Тема уроку: Класифікація торгових вагівниць та
вимоги до них.
Вагівниця – це вимірювальний прилад, який призначений для визначення маси товарів. Вагівниці, які використовують у торгівлі класифікують за певними ознаками.1. За місцем та способом встановлення – настільні, пересувні, стаціонарні. До настільних відносяться вагівниці настільні ¨ звичайні, ¨ закриті,¨ циферблатні, ¨ лоткові та ¨ електронні. Їх встановлюють на прилавку, робочому столі та застосовують для зважування в границях від 20 г до 20 кг в магазинах, для попереднього фасування і відпускання товарів покупцям.Для точного визначення ваги дорогоцінних каменів та металів застосовують настільні лабораторні технічні вагівниці 1-го класу.До пересувних відносяться платформові вагівниці, які призначені для зважування великих вантажів. Встановлюють їх на підлозі, а у випадку нобхідності пересувають їх до місця прийому та відпускання товарів.Стаціонарні вагівниці встановлюють на постійному місці в спеціальних оглибленнях. Платформа повинна бути на рівні підлоги, що забезпечує процес зважування.Пересувні та стаціонарні вагівниці називають товарними. До стаціонарних відносяться також автомобільні та вагонні вагівниці.
- За видом вказівного (лічильного) пристрою розрізняють: вагівниці гирні, шкальні, шкально-гирні, циферблатні та цифрові електронні.
На гирних вагівницях масу зваженого товару визначають, підраховуючи вагу гир; на шкальних – додають значення шкали за місцем розміщення пересувних вмонтованих гир; на шкально-гирних за значенням гир, розміщених на гиротримачі, і шкалі коромисла, за якою для досягнення рівноваги пересувається рухома гиря; на циферблатних вагівницях – за шкалою визначають масу товару при зважуванні в границях вагівниці; на електронних вагівницях при розміщенні товару на вантажопіднімальному пристрої на цифровому табло загоряються цифри, які показують ціну одного кілограма, його вагу й вартість.
- За видом відліку показань зважування розрізняють вагівниці з візуальним відліком та з докуметальною регістрацією. При візуальному відліку робітник підраховує показання з табло, циферблата, шкали або підраховує масу гир. На вагівницях із документальною регістрацією значення ваги та вартості товару друкують на чеках та стрічках.
- За способом зняття показань вагівниці бувають з місцевим (робітник знаходиться біля вагівниці) та дистанційним (робітник знаходиться на відстані) способами зняття показань.
- За принципом дії вони бувають важільними та електронними. В торгівлі більше використовують важільні вагівниці. Важіль – це твердий стержень, який має точку опори і точку прикладення сили. Важелі бувають рівноплечими та нерівноплечими. У рівноплечого важеля точки прикладення сил знаходяться на рівній відстані від точки опори.
До ваговимірювальних приладів ставлять вимоги – метрологічні, торгово-експлуатаційні та санітарно-гігієнічні.
Метрологічні вимоги:
а) точність зважування;
б) стійкість;
в) чутливість;
г) постійність показань.
Торгово-експлуатаційні та санітарно-гігієнічні вимоги:
а) міцність, тривалість;
б) максимальна швидкість зважування;
в) наочність показань;
г) відповідність призначення вагівниць до роду зважуючих товарів;
д) нейтральність матеріалів, із яких виготовлені вагівниці; є) зручність догляду за ними.
Published: Oct 19, 2020
Latest Revision: Oct 19, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-919500
Copyright © 2020