by Ralitsa
Artwork: Павел Атанасов и Ралица Стайкова
Copyright © 2021
Географски данни за резерват
Баюви дупки
Пълното име на резервата е Биосферен резерват “Баюви дупки – Джинджирица“. Намира се в североизточната част на Пирин близо до седловината Предел. Разположен е точно на границите на национален парк „Пирин“ и защитената зона от Натура 2000 Пирин по директивите за местообитанията и за птиците.
Резерват “Баюви дупки – Джинджирица“ е един от най-старите резервати в България и в него вирее богат растителен свят. Целта на изграждането му е била e да се опазят два редки дървесни вида бяла мура и черна мура, както и да се съхрани богатото разнообразние на животински свят на природната местност.
Територията на резервата варира по височина – от 1200 до 2884 м надморска височина. В резервата се намират върховете Пирин, Даутов връх, Плешки връх и Дунино кучe. Границите му се разполагат между скалния ръб Кончето и върховете Баюви дупки и Каменитица. През територията на резервата преминава известният туристически маршрут хижа „Предел“ – хижа „Яворов“ – хижа „Вихрен“.
Резерватът заема обща площ от 2873 хектара. Намира се между върховете Пирин и Бански суходол и територията му включва няколко циркуса:
-
Разложки суходол
-
Сегмен тепе
-
местността Конярника и долината на Бяла река
-
Баюви дупки
-
Каменитица
-
Даутов връх
-
връх Окаден.
Флора
Естествените насаждения в резервата заемат около 98 % от територията му. Най-голям е делът на площите залесени с бяла мура – 486 ha. Възрастта на дърветата в резервата е между 100 и 250 години, някои от дърветата са на 570-годишна възраст. Около 288 ha от територията на резервата е заета от черна мура. Срещат се още черен бор, смърч, бял бор, клек, а в по-ниските части бук и по-рядко обикновен габър. Около 30 % от територията му е незалесена.
Published: Jan 27, 2021
Latest Revision: Jan 27, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1021596
Copyright © 2021