для інших.
Зручність для читання залежить від характеристик вибраного шрифту, ступеня знайомства з ним читача, кегля цього шрифту, довжини рядка, величини, тобто інтервалів між рядками, і використання пробілів. Все це необхідно враховувати при виборі конкретного шрифту і виду набору.
Шрифтові пари – це вдало поєднані шрифти та їх основні характеристики.
ПІДБІР ШРИФТІВ
Попри те, що задача підбору шрифтів для проєкту є певною мірою буденною і супроводжує професію графічного дизайнера багато століть, простого та універсального алгоритму для цього не існує.
Тож і в нашому матеріалі мова піде радше про певні раціональні рекомендації, на які дизайнери можуть зважати в своїй роботі.
Першим параметром треба порівнювати безпосередньо будову — тобто тип шрифта як такий. Також можна порівнювати такі конструктивні параметри:
- контраст,
- динаміку,
- вагу,
- ширину.
При цьому відкритість шрифта (тобто, апертура) у порівнянні є другорядним параметром.
Композиція
Від лат. «Соmpositio» (складання, пов’язування, поєднання, співставлення) – складання цілого з окремих частин. Але насправді, явище дещо складніше ніж суто об’єднання об’єктів. Ключове завдання чи навіть мистецтво композиції полягає, якраз у тому щоб втілити авторський задум, поєднавши компоненти гармонійно. Одним із важливим елементів, що значною мірою визначає курс цього пошуку, є форма, в межах якої створюється композиція.
В залежності від того, в якій формі створюється продукт дизайну композицію часто поділяють на :
– площинну композицію (її ще називають фронтальною) – елементи розміщуються на площині, простір якої формують лише два параметри – висота та ширина. Таким простором може бути що завгодно: лист паперу, екран монітора, стіна. Саме з нею здебільшого працюють графічні дизайнери та дизайнери взаємодії.
– об’ємну композицію – в межах об’ємної композиції створюються об’єкти, що можуть сприйматись в тривимірному просторі. В межах об’ємної композиції створюються об’єкти, що можуть сприйматись в тривимірному просторі. Наприклад скульптури, меблі або 3D-моделі. З об’ємною композицією працюють скульптори, промислові дизайнери, 3D-дизайнери.
– об’ємно-просторову композицію – в об’ємно просторовій композиції окремі тривимірні об’єкти поєднуються в єдиному просторі. В об’ємно просторовій композиції окремі тривимірні об’єкти поєднуються в єдиному просторі. З цим видом композиції працюють, наприклад, дизайнери інтер’єрів. В межах курсу “Основи дизайну ” ми зосередимось саме на роботі з площиною композицією. Особливості людського сприйняття дозволяють нам зображати на ній майже будь-які образи: плоскі образи; просторі інтер’єри; об’ємні об’єкти, будь що.
В основі площинної композиції лежать всього чотири елементи:
– крапка – зазвичай є певним акцентом, тобто елементи, що привертають до себе увагу. Попри простоту форми, сама собою крапка може створювати повноцінні сюжети. За її допомогою можна зобразити зорі, передати ідею недомовленості. А за певної майстерності можна створювати і досить складні створи.
– лінія(штрих) – дають ще більше можливостей.
Адже лінія може бути: прямою; вигнутою; товстою; тонкою.
– пляма – коли ми кажемо ” пляма ” у свідомості спливає щось без певної форми. Але насправді, пляма – це заповнена область. Вона може мати довільну форму. Плямою може бути і трикутник, і квадрат, і щось цілком абстрактне. За допомогою плям ми можемо ще ефективніше створювати відчуття об’єму та простору. Але насправді повноцінно це відчуття дозволяє створити четвертий базовий елемент композиції – колір.
– колір – за його допомогою можна передати настрій,посилювати сприйняття об’єму та проcторую.
Закони композиції:
- Закон цілісності (єдності) – цей закон вимагає, щоби твір сприймався, як єдиний, цілісний та неподільний. Відповідно до нього, окремі елементи композиції мають бути гармонійно співставленні один з одним та існувати в межах єдиної системи.
- Закон рівноваги – каже, що елементи композиції мають бути збалансовані між собою.
- 3акон супідрядності – він вимагає, щоб у творі було виділено центр композиції, в якому були б підрядні інші елементи, інакше кажучи, головні та другорядні елементи мають чітко вирізнятися один на фоні іншого, має бути дотримана візуальна ієрархія.
Інфографіка
Інфографіка – це наочний спосіб подачі даних у графічній формі. Застосовувати її можна, де завгодно: для навчання, для ілюстрації журналістського матеріалу, в статистичному звіті і т.д. Інфографіка допомагає структурувати великі обсяги інформації, а також більш наочно показує співвідношення предметів за різними параметрами і демонструє тенденції. І якщо раніше ми просто малювали схеми і креслили таблиці, то останнім часом інфографіка розцвіла і перетворилася на ціле мистецтво.
А для того, щоб навчитись створювати красиву та ефективну інфографіку, потрібно дотримуватися кількох важливих порад:
- Знайдіть історію
- Заголовок
- Оберіть правильний макет
- Обирайте правильні типи діаграм
- Обмежуйте кількість тексту
- Шрифт має бути розбірливим
- Колір
- Фотографії повинні мати сумісний між собою стиль та освітлення
- Симетрія чи асиметрія?
- Послідовність
- Контраст в дизайні
- Додатковий (навколишній) простір
- Рекомендуємо скористатись сервісами для створення інфографік (http://canva.com, http://create.piktochart.com)
Презентації
Презентації створюються для наочної підтримки захисту дослідницьких робіт, доповідей, рефератів, підготовки навчальних занять.
Основною відмінністю презентацій від решти способів представлення інформації є їх особлива насиченість змістом та інтерактивність, тобто здатність певним чином змінюватися й реагувати на дії користувача.
Вимоги щодо створення презентації:
- Кожен слайд має відображати одну думку.
- Текст має складатися з коротких слів та простих речень.
- Рядок має містити 6—8 слів.
- Всього на слайді має бути не більше 6—8 рядків.
- Загальна кількість слів не повинна перевищувати 50.
- Дієслова мають бути в одній часовій формі.
- Слайди мають бути не надто яскравими – зайві прикраси лише створюють бар’єр на шляху ефективної передачі інформації.
- Заголовки мають привертати увагу аудиторії та узагальнювати основні положення слайду.
- У заголовках мають бути і великі, і малі літери.
- Кількість блоків інформації під час відображення статистичних даних на одному слайді має бути не більше чотирьох.
- Підписи до ілюстрації розміщуються під нею, а не над нею.
- Усі слайди презентації мають бути витримані в одному стилі
Плакати
Плакат – це один з видів друкованої продукції, який прийнято використовувати в рекламних, інформаційних, агітаційних цілях. Тому, як правило, він має яскравий дизайн, помітну назву або заклик до дії.
Як зробити плакат: 4 прості кроки:
-
Обрати формат
Перейдіть в формати «Плакат»
-
Знайти шаблон
Перегляньте всі шаблони в цьому форматі або знайдіть потрібний за ключовими словами.
-
Редагувати дизайн
Змініть дизайн постера – додайте написи та відредагуйте дизайн-елементи в шаблоні за допомогою вбудованих інструментів.
-
Завантажити та поділитися
Завантажте та роздрукуйте плакат або поділіться ним онлайн!
Зміст
Правила дизайну……………………………………………1
Кольори…………………………………………………………7
Шрифти……………………………………………………….12
Композиція………………………………………………….18
Інфографіка………………………………………………..31
Презентації………………………………………………….35
Плакати……………………………………………………….40
Published: Feb 21, 2022
Latest Revision: Feb 22, 2022
Ourboox Unique Identifier: OB-1284143
Copyright © 2022