Жовква – невеличке місто, райцентр у Львівській області. Проте воно має велику історію. Свого часу Жовква була резиденцією польського короля, тут гостювали посли Папі Римського, королі та імператори. Під час будівництва міста був створений особливий архітектурний задум. Центральна площа тут може вітати красу з будь-якої іншої в усій Україні.
Мандрівники розповідають, що оглянути та запам’ятати все за один раз неможливо. А серед безлічі фотографій непросто вибрати найкращу, бо кожен куточок старого міста по-своєму цікавий.
5 причин відвідати старовинне місто Жовква.
- Жовква збудована за принципом ідеальних міст доби бароко
Навколо центральної Вічевої площі зосереджені всі важливі будівлі. Це зроблено не лише для краси, а й для зручності. А також будівлі використовували для оборони міста. Раніше центральна площа називалась Ринковою. У історичній частині зосереджено близько 55 пам’яток архітектури.
Найцікавіші: замок Станіслава Жолкевського, костел святого Лаврентія та міська ратуша. До того ж, старе місто було обнесене оборонними мурами з чотирма брамами. До наших днів збереглось дві: Глинська та Звіринецька.
- У місті покоїться полководець, який захопив Москву
Заснував місто 1603-го року польський коронний гетьман Станіслав Жолкевський. Відомий він також тим, що відкрив Львівський єзуїтський колегіум. А також, 1610-го року він, керуючи польсько-українськими військами, зайняв Москву та був певний час старостою у ній.
Похований полководець у Костелі святого Лаврентія, що на центральній площі Жовкви. Тут є могильна плита Жолкевському, на якій згадуються міста, що він підкорював. Крім нього, тут покояться члени родини польського короля Яна III Собеського.
- Жовква була резиденцією польського короля Яна III Собеського
Саме Жовкву обрав собі резиденцією король Речі Посполитої Ян III Собеський. Монарх не тільки оберігав місто, а й розбудовував його. За часів його правління – 1687 року зведена міська ратуша. На ній був сонячний годинник та напис “Міра мірою, а продаж і купно згідно з часом”. Однак вона не збереглась до нашого часу. Нова ратуша закладена 1932-го року. Її звели за конкурсним проектом.
- На стінах храмів зображені святі у вишиванках та видатні українці
У Жовкві збереглась низка сакральних споруд. Серед таких: костел Святого Лаврентія (1618 р.), монастир отців Василіан (1612 р.), Домініканський монастир (1655 р.) та церква святого Лазаря (1735 р.). На місці кам’яних святинь раніше були дерев’яні храми, тому місця кожної були вибрані не випадково. Дерев’яна церква Святої Трійці (1720 р.) внесена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Відвідуючи храми, варто звернути увагу на внутрішні розписи. Вони збереглись від часів закладення храмів та доповнені протягом їхнього існування. Так, Василіанський монастир був реставрований у 1932-34 роках. На його стінах зображені святі в українських вишиванках, козаки, що приносять дари новонародженому Ісусу, та Акт злуки західних і східних регіонів України в межах однієї держави.
- Сім історичних міст та містечок
Під час всеукраїнського конкурсу “7 чудес України” Жовква отримала спеціальну відзнаку. Комісія звернула увагу на чудово збережене забудову та цікаву архітектуру. А за кількома пам’ятками Жовква – одна з найбагатших у Львівській області.
Published: Feb 3, 2021
Latest Revision: Feb 3, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1032107
Copyright © 2021