Езиковите грешки при интернет общуването
Дори и суперграмотният човек допуска правописни, пунктуационни, лексикални, граматични грешки при интернет общуването. На какво се дължи това?
Най-често по невнимание и от бързане не проверяваме написаното. Понякога е доста досадно да се стараем да слагаме точка, запетайка, въпросителен или възклицателен знак, когато трябва. В стремежа си да реагираме бързо, допускаме употребата на диалектни думи, неуместни изрази, повторения, двусмислици… От бързина бъркаме и членуването, бройната и учтивата форма, местоименията…
Трябва си призная, че и аз допускам езикови грешки, но истината е, че те не вредят на никого.
Но има грешки при общуването в интернет, които са опасни и могат да ни навредят много по-сериозно…
Опасности, които ни дебнат в глобалната мрежа
Днес интернет е може би най-свободното място в света, но не бива да забравяме, че тази свобода си има цена.
В онлайн пространството е пълно с всякакви мошеници и измамници, възползващи се от нашите грешки.
Някои от тях биха могли да ни причинят дискомфорт, да ни направят уязвими.
Рисковете на интернет общуването
Общуването в интернет има своите предимства, но крие и доста рискове. Често в социалните мрежи се натъкваме на цинизми и лоши думи, които нараняват и малки, и големи. По-опасни са обаче хората, които злоупотребяват с лична и дори интимна информация. Свидетели сме на случаи, в които дълбоко е засегнато личното достойнство на човека, доверил се наивно на недобронамерен “приятел”.
Представете си ситуация, в която двама души дълго време си пишат в нета. След известно време единият предлага да са гаджета и иска гола снимка, която той започва да разпространява в интернет пространството…
Ако се случи на някого, бих го посъветвал да блокира този човек и да запази чат за доказателство, както и да потърси помощ от някой възрастен.
Кибертормозът и как можем да го спрем
Кибертормозът е тормоз чрез дигиталните технологии. Може да се случи в социалните мрежи, платформите за съобщения, платформите за игри и през мобилните телефони. Това е повтарящо се поведение, целящо сплашване, ядосване или засрамване на потърпевшите. Примерите включват: разпространяване на лъжи или публикуване на неприлични снимки на някого в социалните мрежи; изпращане на обидни съобщения или заплахи през платформите за съобщения; изпращане на злонамерени съобщения под чужда самоличност на други хора.
Тормозът лице в лице и кибертормозът често се случват паралелно. Но кибертормозът оставя електронна следа – която е много полезна и служи като доказателство и средство за прекратяване на подобно поведение.
10 неща, които тийнейджърите трябва да знаят за кибертормоза
10 неща, които тийнейджърите трябва да знаят за кибертормоза
Онлайн тормоз между деца: какво да направим
Безопасност в мрежата
Published: Mar 20, 2021
Latest Revision: Mar 21, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1082304
Copyright © 2021