by Ruslana
Copyright © 2021
ЗМІСТ
1. Новий коронавірус.
2. Поширення.
3. Симптоми.
4. Клінічні прояви COVID-19.
5. Що робити, якщо захворіли.
6. Що варто знати.
7. Заходи профілактики.
8. Тривалість життя збудника COVID-19.
9. Правила користування масками.
10. Дезінфекційні засоби.
11. Джерела інформації.
1.Новий коронавірус.
Коронавіруси – це велика родина вірусів, які викликають захворювання, починаючи від звичайної застуди до більш важких захворювань. Новий коронавірус – це новий штам, раніше не ідентифікований у людей.
COVID-19 – це інфекційне захворювання, спричинене останнім виявленим коронавірусом (SARS-CoV-2).
У рамках глобальної мережі лабораторій ВООЗ засновано спеціальну робочу групу з вивчення еволюції вірусу SARS-CoV-2, яка оперативно виявляє його нові мутації і оцінює їхній можливий вплив на сам вірус, а також на ефективність засобів діагностики, лікарських препаратів і вакцин.
2.Поширення.
Ще донедавна Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважала, що Covid-19 поширюється через краплі, які при чханні і кашлі виділяються з дихальних шляхів хворого і потрапляють на будь-яку поверхню.
Саме тому найкращим захистом від коронавірусу, на думку ВООЗ, є миття рук.
Однак все більше досліджень свідчать, що вірус може поширюватися інакше: через дрібні краплі, які годинами “висять” у повітрі, коли люди говорять або просто дихають.
ВООЗ сумнівається, що це можливо. Однак, якщо доведуть, що новий вірус може передаватися через повітря, організації доведеться міняти свої рекомендації щодо захисту від Covid-19.
3. Симптоми.
Багато людей, які заражаються, відчувають легкі симптоми і одужують, але деякі люди можуть переносити хворобу досить тяжко.
Симптоми включають поєднання:
-
Лихоманка
-
Кашель
-
Утруднене дихання
-
Біль у м’язах
-
Втома
4. Клінічні прояви COVID-19.
Нетяжке захворювання
Інкубаційний період триває від 2 до 14 днів, хоча є свідчення, що може досягати і до 20 днів. Імовірно багато випадків зараження не супроводжуються появою симптомів. Нетяжка форма типово проявляються невисокою гарячкою до 38 °C, кашлем, ринітом. Пацієнти з нетяжким захворюванням можуть також скаржитися на біль у горлі, головний біль, міальгії та нездужання. У цих пацієнтів відсутні ознаки зневоднення, сепсису, задишка або утруднене чи надмірно посилене дихання, наявність мокротиння або кровохаркання, нудота, блювання та/або діарея, немає змін психічного стану — сплутаності свідомості, млявості. Літні та імуносупресивні пацієнти можуть мати атипові симптоми.
Нетяжка пневмонія
Пацієнти з нетяжкою пневмонією не мають ознак дихальної недостатності. Їх турбують такі ж скарги, як і в хворих на нетяжке захворювання.
Кашель може бути з мокротинням, при аускультації вислуховуються вологі хрипи.
Головним в діагностиці є виявлення на комп’ютерній томографії вогнищ запалення в легенях, як правило, дрібних за розміром.
Тяжка пневмонія
При тяжкій пневмонії у підлітків або дорослих: гарячка або підозра на респіраторну інфекцію, плюс частота дихання > 30 вдихів / хв, виражена дихальна недостатність або SpO2 <90 % на спонтанному диханні в приміщенні.
Дитина з кашлем або утрудненням дихання плюс хоча б одне з наступних:
- центральний ціанозабо SpO2 <90 %;
- виражена дихальна недостатність (наприклад, хрипи, напруження грудної клітки);
- ознаки пневмонії із загальними ознаками небезпеки: відмова від грудного годування та пиття, млявість чи непритомність, судоми.
- можуть бути й інші ознаки пневмонії: участь допоміжних м’язів у диханні, часте дихання (кількість дихань / хв): при віці <2 місяців — 60 і більше; 2–11 місяців — 50 і більше; 1–5 років — 40 і більше.
5. Що робити, якщо захворіли.
З’явилися перші симптоми: що далі?
Якщо у вас з’явилася слабкість, підвищилася температура, болить горло, заклало ніс або різко зник нюх — залишайтеся вдома і телефонуйте сімейному лікарю. Йому треба детально описати всі симптоми.
Якщо вам зовсім зле — температура вище 38, не збивається, ускладнене дихання — телефонуйте у «швидку» (103).
У МОЗ радять звертатися одразу в регіональне відділення «швидкої». Якщо ж «швидка» з якихось причин приїжджати відмовляється, необхідно звертатися в Центр екстреної медичної допомоги вашого міста. Крім того, у такому разі в МОЗ радять звертатися на «гарячу лінію» 0 800 60 20 19 — там оформлять заявку на екстрену медичну допомогу як термінову.
Ваш сімейний лікар або лікарі «швидкої» вирішать, чи треба вам ізолюватися чи госпіталізуватися, призначать лікування. Також вони можуть призначити безкоштовний тест на коронавірус. Однак у приватній лабораторії тест на COVID-19 можна зробити й без призначення сімейного лікаря.
6. Що варто знати.
Як передається вірус SARS-CoV-2
(збудник COVID-19)?
Вірус передається від людини до людини краплинним та контактним шляхами. Тобто через дрібні часточки, які виділяються з носа або рота хворого на COVID-19 під час кашлю або чхання. Ці краплі розповсюджуються на відстань близько метру від хворого і можуть потрапляти на слизові оболонки очей, носа та рота іншої людини, яка знаходиться поруч. Також краплі, що містять вірус забруднюють предмети і поверхні. Інші люди можуть інфікуватися через дотик до таких предметів або поверхонь, а потім — до очей, носа чи рота.
Вірус не передається повітряним шляхом. Це означає, що він не здатен переноситись потоками повітря на великі відстані від хворої людини.
Вірус може переміщуватись на відстань понад метр у часточках аерозолю, але такий аерозоль утворюється лише під час виконання специфічних медичних процедур. Наприклад, інтубація трахеї.
7. Заходи профілактики.
Які найефективніші заходи профілактики?
Один із найбільш ефективних способів захиститися і запобігти поширенню інфекції — фізичне дистанціювання та щоденна гігієна. А саме:
- безконтактне привітання;
- гігієна рук;
- дотримання респіраторної гігієни і етикету кашлю;
- дистанція не менше півтора метри від інших людей у публічних місцях;
- самоізоляція у разі появи респіраторних симптомів (ізолюйтеся від тих, з ким проживаєте, наскільки це можливо, особливо якщо серед них є люди похилого віку).
8. Тривалість життя
збудника COVID-19.
Тривалість існування вірусу 2019-nCoV на поверхнях остаточно не встановлена. Якщо припустити, що, у цьому критерії, він близький до інших представників родини коронавірусів, то збудник COVID-19 може виживати на поверхнях від кількох годин до кількох діб. Це залежить від поверхні, температури повітря та інших умов.
Перебуваючи поза організмом людини, вірус втрачає свою здатність викликати захворювання. Згідно із науковими даними, вірус 2019-nCoV на зовнішніх поверхнях залишається небезпечним для людини 3-4 години.
Якщо ви підозрюєте, що якась поверхня може бути забруднена вірусом, обробіть її побутовим мийним засобом та антисептиком із вмістом спирту не менше 60%.
9. Правила користування масками.
В яких випадках необхідно носити маску?
Окрім медичних працівників, медичну маску слід носити:
- якщо ви доглядаєте за людиною з підозрою або підтвердженим захворюванням на COVID-19;
- якщо у вас респіраторні симптоми або підтверджене захворювання на COVID-19;
- у місцях великого скупчення людей, якщо немає можливості дотримуватись фізичного дистанціювання;
- за вимогою органів влади.
Як правильно надягти захисну маску?
Перед тим як надягти маску, слід помити руки з милом або обробити їх антисептиком із вмістом спирту не менше 60%. Маску слід одягти так, щоб вона закривала ніс та рот.
Також вона має бути щільно закріплена на переніссі. Простору між маскою та обличчям не повинно бути.
Не слід торкатись маски протягом її використання. Якщо це сталося, обов’язково помийте руки з милом або обробіть їх антисептиком.
Як правильно знімати та утилізувати захисну маску?
Медичну маску необхідно знімати за гумки або зав’язки та не торкатися її зовнішньої поверхні. Утилізувати маску можна разом із побутовими відходами. У жодному разі не використовуйте маску повторно. Знявши маску, обов’язково помийте руки з милом чи обробіть їх спиртовмісним антисептиком.
Скільки часу можна використовувати захисну маску?
Медична маска зберігає свою ефективність протягом 2–4 годин. Після цього її необхідно замінити. Якщо маска стала вологою, її слід замінити, адже вона втрачає свої захисні властивості.
Не можна носити маску, спустивши її на шию, щоб покурити чи перекусити.
У цьому разі забруднена сторона маски буде торкатись шкіри обличчя, що створює додатковий ризик зараження, а поправляючи її, ви зайвий раз торкаєтесь маски руками.
Одноразові засоби індивідуального захисту, в тому числі медичні маски, не можна дезінфікувати та використовувати повторно.
10. Дезінфекційні засоби.
Щоб визначити, з чого потрібно починати дезінфекцію, необхідно розуміти, що становить для вас загрозу. Часточки вірусу не можуть переміщатись в повітрі та осідати на будь-яких поверхнях. Вони знаходяться у краплях, які виділяє хвора людина під час кашлю або чхання. Ці краплі забруднюють предмети і поверхні на відстані близько одного метра.
Перебуваючи поза організмом людини, вірус втрачає свою здатність викликати захворювання. Згідно із науковими даними, вірус 2019-nCoV на зовнішніх поверхнях залишається небезпечним для людини протягом 3-4 годин. Людина може інфікуватися в результаті дотику до таких предметів або поверхонь, а потім — до очей, носа або рота.
Таким чином, щоб запобігти інфікуванню, найкраще не чіпати обличчя брудними руками, а при поверненні додому ретельно мити руки.
Якщо ви підозрюєте, що якийсь предмет чи поверхні можуть бути забрудненими і містити вірус, помийте їх звичайним побутовим мийним засобом або ж обробіть дезінфектором із вмістом спирту не менше 60%.
11. Джерела інформації.
- Telegram-бот МОЗ Із відповідями на найпоширеніші питання про коронавірус https://t.me/COVID19_Ukraine_Bot;
- Офіційний веб-сайт МОЗ http://www.moz.gov.ua/;
- Офіційна сторінка МОЗ у Facebook https://www.facebook.com/moz.ukr/;
- Офіційний веб-сайт Національної служби здоров’я https://nszu.gov.ua;
- Сайт Центру громадського здоров’я https://phc.org.ua
- https://www.youtube.com/.
Published: Feb 13, 2021
Latest Revision: Feb 13, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1042682
Copyright © 2021