Ембріональний (зародковий) етап– це час, коли новий організм розвивається всередині материнського організму або всередині яйця.
Починається зародковий період після запліднення або активації яйцеклітини при партеногенезі і здійснюється всередині материнського організму, яйця, насінини.
Завершується ембріональний розвиток народженням (ссавці), виходом з оболонок яйця (птахи, плазуни), проростанням (насінні рослини).
Стадії ембріогенезу:
- Дроблення (дробіння) – утворення бластули.
Дробіння – ряд послідовних мітотичних поділів зиготи, який закінчується утворенням одношарової стадії – бластули. Кількість клітин збільшується внаслідок мітозу, але інтерфаза дуже коротка і бластомери не ростуть.
Особливості дробіння в різних груп організмів залежать від характеру розташування та кількості жовтка, тому виділяють два типи дробіння.
Типи дробіння
- повне (голобластичне) – зигота повністю ділиться на бластомери, має невелику кількість жовтка, який розподілений рівномірно;
- неповне (меробластичне) – на бластомери ділиться лише частина зиготи, жовтка в зиготі багато і він займає певну її частину.
- Гаструляція – утворення дво- або тришарового зародку – гаструли.
Ріст клітин при гаструляції не відбувається. На цьому етапі утворюються два або три шари тіла зародка – зародкові листки.
Зародкові листки:
- Ектодерма – дає початок нервовій системі, органам чуття, зовнішньому покриву організму, передній і задній кишці; Нервова тканина, органи чуттів, епідерміс шкіри, шкірні залози, передня та задня кишка, зовнішні зябра та ін.
- Ентодерма – дає початок хорді, кишечнику, шлунку, печінці, органам дихання – легеням; Хорда, плавальний міхур, травні залози, легені, внутрішні зябра та ін.
- Мезодерма – дає початок мускулатурі, усім хрящовим і кістковим елементам скелета, кровоносній і сечостатевій системі. Скелет, м’язи, кровоносна система, статева і видільна системи, дерма шкіри, перикард та ін.
У процесі гаструляції необхідно розрізняти два етапи: а) утворення екто- та ентодерми (формується рання гаструла – двошаровий зародок); б) утворення мезодерми (формується пізня гаструла – тришаровий зародок).
На етапі гаструляції завершується ембріогенез двошарових тварин (губки, кишковопорожнинні), мезодерма закладається в зародковому розвитку тришарових тварин (починаючи з плоских червів).
У різних організмів гаструла формується різними шляхами. Виділяють такі типи утворення гаструли:
- інвагінація (вгинання);
- деламінація (розшарування);
- епіболія (обростання);
- імміграція (заповзання).
- Гістогенез – розвиток тканин.
- Органогенез – процеси формування зачатків органів та їхньої подальшої диференціації.
Гістогенез і органогенез – утворення тканин та органів. Здійснюються ці процеси внаслідок диференціації.
У гістогенезі рослин беруть участь ініціальні клітини твірних тканин, а в гістогенезі – стовбурні, напівстовбурні та дозрілі клітини.
Фазами гістогенезу та органогенезу є ненруляція – утворення осьового комплексу органів, формування інших органів – органи набувають особливостей будови, притаманних дорослим.
Органогенез завершується, на кінець ембріонального періоду розвитку, проте диференціювання й ускладнення органів продовжується і в постембріогенезі.
Published: May 23, 2021
Latest Revision: May 23, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1146227
Copyright © 2021