САМОПІЗНАННЯ припускає розуміння і оцінку своїх індивідуальних особливостей, особистісних якостей, свого внутрішнього світу, поведінки, що необхідно для успішної взаємодії з іншими людьми, вибору професії, побудови своєї професійної кар’єри.
2
ТЕМПЕРАМЕНТ ЯК БІОЛОГІЧНА СКЛАДОВА ОСОБИСТОСТІ
Одним з найважливіших вроджених (біологічних) чинників, пов’язаних з функціонуванням вищої нервової діяльності, є темперамент.
3
Гіппократ
(греч. Ἱπποκράτης, близько 460 до н.э.–близько 377 до н.э.)
пояснював особливості поведінки людей переважанням в їх організмі якоїсь з рідин, чому і виділив 4 темпераменту (греч. κράσις, «злиття, змішування»).
Чотири темпераменти – чотири стихії: вогонь, земля, вода, повітря. Гармонія чотирьох стихій створює життя на землі, гармонія чотирьох начал в людині, на думку філософа, дозволяє їй жити повноцінним життям.
5
Гіппократ вважав, що
*Переважання жовтої жовчі (греч. χολή, холе, “жовч, отрута”) робить людину імпульсивною, «гарячою» – холериком.
* Переважання лімфи (греч. φλέγμα, флегма, «мокрота») робить людину спокійною і повільною – флегматиком.
* Переважання крові (лат. sanguis, сангвис, сангуа, «кров») робить людину рухливою і веселою – сангвініком.
* Переважання чорної жовчі (греч. μέλαινα χολή, мелэна холе, «чорна жовч») робить людину сумною і боязливою – меланхоліком.
6
Леонардо да Вінчі.
Темпераменти (близько 1490 р.).
Королівська бібліотека Віндзорського замку.
8
Темперамент – стійка сукупність індивідуальних психофізіологічних особливостей особистості, пов’язаних з динамічними, а не змістовними аспектами діяльності.
Властивості темпераменту – це найбільш стійкі індивідуальні особливості, що зберігаються на все життя. Різні поєднання закономірно пов’язаних між собою властивостей темпераменту називають типами темпераменту.
10
Наукову класифікацію темпераментів дав І.П. Павлов.
В основі того або іншого темпераменту лежить швидкість і характер урівноваженості нервових процесів збудження і гальмування.
12
Виділяють чотири типи темпераменту:
• сангвінік: сильний, врівноважений, рухливий;
• флегматик: сильний, врівноважений, інертний;
• холерик: сильний, неврівноважений, рухливий;
• меланхолік: слабкий.
Стисло дамо характеристику кожному з них.
14
Сангвінік.
Підвищена активність, збудливість. Живо і з великим ентузіазмом відгукується на все, що захопило його увагу. Швидко та легко пристосовується до мінливих умов життя, висока опірність труднощам життя. Жива міміка і виразні рухи. По його обличчю легко вгадати, який його настрій, яке його відношення до предмета або людини. Швидко зосереджує увагу, при виконанні якої-небудь справи працює швидко, може довго працювати, не втомлюючись, енергійно береться за нову справу. Швидкість мислення, винахідливість. Почуття, настрої, інтереси і прагнення дуже мінливі. Він легко сходиться з новими людьми. Легко звикає до нових вимог і обстановки. Азартний, схильний до ризику. Може бути лідером і вести за собою, уміє захоплювати інших своїми ідеями. Не завжди чутливий до переживань і проблем оточення, добре справляється лише з тією роботою, яка для нього цікава і важлива. Не завжди відповідально виконує те, що йому не дуже треба або нецікаво. Він продуктивний діяч, але лише тоді, коли багато цікавих справ, тобто при постійному збудженні, в іншому випадку він стає нудним і млявим.
Без зусиль не тільки переключається з однієї роботи на іншу, але і переучується, опановуючи нові навички. Як правило, він більшою мірою відгукується на зовнішні враження, чим на суб’єктивні образи і представлення про минуле і майбутнє, екстраверт.
Сангвінік – природжений керівник. З точки зору підлеглих цей тип є,
мабуть, найприємнішим і душевнішим начальником. Не дивно, подібний темперамент, як правило, характеризує обачливу людину. Його сильна риса – уміння умовляти і викликати прихильність до себе. Проте технічні моменти в роботі часто викликають у сангвініків утруднення. Монотонна, конвеєрна, робота, що вимагає постійної уваги не для них.
Сангвініки можуть реалізувати себе в професіях, пов’язаних як з фізичною, так і з розумовою працею, оскільки вони вирізняються стабільною працездатністю, на яку мало впливають зовнішні або внутрішні чинники.
16
Холерик.
Буває не стриманий, нетерплячий, запальний, але так само легко відходить і забуває про образи. Відрізняється великою життєвою енергією, але йому бракує самовладання. Приступає до справи з повною віддачею, з усією пристрастю, захопленістю, але сил йому вистачає ненадовго і як тільки вони виснажуються втрачає інтерес.
Велика стійкість прагнень і інтересів, велика наполегливість, можливі утруднення в переключенні уваги, скоріше екстраверт.
Неврівноваженість нервової системи визначає циклічність у зміні його активності і бадьорості. Захопившись якою-небудь справою, надто налягає на свої сили і в кінці кінців виснажується більше, ніж слід, допрацьовується до того, що йому все набридає, стає огидним і бридким.
Холерику важко дається діяльність, що вимагає плавних рухів, спокійного, повільного темпу, він неминуче буде проявляти нетерпіння, різкість рухів, поривчастість тощо. У спілкуванні запальний, неприборканий, нетерплячий, нестриманий та нестримний, крикливий.
Товариський, відкритий, вміє співпереживати, співчувати, енергійний, працездатний, швидко перемикається з однієї справи на іншу, але не завжди уважний і організований. Тривожний, неспокійний, не завжди чітко визначає пріоритети.
Холерики домагаються великих успіхів в тих професіях, де потрібна підвищена концентрація уваги і енергійність. Вони – лідери. Цей тип темпераменту виділяється великою стійкістю до стресів. При необхідності вони вміють швидко відновлювати свої сили. Але жорстоко примушувати холерика виконувати монотонну і одноманітну роботу. Хронічна втома настане не через об’єм роботи, а через постійну необхідність стримувати свою кипучу енергію.
Для холерика важливі вибір професії та робоче місце, де є конкретний результат, а не кількість відпрацьованого часу – холерик більш ефективний, коли планує власний графік своєї роботи.
Холерикам протипоказані такі професії, як архівне діло і бухгалтерський облік. Взагалі холерики досягають успіхів переважно в професіях, що вимагають постійного живого спілкування, а не роботу з документами або технікою.
Холерик може досягти успіхів у професійних галузях, пов’язаних з роботою з людьми, встановленням соціальних зв’язків.
Вважають, що саме холериків найбільше серед успішних підприємців і бізнесменів. Холерик досягає значних успіхів у професійній діяльності, яка планується як проект (перед фахівцем ставитися чітке і зрозуміле завдання, яке він розпочинає й закінчує, а потім береться за вирішення наступного, не схожого на попереднє, завдання).
18
Флегматик.
Малоемоційний. Важко розсмішити, розгнівати або засмутити. При великих неприємностях залишається спокійним. Добре чинить опір сильним і тривалим подразникам. Міміка і рухи невиразні. Енергійний, відрізняється терплячістю, витримкою, самовладанням. Повільний темп рухів і мови. Повільно зосереджує увагу. Насилу перемикає увагу, пристосовується до нової обстановки і перебудовує навички і звички. Насилу сходиться з новими людьми і відгукується на зовнішні враження, інтроверт.
Спокійний, завжди рівний, наполегливий і завзятий трудівник, що відрізняється терплячістю, витримкою, самовладанням. при серйозних неприємностях залишається зовні спокійним. Однак не слід думати, що він такий вже усепрощаючий, абсолютно безпечний в спілкуванні. Подібно конденсатору, він довго вбирає в себе, поглинає, накопичує енергію невдоволення, але коли вона досягає якоїсь межі, критичної величини, неминучий сильний «розряд», нерідко вельми несподіваний для його співрозмовника, по самому, здавалося б, незначного приводу. На перший погляд негативна риса флегматиків – повільність, робить їх дуже сильними. Здатність флегматиків неквапливо і без паніки проаналізувати положення незамінна в стресових ситуаціях. Для успішної роботи флегматику важливим є передбачений чіткий графік, зрозумілі алгоритми, деталізовані завдання й визначений терміни виконання роботи. Тому з них виходять висококласні економісти, бухгалтери, діловоди. Вони прекрасно підійдуть для ролі головного бухгалтера.
Флегматик буде відчувати себе вкрай некомфортно, обравши будь-яку сферу діяльності, яка вимагає частої імпровізації.
20
Меланхолік.
Меланхолікам не слід вибирати роботу, де потрібно постійне спілкування з людьми, оскільки «спілкування» з комп’ютерами у них виходить набагато краще. Характерне для меланхоліків гальмування нервової системи може призвести до втрати концентрації уваги і, як наслідок, надзвичайним ситуаціям.
Для меланхоліка важливо, щоб його досягнення як фахівця оцінювалися за якісними, а не кількісними показниками.
Меланхоліки досягають успіхів у роботі, яка вимагає ретельності, педантичності, спостережливості, дослідження деталей і при цьому виключає велике коло спілкування. Так, професії меланхоліка можуть бути пов’язані з технікою, обробкою інформації, створенням художніх образів. Наукове середовище – це теж комфортна сфера діяльності. Меланхоліки досягають успіхів у таких сферах, як IT–технології, економіка й архітектура. Аудит, аналітика, програмування, редагування – це ваше!
22
Методика Айзенка EPI
ИНСТРУКЦИЯ: Предлагаем Вам ответить на вопросы, направленные на выявление Вашего обычного способа поведения. Постарайтесь представить типичные ситуации и дать первый «естественный» ответ, который придет Вам в голову. Отвечайте быстро и точно. Помните, что нет «хороших» или «плохих» ответов. Если Вы согласны с утверждением, поставьте рядом с его номером знак «+» (да), если нет – знак «-» (нет).
Текст опросника (вариант А)
-
Часто ли Вы испытываете тягу к новым впечатлениям, к тому, чтобы отвлечься, испытать сильные ощущения?
-
Часто ли Вы чувствуете, что нуждаетесь в друзьях, которые могут Вас понять, ободрить или посочувствовать?
-
Считаете ли Вы себя беззаботным человеком?
-
Очень ли трудно Вам отказываться от своих намерений?
-
Обдумываете ли Вы свои дела не спеша и предпочитаете ли подождать прежде чем действовать?
-
Всегда ли Вы сдерживаете свои обещания, даже если это Вам невыгодно?
-
Часто ли у Вас бывают спады и подъемы настроения?
-
Быстро ли Вы обычно действуете и говорите, не тратите ли много времени на обдумывание?
-
Возникало ли у Вас когда-нибудь чувство, что Вы несчастны, хотя никакой серьезной причины для этого не было?
-
Верно ли, что «на, спор» Вы способны решиться на все?
-
Смущаетесь ли Вы, когда хотите познакомиться с человеком противоположного пола, который Вам симпатичен?
-
Бывает ли когда-нибудь, что, разозлившись, Вы выходите из себя?
-
Часто ли бывает, что Вы действуете необдуманно, под влиянием момента?
-
Часто ли Вас беспокоят мысли о том, что Вам не следовало чего-либо делать или говорить?
-
Предпочитаете ли Вы чтение книг встречам с людьми?
-
Верно ли, что Вас легко задеть?
-
Любите ли Вы часто бывать в компании?
-
Бывают ли иногда у Вас такие мысли, которыми Вам не хотелось бы делиться с другими людьми?
-
Верно ли, что иногда Вы настолько полны энергии, что все горит в руках, а иногда чувствуете сильную вялость?
-
Стараетесь ли Вы ограничить круг своих знакомых небольшим числом самых близких друзей?
-
Много ли Вы мечтаете?
-
Когда на Вас кричат, отвечаете ли Вы тем же?
-
Считаете ли Вы все свои привычки хорошими?
-
Часто ли у Вас появляется чувство, что Вы в чем-то виноваты?
-
Способны ли Вы иногда дать волю своим чувствам и беззаботно развлекаться в веселой компании?
-
Можно ли сказать, что нервы у Вас часто бывают натянуты до предела?
-
Слывете ли Вы за человека живого и веселого?
-
После того как дело сделано, часто ли Вы мысленно возвращаетесь к нему и думаете, что могли бы сделать лучше?
-
Чувствуете ли Вы себя неспокойно, находясь в большой компании?
-
Бывает ли, что Вы передаете слухи?
-
Бывает ли, что Вам не спится из-за того, что в голову лезут разные мысли?
-
Если вы хотите узнать что-либо, предпочтете ли Вы найти это в книге, чем спросить у друзей?
-
Бывают ли у Вас сильные сердцебиения?
-
Нравится ли Вам работа, требующая сосредоточения?
-
Бывают ли у Вас приступы дрожи?
-
Всегда ли Вы говорите только правду?
-
Бывает ли Вам неприятно находиться в компании, где все подшучивают друг над другом?
-
Раздражительны ли Вы?
-
Нравится ли Вам работа, требующая быстрого действия?
-
Верно ли, что Вам часто не дают покоя мысли о разных неприятностях и ужасах, которые могли бы произойти, хотя все кончилось благополучно?
-
Верно ли, что Вы неторопливы в движениях и несколько медлительны?
-
Опаздывали ли Вы когда-нибудь на работу или на встречу с кем-либо?
-
Часто ли Вам снятся кошмары?
-
Верно ли, что Вы так любите поговорить, что не упускаете любого удобного случая побеседовать с новым человеком?
-
Беспокоят ли Вас какие-нибудь боли?
-
Огорчились бы Вы, если бы долго не могли видеться со своими друзьями?
-
Можете ли Вы назвать себя нервным человеком?
-
Есть ли среди Ваших знакомых такие, которые Вам явно не нравятся?
-
Могли бы Вы сказать, что Вы уверенный в себе человек?
-
Легко ли Вас задевает критика Ваших недостатков или Вашей работы?
-
Трудно ли Вам получить настоящее удовольствие от мероприятий, в которых участвует много народа?
-
Беспокоит ли Вас чувство» что Вы чем-то хуже других?
-
Сумели бы Вы внести оживление в скучную компанию?
-
Бывает ли, что Вы говорите о вещах, в которых совсем не разбираетесь?
-
Беспокоитесь ли Вы о своем здоровье?
-
Любите ли Вы подшутить над другими?
-
Страдаете ли Вы бессонницей?
24
У своєму відношенні до часу, сприйнятті часу власники різних типів темпераменту ведуть себе по різному.
Згідно до досліджень відомого вченого одесита Б.І. Цуканова у кожного типу темпераменту існує суто індивідуальне відношення до об’єктивного часу.
Пройдіть тест і ви дізнаєтеся ще більше цікавого і корисного
https://app.quizalize.com/view/quiz/–1616ebf0-a981-4da0-8b3b-2f437112feb7
32
Запрошую вас до перегляду цікавого фільму про темпераменти, створеного за мотивами малюнків неперевершеного датського художника-карикатуриста Херлуфа Бідструпа! Задоволення!
33
«У буденних радощах і прикрощах життя треба бути сангвініком,
у важливих подіях життя – меланхоліком,
відносно потягів, що глибоко зачіпають наші інтереси, – холериком і, нарешті,
у виконанні рішень – флегматиком».
Вільгельм Максиміліан Вундт (1832-1920) – німецький лікар, фізіолог і психолог, засновник експериментальної психології, який відкрив першу психологічну лабораторію в 1879 році.
36
Published: Feb 12, 2021
Latest Revision: Apr 13, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1041496
Copyright © 2021