Образът остава дълго след като неговият първоизточник е избледнял в паметта на своите връстници и много след като те се превърнат в прах. Образът увековечава, а всичко останало от този, който е бил въплътен в него, бива отмито. Разбира се, това е вярно само за съвършеното изображение.
Кои са образите на дамата и нейния обожател в прочутата картина на Густав Климт „Целувката”? Мъжът, разбира се, е самият автор. Да разкажем за дамата, потънала в блаженство.
Един художник разлива своя талант и необуздани страсти из Виена в началото на 20 век. Виена на Бел епок, на златните години, на невинните години, когато Европа смята, че е загърбила войните и се надява, че повече никога няма да се самоизпепелява във взаимна омраза. Виенчанинът Густав Климт е признат в един отбран кръг от ценители, сред които е и императорът. Но в началото на новия двадесети век се заема с поръчки на картини, символизиращи човешки добродетели, които са отхвърлени като порнографски. Тогава художникът решава да превърне любовта в основен обект и вдъхновение на творчеството си, сила, която според него „единствено може да направи човека щастлив. Ако не можеш да задоволиш всички с делата си, тогава задоволи няколко човека. Да направиш всички доволни, не е добре”. И Климт започва да рисува жени в любовни пози, жени обзети от еротична страст. Стилът му се поменя
революционно, избран е за президент на “групата Сецесион”, учредена във Виена през 1897 г. И в личния си живот е обсебен от жените, макар че има постоянна партньорка в живота, поддържа многобройни сантиментални връзки.
Към 1906-7 година Климт се влюбва в Адел Блок-Бауер – съпруга на най-богатия търговец на тръстикова захар в Австро-унгарската империя. Художникът е приятел и чест гост в семейство Бауер. Скоро търговецът разбира, че жена му се отдава на ласките на артистичния гост. Разгневен, измаменият съпруг решава да наложи своеобразно наказание на палавия любовник. Климт е принуден да приеме да нарисува 30 портрета на Адел и да ги връчи на съпруга й. Художникът успява да направи само две платна по странната поръчка. Позиращата под постоянно наблюдение Адел вече никак не го вдъхновява. Наказанието за любовниците се оказва много ефикасно.
Никой тогава не подозира, че “Портрет на Адел” ще стане едно от най-харесваните и скъпи произведения в цялата история на изкуството. Адел Блок-Бауер умира през 1925 година, еврейската фамилия на съпруга й е пометена от нацистката буря, а съпругът й единствен успява да избяга в Швейцария, където доживява края на дните си в бедност.
Малко преди изневярата на Адел да бъде разкрита, Густав Климт рисува своя шедьовър „Целувката”, в който е увековечил чувствата си по красивата виенчанка. Един водопод от злато, в който е втъкана мозайка от геометрични мотиви и цветя, облива двойката, страстно вплела тела. Климт, голям новатор по отношение на техники и идеи, в същото време е вдъхновен от византийските икони в Равена, в които е нанесен слой злато – т. нар. златен варак. В “Целувката” той успешно полага, за първи път след 13 века прекъсване в Западна
Европа, златен варак. Тази техника е била известна на нашите иконописци през всички векове от съществуването на иконографията.
Днес „Целувката” се смята за най-красивия апотеоз на мъжко-женското сливане. Както портретите на Адел, еротичните платна „Даная” и “Девойките”, така и „Целувката” преживяват нацистки грабеж, национализация, правителствено решение за реституция. Портретът на Адел е въвлечен в един изключително гръмък съдебен процес – “Република Австрия с/у Алтман” – преди да донесе деветцифрени суми на притежателя си и да бъде окачен в Музея за модерно изкуство в Ню Йорк.
А безценната „Целувка” засега остава собственост на Австрия и украсява “Белведере” във Виена.
Published: Oct 26, 2020
Latest Revision: Oct 26, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-923548
Copyright © 2020