Тема: Простір Гоґвортсу як утілення образу рідної домівки у циклах романів Джоан Ролінґ про Гаррі Поттера
Мета: дослідити чарівний простір Гоґвортсу, як втілення образу рідного дому в тексті фентезійного твору; збагнути вплив школи для юних чарівників на становлення особистості головного героя
Підготував учень НВО І-ІІІ ст. “Мрія” Ковальчук Ілля
Вчитель Тіхоненко Світлана
Уявлення, пов’язані з образом дому, належать до вічних, глибинних, центральних духовно-культурних понять у світовій літературі.
Це поняття є сакральним, онтологічним, величним і спокійним; воно символізує єдине, цілісне, велике буття” Домівка є зменшеною моделлю всесвіту, освоєним та „одомашненим” простором, де людина почувається в безпеці. Дослідники пов’язують архетип дому з образом упорядкованого і осмисленого Космосу, що протиставляється Хаосу „зовнішнього” світу, який його оточує. Дім відіграє ключову роль у практичному й духовному житті будь-якої людини. Те, що відбувається в домі, віддзеркалюється і на внутрішньому світі особистості.
У циклі романів про Гаррі Поттера Джоан Ролінґ з першої книги виокремлюються два світи:
світ маґлів та світ чарівників.
Родина Дурслі, чий дім вважався для Гаррі рідним, змальовується авторкою гротескно з нищівною іронією. І містер, і місіс Дурслі, і Дадлі не просто непривабливі – вони огидні!
З перших сторінок роману стає зрозумілим, що Гаррі, якому судилося стати могутнім чарівником, живе в чужому для нього світі, в родині, яка зневажає та соромиться його.
Школа “Гоґвортс” своїм статусом, славетною історією давніми традиціями дуже нагадує престижні навчальні заклади Великої Британії – Ітон та Оксфорд. Водночас, інтереси та проблеми юних чарівників притаманні всім школярам.
Авторка “переносить” те, що цікавить сучасних підлітків реального світу до світу фентезійного. На нашу думку, це дозволяє “поговорити” про серйозні речі, не завантажуючи юного читача моралізаторством.
Гоґвортс знаходиться посеред мальовничого краєвиду дикої природи: “Краєвид за вікном ставав щораз дикішим.Зникли охайні лани й луки і натомість з’явилися ліси, звивисті річки й темно-зелені пагорби”. Світ юних чарівників – чистий та первозданний, читач разом з героями здійснює подорож не тільки у просторі, а й у часі. На нашу думку, авторка створює не тільки атмосферність чарівного світу, а й передає стан душі головного героя – після задушливого світу Лондону та будинку Дурслі хлопчик почуває себе вільним.
Опис чарівної школи просто вражає. Це старовинний замок з “численними вежами й башточками”, заселений привидами із зачарованою стелею, чарівними портретами, таємними кімнатами, сходами, що рухаються. Атмосфера казковості та таємничості, що панує у Гоґвортсі, сторює емоційний настрій усієї “Поттеріани”.
Гоґвортс – серце чарівного світу, всі події, що мають величезне значення для долі чаклунів, відбуваються саме у школі. В останньому романі епопеї “Гаррі Поттер і смертельні реліквії” фінальна битва між Волдемортом та Гаррі, між смертежерами та “Орденом Фенікса” відбувається саме у школі.
Замок з його чарівними атрибутами (меч Ґріфіндора, кімната-на-вимогу, чарівний капелюх тощо) має здатність впливати на світосприйняття, емоції, думки героїв, допомагати юним чаклунам розкривати найкращі свої риси!
Гаррі одразу відчуває, що Гоґворст – його світ, його рідний дім! Більш за все юний чарівник боїться, що його виключать зі школи.
Саме у школі Гаррі знаходить вірних друзів, які пройдуть з героєм усі випробування, не побояться заради нього ризикувати своїм життям, та ворогів, що змусять Гаррі змінюватись, ставати більш сильним та мужнім.
У Гоґвортсі образ головного героя розкривається поступово: хлопчикові притаманні відвага, жага до пригод, до таємниць, він легко порушує правила школи, відданий своїм друзям – ці риси наближують героя до улюблених образів світової літератури: Тома Сойєра, Гекльберрі Фінна, Джима Гокінса. Гаррі – яскрава та талановита особистіть – стає наймолодшим гравцем у квіддіч, разом із друзями перемагає тролля, протистоїть Драко Малфою, долає всі пастки темного лорда
Чарівна школа, її атмосфера, тяжкі випробування, які випали на долю Гаррі та його друзів, відіграють ключову роль у формуванні головного героя, як особистості. Юний чаклун дорослішає не тільки фізично: поступово із юного розбишаки виростає людина, яка усвідомлює свою відповідальність за життя інших, яка здатна пожертувати собою!
Головна мета протистояння з головним антагоністом твору – Волдемортом – не тільки володіння волею та душами чаклунів, а, насамперед, школою, яка є символічним стрижнем чарівного світу.
На наше переконання, Гоґвортс – авторська модель ідеального місця, своєрідна “Утопія”, де сконцентровано найкраще, що може бути в людстві: мудрість та відвага, чистота та милосердя, любов та дружба. Все брудне, “неправильне” школа відкидає, заперечує.
І найголовніше послання авторки – слова юної Ґерміони Ґрейнджер – сказані саме у стінах Гоґвортсу: “Книжки! Розум! Є важливіші речі – дружба, відвага…”
Дякую за увагу!
Всі медіа-файли, використані у проєкті, знаходяться у вільному доступі в мережі інтернет
Список використаних джерел:
- Довганич М. Образ втраченого дому в творчості Кадзуо Ішіґуро. – Режим доступу: https://inlnk.ru/84eGV (дата звернення 03.10.2021)
- Непомнящий В. Поэзия и судьба. – М.: Сов.писатель, 1987. – 390 с.
- Роулінг Дж. Гаррi Поттер i фiлософський камiнь. – Режим доступу: https://inlnk.ru/oe0MY (дата звернення 10.09.2021)
- Роулінг Дж. Гаррі Поттер і в’язень Азкабану. – Режим доступу: https://inlnk.ru/KepLP (дата звернення 14.09.2021)
- Роулінг Дж. Гаррі Поттер і Келих Вогню. – Режим доступу: https://inlnk.ru/70enl (дата звернення 18.09.2021)
- Роулінг Дж. Гаррі Поттер і Напівкровний Принц. – Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3946 (дата звернення 02.10.2021)
- Роулінг Дж. Гаррі Поттер і Орден Фенікса. – Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3943 (дата звернення 23.09.2021)
- Роулінг Дж. Гаррі Поттер і Смертельні реліквії. – Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3947 (дата звернення 08.10.2021)
- Роулінг Дж. Гаррі Поттер і таємна кімната. – Режим доступу: https://inlnk.ru/MjLnd (дата звернення 13.09.2021)
- Тіхоненко С. Фентезі як один із шляхів формування постмодерністського мислення // Зарубіжна література в навчальних закладах України. – №5. – 2010. – С. 43-48
Published: Oct 12, 2021
Latest Revision: Oct 14, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1210768
Copyright © 2021