Класификация на товарите by capt. Dian Atanasov - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Класификация на товарите

  • Joined Mar 2020
  • Published Books 24

 

 

Товари се наричат суровини, материали, полуфабрикати, детайли и други готови изделия, които са подложени на транспортни, товаро-разтоварни и складови операции.

 

Класификацията на товарите може да бъде направена за нуждите на търговията (търговска), за по-лесна митническа обработка (митническа), за транспортиране (транспортна).

2
3

 

ТЪРГОВСКА

КЛАСИФИКАЦИЯ

НА

ТОВАРИТЕ

4

Търговската класификация бива вътрешнотърговска и външнотърговка.

 

Втрешнотърговската класификация има за задача да облекчи отчитането, балирането и по-правилното разпределение на стоките в страната.

 

Външнотърговската класификация отразява структурата на външната търговия на нашата страна. Тя обхваща следните видове товари: машини и оборудване, метали, химикали, строителни материали, продоволствени, промишлени и други товари.

 

5

 

ТРАНСПОРТНА

КЛАСИФИКАЦИЯ

НА

ТОВАРИТЕ

6

Транспортната класификация на товарите е предназначена за тяхното планиране и отчитане, за специализация на превозите и пристанищата и за правилното събиране на превозните такси.

Товарите, превозвани с морски и речен транспорт, се класифицират по тарифни признаци и по-транспортно-технически признаци.

Тарифната класификация се различава от търговската по това, че всички товари в нея са групирани в зависимост от технологията в условията на превоз, които се определят преди всичко от външната форма и размерите на товаропотока на предявените за превоз товари.

 

7

Товарите могат да бъдат разпределени на групи по следните основни признаци:

  • в зависимост от произхода – от растителен, животински и минерален произход;

Стоките от животински произход се характеризират с голямо съдържание на белтъчини и мазнини и незначителни количества на въглехидрати. Към тях се отнасят месото и месните произведения, рибата и рибните продукти, кожите, яйцата и др.

Стоките от растителен произход се характеризират с високо съдържание на въглехидрати, значително съдържание на вода и неголямо съдържание на белтъчини и мазнини. Към тези стоки спадат зърнените храни, брашното, зеленчуците, плодовете, захарта, ленът, памукът и др.

Стоки от минерален произход са рудите, някои строителни материали, азбестът и др.

8

 

  • в зависимост от химичния състав – неорганични и органични товари;

Неорганични са стоките от минерален произход, а органични – стоките от растителен и животински произход.

9
  • в зависимост от степента на производствената им обработка – делят се на суровини, полуфабрикати и фабрикати;

Суровините са предназначени за по-нататъшна преработка, в резултат на която те се превеждат в състояние на полуфабрикати (памук, необработени руди, необработени зърнени храни, въглища).

Полуфабрикатите са продукти, които в процеса на технологичната обработка не са доведени до състояние, годно за директна употреба, и подлежат на по-натъшна преработка (брашно, прежда, чугун).

Фабрикатите са готови за непосредствена употреба (тъкани, съдове).

10
  • в зависимост от предназначението си – продоволствени и промишлени товари;

Към продоволствените продукти се отнасят основните хранителни продукти – хляб, месо, риба, мазнини и др., вкусовите продукти – чай, пипер, горчица, различни подправки, и напитките – вина, сокове, минерални води.

Към промишлените стоки се отнасят обувките, дрехите, дървения материал, металите, отоплителните, строителните материали и др.

11
  • в зависимост от технологията и условията на превоз – масови, генерални (бройни) и особенорежимни товари.

 

 

Масовите товари представляват основна част от товаропотока на морския и речен транспорт. Те се подразделят на:

  • наливни товари – превозват се в наливно състояние на специализирани кораби – танкери (нефт и нефтопродукти);
  • насипни товари – превозват се в насипно състояние (зърно, пясък, сол и др.). Тези товари се характеризират с еднородна маса и еднакви по големина отделни частици.
12

 

 

  • натрупни /нахвърляни/ товари – превозват се също в насипно състояние (без опаковка). Към тях се отнасят товарите, които имат еднородна маса с различни по големина частици /при това отделните частици могат да бъдат от малки прашинки до няколко килограмови парчета, късове/. Такива товари са каменните въглища и рудните изкопаеми.
13

 

Генералните (бройните) товари включват всички опаковани и неопаковани отделни товарни единици. От своя страна те се делят на опаковани еднородни товари и опаковани нееднородни товари.

Генералните товари се предявават за превоз в брой и в различни транспортни опаковки (контейнери, каси, бъчви, торби, бали и др.).

В зависимост от формата, масата и размера на отделен пакет (колет) бройните товари се подразделят на тежки, леки, дългомерни и със специфични размери (негабаритни).

14

Към тежките товари се отнасят партидите товар, състоящи се от товарни бройки с единична маса повече от 1,5 тона при превоз с воден транспорт или с повече от 0,5 тона при превоз с жп транспорт.

Леки са товарите, при които на тегло 1 тон се пада обем повече от 2 м(напр. вата, непресована вълна, пух, тютюневи изделия и др.).

Дългомерни са товарите, състоящи се от отделни бройки, дълги повече от 3 метра.

Към негабаритните товари спадат различни метални конструкции, автомобили, машини и съоръжения, селскостопанска техника и др.

 

15

Особенорежимните товари са специфична категория товари, изискващи особени условия на съхранение и превоз. Те се подразделят на: опасни, бързоразвалящи се продукти, живи животни и птици.

 

Опасните товари са най-често продукти и вещества на химическата промишленост, но могат да имат растителен и животински произход. Някои от тях представляват опасност при съвместното им превозване и съхранение с други продукти в едни и същи товарни помещения, а други са опасни при превозването им в отделни партиди.

 

16

Към бързоразвалящите се товари се отнасят неконсервираните продукти от животински и растителен произход (прясно месо и риба, яйца, пресни плодове и зеленчуци, мляко и др.). Те изискват специален температуро-влажностен режим по време на съхранение и транспортиране. Някои продукти като картофи, ябълки, зеле и др. при определени температурни условия и в определени по-кратки срокове могат да се превозват в обикновени транспортни средства. Така се превозват и много консервирани, а също бързоразвалящи се продукти (месни, рибни, зеленчукови и плодови консерви) в метална и стъклена опаковка.

17

 

 

Живите животни и птици се подлагат на ветеринарно-санитарен контрол и се приемат за превоз само след представяне на ветеринарно-санитарно удостоверение.

 

18

Класификация на товарите би могла да се извърши и по начина им на съхранение.

Според този принцип товарите се подразделят на три групи:

  • закрито съхранение – ценни и развалящи се при намокряне, влага и промяна на температурата товари;
  • полузакрито съхранение – товари, устойчиви на на температурни промени, но развалящи се при намокряне (метали, бои, хартия, стъкло, памук и т.н.); такива товари обикновено се съхраняват под навеси;
  • открито съхранение – товари, непроменящи се под влияние на външната среда (каменни въглища, руда, чакъл, пясък, дърва и др.).

 

19

К Р А Й

20
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Skip to content