Тема тижня:
«Сім’я, рід, родина – ключ до щастя людини».
Мета: формувати в дітей уявлення про сім’ю, родину, рід; залучити до проектної діяльності учнів класу і батьків; виховувати повагу до історії своєї сім’ї та вміння виявляти турботу про членів родини; збирати інформацію та будувати родовідне дерево; ознайомитися з творами поетів, письменників, музикантів, художників про родину; прислів’ями і приказками на цю тему;
спробувати свої можливості у зображенні малюнків про сім’ю.
День 1
Інтегрований урок (Я досліджую світ, мистецтво)
Тема дня: «Познайом мене із своєю сім’єю».
Мета: формувати поняття « родина», «рід», «сім’я», бажання берегти родинні зв’язки; поглибити знання дітей про значення родини у житті людини, розвивати пам’ять, увагу, уяву, виховувати наполегливість під час виконання завдань.
Обладнання: ребуси, руханка, асоціативний кущ, картки з віршем «Моя сім’я».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Привітання
Доброго ранку, сонечко!
Доброго ранку, донечко!
Доброго ранку, татусю й матусю!
Доброго ранку вам, сонячні друзі!
Доброго ранку, учителько мила!
В слові вітання є радості сила.
– Візьміться за руки,заплющіть очі, уявіть у собі вогник радості, любові, добра. Уявіть, що він збільшується, його сила переходить у вашу долоньку, а далі передається у долоньку того, хто стоїть поруч.
- Вправа «Квітка побажань»
– Пропоную привітатися побажаннями, передаючи один одному квітку:
* Нехай сьогоднішній день принесе тобі радість;
* Нехай всі твої бажання сьогодні здійсняться.
* Бажаю дізнатися багато цікавого…
(Діти, передаючи один одному квітку, висловлюють свої побажання).
Я впевнена, що сьогодні у вас у всіх гарний настрій. Отже, всі завдання будуть виконані успішно!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Робота в парах, розгадування ребусів. Діти, а зараз ви розгадаєте слова, які зашифровані в ребусах. Вони допоможуть нам визначити тему нашого уроку.
- Читання вірша «Моя сім’я»
Мама, тато, дід, бабуся –
Всіх назву, не помилюся.
Старший братик і сестричка
В нас … невеличка.
Не спиняйте, бо зіб’юся:
Мама, тато, дід, бабуся…
Старший брат, сестра і я
Отака у нас … (сім’я).
– Якого слова не вистачає?
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
– Чи здогадалися ви, яка тема нашого тижня? Так, це – сім’я. Ми будемо говорити про сім’ю, основні обов’язки в сім’ї та про шанобливе ставлення до старших. Ви розповісте один одному про свою сім’ю.
- Складання асоціативного куща «Моя сім’я» (Див. мал.)
– Чи є в кущі зайві слова? Чому?
ІV. Вивчення нового матеріалу
- Розповідь з елементами бесіди про сім’ю,рід.
– З кого складається ваша сім’я? (Відповіді дітей)
– Діти, щодня після уроків ви приходите до дому, де на вас чекають : мама, тато, бабуся, дідусь, братик чи сестричка. Скажіть, яким одним словом можна об’єднати усіх своїх рідних? (Родина)
– Тато і мама дали вам життя, вони доглядали за вами, коли ви були ще зовсім маленькі, співали вам колискові, притискали до свого серця. Вони й зараз піклуються про вас, допомагають, турбуються, радіють вашим успіхам і сумують через невдачі. Ваші батьки виховують вас, привчають вас до праці і дуже-дуже люблять вас. Сім’я, мов сонечко, зігріває кожну дитину від народження і до кінця життя. Родина – це гніздечко любові і тепла для кожного з нас. Отже, сім’я складається з тата, мами, дітей. Можна ще сказати так-з батьків та дітей.
Так, родина — найдорожче для кожного з нас.
Ви зовсім по-іншому подивитесь на свою сім’ю і зрозумієте, як багато залежить від вас, щоб сім’я була щаслива. Але вам доведеться попрацювати, щоб більше дізнатися про найближчих вам людей.
Але зараз трішки відпочинемо і проведемо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка! «Родина пальчиків»
https://www.youtube.com/watch?v=UzvNIC0e1Zg
Родина пальчиків (діти наспівують руханку, пританцьовують та показують пальчики.)
Покажіть, будь ласка, на своїх пальчиках, скільки осіб налічувала «Родина пальчиків»?
- Вправа «Познайом мене із сім’єю».
– А скільки осіб налічує ваша родина?
– Хто з вас єдина дитина в сім’ї?
– З ким живуть ще бабусі або дідусі?
– У кого є брат?
– У кого є сестра?
– Хто з вас живе тільки з одним із батьків?
– Розкажіть одне одному у парах про членів вашої родини?
- Розучування пісні «Моя сім’я».
Пісня Моя сім’я
Осені листок кленовий
Кружить за вікном,
Я відкрию наш старенький
Сімейний альбом:
Он я з мамою в колясці
Ще маленька їду,
Ось із татом я до школи
В перший клас іду!
Приспів:
Моя сім’я –
Дружна і весела,
Мама, татко і сестра,
А у центрі я!
Моя сім’я,
Нічого більш не треба,
Коли збирається разом
Вся моя сім’я!
Незабаром вже з роботи
Прийдуть мама й тато,
І новин сестра із школи
Принесе багато.
Всі зберемося ми разом
За нашим столом,
Будемо переглядати
Сімейний альбом.
Приспів.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
- Відповіді на запитання
– Що потрібно кожній людині?
– Що таке сім’я?
– Чому для тебе важлива твоя сім’я?
-За що ти любиш свою сім’ю?
- Гра «Продовж речення»
Дочка моєї мами – то ….моя сестра.
Найбільше ласкає свою дитину….мама.
Своїх онуків розуму навчає старенький ….дідусь.
Твою матусю донечкою зве твоя …бабуся.
Син мого дідуся – ….мій тато.
Дочка моєї бабусі – моя ….мама.
Тато мого тата – ….дідусь.
Онук чи онучка моєї бабусі – ….це я.
- Вправа «Моя мрія»
– У кожного з вас є мрія про свою сім’ю. Складіть долоньки разом, піднесіть їх до ротика і пошепки вимовте свою мрію: «Я мрію, щоб…». Заховайте свою мрію в кулачок, притуліть до серця і відпустіть, дмухнувши на неї. Нехай ваші мрії летять і обов’язково збудуться.
День 2
Інтегрований урок (Я досліджую світ, літературне читання)
Тема: Відносини у сім’ї
Мета: сприяти формуванню в учнів уявлення про сім’ю, родину, як осередок любові, взаємодопомоги та відповідальності; систематизувати знання дітей про права та обов’язки кожного члена сім’ї; виховувати шанобливе ставлення до батьків, старших родичів.
Обладнання: загадки, руханка, картки з оповіданням, цеглинки для будиночків.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
-
Налаштування позитивної атмосфери у класі.
-Діти, з яким настроєм ви прийшли до школи?
-Чи важливий настрій для людини?
-Чому?
– А чи важливо розпочинати якусь справу у гарному настрої?
-Що треба зробити тому, хто прокинувся вранці з поганим настроєм?
(Підійти до дзеркала і усміхнутися, сказати комусь приємні слова і т.д.)
– А тепер всі підніміть праву долоньку і загніть свій мізинчик, якщо вас вранці збудила рідна людина.
-Тепер загніть наступний пальчик, якщо ви сьогодні побачили сонечко.
– А зараз загніть середній пальчик, якщо ви з радістю хочете провести сьогоднішній день у школі.
– Наступним загніть вказівний пальчик, якщо ви сьогодні хоч раз бачили чиюсь посмішку.
– А тепер покажіть, що у вас вийшло?
-Ось! (Діти піднімають вгору великий палець).
Тобто, ранок у вас уже вдався. Настрій чудовий. Тож розпочинаймо наш урок.
Вчитель може попросити дітей прикріпити позитивний смайлик на дошку оголошень, аби у класі панувала така ж атмосфера.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Читацька розминка
Як і завжди, розпочнемо наш урок артикуляційною зарядкою.
Як плаче немовля? (у-а)
Як мама колише дитину? (а-а-а)
Як тато забиває цвях? (тук-тук)
Як бабуся каже онукові – замазурі? (Я-й-я-я)
Як сопе дідусь, коли заснув, читаючи газету?
Як одним словом ми можемо назвати цих людей, якщо їх об’єднати в одне ціле? (родина, сім’я)
-
Відгадування загадок.
Діти зачитують вірш – загадку та в кінці добавляють правильну відповідь.
1)Ніжна, лагідна і мила,
На цей світ нас народила.
Я до неї пригорнуся,
Це ріднесенька… (матуся)
2)Хто усіх нас захищає,
Матінці допомагає?
З ним нічого не боюсь,
Здогадались? Це… (татусь)
3) Ще рідня у мене є!
Всім питання задає,
І вертлява, й невеличка,
Моя люба це … (сестричка)
4)З ним ніколи не сварюся,
Іграшками поділюся.
Буду з ним дружити, грати.
Познайомтесь, це мій … (братик)
5)Ще голубонька рідненька –
Добра, мила і старенька.
Я ніколи не журюся,
Бо у мене є … (бабуся)
5)Сивий, мудрий і поважний.
Заклопотаний, відважний.
Всього я в житті навчусь,
Бо зі мною мій … (дідусь)
6)Хитрі очі, дві косички.
У веснянках ніс та щічки.
Непосида невеличка
називається … (сестричка.)
Сьогодні ми продовжуємо говорити про сім’ю, а саме взаємовідносини в сім’ї, повагу один до одного, підтримку, допомогу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Гра «Будуємо дім»
– З чого починається сім’я? З розуміння, доброти, прощення, але головне з турботи один про одного. В хорошій сім’ї – теплий, гостинний, затишний будинок. Такий будинок створюється по цеглинці. Він дає людині не тільки дах, але і зберігає душевне тепло, є джерелом радості. А це залежить і від того, чим і як живе сім’я, який сімейний уклад і традиції.
Давайте побудуємо такий будинок.
На цеглинках написані питання:
– Хто миє посуд?
– Хто заробляє гроші?
– Хто ходить за покупками?
– Хто доглядає за тваринами?
– Хто прибирає постіль?
– Хто готує вечерю, варить обід?
– Хто пилососить?
(Діти по черзі виходять, беруть цеглинки, читають питання, відповідають на нього і прикріплюють так, щоб побудувати будинок.)
– Молодці! Будинок для дружної сім’ї готовий!
Але будинок, заставлений добром – ще не будинок.
І навіть люстра над столом – ще не будинок.
– Чого не вистачає в цьому будинку? (Людей, близьких, тварин)
– Так давайте візьмемо в руки будиночки і заселимо їх рідними та близькими людьми. Впишіть їх імена в прямокутники вікон.
Поселимо в наш будинок маму, тата, сина, доньку, бабусю, дідуся…
– Розкажіть, що робить кожен член родини протягом тижня.
- Бесіда «Чому треба слухатися батьків» (пояснити необхідність слухатися батьків)
Прислухайся, дитино,
до батьківського слова,
що сповнене терпіння,
турботи і любові.
Прислухайся, дитино,
до дідуся поради,
бо й татові твоєму
не раз він мудро радив.
Прислухайся, дитино,
до рідної матусі,
якій дісталась ніжність
і ласка від бабусі.
Збери усі поради,
не загуби нічого.
Про тебе також скажуть:
— Прислухайтесь до нього!
Леся Вознюк
-
Руханка «Сім’ї тваринок»
У мами левиці є… (левенята). (Діти «трясуть гривкою».)
А у ведмедиці — …(ведмежата). (Ходять на місці, як ведмідь.)
У мами зайчихи є… (зайченята). (Стрибають на місці, як зайчик.)
У качки — маленькі… ( каченята). (Махають руками, як крильцями.)
У моїх батьків є… (я). (Обіймають себе.)
Щаслива і дружна наша… (сім’я).
- Рольова гра «Пантоміма» (ознайомлення з обов’язками дітей у родині)
- Давайте покажемо, які ж ви помічники.
(Бажаючі учні отримують малюнки й по черзі пантомімою показують, що виконують роботу, зображену на малюнках: миття, витирання посуду, витирання пилу, поливання квітів, складання книжок, іграшок та ін. Клас впізнає й називає)
- Бесіда:
- Які поради ви отримали від своїх батьків? (Відповіді дітей.)
- А що вам радили бабусі та дідусі? (Відповіді дітей.)
- А чи знаєте ви, кого вважають найслухнянішою дитиною у природі?
- Послухайте оповідання.
Найслухняніша дитина
Найслухнянішими дітьми серед диких тварин вважаються дельфінята. У перший рік свого життя маленький дельфін не відпливає від матері більш як на три метри. Він в усьому наслідує її, повторює кожен рух і кожну зупинку. Так він вчиться усього, що знадобиться у житті: добувати собі їжу, уникати небезпек, спілкуватися з іншими дельфінами.
Висновок: «Дітям потрібно слухатися батьків, щоб уникати небезпек та навчитися всього, що знадобиться у житті».
- Вправа «Крісло автора»
Розповіді учнів про свою сім’ю.
– Що ж роблять для вас тато й мама?
– А які ваші бабусі й дідусі? (Вони мудрі та надійні)
– Тож, шануйте своїх дідусів та бабусь – вони зібрали всю мудрість і досвід за своє життя, і готові поділитися з вами. Прислухайтесь до їхніх порад. Народна мудрість говорить: «Поважай старих людей, як своїх батьків».
- Творче завдання «Вчимося розуміння».
Учитель ділить дітей на чотири групи. Одна група — батьки, друга — бабусі і дідусі, третя — вчителі, четверта — діти. Кожна група має написати, чому її не розуміє решта груп. Після того як представники від груп зачитають свої відповіді, педагог разом із дітьми складає загальний список проблем, пов’язаних із нерозумінням одне одного, і обговорює з ними, як розв’язати
ці проблеми.
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.
Бесіда
- Яку сім’ю ми називаємо дружньою?
- А щасливою? (Доведіть свою думку).
- А які обовʼязки маєте ви?
- Як ви піклуєтесь про здоровʼя мами?
- Як ви піклуєтесь про здоровʼя тата?
- Як ви піклуєтесь про здоровʼя бабусі?
- Як ви піклуєтесь про здоровʼя меншого братика чи сестрички?
День 3
Інтегрований урок (Я досліджую світ, мистецтво (музичне та образотворче)
Тема: Мій родовід.
Мета: пробудити інтерес до пізнання історії свого роду, вчити учнів складати родовідне дерево; розвивати пізнавальний інтерес до дослідження історії свого роду; Розвивати мислення, мовлення, уяву, увагу, пам’ять, творчі здібності, навчати висловлювати свою думку, активно слухати в умовах усного спілкування, взаємодіяти з однокласниками.
Обладнання: картки із зашифрованими словами, родовідне дерево.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
( Діти і вчитель торкаються долоньками один одного)
Тепло своїх долоньок
Тобі я віддаю,
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Вправа «Знайди слово»
Знайдіть та обведіть у таблиці слова, що записані в рамці знизу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1 .Розповідь з елементами бесіди.
– Діти, коли ви зайшли до класу,що ви помітили цікавого?
– Батькова хата, мамина пісня, дідусева казка, бабусина вишиванка,батькова криниця-усе це родовідна пам’ять, символи України, наші обереги.
Ми всі український народ, який складається з родин-великих і малих,дружніх і працьовитих. Родина – це не тільки рідні, родичі. Це і наш клас, і наша школа, і весь український народ. Родина до родини-народ .А щоб нашому українському роду не було переводу,потрібно берегти його, шанувати.
Я сподіваюсь, що наша розмова допоможе вам придивитись уважніше до кожного члена вашої родини, зрозуміти, хто піклується про вас; скільки батькам доводиться працювати для того, щоб всім у родині було добре,кого треба шанувати і любити,для чого зберігати свій рід.
Але не забувайте,щоб сім’я була щаслива, багато залежить й від вас.
Наш український народ – це дуже давня нація і живе він на цій святій землі уже багато тисяч років.
– А які слова близькі до слова народ?
Народ – рід – родина. Рід до роду… З цього почався український народ. З невеликих родин складається наш великий український народ.
- Вправа “Асоціативний кущ” УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД
– А який український народ?
Працелюбний, добрий, щедрий, свободолюбивий, майстерний, гостинний Український народ розбудовує свою державу. Україна для кожного з нас – це земля наших предків. І починається вона зі своєї родини, з рідної домівки, де ви народилися і живете, де вас огортають любов’ю та турботою найрідніші у світі люди – мама і тато.
Родина – стовбур дерева міцного.
Це батько й мати, бабці й дідусі.
Тітки і дядечки всі до одного,
Ну, словом, родичі й близькі усі.
І є предки давні – це коріння,
Що глибоко у цій землі лежить.
А діти, діти – нове покоління.
Це пишне гілля, що увись летить.
Існує такий переказ.
Колись давним-давно на нашій рідній землі перекидали люди маленьку насінинку, ніби зігріваючи її своїми руками. А потім вирішили дати їй життя – посадили. Із зернятка виросло розкішне дерево, яке об’єднало всі народності України в єдину родину. Тому і називають таке дерево деревом роду.
Родинне дерево ось тут укоренилось,
На цій землі, у рідному краю.
Й новим гіллям так щедро розпустилось.
Та має біографію свою.
Потрібно всім це дерево вивчати,
Бо лиш господарі на цій святій землі.
Коріння роду треба добре знати,
Дітей навчати, поки ті малі.
Бо що то за людина без коріння?
Як перекотиполе, що лежить…
Без роду – племені, його благословення.
Не може праведно на цій землі прожить.
- Кожна людина повинна знати своє коріння, з якого роду вона походить, які звичаї і традиції шанують у їхній родині.
- Глибоке коріння – високе гілля… Ви, діти – пишна крона цього дерева, майбутнє кожного роду, всієї України. Адже наша держава Україна – рідна ненька всього українського народу.
- Ознайомлення з родовідним деревом. (Розповідь учителя)
Традиційно історію роду показують у вигляді дерева. Як дерево росте від коріння, так і кожен рід тримається на найстаріших його членах, бо саме вони мають великий життєвий досвід, допомагають молодим. Коріння – це наші предки – прабабусі та прадідусі. У них минуле роду, його пам’ять. Міцний стовбур – це ваші дідусі та бабусі. Гілля – ваші батьки, їхні сестри та брати, ваші тітки й дядьки. Ви – листочки на цьому дереві. Ми побачили, як ведеться рід від найстарших до наймолодших – це і є родовід.
Родовід – це історія поколінь певного роду, послідовність поколінь.
Відповідно й дерево роду зветься родовідним.
Це дерево – наш славний родовід.
Це батько, мати, прадід твій і дід.
Щоб скласти таке родовідне дерево, потрібно зібрати багато інформації про свій рід. Легко буде записати членів своєї родини, бо ви живете разом. Важче знайти інформацію про далеких родичів і про тих, кого вже немає на світі. Тут потрібна допомога дідусів, бабусь, прадідусів та прабабусь. Але робота це не марна. Часто родовідне дерево називають деревом пам’яті, бо кожна людина, яка приходить у цей світ, повинна залишати про себе пам’ять. А ми маємо пам’ятати й шанувати свій рід, бо він дав нам життя. Сам народ підказує нам : «Хто рід свій забуває, тому щастя немає».
— Подивіться на це незвичайне дерево. Це дерево родоводу.
Скажіть, з кого складається рід. Так, це:
– прапрадідусі і прапрабабусі
– прадідусі і прабабусі
– тато і мама
– ти і сестричка
— Як ви думаєте, що об’єднує ваш рід? Кожен рід?(Прізвище.)
— Чому ваш рід має таке прізвище?(Пофантазуйте)
- Звідки воно взялося? Наші батьки допомогли нам і склали коротенькі розповіді про свій рід. Заслухаємо ці розповіді.
- Розповіді батьків.
Ріка вмирає без джерел,
Дерева сохнуть без коріння.
У ріднім краї ти — орел,
Твій родовід тут покоління.
- Створення родовідного дерева учнями
– Зараз я пропоную вам скласти сімейне дерево (Приклад на дошці).
Для цього нам необхідно на альбомних аркушах намалювати дерево, а на його гіллі, в листочках, розмістити зображення (фотографії) членів вашої родини.
Діти виконують роботу, звучить пісня Н.Яремчука
« Родина ».
6.Виставка робіт.
День 4
Інтегрований урок (Я досліджую світ,літературне читання, мистецтво (образотворче))
Тема: Традиції сім’ї.
Мета: розкрити багатство і красу українських звичаїв та традицій; розвивати в учнів уміння бачити та шанувати красу, зміцнювати почуття національної гордості, повагу до свого народу та його історичного минулого, розвивати уяву, фантазію при створенні малюнків; виховувати шанобливе ставлення до української культури.
Обладнання: конверти з прислів’ями, картки з віршами, фарби, альбоми, пензлі, відео.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Привітання.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- «Склади слово»
Із поданих букв складіть слова на тему «Сім’я».
Р Д О А И Я І М Б С Т Н (родина, рід, сім’я, баба, рідня, мама, син, доня, дід, тато).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Бесіда
- Які найулюбленіші свята у ваших сім’ях. Чому?
- Як проходять свята у ваших сім’ях?
- Чи берете ви участь у підготовці до свят. Яку?
- Що б ви хотіли змінити при проведенні свят вдома?
- Вправа «Чарівні конвертики»На столах у вас лежать конверти, у них надруковані слова. Ваше завдання з розрізаних слів скласти приказки про сім’ю.
-Дерево красне корінням, а людина родом.
-Без сім’ї немає щастя на землі.
-Добрі діти батькам вінець, а злі діти – батькам кінець.
-Яке дерево – такі й квіточки, які батьки – такі й діточки.
-Яка сім’я – такий і я.
-Який дуб – такий тин, який батько – такий син.
– Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.-Як під сонцем квіти, так з матір’ю дітям.
-Як мати рідненька, то й сорочка біленька.
-У дитини заболить пальчик, а в матері – серце.
- Робота з прислів’ями. (поясніть, як ви розумієте ці прислів’я) Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.Яке дерево, такі в нього й квіточки, які батьки, такі й діточки. Який кущ, така й калина; яка мати, така й дитина. Яка сім’я, такий і я. Який дуб, такий тин; який батько, такий син. Мати одною рукою б’є, а другою гладить. Материн гнів, як весняний сніг: рясно впаде, та скоро розтане. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. На сонці добре сидіти, а коло мами добре жити. Добре й батькам, як дитина в славі.
4.Інсценізація вірша А.Костецького “Домашній твір”.
Автор.
Вітько – бідак страждає так,
Аж здригає ногами!
Він – за столом, він пише твір:
“Я помагаю мамі”.
Старанно олівець гризе
Та супить брови грізно,
Але нічого – хоч умри! –
До голови не лізе…
Та ось тихесенько зайшла
В його кімнату мама.
Мама.
Вітюнь, будь ласка, в магазин сходи за сірниками.
Син.
Ідея!
Автор.
Вигукнув синок мамі…
Син.
Ну й морока!
Сама іди! Я твір пишу –
Роблю важкі уроки.
Автор.
І мама вийшла…А Вітько
Швиденько пише в зошит.
Син.(пише)
” Я в магазин завжди ходжу,
Коли мене попросять…”
Автор.
Хвилин за десять мама знов
З’являється у дверях
Мама.
Вітюнь, картопельки начисть,
А я зварю вечерю.
Син.
Сама начисть!
Автор.
Кричить Вітько.
Так, що ледь не лопне.
Син.
Я твір пишу! Я- зайнятий!
Сама вари картоплю!
Автор.
Виходить мама, а синок писати знов сідає.
Син.(пише)
” Я мамі сам варю обід,
Вечерю і сніданок…”
Автор.
Радіє син.
Син.
Не твір, а люкс!
Оцінка буде гарна!
Автор.
І геть не думає про те,
Що він радіє марно.
- У чому полягаєдопомога Вітька матусі?
- Яку оцінку ви б поставили Вітькові за твір?
- Якою людиною виросте Вітько?
- Робота в групах «Квітка допомоги мамі»
Пропоную зараз створити «Квітку допомоги мамі»,на її пелюстках напишіть, як саме ви допомагаєте мамі, свoї обов’язки в ciм’ї , що робите (червоним кольором) i що, можливо, ще не робите, а бажано було б це робити (синім кольором).
(Учні виконують завдання, після чого один представник від кожної групи зачитує всі відповіді i пропозиції на пелюстках.)
Пропоную вам повісити власну «Квітку допомоги мамі» удома на cтіні та час від часу намагатися робити те, що радять пелюстки.
- Презентація традицій сім’ями.
Дехто з вас готував презентацію власних традицій у сімї, попросимо поділитися досвідом .
(Сім’ї презентують традиції, які панують у їхніх сім’ях (батьки з дітьми попередньо готують завдання на мультимедіа). - Калейдоскоп ідей.
Але є ще традиції сімейні, які батьки та діти повторюють рік у рік, а іноді – з покоління в покоління. Такі звичаї об’єднують домочадців, дарують відчуття магії та неповторності новорічної ночі. Пропонуємо вашій увазі калейдоскоп новорічних ідей.
1.В очікуванні дива
Підготовку до Нового року можна почати заздалегідь і жити в передчутті свята. Наприклад, 19 грудня, в день Святого Миколая, повісьте на ручку дверей або на камін смугасті шкарпетки для подарунків і покладіть туди листи для Діда Мороза. А пізніше дідусь покладе туди подарунки та листівки з побажаннями.
За 12 днів до Нового року кожного вечора на вечерю готуйте нову страву або страви різних національних кухонь. У процесі приготування можна розповісти дітям багато пізнавального про країни та континенти. А під час вечері можна загадувати бажання.
2. Домашня стінгазета
Спробуйте зробити разом домашню газету. Нехай вона буде яскравою, смішною, з добрими побажаннями. Намалюйте новорічну ялинку, а замість кульок приклейте фотографії своїх рідних, напишіть побажання, вірші, шаради, загадки, шаржі.
Можна навіть влаштувати змагання – батьки роблять свою газету про дітей, а діти – про батьків. Цікаво буде спостерігати, як з кожним роком дедалі серйознішими стають побажання дітей і як вони змінюються на фотографіях.
3. Ялинкова іграшка – своїми руками
Колись давно ялинкові іграшки майстрували своїми руками. Використовували будь-які підручні матеріали – лялечки, сердечка, обгортковий папір, вату, обрізки тканини. Може й у вашій сім’ї з покоління в покоління передається така іграшка?
Якщо ні, ви можете розпочати з дітьми таку традицію, і нехай кожен із нащадків зможе побачити іграшки, зроблені вашими руками. А ще можна виготовити саморобні вітальні листівки для всіх членів сім’ї.
4. Сімейний альбом
Наприкінці грудня попросіть усіх домашніх написати про те, як минув рік, що збулося із загаданого, що сталося хорошого. Зберіть усі твори в один альбом, вклейте кращі фото. Можна змонтувати фільм з домашнього відео за минулий рік, записати на диск і відправити в той же альбом, у спеціальну кишеньку.
5. Мрії збуваються!
У перші хвилини Нового року роздайте усім членам сім’ї папір і ручки – нехай кожен запише все, що хоче одержати та чого хоче досягти в новому році. Потім записку треба згорнути в трубочку, підписати та покласти в порожню пляшку від шампанського. Вона зберігатиметься до наступного Нового року. Тоді ці записки прочитаєте й здивуєтеся – але ж багато чого збулося!
6. Пошуки подарунків
Зазвичай подарунки кладуть під ялинку. А можна влаштувати міні-квест – розвісьте на гілках записки із вказівкою місць, де шукати презенти. Записок може бути кілька. Тож у пошуках подарунка рідним доведеться і під ліжко зазирнути, і на балкон вийти.Це лише кілька традицій для прикладу, але можна вигадати щось своє, особливе – новий ритуал достеменно приживеться у сім’ї і стане одним із довгоочікуваних новорічних чудес.
- Всі свята, а дитячі особливо, вимагають не стільки часу і грошей, скільки душевного тепла і любові.- Ще однією традицією всього українського народу є вишитий одяг, рушники. IV. Практична робота
Сьогодні ви намалюєте свою справжню українську сім’ю та одягнете всіх у вишиваночки, які оздобите орнаментами, геометричним чи рослинним. Коли будете розмальовувати одяг, то пам’ятайте про порядок і гармонію. Рослини на орнаменті мають бути спрощеної, казкової форми, один елемент орнаменту часто повторюється.
1.Поетапний інструктаж малювання сім’ї
https://www.youtube.com/watch?v=N3jWe6Z-xDE
- Самостійне виконання ескізу під українські пісні (діти, малюючи, підспівують)
- Індивідуальна робота
- Короткі підсумки виконання ескізу
- Розмальовування одягу V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Діти презентують свої роботи, розповідаючи про традиції носіння вишитого одягу у своїй сім’ї.
День 5
Тема: Секрети щасливої родини.
Мета: уточнити, розширити , поглибити знання й уявлення учнів про сім’ю, родину, їх значення в житті людини;
учити цінувати й оберігати свою родину, розвивати активність мислення й творчу уяву;
виховувати почуття любові та поваги до батьків, родини, гордості за свій народ, його історію, культуру, традиції.
Обладнання: вірші, емблеми, аркуші для завдань, відео фрагмент.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
- Привітання.
ІІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок.
15 травня, вся країна відзначає Міжнародний день сім’ї – день наших з Вами родин.
Сім´я, увібравши в себе історичний досвід всіх попередніх поколінь, завжди була і залишається осередком збереження духовних і культурних традицій нації. Весь світ знає, якою талановитою, працелюбною, духовно багатою є українська нація. Ці високі якості закладаються саме в сім´ї, де дитина отримує перші уроки любові до батька, матері, до своєї Батьківщини. У сім´ї вона набирається сил і натхнення, які допомагають їй впродовж всього життя долати життєві труднощі, досягати вершин і отримувати перемоги, адже саме родина є тією цеглинкою, з якої складається добробут та спокій у нашій державі.
- Декламація віршів учнями Сім’я — це замок, затишок і спокій, Тепло половинки для серця рідна, Сміх діток, турбота, любов, доброта, Сім’я — це будинок, де сміється душа!
«Що таке сім’я?»
Розкажу вам, друзі, я,
Що таке моя сім’я.
Разом дружно проживаємо
І пісні про це співаємо.
Люба матінко моя —
Як пишаюсь нею я!
В неї рук золотії.
Серцем кожного зігріє.
Тато сильний і завзятий —
Він господар в нашій хаті.
Все майструє, все ладнає,
Бо для всього хист він має.
Дід і бабця – у пошані,
Вони праці ветерани.
Всіх онуків міцно люблять.
І як пташенят голублять.
Є у мене ще й брати —
Кращих в світі не знайти.
Ось і вийшло всіх сім «я»
Знайте, це моя сім’я.
- МАМАЩе в колисці немовля
Слово “мама” вимовля.
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові:
Мати, матінка, матуся,
Мама, мамонька, мамуся! –
Називаю тебе я,
Рідна ненечко моя! - ТАТОМій тато добрий і ласкавий,
Всміхнеться – сонце гріє,
Він різні гарні ігри-забави
Придумати уміє.
Я кожного шаную тата,
Хоч як їх скрізь багато,
Та лиш таким хотів би стати
Розумним, добрим і завзятим,
Як мій, мій рідний тато. - МІЙ РІДНИЙ ТАТУСЬНемає в світі кращих друзів,
Як я й мій рідний тато;
Ми любимось так дуже-дуже,
Що й годі розказати!
У вільний час книжки зі мною
Читає, оглядає
І мови рідної, дзвінкої
Щодень мене навчає. - БАБУСИНІ КАЗКИУ бабусі руки вмілі,
А казки – чудові, милі,
Миготять в повітрі спиці,
За клубочком скаче киця.А нитки все в’ються, в’ються,А казки рікою ллються…
Ляжу в ліжко, та не спиться –
Нову казку в’яжуть спиці.
- Якщо ми будемо знати, якого ми роду, будемо вивчати своє коріння, то наша земля буде процвітати і ніколи не загине. Адже здавна в Україні знають про це, цінують родину, бережуть спогади про своїх працьовитих і героїчних предків, які дали життя українському роду.
– Ми повинні бути гідними нащадками наших дідів і прадідів. Перед нами стоїть велике завдання – зберегти все те, що здобули наші предки примножити славу України, зробити нашу державу квітучою, могутньою, славною, щоб виконати заповітну мрію минулих поколінь.
7) Ми – українці – велика родина.
Мова і пісня у нас солов’їна.
Квітне в садочках червона калина.
Рідна земля для нас всіх – України. То ж вивчайте рідну мову.
Вже тепер, з маленьких літ.
Українське наше слово.
Хай звучить на цілий світ!
Якщо маєш в серці Україну,
Ти живи для неї неодмінно,
І любов синівську невгасиму.
До людських сердець неси невпинно.
Нашому роду нема переводу.
Хай пісня єднає коріння святі!
Дай, Боже, нам віру і братню згоду,
На довгі роки, на вічні віки.
- Створення герба (емблеми) сім’ї.
Колись давним-давно, у добу середньовіччя у кожній родині було прийнято мати свій родинний герб . Родина створювалась, і голова сім’ї обирав символи, що будуть зображені на гербі і будуть відзнаками роду.
Я пропоную вам створити герб.
- Поясніть, чому присвячений ваш герб (Учні висловлюють власну думку.)
– Наша сім’я міцна тим, що ми живемо дуже дружно, тому на гербові намальовано канат, що не рветься від ваги.
– Наша сім’я дуже гостинна, тому на гербові зображено хлібину.
– Наша сім’я дуже любить музику, тому на гербові зображено музику у вигляді птаха.
- Творче завдання «Для моїх рідних».
Учитель просить дітей записати на окремому аркуші імена всіх членів своєї сім’ї, залишивши простір між ними. Під кожним ім’ям діти повинні записати як мінімум чотири речі, як їх любить той або інший член сім’ї. Потім на іншому чистому аркуші діти знову записують імена всіх членів своєї сім’ї. Використовуючи свій перший список, діти мають написати біля імен своїх близьких те, що вони (діти) могли б зробити, щоб подарувати своїм рідним радість і задоволення. Таким чином вийде план любові для всієї сім’ї. Запропонуйте дітям, не відкладаючи, розпочати виконання свого плану.
- Гумористична вправа
А зараз ми почуємо кумедні історії з життя батьків та їх дітей. Послухаємо розповіді наших учасників (розповіді учасників).
- План любові для всієї сім’ї.
(Діти з батьками складають план для своєї сім’ї)
- «Фірмове блюдо».
Я дуже люблю овочі: капусту, помідори, моркву, цибулю – це мої улюблені продукти. Я дуже люблю страви, приготовлені з них.
-А які улюблені продукти у вас? Давайте подивимося – приготуємо салати сім’єю: діти допомагаю мамам. Подивимося, які вони у нас помічники? У кого смачніше салат вийде?
ІІІ. Підсумок уроку.
Хай наш незвичний сімейний урок, наш сімейний тиждень
Для вас усіх буде, як свято.
Нехай всі родини, як ніжний вінок,
Щастям барвистим будуть багаті.
На цьому наш урок та наш сімейний тиждень завершено і я сподіваюсь, що ви завжди будете шанувати своїх батьків, любити їх, прислухатися до їхніх порад, адже батьки ніколи не побажають зла своїм дітям.
Об’єднаймося в родину
Звучить пісня з репертуару Н. Май «Родина», всі присутні беруться за руки і утворюють коло єднання родини.
https://www.youtube.com/watch?v=COOrPVgXbrY
Очікувані результати тижня
На кінець тижня учні знатимуть:
- про свої права та обов’язки в сім’ї;
- цінність сім’ї для людини; та вмітимуть:
- розповідати про свою сім’ю, родину;
- описувати обов’язки кожного члена сім’ї;
- краще розуміти своїх рідних;
- уважно слухати один одного в умовах безпосереднього спілкування.
Published: Feb 2, 2021
Latest Revision: Feb 2, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1030904
Copyright © 2021