Інформаційні технології в освітньому процесі by Olena Shpak - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Інформаційні технології в освітньому процесі

  • Joined Nov 2021
  • Published Books 1

Сучасна освіта багата на різноманітні інноваційні педагогічні технології, які спрямовані на реалізацію мети,  сучасних завдань освіти й заслуговують на увагу вчителів. Серед цих технологій не останнє місце займають інформаційно-комунікаційні технології. На думку науковців, методистів  комп’ютерні  технології певним чином включають елементи інших освітніх технологій, зокрема технології розвивального навчання, особистісно орієнтованого навчання, інтерактивного навчання, проектної технології.
Актуальність використання ІКТ підтверджують освітянські документи, нормативно-правові акти, постанови, укази та науково-теоретичні, методичні дослідження, праці, рекомендації, що свідчать про пильну увагу держави, науковців, психологів, методистів, а також учителів-практиків до цієї проблеми. Серед них Закон «Про освіту», Національна доктрина розвитку освіти України в ХХІ столітті, Державний стандарт базової і повної середньої освіти, Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти, Закон України «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки», Концепція державної цільової програми впровадження у НВП загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій «Сто відсотків» на період до 2015 року тощо.

Науковцями доведено, що найбільш ефективно діє на людину та інформація, яка впливає на кілька органів чуття. Саме такими є інформаційно-комунікаційні технології.
Основне завдання вчителя, який використовує ІКТ, – навчити дітей добувати інформацію і її аналізувати, розвивати вміння робити це швидко й ефективно, що формує навички, які  знадобиться їм у житті, незалежно від обраної професії. Використання на уроках інформаційно-комунікаційних технологій  дозволяє поглиблено усвідомлювати та засвоювати учням навчальний матеріал. Це створює сприятливі умови для формування в дитини здатності сприймати предмети та явища різнобічно, системно, емоційно.
Головні дидактичні функції, які реалізуються за допомогою ІКТ на уроках української мови та літератури, це:
– пізнавальна (використовуючи комп’ютерні технології та Інтернет, можна отримати будь-яку необхідну інформацію, як ту, що зберігається на жорсткому диску власної комп’ютерної бази, так і розміщену на дисках CD-ROM чи відповідних сторінках Інтернету)
– розвивальна (робота з різноманітними   комп’ютерними   програмами,   крім   активізації   літературних можливостей особистості, сприяє розвитку таких необхідних пізнавальних процесів, як сприйняття, логічного мислення, пам’яті, уяви);
– дослідницька (у школярів з’являється можливість узяти участь у роботі літературних пошукових груп,  Інтернет-конкурсах; виконувати творчі роботи різних видів, створювати власні творчі проекти, розробляти доповіді, реферати, учнівські презентації, публікації,  дослідити певні проблемні питання);
– комунікативна (під час обміну інформацією між учнями створюється певна віртуальна єдність, у всіх є реальна можливість увійти на сайти популярних сучасних митців; вони мають можливість зіставити різні погляди, давати їм оцінку, формувати свої позиції).
Під час  проведення уроків із застосуванням ІКТ використовую методи і прийоми:
• тестові завдання

• робота з наочними посібниками
• методика використання творчих завдань на уроках літератури із застосуванням програм Microsoft Office: Word, Power Point (складання презентацій, текстів до презентацій, малювання схем і таблиць)
• методика використання навчально – контролюючих програм .
При використанні даних програм і посібників на уроках учні розвивають увагу і пам’ять, вчаться доповнювати, редагувати запропонований матеріал, що сприяє відпрацюванню і закріпленню нових навичок в освітньому процесі, також активізації пізнавальної діяльності шляхом застосування даних технологій навчання.Навчальні програми допомагають учням поповнювати свій словниковий запас, усвідомити наскільки вони знають правила правопису. Наявність відеофрагментів, велика кількість ілюстративного матеріалу, звуковий супровід, слухання фрагментів з досліджуваних творів у виконанні майстрів художнього читання дають учням колективно і індивідуально вибрати форми роботи на уроці, дозволяє розширити свій кругозір і поглибити свої знання, виконати роботу творчого характеру.

У своїй практиці ІКТ використовую для
• пояснення нового матеріалу;
• контролю знань учнів;
• організації самостійної роботи учнів на уроці та вдома;
• організації пізнавального дозвілля учнів;
• розвитку творчої активності учнів, їх навичок роботи з програмним забезпеченням та публічного  представлення результатів своєї діяльності.
У роботі  використовую мультимедійні супроводи власних уроків, адже мультимедіа – це сучасна комп’ютерна інформаційна технологія, що дозволяє об’єднувати в одній комп’ютерній програмно-технічній системі текст, звук, відеозображення, графічне зображення та анімацію (мультиплікацію). Кожен із застосовуваних інформаційних компонентів має власні виражальні засоби та дидактичні можливості, що спрямовані на забезпечення оптимізації процесу навчання.
Організаційний етап  Організаційний етап кожного уроку покликаний створювати атмосферу довіри та доброзичливості, забезпечити нормальну зовнішню обстановку та психологічний настрій учнів на роботу. 
1.      Поетичне вітання.
А) А тепер за парту

Всі сідайте рівно.
І до роботи візьмемось сумлінно.
 Б) Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо .
Роботу швидше починаймо.
 В) Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
2.Розминка Вона допомагає створити психологічний клімат (сприяє кращому засвоєнню навчального матеріалу,підвищенню авторитету вчителя, психологічному  розвантаженню учнів, які за день мають 6-7 різних  уроків),  налаштовує дітей  на активну й плідну індивідуальну, парну, групову форми роботи.
Формула урокуУчні повинні скласти формулу своєї майбутньої роботи на уроці. Алфавіт

«Розминка» на уроках української мови та літератури використовується як метод формування комунікативної компетентності учнів.
Соціальне замовлення суспільства полягає в тому, щоб насамперед забезпечити мовленнєвий розвиток особистості, навчити її вільно спілкуватися в різних ситуаціях. Цей процес відбуватиметься лише за умов комунікативно-діяльнісного підходу до навчання. Комунікативна діяльність допомагає зробити клас інтерактивною групою, де учні почуватимуться впевнено, висловлюючи свої погляди та думки, а також заохочують товаришів до співпраці. У результаті складається стимулююча, творча атмосфера.
Проведення деяких видів розминок передбачає достатню рухливість (об’єднання в групи, шикування у коло, пересування по класній кімнаті).
3.Притчі.Вузькою стежкою йшли два подорожніх. З однієї сторони було синє море, з іншої— стояли сиві гори. . Ішли подорожні довго. Вони шукали Красу. Один з них був Людиною з Гарячим Серцем, а інший — Людиною з Холодним Серцем.Людина з Гарячим Серцем поглянула на море і очі її стали лагідними. Вона сказала:

— Яке воно сильне, могутнє і вічне — море. 
А Людина з Холодним Серцем сказала:
— Так багато води.
Підійшли подорожні до сірого каменю. У Людини з Гарячим Серцем радісно стало на серці.
— Дивись, яка прекрасна квітка. Так це ж і є та Краса, яку ми шукаємо!
— Де ти бачиш квітку? — здивувалась Людина з Холодним Серцем. — Це ж сірий камінь. Ось і тріщина в ньому, ось і пилюкою вкритий він, камінь…
— Так, камінь, але там, всередині, квітка троянди, — запротестувала Людина з Гарячим Серцем. — Потрібно тільки добратися, звільнити її з кам’яного полону.
Людина з Гарячим Серцем багато днів різала сірий камінь. А Людина з Холодним Серцем сиділа на березі і з сумом дивилась на море.Нарешті із середини каменю з’явилась квітка дивовижної краси. Здавалось, цілий світ раптом притих, вдивляючись у Красу, яку звільнила людина з кам’яного полону.Навіть гори піднялися вище. Навіть хвилі морські притихли, і безмежне море стало як дзеркало.Тільки Людина з Холодним Серцем була байдужа. Вона торкнулась пальцем чудової квітки, спробувала нігтем і сказала:
— Так, міцний камінчик…
– А вам доводилося бачити красу на своєму шляху?
– Як ви думаєте, діти, що допомагає людині бачити красу, а що заважає?

– Завзятість, наполегливість і добре серце нам знадобляться на нашому уроці. Ми з вами постараємося побачити красу української мови. І якщо ви вкладете в свою роботу душу і серце, то вона вийти прекрасною. 
Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
Наприклад, вводячи нову тему уроку «Лексика. Лексичне значення слова» проводжу кросвордний диктант. За лексичним значенням, учні записують лише слова-відповіді:
1-а особа однини від дієслова лити (ллю)
Той, хто не має землі (безземельний)
Орудний відмінок слова акварель (аквареллю)
Синонім до слова життя (існування)
Здобуття свободи, волі (визволення)
Орудний відмінок слова якість (якістю)
Декоративний живописний чи скульптурний твір, призначений для оздоблення стіни чи стелі (панно)
Ключ: підкресліть другу літеру в кожному слові. Має вийти слово «лексика».
Отже тема нашого уроку  Лекика. Лексичне значення слова.

Які ж завдання стоять перед нами?
Пояснення нового матеріалу. На цьому етапі уроку найбільш ефективним є навчальний тип діяльності. Вплив навчального матеріалу на учнів багато в  чому залежить від ступеня і рівня  ілюстративності  усного  матеріалу.  Візуальна  насиченість  навчального матеріалу  робить  його  яскравим,  переконливим,  сприяє  кращому  його засвоєнню  і  запам’ятовуванню.
Уявіть себе учнями 5 класу на уроці «Узагальнювальні слова, розділові знаки при них»

І.Проблемна ситуація.
Біля хати ростуть квіти мальви жоржини.
– Знайдіть у цьому реченні однорідні члени, за допомогою чого вони з’єднані?
– Які розділові знаки ми повинні поставити?
– Яке значення має слово жоржини, мальви, квіти. Чим ці значення відрізняються?Уреченні можуть бути слова які називають конкретні предмети і слова, які мають загальне значення. 
Узагальнювальне слово – це слово із загальним значенням щодо перелічувальних однорідних членів речення.
2.Прочитайте казку і скажіть, які розділові знаки вживаються при узагальнювальних словах.         
 Вихвалялася Двокрапка:                
 ” Я зовсім не те, що Крапка.          
   Маю я близьких і рідних –               
  Гурток Членів Однорідних.
Стану я – вони за мною
Всі збираються юрбою,
А коли мене нема…“ 

” Не хвалися задарма, 
–  пан Тире їй відповів, 
–  і не трать хвастливих слів.  
Це також моя сім’я,  
І її збираю я. 
 Всі стоять переді мною 
 Так, як лист перед травою.
Я вживаюсь після них,
Другорядних, Головних,
Різних Членів Однорідних,
А мені близьких і рідних
3.Розглянемо схеми:УС: О,О,О.  О,О,О – УС.   УС: О.О.О -…
4.Тож давайте правильно поставимо розділові знаки у нашому реченні.
ІІ. Пояснення з використанням таблиці.   Види складносурядних речень, смислові відношення між частинами ССР.
Сприймання, осмислення і засвоєння нового матеріалу.Учні засвоюють різноманітні навички та вміння, що формуються на основі знань. Основним методом формування навичок є вправи.

1.Пунктуаційний практикум
2. Диктанти графічні
1. Просте речення складається з двох граматичних основ.
2. Складне речення – це речення, яке має дві або більше граматичних основ.
3. Скидання стічних вод у відкриті водойми в останні роки збільшилося на 1 мільярд кубічних метрів.
Це речення просте?

4. У сполучникових складних реченнях частини з’єднуються за допомогою інтонації, сполучників та сполучних слів.
5. Найбільшою річкою України є Дніпро, до вод якої разом зі стічними водами потрапляє 700 тонн органіки, 34 тонни нафтопродуктів, 9 тонн заліза…
Це речення складне сполучникове?

6. У безсполучникових складних реченнях частини з’єднуються за допомогою інтонації та сполучників сурядності.
7. Людство стурбоване не тільки забрудненням рік, а й виникненням над планетою озонових дір, що може призвести до глобальної катастрофи.
Це речення складне безсполучникове?

8. Складні сполучникові речення поділяються на складнопідрядні й складносурядні.
9. Погіршення екологічної ситуації в Україні згубно впливає на здоров’я населення, тому тривалість життя наших людей на 6 років нижча, ніж у більшості розвинутих країн.
Це речення складносурядне?

10. Складносурядним називається речення, що складається з двох або більше синтаксично рівноправних частин, поєднаних сурядним зв’язком.
11. За рік в атмосферу велике місто викидає 3 мільярди тонн відходів, а це в кілька тисяч разів перевищує норму. Це речення складносурядне?

12. Щоб виростити ліс, потрібно не менше 100 років, а щоб спалити – декілька годин.
Це складне безсполучникове речення?

3. Робота в групах 
Завдання: випишіть слова у дві колонки: у першу – відбувається подвоєння, у другу – не відбувається. Підкресліть у кожному слові третю букву – прочитаєте народну мудрість.
 З вірніст..ю, повін..ю, осін..ю, величніст..ю, якіст..ю, від..аллю, мит..ю, радіст..ю, з безліч..ю, доповід..ю, вартіст..ю, з точніт..ю, сіл..ю, заздріст..ю, у сміливост..і, плот..ю, за галуз..ю, смерт..ю, з розкіш..ю, віс..ю, велич..ю, шерст..ю, з розповід..ю, північ..ю, блакит..ю, зі зліст..ю, ненавист..ю, чверт..ю. 
(Ключ: Від теплого слова і лід розмерзне).
4.Дидактичні ігри допомагають сприяти підвищенню пізнавальної активності учнівтому що вони, у поєднанні з іншими формами роботи, сприяють глибшому засвоєнню знань, індивідуалізації навчання, визначенню рівня сформованості вмінь і навичок учнів, розвивають пам’ять, увагу, вміння аналізувати, порівнювати мовні явища. До того ж, ігри певною мірою активізують. Ребуси
5.Встанови відповідність
Підведення підсумків уроку   Підсумок уроку – невід’ємна складова організаційної форми навчання. Урок слід завершувати таким чином, щоб учням було зрозуміло, яких результатів вони досягли за даний проміжок навчального часу
.Тестування за змістом казки «Фарбований лис»
Рефлексія   Дає змогу не тільки дізнатися і зрозуміти емоційний стан учня у фіналі навчального заняття, але й те, наскільки продуктивним для нього став урок. Діти повинні оцінити свою активність на уроці, корисність і цікавість форм подачі знань, захопливість уроку, колективну роботу.
Прийом “Закінчи речення”
Прийом “Кошик”
Асоціація

Висновок

 З упевненістю можна стверджувати, що ІКТ на уроках української мови та літератури  створюють умови для  розвитку вмінь та навичок,  необхідних для життя, тобто  формують  ключові  компетентності учнів, а саме:
·         інформаційна компетентність – учні шукають, знаходять, обробляють, аналізують, систематизують інформацію;
·         полікультурна компетентність  – учні не тільки оволодівають досягненнями культури свого народу, але й мають можливість ознайомитися з культурою інших народів;
·         комунікативна компетентність – школярі беруть активну участь в обговоренні проблеми (чують не тільки себе, а й інших, критично аналізують почуте й коректно відповідають;
·         соціальна компетентність  – діти переборюють невпевненість, а за потреби беруть на себе відповідальність за виконання дорученої справи, вчаться співпрацювати;
Використання  ІКТ в навчально-виховному процесі доводить, що комп’ютер, – не тільки потужне джерело інформації, а й дієвий засіб активізації пізнавальної діяльності, розвитку творчого, інтелектуального потенціалу школярів, вільний простір для спілкування, широке поле для розвитку вмінь науково-дослідницької діяльності, а отже – результативний засіб формування особистості.

Заключна частина

2

Сучасна освіта багата на різноманітні інноваційні педагогічні технології, які спрямовані на реалізацію мети,  сучасних завдань освіти й заслуговують на увагу вчителів. Серед цих технологій не останнє місце займають інформаційно-комунікаційні технології. На думку науковців, методистів  комп’ютерні  технології певним чином включають елементи інших освітніх технологій, зокрема технології розвивального навчання, особистісно орієнтованого навчання, інтерактивного навчання, проектної технології.
Актуальність використання ІКТ підтверджують освітянські документи, нормативно-правові акти, постанови, укази та науково-теоретичні, методичні дослідження, праці, рекомендації, що свідчать про пильну увагу держави, науковців, психологів, методистів, а також учителів-практиків до цієї проблеми. Серед них Закон «Про освіту», Національна доктрина розвитку освіти України в ХХІ столітті, Державний стандарт базової і повної середньої освіти, Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти, Закон України «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки», Концепція державної цільової програми впровадження у НВП загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій «Сто відсотків» на період до 2015 року тощо.

Науковцями доведено, що найбільш ефективно діє на людину та інформація, яка впливає на кілька органів чуття. Саме такими є інформаційно-комунікаційні технології.
Основне завдання вчителя, який використовує ІКТ, – навчити дітей добувати інформацію і її аналізувати, розвивати вміння робити це швидко й ефективно, що формує навички, які  знадобиться їм у житті, незалежно від обраної професії. Використання на уроках інформаційно-комунікаційних технологій  дозволяє поглиблено усвідомлювати та засвоювати учням навчальний матеріал. Це створює сприятливі умови для формування в дитини здатності сприймати предмети та явища різнобічно, системно, емоційно.
Головні дидактичні функції, які реалізуються за допомогою ІКТ на уроках української мови та літератури, це:
– пізнавальна (використовуючи комп’ютерні технології та Інтернет, можна отримати будь-яку необхідну інформацію, як ту, що зберігається на жорсткому диску власної комп’ютерної бази, так і розміщену на дисках CD-ROM чи відповідних сторінках Інтернету)
– розвивальна (робота з різноманітними   комп’ютерними   програмами,   крім   активізації   літературних можливостей особистості, сприяє розвитку таких необхідних пізнавальних процесів, як сприйняття, логічного мислення, пам’яті, уяви);
– дослідницька (у школярів з’являється можливість узяти участь у роботі літературних пошукових груп,  Інтернет-конкурсах; виконувати творчі роботи різних видів, створювати власні творчі проекти, розробляти доповіді, реферати, учнівські презентації, публікації,  дослідити певні проблемні питання);
– комунікативна (під час обміну інформацією між учнями створюється певна віртуальна єдність, у всіх є реальна можливість увійти на сайти популярних сучасних митців; вони мають можливість зіставити різні погляди, давати їм оцінку, формувати свої позиції).
Під час  проведення уроків із застосуванням ІКТ використовую методи і прийоми:
• тестові завдання

• робота з наочними посібниками
• методика використання творчих завдань на уроках літератури із застосуванням програм Microsoft Office: Word, Power Point (складання презентацій, текстів до презентацій, малювання схем і таблиць)
• методика використання навчально – контролюючих програм .
При використанні даних програм і посібників на уроках учні розвивають увагу і пам’ять, вчаться доповнювати, редагувати запропонований матеріал, що сприяє відпрацюванню і закріпленню нових навичок в освітньому процесі, також активізації пізнавальної діяльності шляхом застосування даних технологій навчання.Навчальні програми допомагають учням поповнювати свій словниковий запас, усвідомити наскільки вони знають правила правопису. Наявність відеофрагментів, велика кількість ілюстративного матеріалу, звуковий супровід, слухання фрагментів з досліджуваних творів у виконанні майстрів художнього читання дають учням колективно і індивідуально вибрати форми роботи на уроці, дозволяє розширити свій кругозір і поглибити свої знання, виконати роботу творчого характеру.

У своїй практиці ІКТ використовую для
• пояснення нового матеріалу;
• контролю знань учнів;
• організації самостійної роботи учнів на уроці та вдома;
• організації пізнавального дозвілля учнів;
• розвитку творчої активності учнів, їх навичок роботи з програмним забезпеченням та публічного  представлення результатів своєї діяльності.
У роботі  використовую мультимедійні супроводи власних уроків, адже мультимедіа – це сучасна комп’ютерна інформаційна технологія, що дозволяє об’єднувати в одній комп’ютерній програмно-технічній системі текст, звук, відеозображення, графічне зображення та анімацію (мультиплікацію). Кожен із застосовуваних інформаційних компонентів має власні виражальні засоби та дидактичні можливості, що спрямовані на забезпечення оптимізації процесу навчання.
Організаційний етап  Організаційний етап кожного уроку покликаний створювати атмосферу довіри та доброзичливості, забезпечити нормальну зовнішню обстановку та психологічний настрій учнів на роботу. 
1.      Поетичне вітання.
А) А тепер за парту

Всі сідайте рівно.
І до роботи візьмемось сумлінно.
 Б) Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо .
Роботу швидше починаймо.
 В) Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
2.Розминка Вона допомагає створити психологічний клімат (сприяє кращому засвоєнню навчального матеріалу,підвищенню авторитету вчителя, психологічному  розвантаженню учнів, які за день мають 6-7 різних  уроків),  налаштовує дітей  на активну й плідну індивідуальну, парну, групову форми роботи.
Формула урокуУчні повинні скласти формулу своєї майбутньої роботи на уроці. Алфавіт

«Розминка» на уроках української мови та літератури використовується як метод формування комунікативної компетентності учнів.
Соціальне замовлення суспільства полягає в тому, щоб насамперед забезпечити мовленнєвий розвиток особистості, навчити її вільно спілкуватися в різних ситуаціях. Цей процес відбуватиметься лише за умов комунікативно-діяльнісного підходу до навчання. Комунікативна діяльність допомагає зробити клас інтерактивною групою, де учні почуватимуться впевнено, висловлюючи свої погляди та думки, а також заохочують товаришів до співпраці. У результаті складається стимулююча, творча атмосфера.
Проведення деяких видів розминок передбачає достатню рухливість (об’єднання в групи, шикування у коло, пересування по класній кімнаті).
3.Притчі.Вузькою стежкою йшли два подорожніх. З однієї сторони було синє море, з іншої— стояли сиві гори. . Ішли подорожні довго. Вони шукали Красу. Один з них був Людиною з Гарячим Серцем, а інший — Людиною з Холодним Серцем.Людина з Гарячим Серцем поглянула на море і очі її стали лагідними. Вона сказала:

— Яке воно сильне, могутнє і вічне — море. 
А Людина з Холодним Серцем сказала:
— Так багато води.
Підійшли подорожні до сірого каменю. У Людини з Гарячим Серцем радісно стало на серці.
— Дивись, яка прекрасна квітка. Так це ж і є та Краса, яку ми шукаємо!
— Де ти бачиш квітку? — здивувалась Людина з Холодним Серцем. — Це ж сірий камінь. Ось і тріщина в ньому, ось і пилюкою вкритий він, камінь…
— Так, камінь, але там, всередині, квітка троянди, — запротестувала Людина з Гарячим Серцем. — Потрібно тільки добратися, звільнити її з кам’яного полону.
Людина з Гарячим Серцем багато днів різала сірий камінь. А Людина з Холодним Серцем сиділа на березі і з сумом дивилась на море.Нарешті із середини каменю з’явилась квітка дивовижної краси. Здавалось, цілий світ раптом притих, вдивляючись у Красу, яку звільнила людина з кам’яного полону.Навіть гори піднялися вище. Навіть хвилі морські притихли, і безмежне море стало як дзеркало.Тільки Людина з Холодним Серцем була байдужа. Вона торкнулась пальцем чудової квітки, спробувала нігтем і сказала:
— Так, міцний камінчик…
– А вам доводилося бачити красу на своєму шляху?
– Як ви думаєте, діти, що допомагає людині бачити красу, а що заважає?

– Завзятість, наполегливість і добре серце нам знадобляться на нашому уроці. Ми з вами постараємося побачити красу української мови. І якщо ви вкладете в свою роботу душу і серце, то вона вийти прекрасною. 
Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
Наприклад, вводячи нову тему уроку «Лексика. Лексичне значення слова» проводжу кросвордний диктант. За лексичним значенням, учні записують лише слова-відповіді:
1-а особа однини від дієслова лити (ллю)
Той, хто не має землі (безземельний)
Орудний відмінок слова акварель (аквареллю)
Синонім до слова життя (існування)
Здобуття свободи, волі (визволення)
Орудний відмінок слова якість (якістю)
Декоративний живописний чи скульптурний твір, призначений для оздоблення стіни чи стелі (панно)
Ключ: підкресліть другу літеру в кожному слові. Має вийти слово «лексика».
Отже тема нашого уроку  Лекика. Лексичне значення слова.

Які ж завдання стоять перед нами?
Пояснення нового матеріалу. На цьому етапі уроку найбільш ефективним є навчальний тип діяльності. Вплив навчального матеріалу на учнів багато в  чому залежить від ступеня і рівня  ілюстративності  усного  матеріалу.  Візуальна  насиченість  навчального матеріалу  робить  його  яскравим,  переконливим,  сприяє  кращому  його засвоєнню  і  запам’ятовуванню.
Уявіть себе учнями 5 класу на уроці «Узагальнювальні слова, розділові знаки при них»

І.Проблемна ситуація.
Біля хати ростуть квіти мальви жоржини.
– Знайдіть у цьому реченні однорідні члени, за допомогою чого вони з’єднані?
– Які розділові знаки ми повинні поставити?
– Яке значення має слово жоржини, мальви, квіти. Чим ці значення відрізняються?Уреченні можуть бути слова які називають конкретні предмети і слова, які мають загальне значення. 
Узагальнювальне слово – це слово із загальним значенням щодо перелічувальних однорідних членів речення.
2.Прочитайте казку і скажіть, які розділові знаки вживаються при узагальнювальних словах.         
 Вихвалялася Двокрапка:                
 ” Я зовсім не те, що Крапка.          
   Маю я близьких і рідних –               
  Гурток Членів Однорідних.
Стану я – вони за мною
Всі збираються юрбою,
А коли мене нема…“ 

” Не хвалися задарма, 
–  пан Тире їй відповів, 
–  і не трать хвастливих слів.  
Це також моя сім’я,  
І її збираю я. 
 Всі стоять переді мною 
 Так, як лист перед травою.
Я вживаюсь після них,
Другорядних, Головних,
Різних Членів Однорідних,
А мені близьких і рідних
3.Розглянемо схеми:УС: О,О,О.  О,О,О – УС.   УС: О.О.О -…
4.Тож давайте правильно поставимо розділові знаки у нашому реченні.
ІІ. Пояснення з використанням таблиці.   Види складносурядних речень, смислові відношення між частинами ССР.
Сприймання, осмислення і засвоєння нового матеріалу.Учні засвоюють різноманітні навички та вміння, що формуються на основі знань. Основним методом формування навичок є вправи.

1.Пунктуаційний практикум
2. Диктанти графічні
1. Просте речення складається з двох граматичних основ.
2. Складне речення – це речення, яке має дві або більше граматичних основ.
3. Скидання стічних вод у відкриті водойми в останні роки збільшилося на 1 мільярд кубічних метрів.
Це речення просте?

4. У сполучникових складних реченнях частини з’єднуються за допомогою інтонації, сполучників та сполучних слів.
5. Найбільшою річкою України є Дніпро, до вод якої разом зі стічними водами потрапляє 700 тонн органіки, 34 тонни нафтопродуктів, 9 тонн заліза…
Це речення складне сполучникове?

6. У безсполучникових складних реченнях частини з’єднуються за допомогою інтонації та сполучників сурядності.
7. Людство стурбоване не тільки забрудненням рік, а й виникненням над планетою озонових дір, що може призвести до глобальної катастрофи.
Це речення складне безсполучникове?

8. Складні сполучникові речення поділяються на складнопідрядні й складносурядні.
9. Погіршення екологічної ситуації в Україні згубно впливає на здоров’я населення, тому тривалість життя наших людей на 6 років нижча, ніж у більшості розвинутих країн.
Це речення складносурядне?

10. Складносурядним називається речення, що складається з двох або більше синтаксично рівноправних частин, поєднаних сурядним зв’язком.
11. За рік в атмосферу велике місто викидає 3 мільярди тонн відходів, а це в кілька тисяч разів перевищує норму. Це речення складносурядне?

12. Щоб виростити ліс, потрібно не менше 100 років, а щоб спалити – декілька годин.
Це складне безсполучникове речення?

3. Робота в групах 
Завдання: випишіть слова у дві колонки: у першу – відбувається подвоєння, у другу – не відбувається. Підкресліть у кожному слові третю букву – прочитаєте народну мудрість.
 З вірніст..ю, повін..ю, осін..ю, величніст..ю, якіст..ю, від..аллю, мит..ю, радіст..ю, з безліч..ю, доповід..ю, вартіст..ю, з точніт..ю, сіл..ю, заздріст..ю, у сміливост..і, плот..ю, за галуз..ю, смерт..ю, з розкіш..ю, віс..ю, велич..ю, шерст..ю, з розповід..ю, північ..ю, блакит..ю, зі зліст..ю, ненавист..ю, чверт..ю. 
(Ключ: Від теплого слова і лід розмерзне).
4.Дидактичні ігри допомагають сприяти підвищенню пізнавальної активності учнівтому що вони, у поєднанні з іншими формами роботи, сприяють глибшому засвоєнню знань, індивідуалізації навчання, визначенню рівня сформованості вмінь і навичок учнів, розвивають пам’ять, увагу, вміння аналізувати, порівнювати мовні явища. До того ж, ігри певною мірою активізують. Ребуси
5.Встанови відповідність
Підведення підсумків уроку   Підсумок уроку – невід’ємна складова організаційної форми навчання. Урок слід завершувати таким чином, щоб учням було зрозуміло, яких результатів вони досягли за даний проміжок навчального часу
.Тестування за змістом казки «Фарбований лис»
Рефлексія   Дає змогу не тільки дізнатися і зрозуміти емоційний стан учня у фіналі навчального заняття, але й те, наскільки продуктивним для нього став урок. Діти повинні оцінити свою активність на уроці, корисність і цікавість форм подачі знань, захопливість уроку, колективну роботу.
Прийом “Закінчи речення”
Прийом “Кошик”
Асоціація

Висновок

 З упевненістю можна стверджувати, що ІКТ на уроках української мови та літератури  створюють умови для  розвитку вмінь та навичок,  необхідних для життя, тобто  формують  ключові  компетентності учнів, а саме:
·         інформаційна компетентність – учні шукають, знаходять, обробляють, аналізують, систематизують інформацію;
·         полікультурна компетентність  – учні не тільки оволодівають досягненнями культури свого народу, але й мають можливість ознайомитися з культурою інших народів;
·         комунікативна компетентність – школярі беруть активну участь в обговоренні проблеми (чують не тільки себе, а й інших, критично аналізують почуте й коректно відповідають;
·         соціальна компетентність  – діти переборюють невпевненість, а за потреби беруть на себе відповідальність за виконання дорученої справи, вчаться співпрацювати;
Використання  ІКТ в навчально-виховному процесі доводить, що комп’ютер, – не тільки потужне джерело інформації, а й дієвий засіб активізації пізнавальної діяльності, розвитку творчого, інтелектуального потенціалу школярів, вільний простір для спілкування, широке поле для розвитку вмінь науково-дослідницької діяльності, а отже – результативний засіб формування особистості.

Заключна частина

3
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content