Види господарського обліку by Канівець Наталя Віталіївна - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Види господарського обліку

Старший викладач з професійно-теоретичної підготовки з професії "Кухар"
  • Joined Apr 2020
  • Published Books 50

Тема:       Види господарського обліку

(опорний конспект)

 

Мета уроку: освітня: вивчити  та ознайомитися із видами

господарського обліку і засобами та процесами, які

відображують господарський облік, вивчити вимоги, які

ставляться до господарського обліку і визначити основні

завдання, які ставляться перед господарським обліком.

Тип уроку: урок формування навичок і вмінь.

Дидактичне забезпечення уроку: опорні конспекти, роздатковий

матеріал

 

 

План вивчення теми уроку:

1.Види господарського обліку.

  1. Вимоги до господарського обліку.
  2. Завдання господарського обліку.
2

1.Види господарського обліку.

 

В Україні господарський облік поділяють на 3 види:

  • оператив­ний,
  • статистичний,
  • бухгалтерський, кожен з яких має свої завдан­ня, об’єкти обліку, способи одержання й обробки інформації, функції.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оперативний облік використовується для спостереження і кон­тролю за окремими операціями і процесами на найважливіших ділянках господарської діяльності з метою управління ними в міру їх здійснення. Він тісно пов’язаний з контролем, не має певної системи документації, використовує всі вимірники, забезпечує оперативність одержання інформації.

 

Статистичний облік вивчає і контролює масові суспільно-еко­номічні та окремі типові явища і процеси. При цьому кількісні ас­пекти статистика досліджує в нерозривному зв’язку з якісним змістом у конкретних умовах місця і часу. Статистика застосовує різні вимір­ники і властиві їй способи спостереження (масові та вибіркові), систе­му показників (абсолютні, відносні та середні величини).

Дані статистичного обліку застосовують для макроекономічного аналізу й управління, тому оперативний і бухгалтерський облік підпо­рядковують завданням державної статистики.

 

Бухгалтерський облік відображає господарську діяльність підприємств, організацій і установ. Він охоплює всі засоби господар­ства, джерела їх формування, всі господарські процеси і результати діяльності.

3

Для відображення господарських засобів і процесів, що здійсню­ються на підприємстві, їхніх кількісних і якісних характеристик, в обліку застосовують різні вимірники:

  • натуральний,
  • трудовий,
  • грошовий

 

 

 

 

 

 

  • Натуральні вимірники забезпечують кількісне і якісне відоб­раження облікових об’єктів в одиницях ваги, об’єму, площі, потуж­ності тощо. Вони мають свої переваги і недоліки. Без натуральних вимірників не можна скласти виробничий план з номенклатури ви­робів, проаналізувати використання матеріальних ресурсів, балансів. Проте натуральні вимірники можна застосовувати лише для обліку однорідних об’єктів, їх не можна узагальнювати, використовуючи різні одиниці виміру.

 

  • Трудові вимірники використовують для визначення затраченої праці в одиницях робочого часу — днях, годинах, хвилинах. За їх допомогою у поєднанні з натуральними встановлюють і контролю­ють норми виробітку, визначають продуктивність праці, обчислюють фонд робочого часу й оплати праці.

 

  • Грошовий вимірник застосовують для узагальнення, обчислення вартості об’єктів обліку. Цей вимірник використовують при плану­ванні та обліку процесів виробництва й обігу, для визначення ре­зультатів і рентабельності діяльності, здійснення розрахунків між підприємствами, організаціями, установами. Як і натуральний, гро­шовий вимірник має певні переваги і недоліки.

 

Застосування в обліку всіх трьох вимірників у взаємозв’язку забезпечує повне і різнобічне відображення обліковуваних об’єктів, отримання узагальненої інформації щодо діяльності як окремого підприємства, галузі, так і економіки країни в цілому.

4

2.Вимоги до господарського обліку.

 

Для досягнення мети та виконання обліком функцій він має відпо­відати таким вимогам:

  • порівнянності конкретних показників біз­нес-плану та обліку,
  • точності й об’єктивності,
  • ясності й доступ­ності,
  • своєчасності,
  • економічності.

 

 

  • Порівнянність конкретних показників бізнес-плану та обліку необхідна для оцінки виконання планових завдань, порівняння резуль­татів діяльності з витраченими ресурсами. Така порівнянність ґрун­тується на єдиних методологічних засадах побудови планових і фак­тичних показників.

 

  • Точність і об’єктивність обліку означають, що всі облікові дані мають бути правильними і відображати справжній стан і результати діяльності, тобто відображати як досягнення, так і недоліки в роботі підприємства.

 

  • Ясність і доступність обліку означають, що показники обліку мають бути простими і зрозумілими, чітко характеризувати усі ас­пекти діяльності підприємства, бути доступними для широкого зага­лу працівників і акціонерів підприємства, громадськості.

 

  • Своєчасність обліку полягає в забезпеченні підприємств своєчасною інформацією, необхідною для прийняття ефективних рішень, розробки конкретних заходів, оперативного керівництва.

 

  • Економічність обліку означає, що він має бути максимально дешевим при необхідній повноті й вчасності. Його досягають авто­матизацією обліково-обчислювальних робіт, яка приводить до еко­номії матеріальних і трудових ресурсів.
5

Зміст домашнього завдання

Вивчити види господарського обліку , вимоги, які ставляться до господарського обліку і основні завдання, які ставляться перед господарським обліком.

6
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content