16 април 1879 г. В древната българска столица Търново е свикано Учредително събрание и е приета Търновската конституция- първата българска конституция
Приета е на 16 април 1879 г. от учредителното народно събрание в Търново .
Създадена е след конституциите на Гърция, Сърбия Румъния, но в традицията на българските интелектуалци от освободителните борби и с участието на юристи и други българи, получили висшето си образование във водещи университети в Европа.
Проектът за Органически устав за държавното устройство на българското княжество е изготвен в канцеларията на временното Руско управление е съгласуван с български общественици и руска имперска комисия. Учредителното събрание, свикано на 10/23 януари 1879 г., внася големи промени в Проекта, вкл. промяна на наименованието му. При това обсъждане се формират 2 групи – либерали (младите) и консерватори (старите), като в повечето случаи се налагат схващанията на първите.
6 септември 1885 г. Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
Съединението е актът, с който на 6 септември (18 септември по нов стил) 1885 година автономната област Източна Румелия се отцепва от османската империя и се обединява с княжество България , противно на решенията на великите сили на Берлинския конгрес .
До Съединението се стига след народни бунтове в панахюрище , Чирпан, Пазарджик, голямо конере и други южнобългарски селища, координирани от Български таен централен революционен комитет . В резултат на военен преврат, оглавен от майор Данаил Николаев , османският губернатор в Пловдив гаврил Кръстевич е свален от власт и заменен от администрация, назначена отБългарския княз Александър. Съединението провокира Сръбско – Българска война (ноември 1885) и бъгарската криза.
22 септември 1908 г. Княз Фердинанд в
Търново обявява България за независимо царство и приема титлата ,,цар на българите”. На 22
септември 1908 г. в църквата„Св. Четиридесет мъченици“ във Велико Търново е прочетен
Манифест, с който се провъзгласява българската независимост.
Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември (5 октомври нов стил) 1908 година в Търново . С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор , а Българският княз приема титлата „цар“.
Отхвърлянето на османското върховенство от България е последвано от анексирането на османските провинции Босна и Херцеговина от Австро – Унгария и предизвиква една от многобройните кризи в международните отношения в навечерието на първата световна война . Независимото царство България е признато от великите сили през пролетта на 1909 година.
10 ноември 1989 г. Падане на комунистическия режим и начало на демократичните промени.
Период на преход обратно към демокрация и свободен пазар.
През 1990 г. е възстановена многопартийната система.Ноемврийският пленум на ЦК на БКП, наричан по-точно Десетоноемврийски пленум, е заседание от 10 ноември 1989 г., на което Централният комитет на българската комунистическа комитет освобождава Тодор Живков от най-високата длъжност генерален секретар в партията (и фактически в държавата), която той заема в продължение на 35 години.
2004 г. България се присъедини към НАТО. Република България е член на НАТО от 29 март 2004 г. Това членство е резултат от 15-годишна дейност със следната хронология.
Членството на България в НАТО се поставя за първи път като политически въпрос на 23 юни 1990 г., когато Соломин Паси внася в парламента предложение за присъединяване към северноатлатиченски договор .
След по-малко от месец – на 13 юли 1990 г., с Декларация на Министерството на външните работи Република България приема поканата за установяване на редовни дипломатически връзки с НАТО, отправена в Лондонската декларация на държавните и правителствени ръководители на Алианса от 6 юли 1990 г.
2007 г. България се присъедини към ЕС.България е парламентарна република. Министър-председателят е ръководител на правителството, което представлява изпълнителната власт. Държавният глава — президентът — има предимно представителни функции, както и ограничено право на вето. България е унитарна държава с централизирана структура. Тя се състои от 27 области и област София-град. Областните управители се назначават от правителството.
Published: Jun 12, 2021
Latest Revision: Jun 12, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1173668
Copyright © 2021