Інструктивно-методичний посібник “НАВАНТАЖУВАЛЬНО-ТРАНСПОРТНА МАШИНА ПТ-4” by Inna - Illustrated by Баранова Інна - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Інструктивно-методичний посібник “НАВАНТАЖУВАЛЬНО-ТРАНСПОРТНА МАШИНА ПТ-4”

by

Artwork: Баранова Інна

  • Joined May 2020
  • Published Books 2
Інструктивно-методичний посібник “НАВАНТАЖУВАЛЬНО-ТРАНСПОРТНА МАШИНА ПТ-4” by Inna - Illustrated by Баранова Інна - Ourboox.com

Навантажувально-транспортна машина ПТ-4

        Навантажувально-транспортна машина ПТ-4 призначена для завантаження ковшем подрібненої гірничої маси у власний кузов, доставки її до місця розвантаження на відстань до 100 м під час проходки горизонтальних виробок і камер.

        Розвантаження гірничої маси може проводитись як у рудоспуск, так і на грунт виробки.

        Машина ПТ-4 має наступні особливості:

  • Чотири провідних колеса ходової частини забезпечують високу прохідність і велике напірне зусилля при роботі ковша;

  • Бортовий привід забезпечує поворот машини на місці.

3

Технічні характеристики

  • Вантажопідйомність, т 4
  • Вміст ковша, м30,2
  • Привід пневматичний
  • Максимальний подоланий ухил, град 12
  • Максимальна швидкість руху, км/год 5
  • Габаритні розміри, мм
  • довжина 3020
  • ширина 1900
  • висота 1800
  • маса, кг 4600

 

4
Інструктивно-методичний посібник “НАВАНТАЖУВАЛЬНО-ТРАНСПОРТНА МАШИНА ПТ-4” by Inna - Illustrated by Баранова Інна - Ourboox.com

Будова машини ПТ-4

         Навантажувально-транспортна машина ПТ-4 складається з наступних основних вузлів: ходова частина, навантажувальний орган, кузов, система керування, система зрошення.

Навантажувальна транспортна машина ПТ-4 являє собою пневматичний самохідний пристрій періодичної дії з нижнім захопленням гірничої маси. Конструкція машини і її робочих органів  дозволяє виконувати операції завантаження гірничої маси у кузов машини, транспортування і розвантаження у рудоспуск або на грунт у шахтних умовах.

Для виконання вказаних операцій конструкцією машини передбачені  наступні робочі органи:

  • Навантажувальний, призначений для періодичного захвату гірничої маси з відвалу, підіймання та завантаження у кузов. Захват гірничої маси здійснюється ковшем у нижньому положенні при наїзді на відвал. Для заповнення кузова гірничою масою необхідно провести 5-6 циклів завантаження ковшем. Складовими елементами навантажувального органу являються:
  • Зварний ківш (1), підвішений на опорних важелях (3);
  • Тяговий пластинчастий ланцюг (2), що підіймає ківш;
  • Підтримуючий та напрямний ролик ланцюгу;
  • Барабан з планетарним редуктором (на нього намотується ланцюг при підйомі ковша);
  • Упори, що сприймають навантаження від ковша при впровадженні його у відвал гірничої маси;
  • Відбійні ресори, що сприймають ударні навантаження від ковша при завантаженні кузова;

Привід  навантажувального органу являє собою пневмодвигун типу ДАР-30М.

  • Кузов (4) служить для накопичення та розвантаження гірничої маси. Кузов підіймається за допомогою пневмоциліндра. Задня стінка кузова автоматично відкидається і гірнича маса вивантажується.
  • Ходова частина (6) машини являє собою візок, який складається з несучої рами, двох бортових редукторів з пневмодвигунами, циліндра розвантаження кузова, підніжки і чотирьох ведучих коліс на пневмошинах. В задній частині несучої рами ходової частини встановлені два амортизатори для поглинання ударних навантажень при вивантаженні кузова. На ведучій вал-шестерні редуктора встановлений гальмівний диск, призначений для гальмування машини на похилій дільниці шляху при відключенні стисненого повітря чи обриві шлангу.

Під час транспортування машини необхідно відключати колеса від редуктора. Це досягається обертанням гайки проти годинникової стрілки.

  • Система керування (5) призначена для забезпечення керування всіма органами машини шляхом регулювання подачі стисненого повітря до виконавчих механізмів.

Система керування складається з пульта керування, підвідних рукавів, фітингів, глушника, елементів кріплення.

На пульту керування розташовані основні органи керування машиною: автомастилка (призначена для фільтрації повітря і розпилення в ньому мастила з метою змащення елементів пневмоприводу), кран для вмикання та вимикання всієї системи машини, розподільники повітря (призначені для керування виконавчими механізмами машини і відведення відпрацьованого повітря у глушник), передаточний механізм (слугує для одночасного керування двома розподільниками повітря руху однією рукояткою), клапан (призначений для регулювання швидкості підйому та опускання кузова), поручні.

6
Інструктивно-методичний посібник “НАВАНТАЖУВАЛЬНО-ТРАНСПОРТНА МАШИНА ПТ-4” by Inna - Illustrated by Баранова Інна - Ourboox.com

Техніка безпеки при роботі на машині.

         До роботи на навантажувально-транспортній машині ПТ-4 допускаються особи, які пройшли спеціальне навчання і мають свідоцтво на право керування машиною.

При роботі на машині необхідно дотримуватись наступних правил безпеки:

  • Забій, відкаточна виробка і місце розвантаження повинні мати достатнє освітлення;
  • Для запобігання пилоутворення в місцях завантаження і розвантаження необхідно вмикати систему зрошення гірничої маси;
  • Під час роботи машиніст повинен постійно слідкувати за безпечним станом забою, а також станом ґрунту виробки;
  • Керування машиною здійснювати тільки з підніжки, а поворот машини тільки з піднесеним ковшем;
  • На час зупинки машини машиніст повинен опустити ківш і вимкнути подачу стисненого повітря. Забороняється залишати завантажену машину на довготривалу зупинку.

         Забороняється:

  1. Присутність людей в зоні роботи ковша.
  2. Пуск машини без попереджувального сигналу.
  3. Проводити роботи і огляд машини під час її руху.
  4. Проводити ремонт і інші роботи під ковшем без його фіксації, а при піднятому кузові без встановлення опор.
  5. Перевозити людей на машині.
8
Інструктивно-методичний посібник “НАВАНТАЖУВАЛЬНО-ТРАНСПОРТНА МАШИНА ПТ-4” by Inna - Illustrated by Баранова Інна - Ourboox.com

Робота машини

         Перед початком роботи  необхідно перевірити наявність змащення в редукторах і автомастилці, наявність води у баку системи зрошення, відсутність течі мастила в редукторах, кріплення двигунів, редукторів ходової частини і навантажувального органу, кріплення тягового ланцюга до ковша, кріплення комунікацій, колес, стан тягового ланцюга, справність комунікацій пневмосистеми, рукоятки керування.

Керування машиною здійснюється за допомогою рукояток керування. Під час роботи машиніст стоїть на підніжці і тримаючись двома руками за рукоятки керування їх поворотами вмикає механізми машини. Для початку роботи необхідно відкрити кран подачі стисненого повітря до машини. Стиснене повітря по гнучкому шлангу надходить у фільтр. При повороті рукоятки на фільтрі у положення «відкр.», повітря надходить до аварійних гальм і машина розторможується. У автомастилці повітря змішується з мастилом і надалі потрапляє до повітрярозподільників.

Початок роботи супроводжується звуковим сигналом.

Перед черпанням гірничої маси ківш опускається на грунт виробки. Машина розганяється і встромляється у штабель гірничої маси до наповнення ковша. Для цього середню рукоятку натискають за напрямом руху машини. Після заповнення ковша, подальшим натисканням лівої рукоятки на себе проводять розвантаження у кузов. Ківш повертається в  нижнє положення натисканням рукоятки від себе. Після розвантаження машина відкатується на 1,5-2 м назад і цикл повторюється до повного завантаження кузова. Далі здійснюється транспортування гірничої маси до рудоспуску. Натискаючи на середню рукоятку здійснюється рух машини у прямому напрямку (натискання ліворуч від себе), протилежному (натискання праворуч на себе). Крім того, середня рукоятка дає змогу повертати машину навколо себе. Переміщення рукоятки «на себе» чи «від себе» відповідає повороту машини «праворуч» або «ліворуч». Розвантаження виконується тільки на обладнаному рудоспуску. Для цього праву рукоятку натискають праворуч від себе для розвантаження кузова, ліворуч на себе – для повернення кузова у вихідне положення.

10

Технічне обслуговування машини

        Мета технічного обслуговування – підтримка навантажувально-транспортної машини у працездатному стані і запобігання виникненню несправностей у процесі експлуатації.

На машину повинен бути складений графік технічного обслуговування з вказаними конкретними календарними термінами і відповідальними особами.

Технічне обслуговування машини включає в себе наступні види обслуговування та ремонтів: обслуговування кожної зміни, систематичне змащення, ретельний нагляд у процесі роботи, поточний, середній та капітальний ремонти.

Об’єм технічного обслуговування і ремонтів, терміни і виконавці вказані у технічному описі машини.

Місця змащення, вузли для змащення, тип мастила і періодичність змащення вказані у карті змащення у додатку до технічного опису машини.

12
Інструктивно-методичний посібник “НАВАНТАЖУВАЛЬНО-ТРАНСПОРТНА МАШИНА ПТ-4” by Inna - Illustrated by Баранова Інна - Ourboox.com

Найменування несправностей, зовнішнє виявлення і додаткові ознаки

Можлива причина

Метод   усунення

При ввімкнених пневмодвигунах напірне зусилля недостатнє і навантажений ківш не підіймається Недостатній тиск повітря у магістралі на вході в автомастилку Забезпечити нормальний тиск повітря 6,3 кг/см2. Контроль по манометру на автомастилці
Недостатня кількість повітря, що подається в розподільник внаслідок забруднення фільтра автомастилки Фільтр промити у керосині і висушити
Знос чи несправність поршневих кілець в пневмодвигунах Поршневі кільця замінити новими
Витік повітря через ущільнення і з’єднання Перевірити ущільнення; в разі необхідності замінити новими; підтянути з’єднання
Ненормальний  стук в редукторах, а також їх нагрівання Порушено зачеплення шестерень, зламані зуб’я, зношені підшипники Розкрити редуктор, зламані елементи замінити новими
Відсутність чи забруднення мастила Промити редуктор і замінити мастило
Важелі керування не встановлюються у нейтральний стан Зламані пружини в коробках розподільників повітря Замінити пружини
Витік мастила через ущільнення Недостатня затяжка болтів, вийшли зі строю гумові ущільнення Затягнути болти, замінити ущільнення
У положенні рукоятки крана керування автомастилки «закр» повітря виходить через отвір в задній стінці Пошкоджене гумове ущільнення на блокувальному клапані Замінити ущільнення
Зменшилась кількість чи зовсім припинилась подача мастила Відсутність мастила в автомастилці Заправити автомастилку
Засмітився мастилозабірний фільтр Промити масляну порожнину і фільтр
Повністю закритий дросель регулювання розходу мастила Відрегулювати дроселем розхід мастила не менше 90 крапель на хвилину
Пробуксовка колеса всередині захисного ланцюга Слабо накачана шина Накачати шину
Витяжка вушок башмаків Замінити новими відповідно до зносу
Не відбувається зрошення або слабо зрошується гірнича маса Перекритий вентиль запорний Відкрити вентиль
Відсутня вода у баку Залити воду
Засмітився ежектор Прочистити ежектор
14
Інструктивно-методичний посібник “НАВАНТАЖУВАЛЬНО-ТРАНСПОРТНА МАШИНА ПТ-4” by Inna - Illustrated by Баранова Інна - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content