Змішанне навчання як інноваційна форма організації освітнього процесу з ІМ.
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Змішанне навчання як інноваційна форма організації освітнього процесу з ІМ.

  • Joined Apr 2020
  • Published Books 14

Реформа освіти в Україні, введення нових освітніх стандартів, Закон про освіту, стимулюють формування нових підходів і розробку принципово нових критеріїв якості навчання. Все більшого розвитку набувають нові освітні технології, засновані на ефективному використанні в навчальному процесі інноваційних засобів і методів передачі знань. Одна з головних проблем запровадження інноваційного навчання – вибір оптимального співвідношення найкращих традицій існуючої освітньої системи, сучасних педагогічних інновацій та інструментарію інформаційно-комунікативних технологій.

 

2

Нові підходи до навчання вимагають новітніх засобів, які здатні привнести в навчальний процес елемент новизни, підвищити навчальну мотивацію здобувачів освіти, що має призведе до формування компетентної особистості здатної до самостійного пошуку знань та їхнього вмілого застосування у реальних життєвих ситуаціях і саме нові педагогічні технології відкривають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи, дають нові можливості для творчості, знаходження і закріплення будь-яких професійних навичок, дозволяють реалізовувати принципово нові форми і методи навчання.

3
Змішанне навчання як інноваційна форма організації освітнього процесу з ІМ. by Nadiia Chumak - Ourboox.com

Змішане навчання (англ. “blended Learning”) – це поєднання декількох підходів до навчання. Основна мета змішаного навчання полягає в об’єднанні переваг традиційного класно-урочного та дистанційного організації процесу навчання. Змішане навчання – це методика формальної освіти, згідно з якою учень/учениця засвоює одну частину матеріалу онлайн, частково самостійно керуючи своїм часом, місцем, шляхом і темпом навчання, а іншу частину матеріалу вивчає у шкільному класі. Водночас, усі активності впродовж вивчення того чи іншого предмету логічно пов’язані між собою і, як результат, учень отримує цілісний навчальний досвід.

Основними елементами моделі змішаного навчання є лекції та практичні заняття, практичні завдання, навчальні матеріали (підручники, методичні посібники), онлайн спілкування (чат, форум, e-mail), індивідуальні та групові онлайн проекти, аудіо- та відеолекції тощо) .

6

Технологія навчання за допомогою змішаного формату будується за схемою:

онлайн– під час першого етапу учні опрацьовують теоретичний матеріал самостійно, фіксують незрозумілі нюанси, які потребують пояснення педагога; закріплення інформації відбувається у будь-який зручний для учня  час та місце;

офлайн – учні обговорюють пройдений матеріал в аудиторії, з’ясовують незрозуміле раніше; учитель застосовує різні методи гейміфікації для можливості відтворення інформації аудиторією.

7

посібники, графічні засоби (схеми, плакати тощо), лабораторне обладнання, роздаткові матеріали та технічні засоби навчання), так і інноваційні, характерні для електронного навчання (електронний підручник, бази даних (мультимедійних ресурсів, відеохостинги, електронні каталоги статей тощо), інформаційно-пошукові системи мережі Інтернету, прикладне програмне забезпечення навчального призначення, мережеві сервіси і додатки (соціальні мережі, соціальні закладки, сервіси візуалізації інформації: майндмепінг, інфографіка, сторітелінг, скрайбінг тощо, сервіси для спільної роботи над документами тощо)). Базовий матеріал викладається на уроках в класі, а розширений і поглиблений учні засвоюють в процесі електронного навчання. Важливо, щоб уроки проходили у формі презентацій, захисту проектів, дебатів або дискусії між учнями або між вчителя і учнями. Електронний блок повинен містити проекти для роботи в групі, творчі, практичні завдання, довідкові матеріали і посилання на матеріали в мережі Інтернет, перевірочні тести, а також завдання підвищеної складності для обдарованих учнів.

8

Модель дистанційного уроку повинна мати такі елементи:

  1. Мотиваційний блок. Мотивація – необхідна складова дистанційного навчання, яка повинна підтримуватися впродовж усього процесу навчання. Велике значення має конкретна мета, яка ставиться перед учнями. Мотивація швидко знижується, якщо рівень поставлених завдань не відповідає підготовці учня.

2.Інструктивний блок(інструкції і методичні рекомендації).

3.Інформаційний блок(система інформаційного наповнення).

  1. Контрольний блок(система тестування і контролю).
  2. Комунікативний і консультативний блок (система інтерактивної взаємодії учасників дистанційного уроку з учителем і між собою).
9

Рекомендуємо орієнтовну структуру дистанційного заняття (з використанням можливостей Google Classroom):

 

  1. Вступ. Умотивуйте активну діяльність школярів, використавши гачок для привернення уваги (lessonhook). Це може бути реакція на візуальне джерело – ілюстрацію, фото; цікава цитата або жарт; запитання дня (усно або письмово); таємничий предмет тощо.

  2. Презентація вчителя. Подайте учням новий матеріал, використовуйте елементи візуалізації (короткі відео, відеопрезентації, презентації з аудіосупроводом тощо). Проводьте керовану діяльність, спонукайте учнів ставити запитання.

Коментар:

–     Якщо записуєте власні відео, робіть їх короткими та поєднуйте з практичними вправами (деякі учні сьогодні й так забагато часу проводять у віртуальному світі). Для запису коротких відео можна скористатися безкоштовними платформами Loom або Zoom.
–     Розкривати нову тему, давати нові знання, провокувати думки можна, використовуючи: тематичний контент  Youtube (тематичні відео, короткі ролики, освітні канали, фільми BBC або National Geographic та ін.); інфографіку; аудіокниги або підкасти, інтерв’ю з цікавими людьми.
  1. Інтерактивні заходи: мозкова атака (користуйтесь Padlet й іншими ресурсами); ігри (за допомогою Kahoot, Quizlet, Jeopardy Labs та інших); аудіювання, перегляд відео тощо.
  2. Рефлексія та закінчення: зворотний зв’язок, анкетування учнів, самооцінювання учнів, «вихідний квиток» – підсумки вивченого за день тощо.
10
Змішанне навчання як інноваційна форма організації освітнього процесу з ІМ. by Nadiia Chumak - Ourboox.com

Пропонуємо кілька адаптованих порад-завдань від OxfordUniversityPress щодо використання сервісу WhatsApp, зокрема функцій текст, фото, відео, аудіо тасмайлики.

  • Заповнення пропусків

Учень/учениця переглядає підручник і вибирає речення. Записує речення у WhatsApp повідомленні, але пропускає одне слово, поставивши знак підкреслення ( _ ) на його місці. Потім надсилає повідомлення однокласнику/однокласниці. Адресанту потрібно надіслати у відповідь пропущене слово.

  • Речення з помилками

Учень/учениця переглядає підручник і вибирає речення. Записує речення у WhatsApp повідомленні, але робить граматичну, орфографічну або лексичну помилку. Потім надсилає повідомлення однокласнику/однокласниці для перевірки. Адресанту потрібно надіслати у відповідь виправлене речення.

  • Викресли зайве

Учень/учениця записує у WhatsApp повідомленні чотири слова, одне з яких відрізняється від інших трьох. Потім надсилає повідомлення однокласнику/ однокласниці. Адресанту потрібно надіслати у відповідь зайве слово і пояснити свій вибір.

  • Дистанційне інтерв’ю

Учень/учениця робить аудіо запис запитань, які хоче поставити однокласникам. Потім надсилає запис однокласникам по черзі. Адресанти роблять аудіо запис відповідей на запитання.

  • Аудіо шоденник

Учні/учениці роблять аудіо записи розповідей про те, що вони роблять протягом дня. Прослухавши записи один одного, вони можуть порівняти до якої міри їхні заняття схожі чи не схожі.

  • 30-ти секундна відео презентація

Учні/учениці готують і записують 30-секундну відео презентацію на обрану тему і надсилають однокласникам.

  • Путівник

Учні/учениці записують коротке відео про місце, яке вони добре знають. Це може бути їхній будинок, мікрорайон, школа тощо. Разом із відео записуються коментарі.

  • Опиши процес

Учні/учениці вибирають добре знайомий процес, наприклад, приготування бутерброда. Фотографують кожний етап і описують його.

  • Роби те що я кажу

Учень/учениця записує та надсилає однокласникам аудіо інструкції до дій, які потрібно виконати. Однокласникам потрібно продемонструвати розуміння інструкцій, записавши селфі відео дій, описаних в інструкціях.

  • Історія у смайликах

Учні/учениці вибирають чотири  смайлики і надсилають їх однокласникам. Адресантам потрібно написати дуже коротку розповідь, яка містить усі чотири слова/поняття, які відповідають цим смайликам.

 

Онлайн навчання у багатьох аспектах відмінне від традиційного, але у підсумку, дуже багато з того, що вчителі роблять на уроці в класі, можна перевести в режим онлайн. Все залежить від розуміння функціоналу платформи і підходів до навчання, які ці інструменти забезпечать.

12
13
Змішанне навчання як інноваційна форма організації освітнього процесу з ІМ. by Nadiia Chumak - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content