Съдържание:
- Същност на промяната на климата……3
- Причини за промяната на климата……5
- Кои са климатичните промени които ни застрашават?……7
- Методи за предотвратяване……9
- Предимства и недостатъци на електрическите автомобили……12
Същност на промяната на климата
Изменение на климата е термин с широко значение, който се отнася до промяната на климата на земята в дългогодишен период от време. Същият феномен често се нарича и глобално затопляне, който обаче отчита човешките дейности като главен фактор за затоплянето на климата.
Косвени данни сочат за драматични промени в миналото, включително множество ледникови периоди с различна продължителност.
Когато се отчита ролята на човека обаче извън тези естествени цикли, става дума за антропогенно (тоест предизвикано от човешка дейност) глобално затопляне. Отделянето в атмосферата на въглероден диоксид и други газове като метан, който има по-голям потенциал за затопляне от СО2, предизвиква т.нар. парников ефект, при който отразената от Земята слънчева радиация не може да се разсее в Космоса, а се връща и затопля още повече Земята. Въпреки че често се смята, че главните парникови емисии произлизат от изгарянето на органични горива в енергетиката и транспорта, скорошни изследвания и разкрития показват, че метанът от отпадъците при отглеждането на селскостопански животни за месо и млечни продукти има по-голям принос от транспорта по света.
Причини за промяната на климата
Хората все повече влияят на климата и температурата на земята, като изгарят изкопаеми горива, изсичат дъждовни гори и отглеждат добитък. Това добавя огромни количества парникови газове към тези, които се отделят по естествен път в атмосферата, засилвайки парниковия ефект и глобалното затопляне.
Причини за повишаването на емисиите:
-
Изгарянето на въглища, петрол и газ води до отделяне на въглероден диоксид и двуазотен оксид.
-
Изсичане на горите (обезлесяване). Дърветата помагат за регулиране на климата, като поглъщат CO2 от атмосферата. Затова когато бъдат отсечени, ползотворният ефект се губи и складираният в тях въглерод се изпуска в атмосферата, засилвайки парниковия ефект.
-
Увеличаване на отглеждането на добитък. Кравите и овцете произвеждат големи количества метан в процеса на храносмилане.
-
Съдържащите азот торове произвеждат емисии на двуазотен оксид.
-
Флуорсъдържащите газове имат много силен затоплящ ефект — до 23 000 пъти по-силен от този на CO2. За щастие те се отделят в по-малки количества, а регламентите на ЕС предвиждат постепенното им намаляване.
Кои са климатичните промени които ни застрашават?
А) морето се затопля– океаните са погълнали 1/4 от дължащите се на човешката дейност парникови газове и 93 % от топлината, свързана с климатичните промени. В резултат моретата на планетата се затоплиха, увеличиха киселинността си и станаха по-малко солени.
Б) морското ниво се покачва– в сравнение с периода 1980-2000 г. океанското ниво вероятно ще се повиши с около 43 сантиметра, при положение че температурата се покачи с 2 градуса Целзий, и с 84 сантиметра, ако температурата се увеличи с 3 или 4 градуса Целзий – затопляне, към което водят сегашните тенденции.
В) морето загива– концентрацията на кислорода в морето е намаляла с 2 процента за 60 години и вероятно ще спадне с още 3-4 процента, ако не се намалят емисиите въглероден диоксид. Затоплянето на водата и замърсяването на крайбрежието са виновни за увеличаването на “мъртвите зони”, където ниското ниво на кислорода пречи на морския живот.
Г) ледът се топи– ледената покривка в Антарктида и Гренландия ежегодно губи средно 430 милиарда тона лед от 2006 г. , превръщайки се в основен източник за покачване на океанското ниво.
Д) вечната замръзналост също се топи– между една трета и 99% от вечната замръзналост – заледената през цялата година почва, може да се стопи до 2100 г., ако климатичното затопляне продължи със същите темпове. Количеството на живака и токсичните вещества в питейната вода вероятно ще се увеличи вследствие на топенето на вечната замръзналост и ледниците. Почти 800 000 тона живак вероятно се съдържат във вечната замръзналост.
Методи за предотвратяване
-
Пестене на енергия и използване на енергоспестяващи крушки.- когато не използване някой елекрически уред е по- добре да го изключим. Също така при избора на електроуред ние трябва да се съобразим с това колко енергия пести.
-
Пестене на вода- това също е много важно. Пример как можем да пестим вода е, когато си мием зъбите да спираме водата.
-
По- малко пътуване с кола- да ограничим пътуването с кола. Когато е възможно ние да използваме или обществения транспорт, или да вървим пеша.
-
Да се намали консумацията на месо- животните произвеждат метан, който е вреден за околната среда. Основната вина е на производството на храна, отглеждането на животни, както и изхвърлянето на отпадъци. Населението трябва да започне да се храни с повече растителни продукти.
5.НЕ на унищожаването на горите- с унищожаването на горите се повишава и нивото на въглероден диоксид, а при наличието на по- малко дървета се абсорбира и по- малко СО2. При горене и изсичане запасът им от СО2 се отделя в атмосферата.
ЗАСЕЙ ДЪРВО, СПАСИ ЗЕМЯТА
6.Електрическите автомобили са бъдещето на света- използването им значително ще намали отделянето на вредни емисии.
За да спасим климата трябва да действаме сега, защото разполагаме с може би няколко години, за да ограничим глобалното затопляне. Всеки един от насможе да направи нещо, което е малко, но когато е глобално може да промени света и да го направи едно много по- добро място за живот.
Предимства и недостатъци на електрическите автомобили:
Електрическите коли, в сравнение с колите с двигатели с вътрешно горене, притежават следните предимства:
-
по-голям коефициент на полезното действие
-
по-голямо ускорение
-
безшумност
-
ниска цена на километър
-
значително опростено обслужване на колите – по-малко на брой и по-неизносващи се части
-
не замърсяват природата
-
Съхраняват енергията по време на спирачния път.
Днешното ниво на технологиите предопределя и следните недостатъци:
-
по-висока цена за коли със същите технически показатели
-
нисък капацитет на батериите, водещ до по-къс пробег с едно зареждане
-
бавно презареждане
-
неразвита инфраструктура за зареждане
-
установени проблеми с литиево-йонните батерии в различни продуктови категории (мобилни телефони, компютри).
Published: Nov 23, 2020
Latest Revision: Nov 23, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-941915
Copyright © 2020