Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български официален празник, честван на 24 май. На този ден в България се намира българската просвета, култура и създаване на глаголицата от Кирил и Методий, известни повече и като Солунски братя. Преводите на Библията Кирил и Методий запис на глаголица.
През 1892г. Стоян Михайловски пише текстове за училищата химн със същото си стих „Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи “и включва 14 куплета, от които днес се използва най- голямото 6. Панайот Пипков създаде музика към химна на 11 май 1901 г.
https://www.youtube.com/watch?v=b8kCdr58W7g
Върви, народе възродени!
“Върви, народе възродени” е химнът на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Историята на създаването на химна е доста любопитна. Автор на текста е поетът Стоян Михайловски, който написал стихотворението в Русе. Публикувал го за пръв път в сп. “Мисъл” през 1892г. Първоначалният текст бил от 14 строфи и нееднократно през годините бил съкращаван и променян.
През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открил стихотворението в учебника на свой ученик. Изключително вдъхновен, той написал музиката към него само за около четвърт час.
Стихотворението “Върви, народе възродени” е преведено на 21 езика.
Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
ти чест и слава поднови!
Върви към мощната просвета!
В световните борби върви,
/от длъжност неизменна воден –
и Бог ще те благослови! /2
Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, гдето знаньето живей!
Безвестен беше ти, безславен!
О, влез в историята веч,
/духовно покори страните,
които завладя със меч! /2…..
На този ден с чувство на национална гордост отдаваме почит на всички просветители, учени, творци и светли умове в българската история и съвремие, дали своя принос за развитието на просветата и културата.
Празникът на буквите е специална дата за всички нас.
Където и да се намира, всеки българин пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този майски ден.
Кирил и Методий
Кирил и Методий са родени в Солун (днешна Гърция). Методий – през 810г., а брат му Кирил – през 827г. В наши дни са запазени сведения само за по-важни събития в живота им. Двамата братя произлизат от многочислено семейство. Баща им,който се казвал Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария. Около 855 година Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука – глаголицата. „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър свидетелства за това. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя се заемат да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.
Кирил починал в Италия на 14 февруари 896 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си Методий продължил да разпространява славянската писменост до последния си дъх на 6 април 885 година.
В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.
Глаголица и Кирилица
Думата “азбука” произлиза от имената на първите две букви от глаголицата – азъ и боукы. Английската дума за азбука “alphabet” пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука – алфа и бета. Глаголицата е азбуката, която била създадена от двамата братя. Техните ученици създали по-лесни за изписване букви и тази азбука била наречена кирилица в чест на Кирил.
Кирилицата била създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч. Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица – светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата.
Двамата братя
Знам кой ни даде писмената
и книги ни е сътворил.
Това са солунските братя
Методий и Кирил.
Тях всички славят и обичат.
Днес малките деца
с червен божур и здравец кичат
светите им лица.
Тома Бинчев
Кирил и Методий
Радослав Станимиров
Златни букви
На славянските народи,
в стари, стари времена
дали Кирил и Методий
златни букви – писмена.
Те ни дали светлината,
пазели ни от беда.
Пишат с тях и днес децата
БЪЛГАРИН И СВОБОДА!
Ангелина Жекова
Младен Исаев
Направих тази книжка по случай 24 май Денят на Българската просвета и култура и славянската писменост! Не трябва да забравяме нашите двама братя Кирил и Методий, които са създали българската азбука, защото без нея ние нямаше да се научим да пишем, четем и говорим! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ!!!
Published: May 24, 2020
Latest Revision: May 24, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-843265
Copyright © 2020