24 май на българска просвета и култура и на славянската писменост. Върху църковния календар денят на Св. св. Кирил и Методий създадоха ръководство на българската писменост, глаголица, която е и славянска писменост, се чества на 11 май.
2
Глаголицата претърпява своеобразни промени, които се оформят в сегашния си вид – кирилица, на която се пише на български, руски, украински, македонски, сръбски и други езици. Кирилицата е официална азбука в Монголия и в някои публикации от бившия Съветски съюз, а до 19 век се използва и в Румъния.
4
Свързването на датата 24 май с Деня на славянската писменост и българската култура произлиза от това, че след 1916 г., когато в България е установен Григорианския календар като държавен, граждански календар, денят на Св. св. Кирил и Методий, отбелязван от Българската православна църква на датата 11 май по църковния литургичен календар, се пада на 24 май по държавния и така тази дата добива по-голяма гражданственост. След 1968 г. църквата чествува Св. св. Кирил и Методий на 11 май и така 24 май остава само Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
6
Св. св. Кирил и Методий са двама братя теолози, родени в Солун, Византия, през IX век, които развиват мисионерска дейност като проповедници на християнството сред различни народи.
8
На тях се дължи създаването на азбуката глаголица – първата азбука, която служи за писменост на езика староцърковен славянски. Азбуката кирилица, създадена на основата на тази глаголица, се използва и до днес в различни славянски езици.
10
Солунските братя, както още са известни братята Кирил и Методий, са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старобългарски език и разпространяване на християнството сред ранносредновековните славяноезични народи. Титулувани са като равноапостоли и Славянски апостоли.
11
Published: May 22, 2020
Latest Revision: May 22, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-840300
Copyright © 2020