От индустриалната революция насам, в резултат на икономическите дейности се отделят все по-големи количества парникови газове, далеч по-големи от количеството, което може да бъде уловено от естествения въглероден цикъл. Това води до увеличаване на концентрацията на въглерод в атмосферата, което на свой ред създава парниковия ефект, като води до задържане на по-голям дял от слънчевата енергия, получавана на Земята. През последните два века изкопаемите горива като въглища, нефт и природен газ, осигуряват енергията, която е нужна за нашите домове и за икономиката- промишленост, селско стопанство, транспорт и т.н. Глобалният характер на изменението на климата допълнително усложнява нещата. След като бъде отделен в атмосферата, въглеродният диоксид се превръща в глобален проблем, независимо от държавата и сектора, в които е станало отделянето.
1. Енергетика
Да се увеличи делът на ВЕЦ и ВЕИ-(възобновяеми енергийни източници): силата на вятъра, слънчевата енергия, приливи и отливи.
2. Вулканична дейност
Примери:
Най-голямото изригване в историята на човечеството е през 1815 г. в Индонезия. Вулканът Тамбора изхвърля във въздуха над 150 кубични км пепел. В годините след силни вулканични изригвания, глобалната средна температура се повишава с 1 градус.
3. Големи природни пожари и прашни бури
Такива пожари се наблюдават в Сибир, Канада и Австралия. Те пораждат мощни облачни системи водещи до поройни дъждове. От появата на човечеството до наши дни площа заета от пустини се увеличава многократно за сметка на същото намаляване на горските площи. Тези изменения дължащи се на човешка дейност променят 17% от сушата. Това оказва необратимо влияние на климатичните промени.
4.Ядрени взривове
За една секунда слънцето изпраща енергия на Земята равна на тази, която би се освободила от взрива на ядрена бомба.
5.Освободената енергия при земетресения
Това са едни от основните причини които водят до промяна на климатичните условия. Всички те са подвластни на влиянието н човека. Тяхното предвиждане и укротяване на силата им би спомогнало за значително намаляване на измененията.
Published: Nov 23, 2020
Latest Revision: Nov 23, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-942055
Copyright © 2020