Централен процесор/Central processing unit (CPU)

by Delyan Stoyanov

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Централен процесор/Central processing unit (CPU)

  • Joined Jan 2021
  • Published Books 3

Общо описание на процесора

Процесорът е сърцето на компютърната система, изпълнява инструкциите и борави с данни. Представлява малка капсулирана силициева пластина с вградени микроелектронни елементи.
Микропроцесорите дълго време представляваха един-единствен чип, който се свързваше към различни по размер гнезда (sockets) върху дънната платка.

Съвременният микропроцесор най-общо се състои от ядро и кеш-памет и входни, изходни и контролни изводи от общ електрически характер.

Много от по-новите модели се произвеждат върху обособена платка с интегрални схеми, която се поставя в специален процесорен слот върху дънната платка.

Той изпълнява набор от команди, реализирани логически от транзисторни схеми.

2
Най-важните характеристики на един процесор са: Тип на процесора; Скоростта, с която работи; Размер и тип на включената в него кешпамет; Разредност на (колко битова е) шината за данни; Колко битова адресна шина поддържа; Допълнителни процесорни инструкции, които поддържа; Тип на физическото свързване

Най-важните характеристики на един процесор са:

  • Тип на процесора;
  • Скоростта, с която работи;
  • Размер и тип на включената в него кешпамет;
  • Разредност на (колко битова е) шината за данни;
  • Колко битова адресна шина поддържа;
  • Допълнителни процесорни инструкции, които поддържа;
  • Тип на физическото свързване

 

 

Процесорът се състои от две основни части:

  • Аритметико-логическо устройство (АЛУ)
  • Контролно (управляващо) устройство (УУ)

Тези части на процесора са свързани с електронна връзка – шина, която действа като високоскоростна магистрала между тях. За временно съхранение на данни и инструкции процесорът използва специални клетки памет, наречени регистри.

4

Аритметико-логическото устройство изпълнява всички аритметични и логически функции – събиране, изваждане, умножение, деление и сравняване на две числа.

 

онтролното устройство е сложна електронна схема, която извършва управлението и координирането на повечето от дейностите на процесора. То не изпълнява инструкции, а казва на отделните части на компютърната система какво да правят.

 

Шина е електрическия път, по който битовете се пренасят между различните компютърни компоненти. В зависимост от типа на системата, могат да съществуват няколко вида шини. За потребителите най-съществена е шината за данни, която пренася данните от и към централния процесор. Колкото е по-широка тя, толкова по-голяма е  производителността (скоростта на пренасяне на информация) на процесора. Например процесор Intel Pentium II има 32 битова шина, което означава, че тя може да пренася 32 бита наведнъж.

5

Кеш памет

Тя съхранява инструкции и данни, използвани наскоро от процесора. Благодарение на своята “близост” до главния изчислителен механизъм вътре в процесора и на факта, че процесорът често се нуждае от повторно използване на едни и същи инструкции и данни, кешпаметта поддържа процесора активен и ускорява работата му като цяло. Всъщност през повечето време процесорите работят директно с различни типове кешпамет, а тя от своя страна се свързва с основната оперативна памет. Така кешпаметта служи като бързодействащ буфер между процесора и основната памет, прехвърляйки данните в процесора, когато се нуждае от тях и ги изисква.

След като процесорът завърши това, над което е работил, той може да се обърне към нея, вместо към по-бавната RAM памет, която се намира “по-далеч” и получаването на данни от нея изисква повече време.

 

 

6

Как работи един процесор

Процесорите работят, като извършват изчисления на базата на конкретни инструкции, записани в софтуера, работещ на компютъра. Тези инструкции, които при стартиране на дадено приложение се зареждат в оперативната памет, указват на процесора как да обработва порциите от данни. Така процесорите непрекъснато „препускат“ през инструкции и данни, които се зареждат в тях от паметта. Освен, че работят с основната памет, процесорите използват и бързодействащага  „кешпамет“ (cache), за която споменаваме по-горе.

7

Също така относно всичко това във интернет има много материали пълни с информация като примерното видео по-долу.

 

8

Благодаря за вниманието!

 

9
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content