Базака Р. Преса Кіровоградщини (1874-1821рр.) : історико-функціональний аспект, типологічна характеристика : монографія / Р. Базака; ред. С. Янчуков ; Державний архів Кіровоградської області ; КДПУ ім. Володимира Винниченка ; Кіровоградська обласна організація Національної спілки краєзнавців України. -Кропивницький : Центр.-Укр. вид-во, 2018. -270 с. -Бібліогр.: с. 227-270. –
Книга «Преса Кіровоградщини (1874-1921 рр.)» вийшла у рамках обласної програми розвитку книговидання і книгорозповсюдження на 2016-2020 роки.
У книзі є три розділи: у першому — автор розповідає, що таке преса та як з нею працювати. У другому розділі йде мова про три види преси: приватні видання, офіційна преса та спеціалізовані видання за період до 1917 року. Третій розділ орієнтований на дослідження газет соціалістично-революційних партій та організацій. Також у книзі є бібліографічна характеристика періодичних видань. Розділ орієнтований більше на студентів, науковців та працівників бібліотек.
Барабаш С.Засвічу тиху свічку надії / С. Г. Барабаш. — Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017. — 180 с.
«Засвічу тиху свічку надії» — збірка доктора філологічних наук, професора, Заслуженого працівника освіти України, члена Національної Спілки письменників, телеведучої, але разом з тим небуденної, надзвичайної космічної енергетики жінки Світлани Григорівни Барабаш. Видання відкриває читачу стежку до світу поетичного мислення й почувань людини, по-особливому вписаної у час, яка через рідну мову, культуру, історію, публіцистику облагороджувала цей світ і яка за коротку мить яскравого життя встигла так багато.
Баранюк І. Г.Слово — Природа — Краса в педагогічній системі Василя Сухомлин- ського : Монографія / Ірина Григорівна Баранюк. — Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017.-252 с.
У монографії розглядають головні концепти педагогічної системи Василя Сухомлинського — одного з найвидатніших педагогів XX століття. Розгляд концепту під умовною назвою «Слово» висвітлює розроблену ним лінгводидактику як багатоаспектне та глибоко інноваційне вчення про слово як один із важливих засобів розумового та морального-етичного виховання особистості. При цьому особлива увага приділена виховному потенціалу казок та етичних оповідань, котрі увійшли в скарбницю світової художньої педагогіки. Детально розглянуті розроблені видатним педагогом засоби виховання природою (концепт «Природа»). Особлива увага звернута на культ Краси, котрим пройняте вчення видатного представника гуманної педагогіки
Берест К. Вогонь з Холодного Яру. – Кіровоград : Центрально-Українське видавництво, 2008. – 108 с.
Влітку 1943 року створено партизанський загін під командуванням Петра Антоновича Дубового. Спочатку загін був невеличкий і часто змінював місце свого розташування, потім перетворившись на значну військову силу, закріпився в Холодному Яру.
Босько В. М. Історичний календар Кіровоградщини на 2017 рік. Люди. Події. Факти : довідник / В. М. Босько; ред. С. Янчуков; КЗ “КОІППО” ім. Василя Сухомлинського. -Кропивницький : Центр.-Укр. вид-во, 2016. -260 с. : іл.
12-й випуск альманаху містить відомості про ювілеї понад 400 визначних особистостей як минулих часів, так і сьогодення (від середини ХVІІІ ст. і до наших днів), пов`язаних з Єлисаветградським і Олександрійським повітами та сучасною Кіровоградською областю.
Історико-краєзнавчі нариси і розвідки розповідають про перейменування міста, його вулиць та драматичні долі відомих людей Степової Еллади. Зокрема представлено 23 біографічні довідки про наших земляків, героїв АТО, які віддали життя за суверенітет і територіальну цілісність України. Видання ілюстроване, розраховане на широке коло читачів.
Босько В. М. Історичний календар Кіровоградщини на 2019. Люди. Події . Факти / В. М. Босько; ред. : С. Янчуков, Ю. Степаненко. -Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. -260 с. -Імен. покаж.: с. 256-258.
14-й випуск альманаху, присвячений 265-й річниці заснування фортеці Св. Єлисавети та 80-річчю утворення Кіровоградської області, містить відомості про ювілеї близько 400 визначних особистостей як минулих часів, так і сьогодення (від середини 18-го століття до наших часів), пов’язаних з Єлисаветградським і Олександрійським повітами та сучасною Кіровоградською областю. Історико-краєзнавчі нариси і розвідки розповідають про драматичні долі відомих людей Степової Еллади. Зокрема представлено 25 біографічних довідок про наших земляків – героїв АТО, які віддали життя за суверенітет і територіальну цілісність України. Видання ілюстроване, розраховане на широке коло читачів.
Велика війна 1941-1945. Кіровоградський вимір : Альбом. Під заг. Редакцією О. Чуднова. – Кіровоград : Імекс ЛТД, 2014. – 144 с.
Книга ґрунтовно і виважено висвітлює трагічні сторінки в історії Кіровограда, пов’язані з Великою Вітчизняною війною. Видання містить унікальні архівні документи, рідкісні фотографії та щемливі спогади про пережите. Минуле й сучасне об’єднані великою пошаною до тих, хто пережив те лихоліття та сам творив історію, — солдатів-визволителів, учасників підпілля та партизанського руху, дітей війни. Книга присвячена 70-річчю визволення міста Кіровограда від німецько-фашистської окупації.
Голодний мор 1932-1933 років на Кіровоградщині. Мовою архівних документів : збірник документів і матеріалів / Держ. архів Кіровоград. області. -Кропивницький : Дако, 2008. -398 с. -Імен. покажч.: с. 372-397.
Документи та матеріали Державного архіву Кіровоградської області, а також спогади очевидців Голодомору 1932-1933 рр., вперше опубліковані у цьому збірнику, висвітлюють процеси, що відбувалися в українському селі під час здійснення державою політики колективізації та “розкуркулення”, яскраво ілюструють форми та методи проведення репресивної політики щодо селян, сільського та районного керівництва, містять багатий фактичний матеріал, що розкриває страшну статистику Голодомору. Для істориків, викладачів, студентів вищих навчальних закладів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться історією України.
Даценко В. За те, що євреї… Трагедія Голокосту в Межиріччі Південного Бугу та Дніпра (1941-1944) /В. Даценко. – Кіровогрд : Імекс ЛТД, 2015. – 178 с.
Тема Голокосту надзвичайно актуальна сьогодні, коли по всьому світу тліють міжетнічні конфлікти, у полум’ї яких воскресають маніакальні ідеї масового знищення людей через їхні національність, мову, релігію чи колір шкіри. Людство знову стоїть перед необхідністю протидіяти таким явищам. Пропонована книга – одна з “вакцин”, що може допомогти уникнути катастрофічних наслідків та помилок минулого. Використавши живі спогади людей, архівні документи, раніше недосяжні для читача, автор показує трагедію єврейського населення воєнної Кіровоградщини на тлі загальної історії області у центрі України, неодноразово підкреслюючи, що межиріччя Південного Бугу та Дніпра було для євреїв рідною землею від дня народження до страшного кінця від куль “майстрів смерті” з гітлерівських айнзатцкоманд у балках та протитанкових ровах чи задушливих газів у підвалах Златопільської МТС. Автор розповідає і про людей – “праведників світу”, які, незважаючи на загрозу бути негайно страченими гітлерівцями, рятували євреїв від знищення, переховували їх аж до звільнення області від окупантів. Цікавими для читача будуть пропоновані додатки – збережені для прийдешніх поколінь записи єврейського хлопчика з Кіровограда Йосипа Бутовецького та уточнені й доповнені списки жертв кіровоградського Голокосту.
Даценко В. Зеленая брама: возвращение к легенде. – Кировоград: Имэкс-ЛТД, 2013. – 460
Книга Василия Даценка по сути своей является продолжением известной книги Евгения Долматовского, которую поэт назвал «документальной легендой о первых днях Великой Отечественной войны».
Стремясь понять истоки и следствия трагедии, произошедшей на клочке украинской земли с поэтическим названием «Зеленая Брама», используя ранее недоступные архивные материалы, собранные в разных уголках бывшего СССР воспоминания ветеранов 6-й и 12-й советских армий, письма их родственников, результаты поисковой деятельности, автор возвращается к событиям конца июля – начала августа 1941 года в междуречье Синюхи и Ятрани. Его рассказ о мужестве и героизме сражавшихся в окружении бойцов и командиров Красной Армии, их непростых судьбах. Не обойдены вниманием и примеры бесчестья, трусости, малодушия, о чем Е. Долматовский умолчал. Книга адресована всем, кто интересуется историей Великой Отечественной войны, особенно событиями, связанными с трагическим 1941 годом.
Даценко В. щоб пам’ятали. Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1943). Історико-публіцистичний нарис. – 2-е вид. випр. і доп. – Кіровоград: ТОВ «Імекс ЛТД. – 2010. -304 с.
Книга Василя Даценка неупереджено, ґрунтовно, виважено і доступно розповідає про трагічні події Великої Вітчизняної війни на Кіровоградщині. Унікальні фотографії та документи з державних архівів, а в більшій частині – із приватних зібрань, подаються друком на цих сторінках уперше і вельми яскраво свідчать – минуле й сьогодні єднає ПАМ’ЯТЬ кожного з ЖИВИХ саме в ті хвилини, коли ми уважні до облич та імен тих, хто ЖИВ до НАС і був справжнім патріотом своєї землі. Для викладачів, студентів, істориків, краєзнавців, усіх, кого цікавить історія Центральної України в бурхливому ХХ столітті.
Жосан О. Кіровоград у роки окупації: життя населення та окупантів (документи і спогади) : [альбом] / автор-укладач О. Жосан. – Кропивницький : Ексклюзив-Cистем, 2018. – 480 с.
Вийшло у світ унікальне краєзнавче видання – альбом «Кіровоград у роки окупації: життя населення та окупантів (документи і спогади)». Автор-укладач альбому Олександр Жосан – завідувач кафедри педагогіки, психології і корекційної освіти Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, кандидат педагогічних наук.
У книзі понад 550 фотографій нашого міста часів окупації, кілька десятків плакатів і листівок, які розповсюджували в місті, статті з тогочасних газет, відскановані документи.
На основі архівних документів та спогадів очевидців викладені основні напрями і важливі факти з життя Кіровограда та деяких інших населених пунктів області в роки німецької окупації (серпень 1941 – січень 1944) у соціально-економічній, політичній і культурній сферах.
Здійснено спробу психологічного аналізу проблеми поведінки людей у період окупації.
Німецька окупація у нашому місті тривала два з половиною роки, у західних районах області близько трьох. Але цей короткий час став прицільною мішенню для радянської пропаганди. Було вигадано стільки міфів, у суспільну свідомість запущено стільки перекручень і брехні, що тільки зараз, більш ніж через 70 років звідтоді, ми позбуваємось тих стереотипів.
Ми всі знаємо про звірства окупантів, про примусове відправлення на роботу в Германію, а от про інші аспекти життя говоримо мало. Але ж у ті часи працювали підприємства, школи та лікарні, селянам подекуди роздавали землю у власність, люди ходили до театру, в кінотеатри…
Коли гортаєш сторінки книги, роздивляєшся старі фото, читаєш «вирізки» з газет, то наче занурюєшся в ту епоху, у звичайне собі життя звичайних людей.
Надзвичайно цікавим є документ про перейменування вулиць Кіровограда під час окупації. Перейменували й театр – під час окупації він називався Український театр імені Івана Тобілевича. Дуже цікавий також розділ про окупаційну пресу. Олександр Жосан пише, що засновниками та видавцями газет були не окупанти, а представники української інтелігенції, які щиро вірили, що німці звільнять Україну від комуністичного ярма. У Кіровограді в цей час була лише одна газета – «Український голос», яку пізніше перейменували на «Українські вісті». «Вісті» багато писали про відродження українського мистецтва, про віру, про необхідність вивчення власної української історії, розміщували правдиві статті про Голодомор тощо…
Заслуговують на увагу і спогади, і особливо щоденник знам’янської дівчини Ольги, яка вірогідно загинула в 1944 році. Олександр Жосан пише, що щоденникові записи для нас цінніші, ніж спогади, адже це безпосередні враження, ще не осмислені, не «оброблені» свідомістю.
Книга стане у пригоді учителям історії, науковцям, дослідникам, усім, кому небайдуже минуле рідного краю.
Жосан О. Е. Вулиці Єлисаветграда – Зінов`євська – Кірово – Кіровограда в першій половині XX століття: історичний нарис / О.Е. Жосан. – КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2019. – 108 с. (Серія: «Міський архітектурний ландшафт»)
У нарисі здійснено спробу комплексного дослідження питань, що стосуються: часу, причин, процедур виникнення та розбудови вулиць міста Кропивницького, чинників, які сприяли періодичній зміні назв значної їхньої частини; розбудови інфраструктури міста, формування та розвитку його мікрорайонів у 1900-1955 роках.
Імена, повернуті із забуття. За матеріалами судових справ репресованих селян 1929-1950-х років, що зберігаються у Державному архіві Кіровоградської області / Держ. архів Кіровоград. області. -Кропивницький : Дако, 2008. -129 с.
Матеріали із судових справ репресованих селян, опубліковані у збірнику, детально розкривають методи та форми дії рпепресивного апарату держави щодо селянства, яке чинило спротив грабіжницькій політиці влади у сільській місцевості сучасної Кіровоградської області у період 1929-1937 рр. У документах висвітлюються глибинні процеси, що відбувалися в аграрному секторі України, сутність яких знайшла свій прояв у занепаді сільського господарства, що, прешті, призвело до масового голоду. Для істориків, науковців, викладачів, студентів вищих навчальних закладів, краєзнавців, усів, кому не байдужа історія України.
Карпов В. Є. ВІдголоски родинної пам’яті : документально – художнє видання. Кн. 1 / В. Є. Карпов; ред. Т. Горбенко. ‒ Кропивницький : ЛА НАУ, 2019. ‒ 452 с.
В книзі проведені авторські дослідження окремих представників родів з історії переселенців Великого степу, Дикого поля та формування поселень Єлисаветградського краю. Як це відбувалося, звідки прийшли перші люди, хто вони, де оселилися та про різні цікаві пригоди розповідають герої нашої книги, опираючись на генетичну пам’ять прадідів. Без пам’яті про минуле – немає майбутнього. У збірку увійшли три книги «Відголоски родинної пам’яті», «Силуети крізь час» та «Уможливити неможливе», всі вони розраховані на широке коло читачів.
Кіровоградщина.Історія рідного крою [Текст]: навч. посіб.: [для загально-освіт. навч. закл. Кіровогр. обл..]; /за ред.: І. А. Козир. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2012. – 304 с. : іл.
Навчальний посібник є першим регіональним виданням, яке висвітлює історію нинішньої Кіровоградської області від найдавніших часів до проголошення незалежності України. Виклад матеріалу ґрунтується на новітніх наукових дослідженнях. Залучені документальні матеріали з фондів архівів та музеїв. Текст супроводжується ілюстраціями, мапами, схемами, фото. Методичний апарат містить завдання і запитання для самоперевірки, творчі завдання, різноманітні додатки, рекомендовану літературу для поглибленого вивчення окремих питань. Навчальний матеріал посібника сприятиме формуванню в учнів почуття гордості за свою малу батьківщину, усвідомлення того, що історія сучасної Кіровоградщини є частиною загальноукраїнської та європейської історії.
Кіровоградщина. Історія. Традиції. Сучасність. / За загальною редакцією О. В. Чуднова. — Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2008. — 640 с: іл.
Книга «Кіровоградщина. Історія. Традиції. Сучасність» створена авторським колективом, що не тільки фахово вивчав, описував різні аспекти життя Центральної України як окремого регіону держави Україна, а й відтворив власний досвід участі в економіко-політичних і культурних подіях минулого століття. Пам’ятаючи заповіт Тацита — пиши про минуле без ненависті та любові, дослідники об’єктивно й емоційно виважено розповідають про світлі і трагічні часи, про долі різних людей, про їхню творчу працю на нашій святій Землі. Сторінки ці — для всіх, хто прагне кращого майбутнього для себе і дітей своїх, бо чесна пам’ять про минуле є запорукою такого буття.
Петренко І. Кіровоградщина повоєнна (1944-1948рр.) – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2011. – 316с.
На основі дослідження архівних документів автор висвітлює складне й багатогранне післявоєнне життя краю. Пропонована читачеві документальна праця хронологічно стосується періоду 1944–1948 років, хоча з деяких питань виходить за ці межі. В ній вперше висвітлено чимало невідомих сторінок з життя краю. Для цього використані майже винятково матеріали Державного архіву Кіровоградської області. Поряд з цим в книзі присутні документи Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, деяких тогочасних газет, як обласного, так і районного рівнів, результати досліджень науковців Кіровоградщини, спогади очевидців тощо. Читачу потрібно мати на увазі, що всі тогочасні документи несуть на собі чіткий відбиток тієї епохи, тож сприйняття багатьох з них, використаних у цій книзі, особливо витягів із публікацій в пресі, повинні бути зваженими та критичними.
Шевченко С. І. Вершники на Інгулі. – Кіровоград : ПП «Центр оперативної поліграфії «Авангард», 2013. – 332 с.
У книзі вперше узагальнено досвід діяльності військово-навчальних закладів кавалерійського профілю (училищ, курсів та школи) за весь період їх існування в Єлисаветграді – Зінов’євську у 1859-1933 рр. Простежено долі випускників — учасників боротьби за незалежність України 1917-1921 рр., переможців фашизму. Йдеться про регулярні армійські частини, які базувалися у військовому містечку на Ковалівці (штаб кавалерійського корпусу, десантники, спецпризначенці, ракетники) у серед. XIX ст. та в серед. XX – на поч. XXI ст.
Для дослідників, військовиків, викладачів, учителів, краєзнавців, студентів, усіх, хто цікавиться військовою історією, регіональною минувшиною.
Published: Oct 5, 2021
Latest Revision: Oct 6, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1208762
Copyright © 2021