Ігри на розвиток сенсорики спрямовані на формування комплексного і гармонійного світосприйняття, а також служать першою сходинкою до придбання чуттєвого досвіду і пізнання світу.
Значення сенсорного розвитку дітей раннього віку виражається в наступному:
-
воно являє собою базу для інтелектуального розвитку дитини;
-
структурує і впорядковує дитячі враження від спілкування із зовнішнім світом;
-
стимулює розвиток спостережливості та уваги;
-
робить позитивний вплив на естетику дитини;
-
стає базою для розвитку фантазії та уяви;
- готує малюка до взаємодії з реальним світом;
- дає можливість навчитися новим методам предметно-пізнавальної діяльності;
- формує сенсорні еталони;
- дозволяє розширити словниковий запас;
- робить вплив на рівень розвитку слухової, зорової, образної, моторної пам’яті.
Головні завдання сенсорного виховання:
-
формування у дітей системи перцептивних дій;
-
системи сенсорних еталонів;
-
уміння самостійно їх застосовувати у власній діяльності.
2
Дидактична гра «Смачні фрукти»
Мета : Вправляти дітей у диференціації фруктів на смак. Розвивати уяву, мислення, мовлення. Закріпити в словнику назви фруктів (апельсин, яблуко, груша, абрикос тощо).
Матеріал: різні фрукти.
Хід гри
Вихователь в ігровій формі пропонує дітям упізнати знайомі фрукти. Дітям зав’язують очі, дають шматочки фруктів. Дитина куштує й впізнає фрукт за смаком.
3
Дидактична гра «Шумові коробочки»
Мета: Розвивати вміння дитини диференціювати звучання знайомих музичних інструментів. Розвивати слухове сприйняття.
Матеріал: 4—6 шумових коробочок, наповнених різноманітним матеріалом (горох, камінчики, мука, ґудзики, залізні кришечки тощо).
Хід гри
Діти в ігровій ситуації отримують завдання: послухати, як шумлять «чарівні коробочки», знайти найгучнішу, найтихішу; найвеселішу, найсумнішу. Дорослий просить дитину взяти ту коробочку, шум якої їй подобається найбільше, та пояснити свій вибір.
4
Дидактична гра «Послухаймо, що чути»
Мета: Учити дітей слухати аудіозапис звуків вітру, моря, співу пташок. Розвивати ейдетичні відчуття; слухове сприйняття; мислення, увагу, мовлення. Виховувати позитивні почуття від спільної діяльності з дорослим.
Матеріал: аудіозаписи звуків вітру, моря, співу пташок.
Хід гри
Вихователь пропонує дітям послухати пісню, а чию — треба здогадатися. Після прослуховування вихователь запитує дітей, що це було, чи сподобалося їм.
5
Дидактична гра «Відлуння»
Мета: Учити дітей повторювати за вихователем слова різної гучності та емоційного забарвлення. Розвивати слухове сприйняття; фонематичний слух. Виховувати бажання гратися з дорослим.
Матеріал: тематичні картки.
Хід гри
Вихователь обговорює з дитиною явище «луна». Далі пропонує малюкові пограти: «Я буду говорити слово, а ти, як луна, повторювати». У разі потреби можна використовувати тематичні картки.
6
Дидактична гра «Миші й килимки»
Мета: Учити дітей добирати деталі певної форми. Розвивати мислення, сприйняття, зорову увагу, дрібну моторику. Виховувати естетичний смак.
Матеріал: паперові килимки з певним геометричним візерунком з отвором різної геометричної форми, додаткові деталі.
Хід гри
Грати можна з 1—3 дітьми. Вихователь звертає увагу дитини на ковдру чи килим, які прогризли миші, і пропонує полагодити їх. Звертає увагу на форму отвору, пропонує подумати й дібрати саме ту деталь, якої не вистачає.
7
Дидактична гра “Шумові коробочки”
Мета : сприйняття та диференціація шумових відмінностей. Тренування моторики, розвиток слухової пам`яті, підготовка до сприйняття музики.
Матеріал: 2 ящика по 6 коробочок в кожному, заповнені різними матеріалами.
Хід гри : коробочки однієї серії вийняті з ящика і поставлені на стіл. Вихователь бере коробочку, трясе її вгору, вниз і уважно прислухається до шуму. При повторенні закриває очі. Тепер бере коробочки з іншого ящичка. Коробочки з червоним книшками ставлять з одного боку столу, з блакитними
кришками – з іншого боку. Так досягається вища концентрація. Вихователь бере в руки по одній коробочці з кожної серії. Через почерговий струс, порівнює їх між собою. Якщо шуми обох коробочок не збігаються, ставить назад одну коробочку в стороні від інших. Вправа повторюється з іншими коробочками тієї ж серії. Це продовжується до тих пір, поки не буде знайдена коробочка з таким же шумом.
8
Дидактична гра “Смакові баночки (для розрізнення смакових якостей)”
Мета: диференціація сприйняття за допомогою смакових відчуттів, розрізнення смакових якостей.
Матеріал: 8 баночок, 8 піпеток, маленька ложка. Готують 4 розчини: солодкий (розчин цукру),солоний (розчин солі), кислий (розчин оцту або лимона), гіркий розчин.
Хід гри: У присутності дитини вихователь готує 4 розчини: солодкий, солоний, кислий і гіркий. Кожні 2 банки він заповнює однаковим розчином. Бере одну банку з розчином і чітко показує, як за допомогою піпетки потрібно узяти з банки декілька крапель і накапати їх на ложку. Поважно чітко показати, як поводитися з піпеткою, оскільки це дія незвична. Дитя пробує. Так само вихователь поступає з іншими банками. Маля взнає, що рідини бувають різного смаку. Потім вихователь вводить останні банки. Банки, вміст яких однаковий за смаком, ставляться поруч один з одним.
9
Добірка ігор за методикою М. Монтессорі
Пропоную кілька ігор за методикою М. Монтесорі. Ці ігри прості й ефективні. Вони спрямовані на роботу дитячих пальчиків. А розвиток дрібної моторики безпосередньо пов’язано з мовним та інтелектуальним розвитком дитини.
Ігри з прищіпками
-
Прищепи кілька прищіпок на одяг малюка і запропонуйте зняти їх.
-
Виріжте з картону їжачка і запропонуйте дитині «надіти» на їжачка голки.
-
Натягніть мотузочку, повісьте іграшковий одяг, носові хусточки, нехай дитина прикріпить їх прищіпками.
-
Пограйте в риболовлю. Зробіть вудку – до палички прив’яжіть шнурок із магнітом. Наберіть в таз воду, запустіть в нього прищіпки і запропонуйте дитині їх «ловити».
Ігри з водою
Всі ігри необхідно проробляти по черзі обома руками.
-
Запропонуйте дитині переливати воду з стаканчика в стаканчик або з чайничка в стаканчик.
-
Можна ускладнити таку гру, зробивши на одному стаканчику позначку до якого рівня необхідно наливати воду. А в іншій стаканчик навмисно наберіть більше води.
-
Воду із одного стаканчика в інший можна переносити за допомогою губки або ложечки.
Ігри з крупами
-
Змішайте в мисочці гречану і манну крупи. Поруч поставте ще одну мисочку з ситом. Нехай малюк насипає ложкою суміш круп в сито і перемішує. Коли вся манка висиплется в миску, гречку з ситечка дитина повинна пересипати в банку.
-
Нехай дитина пересипає крупи з одного стаканчика в іншій.
-
Змішайте разом невелика кількість гороху і квасолі. Нехай маля пальчиками перекладає фасоленкі і горошинки в різні баночки.
10
Published: Oct 30, 2021
Latest Revision: Oct 30, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1218894
Copyright © 2021