КЛИМАТИЧНИ ПРОМЕНИ
Съдържание:
- Причини за климатичните промени………………………………………..3
- Кой е отговорен за климатичните промени?……………………………..5
- Цената на действието срещу цената на бездействието………………7
- Адаптиране към изменението на климата…………………………….9
- Варианти за намаляване на вредните емисии/ Енергия ……………………11
- Вода…………………………………………..13
- Пътувай на залено………………………15
- Рециклиране……………………………….17
- Промени света дори от дома си……19
Причини за климатичните промени
Климатът на Земята се променя с различно темпо от самото й начало, но винаги с бавни колебания в сравнение с настоящите. Отчитането на скоростта на промените е важна – тя е така наречената „времева скала“ на измененията и позволява да разберем различния принос на естествените и антропогенните дейности за климатичните изменения.
Средната температура се регулира от равновесието между входящата и изходяща енергия, която определя енергийния баланс на земята. Следователно, всеки фактор, който променя количеството на входящата или изходящата енергия за дълъг период от време (десетилетия или повече) може да причини климатични изменения.
Някои от тези фактори са естествени или „вътрешни“ за климатичната система – вулканичната дейност, слънчевата енергия или орбитата на земята около слънцето.
Кой е отговорен за климатичните промени?
Всички ние живеем на една и съща планета и един от аспектите, който споделяме с другите й обитатели е въздействието на емисиите, които изменят климата и бързо ни водят към беда.
Парниковите газове се разпространяват много бързо в земната атмосфера и имат силно влияние върху климатичните изменения. Поради тази причина на дневен план се появява въпросът кой носи отговорността за случващото се.
Отговорът е отреден да бъде – ВСИЧКИ. При провеждането на международните преговори за климата се решава следва да се взема предвид вината на всяка страна. Но истинската цел е да идентифицираме по възможно най-справедлив начин мерките, които всеки обитател на планетата, всяка област и всяко правителство могат да използват за намаляване и обръщане посоката на тенденциите на емисиите.
За да се достигне до същинско идентифициране се определят три осбовни критерия:
1. Измерване на емисиите на всяка страна
2. Индустриализацията
3. Изнасяне извън граница замърсяващите производствени дейности
Цената на действието срещу цената на бездействието
През 2006 г. в доклада на Стърн се излага тезата, че управлението на глобалното затопляне би струвало 1 % от световния БВП годишно, докато бездействието би струвало най-малко 5 %, а в най-лошия случай — до 20 % от световния БВП.
Следователно ще бъде необходимо да се инвестира само малка част от общия световен БВП в нисковъглеродна икономика, а борбата срещу изменението на климата ще доведе до ползи за здравето и по-голяма енергийна сигурност и ще намали другите вреди.
Адаптиране към изменението на климата
Действията за адаптиране към изменението на климата варират от леки и нескъпоструващи мерки (опазване на водните ресурси, сеитбооборот, използване на устойчиви на суша сортове, обществено планиране и повишаване на информираността на обществеността) до скъпоструващи мерки за защита и преместване (увеличаване на височината на диги, преместване на пристанища, промишлени центрове и хора далеч от ниско разположени крайбрежни зони и алувиални долини). Стратегията на ЕС за адаптация към изменението на климата има за цел Европа да стане по-устойчива на климатичните изменения. Тя насърчава по-добра координация и по-голям обмен на информация между държавите членки и способства за интегриране на мерките за адаптиране във всички съответни политики на ЕС.
Варианти за намаляване на вредните емисии
Енергия
Факт е, че един от факторите за климатичните проблеми е вредният добив на енергия. Решението е едно – замяна на добиваната от твърди горива енергия с алтернативни методи – възобновяеми източници.
Вода
Водата е неисменна част от нашето ежедневие, но също така е и невъзобновяем източник. За да имаме достатъчно и чиста вода за години напред е добре да следваме няколко полезни съвета съвета:
1.Взимайте 5-минутен душ, вместо да пълните ваната си, за която са необходими до 320 литра вода.
2.Когато си миете ръцете, спирайте водата, докато ги насапунисвате.
3.Не я оставяйте да тече и когато си миете зъбите. Това може да ви спести средно 18 литра вода на измиване.
4.Изхвърляйте ненужните хартиени отпадъци в коша, а не в тоалетната. Така ще намалите броят на пусканията на тоалетното казанче, което е най-големия консуматор на вода в дома.
5.Не размразявайте храната си, като използвате течаща вода. Вместо това я поставете в хладилник за няколко часа.
Пътувай на зелено
Доказано е, че транспортът е главната причина за замърсяването на въздуха. Само към 2019 са произведени нови 77 105 435 броя автомобили, които постепенно навлязат в експлоатация. А количеството вредни емисии стига до неузнаваеми нива. За щастие в наши ръце избора да замърсяваме природата или не. За целта ние може да изберем да помогенм на така или иначе влошената екологична обстановка като:
- Пътуваме в града пеша
- Използваме градския транспорт
- Караме колело
- Придвижваме се с електрическа тротинетка
- Инвестираме в кола хубрид или в изцяло електрическа
Рециклиране
Чрез рециклирането отпадъците се преработват така, че да се произведе суровина, която да бъде използвана за производство на нови продукти. Процесът на рециклиране допринася за спестяване на необработените суровини, от една страна и намаляване на количествата отпадъци и замърсяване на околната среда, от друга и поради това технологиите за рециклиране са важни както във финансов така и в екологичен аспект. Съвети как да рециклираме правилно:
- Махайте капачките на бутилките за еднократна употреба.
- Не оставяйте за рециклиране нищо, по което има остатъци от храна.
- Внимaвaйтe c хaртиятa. Хaртиятa, кoятo e минaлa прeз шрeдeр, e c пo-мaлкa дължинa нa хaртиeнитe нишки, кoeтo oзнaчaвa, чe oт нeя нe мoгaт дa ce пoлучaт кaчecтвeни рeциклирaни прoдукти.
- Проверете какъв тип пластмаса може да рециклира местният завод за преработка на отпадъци.
- Нe изхвърляйтe нaйлoнoвитe тoрбички в кoнтeйнeритe зa рeциклирaнe. Вмecтo тoвa прoвeрeтe дaли в квaртaлa ви имa cупeрмaркeт, кoйтo ги cъбирa и рeциклирa. Или нaй-дoбрe cи взeмeтe плaтнeнa тoрбичкa зa мнoгoкрaтнa упoтрeбa.
Промени света дори от дома си
В 21. век е невъзможен животът без електическо осветление. След редица проучвания се установи, че класическата крушка ( която обикновено купуваме от кварталния магазим и струва не повече от 1 лев) хаби много енергия. За щастие решение на този проблем е намерено, а именно енергоспестяваща крушка, която е съвсем малко по-скъпа.
“Никой не може да нарушава законите на Майката Природа и да избегне нейните наказания.” – Джулиан Джонсън
Източници:
https://www.europarl.europa.eu/factsheets/bg/sheet/72/%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B1%D0%B0-%D1%81-%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0
https://www.europarl.europa.eu/news/bg/headlines/priorities/klimatichnite-izmeneniia
http://www.sameworld.eu/bg/otkriite-proekta/klimatichni-izmeneniya#climatechange
Published: Nov 20, 2020
Latest Revision: Nov 20, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-939633
Copyright © 2020