Анотація
Методичний посібник з предмету «Охорона праці», розроблений викладачем ДПТНЗ «Білоцерківський професійний ліцей» Маляренко О.М., містить матеріали з розділу «Пожежна безпека». Посібник містить дидактичні матеріали (теоретичний матеріал, відеоролики, інтерактивні вправи, тестування та ін.), застосування яких під час уроків сприятиме формуванню в здобувачів освіти ключових, загально професійних, професійних компетентностей, образного мислення, розвитку творчої активності, інтересу до предмету в процесі здобуття знань. Навчально-методичний посібник розрахований для використання у закладах ПТО при викладанні предмету «Охорона праці» та предметів професійно-теоретичної підготовки з професій електроенергетичного напряму та самостійної роботи здобувачів освіти.
ЗМІСТ
І розділ. Основи пожежної безпеки
- Причини виникнення пожеж. Організаційні та технічні протипожежні заходи
- Горіння речовин та способи його припинення. Поняття вогнестійкості
- Вогнегасильні речовини. Вогнегасники
- Дії у разі виникнення пожежі
- Повторення узагальнення та систематизація вивченого матеріалу з тем «Пожежна безпека»
І розділ. Основи пожежної безпеки
1.1 Причини виникнення пожеж. Організаційні та технічні протипожежні заходи
Пожежа – це неконтрольований процес горіння поза спеціальним вогнищем, який призводить до знищення матеріальних цінностей, а також створює загрозу для життя та здоров’я людей.
Український науково-дослідний інститут цивільного захисту повідомляє, що за даними масивів карток обліку пожеж (відповідно до п. 10 «Інструкції по роботі з карткою обліку пожеж», затвердженою наказом ДСНС України від 16.08.2017 № 445 «Про забезпечення ведення обліку пожеж та їх наслідків » ) впродовж 6 місяців 2019 року в Україні зареєстровано 45 913 пожеж. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року кількість пожеж збільшилася на 20,9%. Кількість загиблих внаслідок пожеж зменшилася на 2,4%, кількість травмованих на пожежах зменшилася на 2,2%. Кількість загиблих від пожеж збільшилась у 3,7 рази на відкритих територіях.
Унаслідок пожеж загинуло 1 009 людей , у тому числі 28 дітей, 772 людина отримала травми, у тому числі 58 дітей. В Україні щодня в середньому виникало 254 пожежі.
Кожного дня внаслідок пожежі гинуло 6 та отримувало травми 4 людини, вогнем знищувалось або пошкоджувалося 73 будівлі (споруди) та 12 одиниць техніки.
За даними щорічних аналізів, які проводить Міністерство внутрішніх справ України, основними причинами пожеж на підприємствах є такі:
- необережне поводження з вогнем у побуті;
- порушення пожежних норм і правил у технологічних процесах виробництва;
- неправильне облаштування системи опалення, вентиляції, електроустаткування;
- порушення норм і правил зберігання пожежонебезпечних несумісних матеріалів;
- порушення правил користування електрообладнанням;
- невиконання протипожежних заходів щодо обладнання пожежного водозабезпечення, встановлення пожежної сигналізації, забезпечення первинними засобами пожежогасіння;
- використання відкритого вогню факелів, паяльних ламп, паління в заборонених місцях;
- погане знання персоналом основ пожежної безпеки;
- порушення вимог протипожежного інструктажу під час виконання робіт.
Таким чином, абсолютна більшість пожеж виникає з вини людей. Причиною пожежі також може стати коротке замикання в електричних мережах, струмові перевантаження проводів та електричних машин, великий перехідний опір, розряди статичної та атмосферної електрики, електричні іскри.
Найбільш поширеними причинами пожеж на виробництві є такі джерела запалювання, як іскри, що виникають під час роботи двигунів внутрішнього згоряння та електричних двигунів. Вони являють собою розжарені частинки пального або окалини у газовому потоці, які виникають внаслідок неповного згоряння чи механічного винесення горючих речовин та продуктів корозії. Температура такої частинки досить висока, але запас теплової енергії є невеликим, тому шо іскра має малу масу. Іскри, у тому числі й іскрові розряди статичної електрики, здатні запалити тільки речовини , достатньо підготовлені для горіння.
Основна умова виникнення горіння – «трикутник вогню»
1.2 Горіння речовин і способи його припинення. Поняття вогнестійкості
Небезпечними фактоpами при пожежі є:
– відкритий вогонь та іскри ;
– підвищена темпеpатуpа повiтря, предметів i т. п.;
– дим;
– обвал та ушкодження будинкiв, споруд;
– вибухи.
Горіння – це швидкодіюча хімічна реакція сполучення речовини з окислювачем, яка супроводжується виділенням тепла і випромінюванням світла. Для того, щоб виникло і підтримувалось горіння, необхідна наявність паливної речовини, окислювача і джерела енергії для запалювання. Енергія для запалювання може бути у вигляді полум’я , іскри, випромінювання або тепла від хімічної реакції, механічного удару, тепла від короткого замикання електроустановки, тертя чи різкого стиснення газової суміші.
За здатністю горіти у повітрі всі речовини, матеріали поділяються на:
1) негорючі – під дією вогню або високої температури не запалюються, не тліють і не обугляються (цегла, глина, пісок, азбест).
2) важкогорючі – під дією вогню або високої температури важко займаються, тліють або обвуглюються і продовжують горіти або тліти лише при наявності джерела вогню. Після усунення джерела вогню горіння припиняється (асфальтобетон, лінолеум, деревина, просочена антисептиком, слабкі водні розчини спиртів).
3) горючі – під дією вогню або високої температури спалахують або тліють і продовжують горіти або тліти після усунення джерела вогню (водень, природний газ, бензин, спирти, деревина, пластмаса,барій).
Горючі поділяються на легкозаймисті та важко займисті речовини.:
легкозаймисті – горючі матеріали, які на відкритому повітрі або в приміщенні здатні без попереднього нагріву займатися від короткочасної дії джерела запалювання незначної енергії;
важкозаймисті речовини – горючі речовини, які під час зберігання на відкритому повітрі або в приміщенні не займаються навіть за довготривалої дії джерела запалювання незначної енергії (полум’я сірників, іскри).
Вибухонебезпечні – під дією певних факторів речовини миттєво перетворюються в газоподібний стан з виділенням великої кількості тепла (нафтобази, склади скрапленого газу, нафтопродуктів).
Розрізняють такі види процесу горіння:
- вибух
- спалах
- займання
- тління
- самозаймання
- власне горіння
Вибух – це швидке перетворення речовини в газо – чи пилоподібний стан з виділенням великої кількості тепла. У цьому випадку об’єм речовини збільшується в сотні, тисяч разів. Характерно ознакою вибуху є миттєве зростання температури і тиску газу на місці, де він стався.
Спалах – це швидше згорання пальної суміші без утворення стиснених газів.
Займання – загоряння речовини з появою полум’я. Загоряється не вся речовина, а лише її частина. Займання здійснюється від джерела загоряння. Якщо займання відбувається без джерела загоряння, то йдеться про самозаймання.
Тління – це горіння речовини без явного утворення полум’я. Як правило, під час тління утворюється багато диму.
Існують такі способи припинення горіння:
- Охолодження вогнища горіння нижче визначених температур;
- Ізоляція вогнище горіння або зниження вмісту кисню;
- Механічний зрив полум’я;
- Створення умов вогнеперешкодження.
1.3 Вогнегасильні речовини. Вогнегасники
Пожежі поділяються на класи: A, B, C, D, F.
Первинні засоби пожежогасіння – переносні або пересувні засоби пожежогасіння, які використовуються для боротьби з пожежею на початковій стадії її розвитку.
Пожежна безпека об’єкта захисту – відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов’язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Пожежна небезпека об’єкта захисту – стан об’єкта захисту, який характеризується можливістю виникнення і розвитку пожежі, а також впливу на людей і майно небезпечних факторів пожежі.
До початку експлуатації об’єкти (будинки, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння.
До первинних засобів пожежогасіння належать:
- вогнегасники;
- пожежний інвентар (покривала з негорючого теплоізоляційного полотна, грубововняної тканини або товсті, ящики з піском, бочки з водою, пожежні відра, совкові лопати);
- пожежний інструмент (гаки, ломи, сокири тощо).
Засоби пожежогасіння фарбують у сигнальний червоний колір, а написи на них виконують контрастним білим кольором.
Класифікація вогнегасників
Вогнегасники розрізняють за способом спрацьовування:
- автоматичні – стаціонарно монтуються в місцях можливого виникнення вогню;
- ручні (приводяться в дію людиною) – розташовуються на спеціально оформлених місцях;
- комбінованої дії – мають переваги обох вищеописаних типів.
Залежно від закачаної вогнегасної речовини, вогнегасники можуть бути:
- вуглекислотні;
- повітряно – пінні;
- порошкові;
- водні;
- аерозольні (хладонові).
За обсягом корпуса:
- ручні малолітражні з обсягом корпуса до 5 л;
- промислові ручні з обсягом корпуса від 5 до 10 л;
- стаціонарні й пересувні з обсягом корпуса понад 10 л, зазвичай на візку.
Позначення вогнегасників
ВВ – вогнегасник водяний;
ВВП – вогнегасник водопінний;
ВВПА – вогнегасник водопінний аерозольний;
ВВК – вогнегасник вуглекислотний;
ВП – вогнегасник порошковий.
1.4 Дії у разі виникнення пожежі
Якщо пожежа застала вас у приміщенні, потрібно дотримуватись таких правил:
- якщо ви прокинулися від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього прямо на підлогу;
- до дверей приміщення потрібно повзти підлогою під хмарою диму, але не відчиняти двері відразу;
- обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то відчиніть їх та швидко виходьте;
- якщо двері гарячі, не відчиняйте їх – дим та полум’я не дозволять вам вийти;
- щільно зачиніть двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму. Повертайтеся поповзом у глибину приміщення уживайте заходи до порятунку;
- присядьте та глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та спробуйте покликати на допомогу;
- якщо ви не в змозі відчинити вікно, розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;
- якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх та поповзом пересувайтеся до виходу із приміщення;
- обов’язково зачиняйте за собою всі двері;
- зверніть увагу, що під час пожежі заборонено користуватися ліфтами;
- якщо ви знаходитесь у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі.
Запам’ятайте: у всіх випадках, якщо ви в змозі, зателефонуйте «101» і викличте пожежну команду.
Рятуючи потерпілих з будинків, які горять, варто пам’ятати:
- перед тим, як увійти у приміщення, що горить, накрийтеся мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною;
- двері в задимлене приміщення відчиняйте обережно, щоб уникнути займання від великого притоку свіжого повітря;
- у сильно задимленому приміщенні рухайтеся поповзом або пригинаючись;
- для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину;
- у першу чергу рятуйте дітей, людей з інвалідністю та людей похилого віку;
- запам’ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу та забиваються у куток;
- виходьте із осередку пожежі в той бік, звідки віє вітер;
- якщо на людині горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте пальто, плащ або будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла, у разі необхідності викличте медичну допомогу;
- якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтеся, щоб збити полум’я, ні в якому разі не біжіть – це ще більше роздуває вогонь;
- для гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, а також воду, пісок, землю, кошму, ковдри та інші засоби, пристосовані для гасіння вогню;
- бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або ґрунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом;
- якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть рубильник, вимикач або електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.
Перша допомога при опіках:
- посадіть або покладіть постраждалого;
- обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше, будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого, особливо взимку);
- якщо є можливість, то зніміть з уражених місць каблучки, годинники, паски, взуття до того, як утворяться набряки;
- зніміть предмети одягу, які згоріли або ще тліють, можна лише у тому випадку, якщо вони не пристали до уражених місць постраждалого;
- усі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу (простирадло або чиста тканина);
- викличте швидку медичну допомогу за телефоном «103».
1.5 Повторення узагальнення та систематизація вивченого матеріалу з теми «Пожежна безпека»
Метод «Передай слово»
- Назвіть теми, які ви вивчали з пожежної безпеки.
- Які ви знаєте характерні причини виникнення пожеж?
- Дайте визначення «пожежна безпека».
- Які види протипожежного інструктажу ви знаєте?
- На скільки ступенів вогнестійкості поділяються всі будівлі і споруди ?
- Які ви знаєте первинні засоби пожежогасіння?
- Які вогнегасники ви знаєте?
Вікторина
Учні поділені на дві команди. Члени команд підготували по 10 запитань з теми « Пожежна безпека», які задають один одному. Правильна відповідь оцінюється в 1 бал. (Питання додаються).
І команда
- Що таке вогнестійкість?
- Перерахуйте організаційні заходи пожежної безпеки?
- Коли і хто проводить протипожежний вступний інструктаж ?
- Умови необхідні для виникнення горіння?
- Що ви можете розповісти про вуглекислотний вогнегасник?
- Які вогнегасильні речовини ви знаєте?
- Які є вогнегасники ?
- Які позитивні та негативні якості має вода при пожежі?
- На які групи поділяються засоби протипожежної автоматики ?
- Дати характеристику порошкового вогнегасника.
ІІ команда
- Дайте визначення поняттю «протипожежний режим».
- Які є види процесу горіння?
- Що ви можете розповісти про повітрянопінний вогнегасник?
- Перерахуйте технічні заходи пожежної безпеки.
- Що таке вогнегасник?
- Які є способи припинення горіння?
- Яка буває пожежна техніка для захисту об’єктів?
- Які речовини належать до легкозаймистих ?
- Які є первинні засоби пожежогасіння?
- Коли і хто проводить протипожежний первинний інструктаж ?
Джерела інформації
- Основи охорони праці: Навчальний посібник для професійно-технічних навчальних закладів /Л.Е. Винокурова, М.В. Васильчук, М.В. Гаман.-К.: Факт,2005.-344 с.: іл
- Збірник методичних розробок уроків з предмету «Охорона праці» [Текст] : навчально-методичний посібник / уклад. Г. Д. Гладкіх. – Луганськ : НМЦ ПТО у Луганській області, 2012. – 67 с.
- https://ts.kiev.ua/statystyka-pozhezh-za-6-misyaciv-2019-roku/
- https://web.posibnyky.vntu.edu.ua/fmbt/kobilyanskij_ohorona_praci/7-2.html
- https://studfile.net/preview/5415708/page:25/
- https://ts.kiev.ua/pozhezhnyj-shyt-umovy-vstanovlennya/
- https://old.kyivcity.gov.ua/content/pamyatka-shchodo-diy-u-razi-vynyknennya-pozhezhi.html
- https://en.ppt-online.org/741738
- https://osvita.ua/vnz/reports/bjd/22819/
- https://www.slideshare.net/IvanSteliga/12-2016-72110092
- http://bcpl.pto.org.ua/index.php/dopomoga/itemlist/category/434-4-4-bezpechni-metodi-zvilnennya-poterpilogo-vid-diji-elektrichnogo-strumu
- https://naurok.com.ua/test/pozhezhonebezpechni-vlastivosti-materialiv-ta-rechovin-vognestiykist-582079.html
- https://vseosvita.ua/library/ponatta-vognestijkosti-gorinna-recovin-vognegasilni-recovini-vognegasniki-225489.html
- https://profiteh.ua/pozhezhna-bezpeka-na-pidpryiemstvi-pravyla-ta-orhanizatsiia/
Published: Mar 9, 2021
Latest Revision: May 23, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1070532
Copyright © 2021
Чудова робота